Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze Lenovo Yoga Book YB1-X90L

5. 1. 2017 aktualizováno

Společnost Lenovo na letošní IFA 2016 v Berlíně představila netradiční zařízení s názvem Yoga Book, který představuje směsici notebooku a tabletu. My jsme se měli možnost blíže pomazlit se zlatým modelem Lenovo YB1-X90L, přičemž můžeme hned na úvod konstatovat, že se nejedná o žádný výstřelek do tmy. Hned při prvním seznámení nás zaujaly proporce tohoto zařízení, které jsou malé a kompaktní. Stroj nabízí i mnohé funkce a zajímavosti, mezi nimiž zmiňme dotykovou klávesnici, na kterou lze i kreslit, nebo možnost nastavení obrazovky do různých poloh. Pokud se tedy hned na počátku nepolekáte vysoké ceny, která se v tomto případě pohybuje kolem 16 000 Kč (01/2017), svými vlastnostmi by vás tento model mohl zaujmout a mnohdy i překvapit.

Obsah balení

V podlouhlé krabici z tvrdého papíru se mimo zařízení a nabíječky nachází stručný návod (i v češtině), který popisuje jednotlivé parametry Lenova, přičemž svého majitele krátce seznamuje s výměnou hlavic pera Real Penu a se zacházením s BOOK Padem (o těch později). Dále je v balení přítomna kovová sponka na výměnu šuplíčku pro nanoSIM kartu a microSD kartu.

Součástí balení je i zmíněné Real Pen s několika náplněmi a magnetická BOOK Pad deska s náhradními papíry. Pokud vezmu v úvahu cenu této hračky, v balení bych očekával sluchátka. Některým se rovněž nelíbí krátký kabel od nabíječky, s čímž určitě souhlasím, neboť  Yoga Book beru více jako pracovní a komunikační nástroj nežli přístroj určený výhradně k hraní her a zábavě. Pokud tedy dojde baterie, mějte po ruce prodlužovací kabel nebo si zajistěte místo u zásuvky.

yoga-book-obsah-baleni

Design a zpracování – 9/10

Lenovo Yoga Book je štíhlé zařízení, které i přes své „notebookové vlastnosti” váží pouhých 690 gramů. Nízká váha tak ručí za snadnou manipulaci a bezproblémové nošení v batohu nebo, v případě elegantních dam, v kabelkách. Ostatně tato slova jenom potvrzují příjemné rozměry 257 x 176 x 8,5 mm. Na cesty prostě ideální.

Vrchní stranu Yoga Booku zdobí nápis Lenovo, přičemž po otevření na sebe svoji pozornost ihned upoutá 10,1“ displej, v jehož vrchní střední části je umístěna kamera. Protějšek okupuje dotyková a plně podsvícená Halo klávesnice, na které nechybí touchpad. V pravém horním rohu je pak místo pro spouštěč pera a hned vedle ústí otvor hlavní kamery.

Na pravém okraji je umístěno vypínací tlačítko, reproduktor, kolébkové tlačítko pro regulaci hlasitosti a otvor pro stařičký 3,5 mm jack. Protější levý okraj je na tom se svojí výbavou poněkud lépe, protože mimo reproduktoru (zařízení má dva reproduktory) je zde umístěn Micro HDMI konektor, přihrádka na karty, indikátor a Micro USB konektor. Spodní strana Lenova je zcela prázdná.

Obrovskou předností Yoga Booku je bezesporu možnost všestranné polohovatelnosti. Zařízení lze díky ohebnému pantu využívat jako klasický notebook, nebo lze případně displej otočit a připlácnout jej na druhou stranu klávesnice, čímž získáme plnohodnotný tablet. Polohovatelnost se hodí také pro sledování filmů, neboť si lze přístroj jednoduše rozložit jako knihu hřebenem vzhůru. A nemějte obavu, pant je pevný a bezvadně drží v jakékoliv poloze. Pro plnohodnotné používání tak není nutné dodatečně kupovat obal, jako je tomu v případě běžných tabletů.

Konstrukce Yoga Booku je velice pevná a nikde nevrže. Taktéž bych pochválil solidní, jemně hrubý povrch, který je příjemný na dotyk. Drobné škrábance, vznikající během běžného využívání, jsou vidět pouze při bližším pátrání. Desetibodového hodnocení konstrukce nedosáhla z důvodu absence USB-C zdířky a nevzhledného pantového spojení držící displej a klávesnici pospolu. Ještě upozorním na vyklající se boční tlačítka.

Displej – 8/10

yoga-book-displej

Lenovo Yoga Book je osazen 10,1“ IPS displejem s rozlišením 1920 x 1200 pixelů, který sice na omak zjevně nevlastní nejtvrdší ochranné sklo, nicméně i tak jsem na displeji nezaznamenal žádné škrábance. Displej je příjemný na dotyk a pohotově reaguje na všechny mnou zadané úkoly. Skvělé jsou i pozorovací úhly, kterými jsem za žádných okolností nebyl nikdy limitován, stejně tak skvěle pracuje funkce automatického jasu, která se plynule přizpůsobuje aktuálním okolním podmínkám.

Vytknout nicméně musím maximální jas, který mi přijde průměrný, čehož jsem si všiml zejména u sledování filmů, kde nebyly černé barvy vykresleny příliš zdařile. Při ostatních činnostech mi ale displej vyhovoval a nezaznamenal jsem žádný problém.

Výkon a hardware – 8/10

Zařízení je poháněno procesorem Intel Atom, jehož předností je dobrá výkonnost a nízká spotřeba. Atom procesor je podporován operační pamětí o velikosti 4 GB typu DDR3. S ohledem na svoji výbavu tak Lenovo nemá problém pracovat s několika spuštěnými aplikacemi najednou, s plynulým surfováním  po internetu, přehráváním hudby a filmů. Všechny soubory se ukládají na rychlý 64 GB SSD disk, který lze pomocí microSD karty rozšířit až na 128 GB. Disk pracuje skutečně velmi rychle, což oceníte při instalování her nebo práci se soubory. Interní úložiště by ale mohlo být větší.

yoga-book-antutu

Výkonem jsem nebyl v tomto případě nijak limitováni, což je přesně to, co jsem od zařízení tohoto typu očekával. Lenovo Yoga Book získal v AnTuTu Benchmarku 87717 bodů.

Jednou z dominantou Lenova je samozřejmě Halo klávesnice, která představuje společně s chytrým perem zajímavou možnost vedení poznámek a náčrtků. Pomocí pera lze kreslit na klávesnici nebo na papír, který je součástí balení, nebo také přímo na displej. Při náčrtcích (na klávesnici) jsem velmi ocenil, že výsledné dílo jsem na displeji viděl v reálném čase. U klasických (nevýklopných) tabletů tato možnost zkrátka nepřipadá ani v úvahu. Ačkoliv se tvůrci využitím pera všemožně chlubí, osobně tuto možnost řadím mezi příjemné vychytávky nežli mezi přednosti Yoga Booku. Nevím totiž jak vy, ale já si poznámky raději povedu klasicky pomocí klávesnice. Přece jenom je výsledek mnohem rychlejší a čitelnější 🙂 Je tedy otázkou, do jaké míry a jak dlouho budou běžní uživatelé pero využívat.

yoga-book-klavesnice

Na Halo klávesnici jsem si velmi rychle zvykl a ocenil jsem zejména její příjemné podsvícení a rozložení tlačítek. I přesto bych se ale na Yoga Booku nepouštěl do tvoření žádných románů, neboť klasická tlačítková klávesnice je jednoznačně rychlejší a pohodlnější. Na poznámky a chatování je však plně postačující a budete za ni velmi rádi.

Na zařízení se mi také velmi dobře hrály hry, protože se mi během hraní žádná nesekala a všechny jely plynule. A bylo jedno, zdali jsem hrál tahové pohodovky jako třeba 7 Mages nebo propracované RPG tituly plné efektů a akcí jako je BloodWarrior, Space Marshals 2 a mnohé další.

Jak jsem již výše poznamenal, Yoga Book je ověnčen dvěma postranními reproduktory využívající Dolby Atmos technologii. Zvukový výstup je tak velmi hlasitý a kvalitní. Reproduktorům tedy nelze nic vyčíst, spíše je beru jako jednu z předností recenzovaného zařízení. Oceníte je při poslechu hudby, sledování filmů a hraní her.

Baterie – 7/10

Kapacita baterie je slušných 8500 mAh a po celou dobu používání se mi jevila jako plně dostačující. Baterii jsem podrobil AnTuTu testování, kde získala 7427 bodů. Co se týče spotřeby, Lenovo vám při plném nabití nabídne kolem 5 hodin nerušeného hraní. Co se týče sledovaní videí na YouTube, plně nabitá baterie se postará o zhruba 6 hodin zábavy.

Pokud jde o nabíjení, baterie Yoga Booku se za 15 minut nabije o 6 procent, za 30 minut o 27 procent, za 1 hodinu na 54 procent, přičemž plného stavu se dočkáte za 135 minut.

yoga-book-antutu-baterie

Fotoaparát a kamera – 4/10

Pokud rádi fotíte a natáčíte videa, Yoga Booku se raději mílovými kroky vyhněte. S 8 Mpx fotoaparátem jsem byl s vypětím všech sil schopen vytvořit spíše průměrné snímky, kterým chybí barvy a nádech. Kámen úrazu je samotné umístění čočky (v pravém horním rohu klávesnice), díky němuž je pořizování snímků nepohodlné a hlavně nepraktické. Pokud jsem chtěl „normálním“ způsobem fotografovat, bylo zapotřebí sklopit obrazovku s tím, že jsem musel neustále dávat pozor na vypínací tlačítko přístroje. Z prvopočátku se mi několikrát stalo, že jsem vypnul obrazovku přístroje, nebo hůře, že jsem celé zařízení dokonce vypnul (delším podržením tlačítka). Ukládání snímků je sice rychlé, ovšem samotné ostření je na tom hůř. Čočce delší dobu trvá, nežli se připraví a je schopna fotografování. Trpělivost je zkrátka na místě.

Výsledný dojem nezachrání ani 2 Mpx webkamera umístěná v rámečku nad displejem (poslední trojice snímků). Fotografování mne tak vůbec nebavilo a osobně si myslím, že na tom mohli výrobci trošku zapracovat. U stroje podobného typu bych zkrátka očekával mnohem, mnohem více. A jak se dá předpokládat, ani video o 1080 pixelech není nic moc.

Systém a konektivita – 9/10

Lenovo Yoga Book YB1-X90L využívá ke své práci operační systém Android 6.0 Marshmallow, díky němuž budete mít možnost okusit nejnovější aplikace a hry. Hned po zapnutí přístroje jsem byl intuitivním průvodcem obeznámen se všemi možnostmi, kterými zařízení disponuje, což jsem nadmíru ocenil, neboť se nerad prodírám papírovými návody. Díky velkému displeji se budete v zařízení cítit jako doma, protože vše budete mít jako na dlani – přehledně a dostupně. V nastavení si jednoduše nastavíte obrazovku, ozvučení, účty a mnohé další. Taktéž oceňuji možnost vyladit si Halo klávesnici dle svých představ, čehož jsem bohatě využil a rovnou jsem si vypnul vibrace a snížil citlivost jednotlivých tlačítek.

Jak již bývá zvykem, také zařízení od Lenova má několik předinstalovaných programů. Za sebe ale mohu říci, že mi žádný z nich nevadil a naopak jsem některý i vyzkoušel. Hovořím třeba o TouchPalu, výukovém kurzu, uživatelské příručce apod. Nechyběly ani mapy, kalendář, kalkulačka, přehrávač hudby a videa, poznámkový blok a mnohé další aplikace. Velké plus přidávám i za výbornou spolupráci mezi Lenovem a mým  notebookem. K jejich dorozumění nebylo zapotřebí složitě instalovat kdovíjaký program, ale jednoduše jsem obě zařízení propojil kabelem (od nabíječky) a ihned jsem mohl se všemi soubory pracovat.

Během recenzování jsem nezaznamenal žádný problém s plynulostí a optimalizací systému. Vše šlapalo jako švýcarské hodinky, přičemž vyzdvihnout musím také absenci přehřívání, které jsem nezaznamenal ani po několika hodinovém sledování filmů. Yoga Book vám tak bude dobrým kamarádem i do teplých peřin.

Zařízení podporuje standardní verzi WiFi 802.11, přičemž mimo domov využijete nejrychlejšího LTE připojení, na vesnici pak pomalejší 3G. Konektivita je stabilní a nikdy jsem žádný problém nezaznamenal.

Alternativy k Lenovo Yoga Booku

Pokud se vám vlastnosti tohoto Yoga Booku líbí, máte možnost si pořídit “stejné” zařízení bez LTE a s cenovkou o 1500 Kč nižší, případně se systémem Windows 10 Pro. Verze s operačním systémem od společnosti Microsoft vám umožní práci ve více oknech, jako jsme tomu zvyklí v případě našich počítačů. Mimo to budete moci využívat některé aplikace, které se na Androidu nespustí.

Najít a doporučit vhodnou alternativu k Yoga Booku není nic snadného. Zmínit však mohu model Dell Inspiron 11 TN2-3148-N2-311, který nabízí 11,6″ velký displej v HD rozlišení 1366 x 768 pixelů, který lze jednoduše přetáčet. Dell pohání procesor Intel i3 s frekvencí 1.9 GHz a operační paměť o velikosti 4 GB. Počítat ale musíte se starší verzí operačního systému Windows 8.1 a 500 GB pevným diskem s 5400 otáčkami za minutu. Váha Dell Inspiron je 1,4 kg, tedy dvakrát větší nežli v případě recenzovaného Lenova.

Závěrečné hodnocení

7.5

Velmi dobrý

Lenovo Yoga Book je kompaktní zařízení, které zaujme malými rozměry, slušnou výbavou a pohodlným ovládáním. Pomocí Halo klávesnice není problém odpovědět na emaily nebo případně sepsat kratičký text, přičemž díky otočnému panelu lze velice rychle docílit “tabletového vzhledu” a věnovat se hraní i náročnějších her. Ačkoli je možnost psaní poznámek a malování pomocí pera příjemnou změnou, je otázka, do jaké míry a jak dlouho bude tuto možnost využívat průměrný uživatel. Před pořízením Yoga Booku je také nutno počítat s podprůměrným fotoaparátem.

Design a zpracování
9
Displej
8
Výkon a hardware
8
Výdrž baterie
7
Fotoaparát a kamera
4
Systém a konektivita
9
Klady
  • Malé rozměry a nízká hmotnost
  • Výborný displej
  • Pohodlná klávesnice s podporou pera
  • Rychlý SSD disk
  • Skvělé a výkonné reproduktory
Zápory
  • Průměrná velikost vnitřního uložiště (64 GB)
  • Podprůměrný fotoaparát
  • Cena

Nejprodávanější tablety podle Heureka.cz

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 1.7 (3 hlasy)

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář
Uživatel
Jiri (17. 6. 2017 09:06)

Právě rozbaleno Roztomilé zařízení. Krásně zabaleno. Než se nabije, jeden zlepšovací návrh - přiložené pero by mohlo mit integrovaný úložný prostor na výměnné hroty... Bylo by to velmi užitečné :-o J.V.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář