Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze Nokia 5 Dual SIM

21. 9. 2017 aktualizováno

Po vydařené tlačítkové záležitosti Nokia 3310 (2017) a spíše průměrném modelu Nokia 3 k nám doputovala Nokia 5. Svojí cenou a výbavou patří mezi střední třídu chytrých telefonů, čemuž konec konců odpovídá také cena.

Model Nokia 5 si můžete v současné době pořídit za částku kolem 5 500 Kč (09/2017) a to ve verzi Single nebo Dual SIM, kterou jsme měli možnost otestovat. Obchody nabízí několik barevných provedení. Vybírat můžete z temperované modré, stříbrné, matné černé a měděné barvy.

Obsah balení

Minimalistická papírová krabička představuje slušný uživatelský základ. Součástí balení je mimo telefonu dále nabíječka, propojovací kabel typu microUSB, kovová sponka a plastová pecková sluchátka sloužící jako handsfree. Začínající uživatele ještě potěší příručka v českém znění.

Nokia 5 Dual SIM - obsah balení

Design a zpracování – 8/10

Hned při prvním omaku se mi rozzářily oči a recenzentské smysly. Konstrukce Nokie je totiž vyrobena z lehké kovové slitiny, která ručí za pevnost a bytelnost. Odolnostní certifikaci sice nevlastní, použitý materiál ale garantuje minimálně vyšší odolnost, nežli běžný plast.

Ani čelní strana nezůstala bez povšimnutí a obrazová část je opatřena ochranným sklem Gorilla Glass s 2,5D efektem. Hrany displeje a celé konstrukce jsou příjemně zaoblené, vlivem čehož se telefon krásně drží a veškerá manipulace je pohodlná. Menší vadou na kráse je ale milimetrový výstupek kolem zadního fotoaparátu. Jeho přítomnost má na svědomí drobnou vratkost v případě, kdy je přístroj položen na stolku nebo jiném rovném podloží.

Tělo recenzované Nokie se vešlo do rozměrů 150 × 73 × 8,05 mm, přičemž váha se zastavila na hranici 159 gramů. Na přední části přístroje najdete 8 Mpx fotoaparát, podlouhlý průzor reproduktoru a logo Nokia. Jak je vidno, notifikační dioda chybí. Pod jmenovaným vybavením je dále 5,2“ LCD obrazovka a navigační tlačítka.

Podsvícená tlačítka byla umístěna přímo na tělo telefonu. Dotykové tlačítko zpět sedí úplně vlevo, kdežto tlačítko s posledními spuštěnými aplikacemi zase úplně vpravo. Uprostřed je zase obdélníkové domovské tlačítko. To mimo standardní funkce zastává funkci čtečky otisků prstů. Snímač funguje skvěle a nikdy mne nenechala ve štychu. Jen škoda, že má sekundovou prodlevu.

Na zadní straně je umístěn miniaturní mikrofon, 13 Mpx objektiv a blesk. Kousek pod nimi je logo Nokia a drobné technické popisky s přesným modelovým označením. Horní strana opatruje zdířku pro 3,5 mm jack, přičemž na spodní části smartphonu je microUSB port, mikrofon a hlavní reproduktor.

Ovládací mechanické prvky byly umístěny na pravou hranu, kde najdete regulaci hlasitosti a zapínání displeje. Na protější levé straně si výrobce musel nechat místo pro dvojici vysunovacích šuplíků. Jeden schraňuje paměťovou kartu microSD, druhý zase ukrývá prostor pro dvě nanoSIM karty. Nokia 5 je tedy schopna provozu dvou SIM karet a jedné paměťové karty najednou.

Konstrukční stránku nové Nokie hodnotím pozitivně. Co mi ale skutečně vadí, je avizovaná absence LED diody. Občas se mi také stalo, že se mi do okrajů telefonu zachytil vlas. Načesané dámy by si měly dávat pozor na svoje kštice 🙂

Displej – 5,5/10

Plocha obrazové části je veliká 5,2 palců a nabízí rozlišení o HD kvalitě. Netřeba hned ohrnovat nos a klopit oči, protože zobrazovací kvalita displeje není vůbec špatná. Nad HD parametrem jsem se docela podivil, tedy v dobrém slova smyslu. Zobrazovaná písmenka jsou příjemně jemná a všeobecná čitelnost je na slušné úrovni. Stejně tak pozorovacím úhlům a reakcím displeje není co vytknout. Povrch obrazovky je hebký na dotyk a při jeho užívání vládla celková spokojenost.

Nokia 5 Dual SIM

S čím jsem ale spokojen nebyl, jsou občas se objevující modré pruhy ve spodní části obrazovky. Při fotografování jsem se zase setkal s bílým osvětlením při okrajích displeje. Nevím, kde se tyhle „myšmaše” na displeji vzaly, ale je to vcelku otravné a puntičkářům by jejich přítomnost mohla vadit. Právě z tohoto důvodu výsledné bodování prudce kleslo. Nejsem totiž sám, kdo se s tímto problémem setkal. Vadný model tedy vylučuji.

Něco navíc představuje funkce adaptivního jasu a mód pro lepší čitelnost na slunci. Sunlight mode skutečně funguje, protože čitelnost byla vždy skvělá.

Hardware a výkon – 7,5/10

Pohonnou jednotkou modelu Nokia 5 je osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 430. Již menší číselné označení prozrazuje, že se jedná se o starší procesor. Je tomu skutečně tak a jeho maximální frekvence dosahuje 1,4 GHz. Netřeba ale házet flintu do žita. Po výkonností stránce byl tento přístroj slušným držákem, který rozchodil i náročnější hry typu Asphalt 8.

Během AnTuTu testování vybojoval 45 422 bodů, což je ve středních končinách únosná míra. Srovnáme-li výsledek s další konkurenci, Nokia 5 je na tom obdobně jako třeba aktuální Samsung Galaxy J5 (2017) a o dost lépe než slabší model Nokia 3.

Nokia 5 Dual SIM - AnTuTu HW

Občasných poklesů snímkování se nevyhnete, i přesto jsou ale i hardwarově náročnější hry plně hratelné. Kde ale výrobce nemusel šetřit, jsou docela jistě operační paměti. Nokia 5 vlastní pouhých 2 GB RAM, které jsou zjevně nedostatečné. Hry sice rozjedete, ovšem načítání trvá podstatně delší dobu, než je zdrávo. Alespoň, že se přístroj nepřehřívá.

Ani interní úložný prostor není veliký. Garantovaných 16 GB se po prvním spuštění smrskne na 8 – 9 GB, což v dnešní době není moc. Stačí jedna dvě hry, nějaká ta fotografie a systém hlásí kapacitní nedostatek. Alespoň že jde uložiště rozšířit pomocí microSD karty až o 128 GB.

Co se týče reproduktoru, nehraje vůbec špatně. Křičí hlasitě a při mírném zesílené uslyšíte solidní ozvučení. Hůře je na tom ale výsledek po maximálním zesílení. Výstup pak není příliš čistý.

Výdrž baterie a doba nabíjení – 7/10

Akumulátor se zrovna nechlubí nadstandardní hodnotou – 3000 mAh je takový řekněme průměr. Celková výdrž ale pozitivně překvapila. Při plném nabití si s telefonem vystačíte plné dva dny. Pokud vsadíte na slabší jas a úsporná opatření, dočkáte se výdrže klidně i delší.

Příhodná je i jednoduchá správa baterie, která znázorňujícím grafem zobrazuje využití akumulátoru včetně přibližné výdrže. Můžete se podívat na největší energetické žrouty, kterým je tradičně internetový prohlížeč.

Nokia 5 Dual SIM - AnTuTu baterie

Vcelku rozporuplné je ale nabíjení. Někdy jsem se z úplného vybití na sto procent dostal za něco málo přes dvě hodiny, přičemž  jindy se přístroj nabíjel klidně o hodinu déle. To je slušný rozpor. Těžko tvrdit, co tuto hodinovou rozdílnost způsobuje.

Podstatnější ale je slušná energetická výdrž, za kterou zřejmě stojí kombinace HD obrazovky a slabšího procesoru. V AnTuTu testu si baterie vydobyla 8 512 bodů.

Fotoaparát a kamera – 7/10

Hlavní fotoaparát umístěný na zadní straně přístroje nefotografuje vůbec špatně. Ke své práci a dobrým výkonům ale potřebuje dostatek světla a příznivé podmínky. Pokud je nemá, kvalita se rapidně snižuje a ostření trvá delší dobu. A někdy se objektiv ani ve finále dostatečně nezaostří. Hodnoty 13 Mpx a světelnost f/2.0 vcelku ujdou a nejednou se dočkáte pohledných a barvitých fotografií. Barvy jsou syté a ostré, ovšem v případě horších podmínek to není zase nic moc.

Fotografie v originálním rozlišení si můžete prohlédnout tady.

Podobně je na tom i přední selfie kamera o výkonu 8 Mpx. Suma sumárum si ale myslím, že obecně jsou fotografické jednotky dostačující a v některých případech až nadprůměrné. Jen škoda, že se snímky ukládají delší dobu. Ta zatracená RAM nedostatečnost zkrátka pronásleduje Nokii 5 skrz na skrz.

Po spuštění fotografického režimu se nabízí možnost zapnutí HDR a blesku, který může pracovat klidně automaticky. V nastavení lze měnit kvalitu fotografií a rozlišení videí. Videa lze natáčet v maximální kvalitě Full HD při 30 snímcích. Výsledné záběry jsou v rámci únosných mezí spíše průměrné, alespoň že nejsou trhané. Stejně jako u fotografování, i v případě natáčení výrazně záleží na okolních podmínkách.

Někteří mohou ocenit i další podpůrné funkce, které lze spustit ve fotografickém prostředí. Jedná se například o kompas nebo rozdělení obrazovky na pravidelné obdélníky. Pro spěšné focení přijde vhod funkce rychlého spuštění fotoaparátu pomocí mačkání tlačítka pro zapínání displeje.

Sečteno a podtrženo, pokud dáte recenzované Nokii prostor, odmění vás hezkými snímky. Jestliže se ale budete pohybovat ve špatných světelných podmínkách, bez světla a jasu, fotografie budou průměrné.

Systém a konektivita – 7/10

Uvnitř recenzovaného přístroje Nokia 5 vládne operační systém Android verze 7.1.1. Systém oplývá slušným softwarovým zázemím a funkcemi. Jasná je výsuvná lišta se svítilnou a dalším příslušenstvím. Po prvním spuštění na vás čeká několik užitečných programů, jmenovitě třeba Disk, Duo, Gmail a Chrome od Googlu. Nezapomnělo se ani na kancelářská udělátka jako je kalendář, kalkulačka a hodiny. Ještě jednou vyzdvihněme funkci Dual SIM, která je vítaným bonusem.

Pro milovníky hudby je k dobru FM rádio a nainstalovaná aplikace Hudba Play. Čtenáři zase ocení Knihy Play, ovšem funkci modrého světla budou hledat marně. Hlavní ale je, že systém nenese žádné stopy nechtěných a otravných programů. Skutečně jde o čistý a čerstvý systém. Systém je sice plynulý (neseká se), na druhou stranu se nevyhnete delšímu načítání. Není to tedy pouze problém her, ale i spouštění aplikací a dalších systémových úkonů.

Výrobce během vývoje a prodeje neustále sliboval časté aktualizace. Svá slova zatím dodržel a systém se několika upgradů opravdu dočkal. Nokia 5 podporuje Wi-Fi, Bluetooth, GPS, LTE a dokonce i rychlé NFC. K dostání je i rychlá správa uložiště, baterie a paměti, v rámci níž můžete jednotlivé položky spravovat. Jen škoda, že chybí nějaké čističe datového nepořádku.

Telefon díky zabudovanému gyroskopu zvládá i dvojici schopných gest – otočením telefonu odmítnete hovor a zvednutím zase umlčíte vyzvánění. K zajímavým funkcím patří ještě převrácení barev (bílá/černá) a aktivace textu s vysokým kontrastem pro lepší čitelnost. Infraport ale nová Nokia 5 nevlastní.

Alternativy k Nokia 5 Dual SIM

Jako o pár tisícikorun dražší variantu můžete zvážit model Lenovo Moto G5 Plus, který jsme během parních dní letošního roku testovali. Během recenzování se nám líbila pevná konstrukce, spolehlivá čtečka otisků prstů, skvělý výkon a třeba i poctivá výdrž baterie. Stejně jako v případě Nokia 5, tak i G5 Plus chybí notifikační LED dioda a USB-C port.

Levnější možností je pak koupě přístroje Xiaomi Redmi Note 4 Global 3GB/32GB (více se dozvíte v naší recenzi), který nabízí baterii s obří výdrží, systémem s vynikajícím výkonem a výtečnou obrazovkou. Někomu ale může vadit horší fotografické výsledky a absence NFC.

Náš tip

Spoustu skvělých alternativ najdete v článku Nejlepší mobily do 5000 Kč.

Závěrečné hodnocení

7

Velmi dobrý

Nokia 5 si svoji pozici mezi střední třídou určitě zaslouží. Snad nejvíce nás uchvátilo pevné kovové tělo a obstojný výkon, který se popere i s náročnějšími hrami. Naopak jsme nebyli spokojeni s problematickou HD obrazovkou a pouhými 2 GB RAM.

Design a zpracování
8
Displej
5.5
Výkon a hardware
7.5
Výdrž baterie
7
Fotoaparát a kamera
7
Systém a konektivita
7
Klady
  • Pevná kovová konstrukce
  • Skvělá manipulace
  • Slušný výkon
  • Poctivá výdrž baterie
  • Solidní fotoaparát
  • Nejnovější Android
Zápory
  • Problematický HD displej
  • Chybí notifikační LED
  • Zdlouhavé načítání
  • Delší doba nabíjení

Nejprodávanější mobilní telefony

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář
Uživatel
Andrea (7. 2. 2019 11:02)

Dobrý den, když restartuji mobil ztratí se mi všechny aplikace jako např. viber ,galerie , messenger, aladin. Z galerie se vymažou všechny fotky. Co s tím?

Odpovědět
Uživatel
Petr Smejkal (7. 2. 2019 14:02)

Dobrý den, pokud mluvíme o továrním restartu, tak ano, poté se vymažou veškerá data včetně fotek atp. Doporučuji zálohu všech dat, buď na externí paměťovou kartu nebo na cloud, ideální je využít obě možnosti (kdyby jedna selhala). Nevím přesně co máte za telefon, ale mnoho značek již nabízí (po prvním spuštění, po restartu) vrácení původního stavu, tedy možnost zpětného a plně automatického nainstalování všech aplikací (samozřejmě mimo dat, SMS, fotek atd.). Uživatel tak nemusí všechny programy instalovat znovu sám.

Odpovědět
Uživatel
Jitka B. (30. 8. 2018 14:08)

mám nově Nokii 5 a chtěla bych si napsat předepsané texty (např. pro jízdenku - DPT 24 apod.) ten text chci použít do sms zprávy, ale nikde jsem tuto možnost nenašla, jedině možnost nabídky rychlé odpovědi pro volajícího. Existuje nějaká doplňující aplikace, která by mi toto umožnila ????

Odpovědět
Uživatel
Petr Smejkal (4. 9. 2018 08:09)

Dobrý den, aplikací existuje spousta, doporučuji Zprávy pro Android, kam můžete text kopírovat a různě s ním pracovat.

Odpovědět
Uživatel
Renata (5. 8. 2018 18:08)

Dobrý den, nejde mi opravovač chyb v SMS a nevím co s tím. Můžete mi prosím poradit?

Odpovědět
Uživatel
Petr Smejkal (10. 8. 2018 10:08)

Dobrý den, tuto službu nastavíte v záložce Nastavení --> Jazyk.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář