Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze Samsung Galaxy J5 J510F (2016)

8. 12. 2016 aktualizováno

Nová verze Samsungu Galaxy J5 přichází s větší operační i uživatelskou pamětí, delší výdrží baterie a pěkným kovovým tělem. Navíc zůstal zachován skvělý AMOLED displej s vysokým kontrastem. Oproti původní verzi se velikost obrazovky mírně zvětšila, nicméně rozlišení zůstalo stále jen HD. Stále navíc chybí světelné čidlo či čtečka otisků prstů. Bude to v nabité konkurenci střední třídy stačit?

Obsah balení

Obsah balení (Samsung Galaxy J5)

V krabičce naleznete telefon, USB kabel, nabíjecí adaptér, baterii, sluchátka (sloužící zároveň jako handsfree), průvodce rychlým spuštěním a návod na aktivaci.

V testu jsme měli černou Dual SIM verzi, ale smartphone je v dostání také ve zlaté a bílé variantě, stejně jako Single SIM.

Design a kvalita zpracování – 8/10

Na první pohled Galaxy J5 nijak výrazně nezaujme, nicméně díky kovovému rámečku působí sympaticky a rozhodně vám ostudu neudělá. Hmotnost 158 gramů je při daných rozměrech očekávaná a nijak nevybočuje z řady. Tloušťka je příjemných 8,1 mm. Ačkoli je zadní kryt plastový, díky zmíněnému kovovému rámu telefon působí bytelně a v ruce se dobře drží. I samotné dílenské zpracování je na vysoké úrovni.

Na přední straně naleznete 5,2palcovou obrazovku a nad ním logo výrobce, LED diodu, reproduktor, čidlo přiblížení a selfie kamerku. Dole pak potěší dvě senzorická a jedno hardwarové tlačítko. Domovské tlačítko je mírně vystouplé a při stisknutí vydává slyšitelné cvaknutí. Zbylé ovladače bohužel nemají vibrační odezvu a navíc postrádají podsvícení. Zde Samsung odvedl jen poloviční práci.

Další ovládací prvky naleznete po stranách telefonu. Vpravo je tlačítko vypnutí, zatímco dva regulátory hlasitosti najdete na druhém boku. Na spodní hraně se nachází mikrofon a konektory na sluchátka a microUSB. Horní strana je kromě samolepky indikující výrobce procesoru Qualcommm prázdná. Kovový rámeček je celkově čtyřikrát přerušen krátkými plastovými úseky, které slouží anténám pro lepší příjem signálu.

Záda tvoří tenký plastový kryt s vyrytým nápisem Samsung, kterou lze snadno odloupnout. Pod ní se skrývá vyjímatelná 3 100mAh baterie, dva sloty pro microSIM a jeden slot pro microSD kartu. Zatímco vložení SIM karty je snadné, její vyndání je poměrně nepraktické a docela jsem s ním zápasil.

Celkově zádům dominuje mírně vystouplý fotoaparát, na jedné straně doplněný bleskem, sloužící i jako svítilna, a na druhé reproduktorem. Ačkoli by se umístění repráčku mohlo zdát nepraktické, ve skutečnosti hraje dostatečně hlasitě, i když je telefon položen na zádech.

Co telefon postrádá je čtečka otisků prstů, notifikační dioda (jejichž částečnou funkci plní přední osvětlovací dioda) a senzor okolního světla.

Displej – 7/10

Displej (Samsung Galaxy J5)

Samsung Galaxy J5 se chlubí Super AMOLED displejem o úhlopříčce 5,2 palců. Rozlišení je 1280×720 pixelů, což způsobuje výslednou jemnost pouze 282 ppi. To je méně než má řada jeho konkurentů s Full HD, ale pro běžné používání to příliš nevadí. Co naopak musím pochválit je skvělé barevné podání a výborný kontrast.

Mnoho recenzentů dále chválí skvělé pozorovací úhly, nicméně námi testovaný kus měl při pohledu ze strany výrazný modrý zákal.

