Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze Samsung Gear S3 Classic

Nebaví vás při každém zapípání vytahovat telefon z kapsy nebo kabelky? Chcete nějaké praktičtější zařízení? Pak jste jistě narazili na kategorii chytrých hodinek. Jedny takové se nedávno dostaly i do našich rukou. Konkrétně Samsung Gear S3 Classic SM-R770, které společně s Apple Watch 2 patří v tomto segmentu mezi absolutní špičku.

Vyplatí se pořízení těchto wearebles s cenovkou kolem 11 000 Kč nebo jde jen o hračku pro fajnšmekry? Dozvíte se v následující recenzi.

  • Nejlepší hodinky značky Samsung najdete tady.

Obsah balení

Samsung Gear S3 Classic

Hodinky do redakce dorazily ve válcovitém černostříbrném balení. To sice nepůsobí nijak luxusním dojmem, ale rozhodně neurazí. Prostě standard. Uvnitř se kromě samotných Gear S3 s řemínkem velikosti L ukrývá nabíjecí stojánek, průvodce rychlým spuštěním a druhý, menší řemínek (velikost S). Přestože ho většina mužů asi nevyužije, je hezké, že výrobce myslí i na lidi s malým zápěstím.

Design a zpracování – 8,5/10

Samsung Gear S3 se vyrábějí ve dvou provedeních – sportovním Frontier a společenským Classic. My jsme měli možnost otestovat druhou variantu. Ta vás hned na první pohled okouzlí nádherným a elegantním designem. Oproti některým jiným modelům, se nemusíte bát S3 Classic vzít i do té nejvybranější společnosti. Rozhodně vám ostudu neudělají.

Tělo hodinek je vyrobeno z nerezové oceli a na někoho může působit poněkud masivně. S hmotností 59 gramů a rozměry 49 x 46 x 12,9 milimetrů patří jednoznačně k největším. Jsou tak určeny převážně pro pánské zákazníky. Přestože napoprvé jejich váhu na ruce pocítíte, po pár dnech nošení jsem si rychle zvyknul. Velké rozměry mají však jednu velkou nevýhodu a to nepraktičnost při nošení dlouhých rukávů. S kabátem není problém, ale například zapnutou manžetu košile jsem přes ně už nepřetáhl.

Jak jsem z minimalistického těla nadšený, tak přibalené kožené řemínky mají k dokonalosti daleko. Ne že by byly ošklivé, jen na mě působí obyčejným a trochu humpoláckým dojmem. Naštěstí není problém je vyměnit za jakýkoli jiný 22mm řemínek, dle vašich preferencí. Tedy kromě kovových, které by mohly mít negativní vliv na funkčnost GPS.

Pozitivně hodnotím certifikovanou odolnost vůči vodě a prachu IP68. S hodinkami se tak lze vesele procházet v dešti nebo vlézt do sprchy a nic se jim nestane. Plavání ani potápění bych s nimi však důrazně nedoporučoval. Přestože by měly vydržet půl hodiny ponořené v hloubce 1,5 metrů, při pohybu ve vodě může docházet k vyšším tlakům, na které již stavěné nejsou. Obecně větší odolností je vybavena verze Frontier, která se chlubí standardem MIL-STD-810G a je tak určena více do přírody a na sport.

Kvalitu zpracování hodnotím jako vynikající. Vše skvěle lícuje, nikde nic nechrastí, dvojice tlačítek i luneta se nevyklají, zadní strana sedí na ruce příjemně. V tomto směru odvedl výrobce skvělou práci.

Displej a ovládání – 9/10

Samsung vybavil své nejnovější hodinky 1,3palcovým displejem kruhového tvaru. Použitá technologie Super AMOLED je stejná jako u jeho mobilních telefonů. Výsledná jemnost 278 ppi je naprosto dostačující. Díky vysokému jasu a dobrým pozorovacím úhlům se informace na hodinkách čtou dobře za všech podmínek, včetně ostrého slunce. Minimální jas by v noci mohl být trochu nižší, nicméně hodinky nejsou určeny ke čtení dlouhých textů nebo hraní her, takže to zas tak nevadí.

Podobně jako nejnovější telefony Samsungu i Gear S3 je vybaven technologii Always On, díky které je displej neustále rozsvícený. I při zhasnutém displeji však není jeho spuštění nijak složité. Stačí otočit zápěstí, jako když se chcete podívat na klasické hodinky.

Hodinky se ovládají pomocí několika prvků. Kromě dotykového displeje budete využívat otočnou lunetu a dvojici tlačítek po pravé straně. Citlivost displeje je dobrá a to i s mokrými prsty. Při aktivaci režimu vyšší citlivost je lze snadno ovládat i v rukavicích.

Kladně hodnotím i ovládání pomocí prstence. Délka otočení o jednu pozici je akorát, navíc doplněná o slyšitelné cvaknutí. Jediné co, tak není klikatelná, tudíž si nevystačíte pouze s ní, ale musíte kombinovat s klikáním na displej. Lunetu skvěle využijete při procházení notifikací, menu nebo pro rychlé nastavování hodnot.

Horní tlačítko slouží k návratu zpět, zatímco spodní přepíná mezi ciferníkem a hlavní nabídkou. Pomocí obou lze rozsvítit displej a zhasnete ho překrytím dlaně. Případně se po určité době zhasne sám. Tuto dobu lze nastavit od 15 sekund do 5 minut.

Ochranu displeje před ťukanci a škrábanci zajišťuje odolné sklo Gorila Glass SR+.

Výdrž baterie a nabíjení – 7/10

Oproti druhé generaci hodinek, došlo u S3 k navýšení kapacity baterie na 380 mAh. Ta mi při nenáročném nošení, kdy jsem měl hodinky neustále připojené k telefonu a používal je pouze k notifikacím a ukazování času, zaručila čtyřdenní provoz. Jakmile však zapnete GPS, začnete měřit své sportovní výkony nebo poslouchat hudbu, dostanete se na dny dva.

Například při hodinovém běhání se zapnutým Always On displejem sežrala 15 %. Na druhou stranu výdrž lze prodloužit pomocí úsporného režimu, který vypne všechny funkce kromě oznámení, zpráv a volání a displej přepne do černobílého provedení.

Hodinky se nabíjejí bezdrátově, pomocí speciálního dokovací stanice, kam hodinky stačí jednoduše položit. Za hodinu se nabijí na necelých 50% a do plna se dostanete za 2 hodiny 20 minut.

Při běžném nošení, kdy hodinky večer doma sundáte a odložíte na nabíječku, žádné nepohodlí nepocítíte. Pokud však plánujete odjet na víkend nebo týdenní dovolenou, už budete muset zvažovat, zda s sebou nepřibalit i nabíječku. Ne že by zabírala kdovíkolik místa, ale kdyby hodinky zvládly vydržet dvojnásobek současné doby, tato starost odpadá.

Výkon a senzory – 8,5/10

Během čtrnáctidenního testování jsem se nesetkal s jakýmkoli zaváháním. Hodinky na jakýkoli můj pokyn reagovaly ihned a plynule. Za tuto optimalizaci je třeba výrobce pochválit. Pro technické nadšence dodejme, že hodinky pohání dvoujádrový procesor Exynos 7270 s frekvencí 1,0 GHz, doplněný o 768 MB operační paměti.

Do Samsung Gear S3 je možné nahrát i fotografie a hudbu. K tomu slouží vnitřní 4 GB paměť, z nichž je však volných pouze 1,6 GB. Což si přiznejme není mnoho.

Co je naopak třeba vyzdvihnout je široká škála senzorů. Hodinky disponují tlakoměrem, výškoměrem, rychloměrem, krokoměrem, zvládají sledovat polohu i snímat srdeční tep. Snímač tepu je umístěn na spodní hraně hodinek a měření lze nastavit automaticky nebo ručně.

Přesnost naměřených hodnot je spíše orientační, ale ani extrémně mylná. Tedy až na počet vystoupaných podlaží, kdy hodinky občas občas počítají, jak se jim zachce. Samotný krokoměr však měřil dobře i trasa zmapovaná GPSkou odpovídala realitě. Gear S3 jsou skvělou volbou pro lidi, kteří by se rádi více hýbali. Pokud totiž delší dobu nedetekují pohyb, upozorní vás, že je čas začít něco dělat, případně vás během chůze povzbuzují „Jen tak dále“. Hlasové povzbuzování během cvičení nicméně probíhá jen v angličtině.

Chcete-li si zahrát na Jamese Bonda, určitě vás potěší, že lze přes Gear S3 telefonovat. Mikrofon je skryt pod tlačítky a reproduktor najdeme na druhé straně. Kvalita hovoru je překvapivě dobrá. Bohužel do hodinek nelze vložit SIM kartu (a verze e-SIM se v ČR neprodává), takže hovory probíhají přes telefon, který je nutné mít v dosahu modrého zubu. Jedná se tedy spíše o fajn vychytávku než praktickou funkci.

Software a konektivita – 7/10

Hodinky Gear S3 běží na systému Tizen od Samsungu, o jehož skvělé optimalizaci jsem se již zmiňoval. Velmi kladně hodnotím jejich schopnost skvěle využít kruhový displej. Otočením lunety snadno listujete mezi notifikacemi a widgety a i hlavní nabídka aplikací má kruhovou podobu. Jakousi horní lištu zobrazíte tažením prstu dolů, bohužel přístup do hlavního nastavení je trochu skryt mezi ostatními aplikacemi.

Teoreticky by měly být hodinky kompatibilní s jakýmkoli telefonem, který má alespoň 1,5 GB RAM a Android 4.4 nebo novější. Spárovat jdou i s iPhonem 5 a novějšími modely na verzi iOS 8.4 a výše. Bohužel v praxi je připojení některých telefonů problematické a doporučuji proto před koupí vyzkoušet, zda se váš telefon s Gear S3 opravdu spárovat dokáže. Například nedávno recenzovaný Wileyfox Swift 2 Plus se spároval, ale vůbec nefungovaly příchozí a odchozí hovory. Nové Lenovo Moto M se pak nespárovalo vůbec.

Pro využití veškerých možností hodinek je třeba do mobilu nainstalovat trojici aplikací: Samsung Gear, Gear S Plugin a S Health. Základní správa hodinek se provádí v první jmenované aplikace. Vidíte zde jak aktuální stav baterie, využití úložiště a RAM, tak zde nastavujete jednotlivé notifikace a další pokročilé možnosti. Přes tuto aplikaci též vstupujete od obchodu s ciferníky, hrami a dalšími aplikacemi. Správa tělesných a sportovních aktivit se provádí přes S Health. S ní lze kromě chůze a běhu měřit například i jízdu na kole, sed-lehy či dřepy.

V základní nabídce je na výběr 15 ciferníků, jak analogových, tak digitálních. Z předinstalovaných aplikací nechybí telefon, kontakty, počasí, hudební přehrávač, budík, výškoměr, kalendář či galerie. Konkrétně u kalendáře mi však vadilo, že slouží pouze k zobrazování a nelze do něho přidávat události, ani je upravovat. K připomínkám slouží samostatný widget. Povedenou vychytávkou je možnost si prozvonit telefon (respektive hodinky), v případě, že jste jedno ze zařízení někam zašantročili.

Kromě zobrazení času a měření sportovních aktivit vidím  hlavním využití hodinek v zobrazování notifikací z e-mailu, messengeru apod. Na e-maily a SMSky lze i odpovídat, nicméně kvůli malému displeji se nejedná o nijak pohodlný zážitek. Krátké zprávy typu „ok“, „ano“, „ne“ však odešlete levou zadní. O možnosti uskutečňování hovorů již byla řeč výše.

K telefonu se připojíte primárně přes Bluetooth, případně přes Wi-Fi. Využít lze i NFC, nicméně funkce plateb Samsung Pay, pro které by se nejvíce hodila, je v ČR zatím nedostupná.

Alternativy k Samsung Gear S3

Hlavní alternativou ke Gear S3, která každého napadne, je starší model Gear S2. Ty sice ve všech směrech zaostávají – ne tak pohledný design, menší výdrž, absence GPS a reproduktorů – ale stojí téměř polovinu. Pro někoho může být také výhoda, že nejsou tak mohutné. Osobně bych z této dvojice preferoval novější model (ať již recenzovaný Classic či sportovnější Frontier), ale pokud nejste nároční, dobrou práci odvede i druhá generace.

Elegantní alternativou mohou být Huawei Watch W1 za 8 000 Kč (04/2017). Ty mají sice o něco větší displej, ale postrádají GPS, certifikaci IP68 a celkově ve všem mírně zaostávají. Ani jejich ovládání není tak příjemné. Chcete-li však ušetřit pár tisíc a přesto mít krásné a inteligentní hodinky, jde o dobrou volbu.

Zapomenout nesmíme zmínit ani Apple Watch 2, které za 11 000 Kč (04/2017) nabízejí srovnatelnou výbavu jako S3, ale jsou kompatibilní pouze s iPhony.

Náš tip

Více tipů najdete v našem článku Nejlepší chytré hodinky.

Závěrečné hodnocení

8

Skvělé

Chytré hodinky Samsung Gear S3 patří jednoznačně k těm nejlepším, které lze v současnosti pořídit. Představují „prodlouženou ruku“ telefonu, která vypadá velmi elegantně a výborně se ovládá. Hodinky dokážou změřit téměř cokoli si vzpomenete a navíc si s nimi zavoláte. Slabiny v podobě nevýrazné výdrže baterie a nutnosti propojení s telefonem z nich však činí spíše zajímavou hračku než nutnou výbavu. Nijak tomu nepomáhá ani cena nad 10 000 Kč.

Design a zpracování
8.5
Displej a ovládání
9
Výdrž baterie
7
Výkon a senzory
8.5
Systém a konektivita
7
Klady
  • Nádherný a reprezentativní design
  • Odolnost vůči pocákání vodou
  • Možnost vyměnit řemínek
  • Dobře čitelný a skvěle ovladatelný displej
  • Velké množství senzorů
  • Možnost telefonovat
Zápory
  • Výdrž baterie by mohla být lepší
  • Vyšší hmotnost a nepraktické rozměry
  • Občasné problémy s kompatibilitou
  • Pouze orientační hodnoty měření
  • Malá vnitřní paměť
  • Absence SIM
  • Cenovka

Nejprodávanější chytré hodinky dle Heureky

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 5.0 (12 hlasů)

Autor recenze

Václav Hrnčíř
Václav Hrnčíř

Fanda do elektroniky a nejrůznějších spotřebičů. Vím, že vybrat správný produkt není vždycky snadné, a tak bych Vám rád pomohl alespoň v základní orientaci. Konečná volba bude vždycky na Vás, nicméně doufám, že mé rady a tipy Vaše rozhodování co nejvíce ulehčí. Můj Facebook, Osobní stránky.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář