Nejlepší pračky

Pravidelně aktualizované tipy na doporučené pračky v jednotlivých kategoriích. Naleznete tu výběr nejlepších současných spotřebičů na trhu a to zejména s ohledem na poměr cena/kvalita.
Nejlepší pračky se sušičkou – Srpen 2016

Nejlepší pračky se sušičkou – Srpen 2016

Bydlíte v malém bytě a navíc nemáte možnost sušit prádlo v sušárně nebo venku? Nechcete mrhat drahocenným časem na věšení a sundávání prádla? Pak je nejlepší volbou pračka se ...

Více
2
Nejlepší pračky s předním plněním – Srpen 2016

Nejlepší pračky s předním plněním – Srpen 2016

Hledáte novou pračku a zjistili jste, že na trhu existují stovky ne-li tisíce různých produktů? Jste přehlceni nabídkou všemožných parametrů, funkcí a speciálních programů? Pak ...

Více
0
Nejlepší pračky s horním plněním – Srpen 2016

Nejlepší pračky s horním plněním – Srpen 2016

Dnešní doba je oproti minulosti výjimečná v tom, že nabídka leckdy převyšuje poptávku. V současnosti není problém nějaký výrobek sehnat, ale mnohem těžší je vybrat si skutečně ...

Více
0

Jakou pračku vybrat?

Kromě pořizovací ceny je nejdůležitějším parametrem při výběru nové pračky její typ.

Pokud máte doma dostatek prostoru, nejste ve výběru nijak limitovaní a klidně můžete sáhnout po některé z předem plněných praček, jejichž nabídka je absolutně nejširší. Tyto modely disponují velkou kapacitou bubnu, což ocení zejména větší rodiny. Stejně tak mají velký vkládací otvor, takže se s prádlem velmi dobře manipuluje. Díky průhledným dvířkům můžete navíc kdykoli zkontrolovat, zda pračka dělá, to co má. Vrchní plochu můžete navíc bez problémů používat jako odkládací poličku.

Pračky plněné vrchem se naopak hodí do menších koupelen, neboť zabírají výrazně méně místa. Pro někoho může být horní otevírání výhodou i v tom, že se nemusí při vkládání a vykládání prádla tolik ohýbat. Mezi zápory naopak patří menší kapacita a  omezené využití horní plochy.

V případě, že chcete prádlo rovnou vysušit a nemáte prostor pro další spotřebič, je ideální variantou pračka se sušičkou. Oproti dvojici samostatných zařízení vyjde její koupě levněji, na druhou stranu její spotřeba je ve výsledku vyšší a kapacita sušení naopak zpravidla nižší.

Kategorií sama o sobě jsou vestavné pračky, které jsou předpřipravené k zabudování do kuchyňské linky nebo koupelnového nábytku.

Na jaké parametry se při nákupu zaměřit?

Jedním z nejzákladnějších parametrů je velikost bubnu, respektive objem prádla, které je schopno vybrat v rámci jednoho cyklu. U každého modelu je uváděna maximální kapacita, která se pohybuje od méně než 6 po více než 10 kg prádla. Upozorňujeme, že číslo odpovídá ideálním podmínkám při praní velmi skladného prádla. Navíc se rozhodně netýká všech dostupných programům. Třebaže je proto nutné brát tento údaj s rezervou, pro základní orientaci stačí.

Dalším důležitým parametrem je spotřeba vody a elektrické energie. Ta se udává skrze tzv. energetickou třídu. Čím vyšší (A+++), tím méně vybude stát roční provoz pračky.

Vysoký počet otáček by pak měl zajímat majitele sušiček, protože ovlivňuje rychlost a úspornost bude následného sušení. Pro běžné uživatele stačí, když pračka zvládne 1 000 –  1 200 otáček. Podobně významná je účinnost odstřeďování, kterou naleznete na energetickém štítku. Nejlepší třída je A.

Máte-li pračku v kuchyni nebo jinde volně v místnosti, nezapomínejte ani na hlučnost. Ideálně by měla být pod 50 dB u praní a méně než 70 db při odstřeďování.

Aby se výrobci odlišili, chlubí se výrobci praček nejrůznějšími funkcemi a programy. Zde je třeba pečlivě zvážit, jaký typ prádla budete nejčastěji prát a zda bonusové funkce vůbec využijete. K těm nejčastějším patří rychlý program, úsporný program, program na skvrny, snadné žehlení, parní praní, odložený start, bezpečnostní pojistka či AquaStop. V neposlední řadě je u praček důležitá snadnost ovládání, lehkost otevírání bubnu, přítomnost displeje a technologie bubnu.

Velmi významným, nicméně bohužel špatně odhadovatelným parametrem je poté poruchovost daného modelu. Pomoci vám zde mohou zkušenosti jiných uživatelů nebo opravářů. Rozhodně doporučujeme se při koupi zajímat i o nabídku záručního a pozáručního servisu.

Více tipů a rad naleznete v článku Jak vybrat pračku.