Asi největším problémem displeje je absence automatické regulace jasu. Neustálá manuální úprava jasu se časem totiž stane poněkud otravnou. Čitelnost na světle je jinak dobrá a telefon nabízí i super jasný režim „Venku“. Při jeho spuštění je čitelnost naprosto bezproblémová, pouze je to veliký žrout baterie. Minimální jas by mohl být o něco nižší, ale nejedná se o nic hrozného.

Výkon a hardware – 5,5/10

Hned na rovinu si musíme přiznat, že nové Galaxy J5 není žádný výkonný tahoun. O jeho chod se stará procesor Qualcomm Snapdragon 410, kterým byl vybaven už předchozí model a dnes za konkurencí dosti zaostává. Nepomůže mu ani solidních 2 GB operační paměti, které se navýšilo z původních 1,5 GB. V Benchmark testu Antutu telefon získal slabých 28 228 bodů. To je například v porovnání s Honorem 7 Lite (52 781) nebo Vodafonem Smart ultra 7 (43 885) žalostně málo.

Antutu test (Samsung Galaxy J5)

Je třeba říci, že pro běžné používání je tento výkon dostatečný a pokud nehodláte hrát hry náročné na 3D, ničemu vám to vadit nebude. Systém je totiž plynulý a nijak se neseká. Bez problémů jsem na něm rozchodil i střední hry typu FIFA Mobile, Beach Buggy Racing či Asphalt 8. NBA Mobile se mi však již mírně sekala. Hledáte-li tedy telefon s co nejlepším poměrem cena/výkon, zde jste bohužel na špatné adrese.

K dispozici je 16 GB vnitřního úložiště (z toho je dostupných necelých 11 GB), které lze rozšířit o dalších 128 GB skrze paměťovou kartu.

Kvalita zvuku je standardní. Přestože je reproduktor umístěn na zadní straně, při položení na stůl téměř nedochází k jeho tlumení. Žádné zázraky nečekejte, ale ani zde není moc co vyčítat.

Baterie – 8,5/10

V chodu telefon udržuje vyměnitelná baterie o kapacitě 3100 mAh. V kombinaci s výše uvedeným nízkým výkonem se tak při běžném provozu dostanete na výdrž kolem dvou dní. Nenároční uživatelé se mohou dokonce dostat i na dny tři. Při plném zatížení telefon vydrží zhruba 7 hodin hraní her nebo 10 hodin přehrávání videa na Youtube. Shrnuto a podtrženo, výdrž Samsungu Galaxy J5 je velmi dobrá, ačkoli výsledek Antutu Battery Testu je “pouze” 7870.

AnTuTu Battery Test (Samsung Galaxy J5)

Horší je to s nabíjením, jelikož smartphone nepodporuje rychlonabíjení. Z totálního vybití se při pohotovostním režimu dostanete na 25% za 30 minut a na 50% za 1 hodinu. Ke konci je nabíjení pomalejší, takže na 100% se dostanete za více než 2,5 hodiny. To není žádný zázrak, ale ani vyložená tragédie.

Fotoaparát a kamera – 7,5/10

Rozlišení zadního fotoaparátu je 13 Mpx a předního 5 Mpx. Oba senzory mají světelnost f1,9 a jsou doprovázeny LED diodami. Kvalitu snímků lze hodnotit jako průměrnou. Pro běžné dokumentování zážitků to stačí, ale nic velikého nečekejte. Za danou cenu jde nicméně o slušný výsledek.

U fotografií poměrně často dochází k přepalům a za horším světelných podmínek jsou dosti nevýrazné. Problematické je pořizování  zejména nočních fotek, protože foťák se občas nedokáže poprat s výraznými rozdíly ve světelnosti objektů (např. západ slunce nebo neonové nápisy). Naopak makro snímky hodnotím jako zdařilé.

Samozřejmostí je kromě automatického režimu i manuální PRO, panora nebo sériové snímkování. Nastavit můžete manuálně expozici (EV +-2), ISO (0-800) a vyvážení bílé. Kladně lze hodnotit i rychlé spuštění fotoaparátu pomocí dvojitého stisknutí domovského tlačítka.

Pokud jde o natáčení videí, jejich maximální rozlišení je Full HD a kvalita je srovnatelná s fotografiemi. Pro rodinné potřeby vám postačí, ale pro větší projekty raději volte jinou alternativu. Jedním z nedostatků, který je třeba zmínit, je absence stabilizace obrazu, což způsobuje náchylnost kamery na třes ruky. Ukázkové video můžete vidět níže:

Systém a konektivita – 8/10

Operační systém Android 6.0.1 je stejně jako většina smartphonů Samsung překryt nadstavbou TouchWiz. Jeho chod by možná mohl být krapet rychlejší a při přepínání mezi aplikacemi plynulejší, ale s výraznými zaváháními jsem se nesetkal. Uživatelské prostředí je celkově velmi zdařilé a intuitivní. Nabízí možnost řady vlastního přizpůsobení, například přidání více ploch nebo úpravu notifikační lišty. Nemluvě samozřejmě o změně pozadí či motivu (pro jejichž změnu je však potřeba založení Samsung účtu).

Drobná výtka jde na stranu předinstalovaných samsungáckých aplikací, jako je S Health nebo Galaxy Apps. Ne že by jich byl přehršel a byly vyloženě zbytečné, ale v případě nepotřebnosti je nelze odinstalovat. Zde se musím zmínit zejména o aplikaci Briefing, což je agregátor novinek, umístěný vlevo od hlavní obrazovky. Při scrollování mezi plochami se mi často stávalo, že jsem na ni omylem najel, což bylo dosti otravné, protože se nelze snadno vrátit zpět. Naštěstí lze tuto aplikaci/plochu snadno deaktivovat.

Z hlediska konektivity, telefon potěší plnou podporou LTE, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.1 a NFC. Chválím také, že se jedná o skutečný Dual SIM, kdy si nemusíte vybírat mezi druhou SIM kartou a paměťovým rozšířením.

Alternativy k Samsung Galaxy J5 (2016)

Samsung Galaxy J5 (J510F) je momentálně k dostání za cenu kolem 5500 Kč (12/2016). Pokud se vám tento telefon líbí, ale chtěli byste ušetřit, dobrou variantou může být loňský model Galaxy J5 (J500), který seženete o tisícovku levněji. Je sice o 2 palce menší a má nižší výdrž i výkon, ale například kvalitou displeje či fotoaparátem je téměř srovnatelný.

Naopak pokud vám nevadí si 500 Kč připlatit, mohu vřele doporučit Honor 7 Lite. Oproti Samsungu nabízí pohlednější kovový design, téměř dvojnásobný výkon, kvalitnější fotoaparát nebo čtečku otisků prstů. Naopak postrádá NFC, jeho displej je trošku horší a jde o hybridní Dual SIM.

Z dalších zajímavých alternativ této cenové kategorie, zmiňme například Lenovo K6 nebo Vodafone Smart ultra 7.

Závěrečné hodnocení

7.4

Velmi dobrý

Pokud nepotřebujete silný herní výkon, obejdete se bez čtečky otisků prstů a nevadí vám absence automatické regulace jasu, s letošním modelem Galaxy J5 chybu neuděláte. Nabízí totiž kvalitní zpracování, povedený displej, podporu dvou SIM karet a skvělou výdrž. Fotoaparát je rovněž ucházející. Ačkoli na trhu naleznete i vybavenější modely, pro fanoušky Samsungu jde o dobrou koupi.

Design a zpracování
8
Displej
7
Výkon a hardware
5.5
Výdrž baterie
8.5
Fotoaparát a kamera
7.5
Systém a konektivita
8
Klady
  • Pěkný design a kvalitní zpracování
  • Dobrý displej s živými barvami
  • Vyjímatelná baterie s dlouhou výdrží
  • Podpora Dual SIM, LTE a NFC
Zápory
  • Nízký výkon
  • Nemá čtečku otisků prstů
  • Nemá automatickou regulace jasu
  • Chybí podsvícení a vibrační odezva tlačítek
  • Pouze HD rozlišení displeje
  • Špatné fotky v horších podmínkách

Nejprodávanější mobilní telefony dle heureka.cz

Souhrn zahraničních recenzí

Recenze na notebookcheck.net – 8,2/10

Je snadné zodpovědět na otázku, zda se upgrade Samsungu Galaxy J5 povedl: ANO. Kovové tělo dává dojem mnohem větší kvality a vypadá výrazně moderněji než jeho předchůdce. Přední fotoaparát byl vylepšen plnohodnotným LED bleskem, RAM i uživatelská paměť byly zvýšeny a nainstalován je i poněkud rychlejší procesor. Stará pozitiva jako AMOLED displej a vyjímatelná baterie byly zachovány. Krom toho výdrž je nyní mnohem delší.

Klady: Vysoce kontrastní AMOLED displej, velmi dobrá výdrž baterie, nízká spotřeba energie, kovové tělo, moderní operační systém, relativně rychlé úložiště, slušná kvalita příjmu, LED blesk předního fotoaparátu

Zápory: Relativně těžký, průměrná kvalita zvuku, slabá kvalita hovoru, pomalá WIFI, bez čidla okolního světla, vysokofrekvenční blikání displeje, občas rozmazané fotografie

Recenze na phonearena.com – 6/10

Samsung Galaxy J5 (2016) je smartphone rozumně dobré kvality. Vypadá elegantně a displej je velmi příjemný. Uživatelské rozhraní je povedené a fotoaparát pořizuje překvapivě dobré snímky. V dané cenové třídě ale naleznete řadu srovnatelných alternativ, které za tyto peníze nabízejí vyšší hodnotu.

Klady: Příjemný design, dobrý displej, překvapivě dobrý fotoaparát

Zápory: Neohromující specifikace a výkon, absence čtečky otisků prst

Recenze na techmagnifier.com – 6/10

2016 verze Samsungu Galaxy J5 je bez debat slušný telefon střední třídy, nicméně ve srovnání s Moto G4 Plus zaostává svým celkovým výkonem. Rovněž uživatele příliš nenadchne fotoaparát. Na druhou stranu neuvěřitelná výdrž baterie, stylový design a vynikající displej činí z nového J5 telefon, který stojí za pozornost.

Klady: Nadprůměrná výdrž baterie, AMOLED displej s vysokým kontrastem, slušný výkon, stylový design, režim S-Bike

Zápory: Průměrný fotoaparát, základní procesor, průměrná kvalita zvuku, výrazné záseky systému

Recenze na smartmania.cz – 7/10

Kdybych měl jednoznačně doporučit koupi Samsungu Galaxy J5 2016, neudělám to. V této cenové třídě je totiž momentálně lepší volbou Honor 7 Lite. Pro příznivce značky Samsung a displeje SuperAMOLED se však jedná o dobrou volbu. Telefon pokračuje tam, kde skončil jeho předchůdce, přičemž získal větší paměť RAM, dvojnásobné úložiště a větší obrazovku. Na druhou stranu výkon procesoru i kvalita fotografií zůstaly stejné.

Klady: Krásný displej s dobrou čitelností, kovové tělo, dobrá konektivita, slušná výdrž, kvalitní kosntrukce

Zápory: Absence světelného čidla, špatné fotky v horších podmínkách, občas ne zcela plynulý chod, nepodsvícené klávesnice, nízký výkon, nepříliš kvalitní video

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor recenze

Václav Hrnčíř
Václav Hrnčíř

Fanda do elektroniky a nejrůznějších spotřebičů. Vím, že vybrat správný produkt není vždycky snadné, a tak bych Vám rád pomohl alespoň v základní orientaci. Konečná volba bude vždycky na Vás, nicméně doufám, že mé rady a tipy Vaše rozhodování co nejvíce ulehčí. Můj Facebook, Osobní stránky.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář
Uživatel
Nikola (2. 3. 2018 05:03)

Dobry den ,mam prozbu zapnul se mi v telefonu bezpečný režim a nejde mi to vypnout. A nefungujou mi kvuli tomu aplikace. Poradite mi jak to mam vypnout prosim

Odpovědět
Uživatel
Petr Smejkal (2. 3. 2018 18:03)

Dobrý den, zkoušela jste vypnout a zapnout telefon? To by mělo pomoci. Dejte vědět.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář