Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze Sony Xperia L1 (G3311)

26. 6. 2017 aktualizováno

Segment střední až nižší střední třídy patří mezi stále oblíbené kategorie. Ne každý chce zkrátka do svého nového chytrého telefonu investovat víc než je nutné. Jedním takovým je i model Xperia L1 od japonského výrobce Sony.

Test – COMPASS Nabíječka gelových akumulátorů

Test – BOSCH C3

Test – BOSCH C7

Recenzovaný kousek si můžete pořídit za částku kolem 5 000 Kč (06/2017), přičemž vybírat můžete z bílého nebo černého provedení, na které se nyní podíváme blíže. Na úvod můžeme prozradit, že některé prvky nás zaujaly a jiné zase zklamaly. Na úvod snad můžeme stručně prozradit, že je to hlavně solidní konektivita a slušný fotoaparát, který by vaši pozornost mohl minimálně upoutat.

Náš tip

Nemáte peněz nazbyt a hledáte kvalitní přístroj za hubičku? Zkuste některý z doporučených mobilů do 4 000 Kč.

Obsah balení

Balení Sony Xperia L1 zrovna nepatří mezi ta nadstandardní. Uvnitř papírové krabice krom přístroje najdete nabíjecí adaptér, kabel s koncovkou USB-A a USB-C a startovacího průvodce v angličtině. Alespoň drobně potěší přítomnost několika zásadních specifik daného telefonu na krabici.

Sony Xperia L1 - obsah balení

Design a zpracování – 6,5/10

Na první pohled vypadá designová stránka tohoto přístroje nadmíru dobře. Čelní stran není zohyzděna žádným rušivým elementem a telefon vypadá ze všech úhlů více než hezky. Rozměrově jde o 151 x 74 x 8,7 mm velké zařízení, které se chvástá váhou čítající 180 gramů. Tělo tohoto chytrého krasavce je zabaleno do plastu, což sebou nese některé klady a zápory.

Začneme-li příjemněji, Xperia L1 se bezpochyby příjemně drží a ani celkové manipulaci není vlastně co vytknout. V poslední době je hitem celokovové tělo nebo alespoň rám, nicméně na tomto příkladu vidíme, že to nemusí být vždy nutná volba. Manipulace je jedna věc, ovšem body dolů musí jít za zadní krytí. Plastová záda totiž na baterii vůbec nedoléhají, čímž na můj dotyk reagují mírným pružením a promáčknutím.

Celkový je i jakýsi „laciný pocit“ dostavující se při každičkém uchopení tohoto smartphonu. Ani po několika dnech jsem si na něj nezvykl a doslova mi vadil. Velkým mínusem musím kárat také za boční odnímatelnou krytku pro jednu nanoSIM kartu a microSD kartu. Ta se otevírá bez kovové sponky, jednoduše nehtem. V pořádku, co ale není únosné je její nedoléhavost a „vrzavost“, která se projevovala při každém silnějším dotknutí. Jinak ale zařízení nikde nevrže a všechny (mimo uvedeného) součástky sedí jako přibité.

Nyní se podíváme, co nám Sony Xperia L1 může na svém zevnějšku vlastně nabídnout. Půjdeme-li odshora, zde najdeme notifikační diodu, přední 5 Mpx kameru, reproduktor a snímač přiblížení a snímač okolního světla. Hned pod ním se na čelní straně rozkládá 5,5“ dotykový LCD displej, který se se vší parádou roztahuje hezky do stran. Spodní část je úplně holá, neboť jsou v tomto případě navigační tlačítka řešena softwarově.

Dolní stranu obléhá jediný reproduktor, zdířka USB typu C a hlavní mikrofon. Protější horní hrana drží místo pro zdířku klasického 3,5 mm jacku a podpůrný mikrofon. Na pravé straně budete využívat kolébkové tlačítko pro regulaci hlasitosti a samostatné tlačítko pro zapnutí/vypnutí obrazovky (po 2x zmáčknutí se spustí fotoaparát), v jehož případě jsem se občas setkal s nulovou nebo opožděnou reakcí na můj stisk. Když jsem tlačítko použil, buď se obrazovka nerozsvítila vůbec nebo až po sekundovém zpoždění. Tato nepříjemnost se mi ovšem nestávala ojediněle, ale spíše pravidelně.

Na protější hraně od popsaných tlačítek je k vidění krytka chránící umístění nanoSIM karty a microSD karty. I když tato krytka nevypadává, o její přítomnosti budete neustále vědět. Stačí na ni lehce přitlačit a budete svědky prohnutí a hlasitého zavrzání. Zadní strana telefonu má hned vlevo nahoře umístěnou 13 Mpx hlavní kameru, které o kousek níž sekunduje blesk. Uprostřed je vytištěna značka Xperia a centimetr nad ní je titěrné logo upozorňující na podporu NFC. Čtečku otisků prstů budete hledat marně.

Displej – 6/10

Během používání modelu Sony Xperia L1 budete hledět do 5,5“ IPS LCD displeje, který se rozkládá na 74,6 procentech čelní strany přístroje. Obrazovka zvládne maximální HD rozlišení 1280 x 720 pixelů při 267 ppi. Není to tedy žádný zázrak, který by v dnešní ostré konkurenci nějak zaujal. Na druhou stranu displej na všechny doteky pružně reaguje, přičemž ani softwarová podpora není vůbec špatná.

Sony Xperia L1 - displej

Především telefon dovolí nastavení adaptivního jasu podle okolního světla, který funguje dobře. Příjemným bonusem je pak funkce chytrého řízení podsvícení, jež udržuje obrazovku zapnutou, dokud telefon jeho uživatel drží v ruce. K zahození není ani možnost manuálního nastavení vyvážení bílé, velikosti písmen a ikon včetně zapnutí nebo vypnutí spořiče obrazovky.

Na obrazovku se při ideálních podmínkách hledí poměrně slušně, nicméně během letních slunečních dní viditelnost občas přece jenom místy pokulhává. Není to ale nic hrozného, co by mělo zásadní vliv na jeho používání. Displej tedy považujme za jakousi pomyslnou střední třídu, která neurazí, ale určitě ani nezaujme. Musíme totiž brát v úvahu konkurenci, která je i v této cenové kategorii o krok napřed.

Hardware a výkon – 6/10

Pod kapotou recenzovaného modelu kmitá procesor značky MediaTek 6737T, který pohání čtveřice procesorů o maximální frekvenci 1,45 GHz. Po jeho boku leží grafický čipset Mali-T720 s verzí OpenGL ES 3.1. Pokud je telefon v “naprostém klidu”, po většinu času pracuje pouze první ze zmíněných procesorů, kdy je výkon celého systému zatížen na zhruba 25 procent. Ovšem v případě jediného dotyku na displej se rozběhnout procesory tři a systém je zatížen klidně až z poloviny. To samozřejmě nevěstí nic dobrého – systém je přetížen i při minimální činnosti.

Pokračujme ale dále ve výčtu hardwarového vybavení, v jehož případě nesmíme opomenout přítomnost 2 GB operační paměti. Ta je v tomto přístroji zjevně nedostačující, protože je při nečinnosti využita ze zhruba 60 procent. Svému majiteli tak pro jeho radovánky nabízí pouhých 40 volných procent, tedy 752 MB. A to samozřejmě na dnešní poměry nestačí, o čemž jsme se konec konců přesvědčili během hraní her. Kupodivu ani ne tak po stránce plynulostní, kdy například až překvapivě dobře (ne plynule) „běhala“ arkádová hříčka Zombie Safari, ale po stránce teplotní. Přístroj zkrátka topí a topí. Ne však po delším hraní, ale prakticky okamžitě. V AnTuTu Benchmarku získal výkon telefonu 36 735 bodů.

Sony Xperia L1

Ani plynulost telefonu není stoprocentní. Některým aplikacím trvá poměrně dost dlouho, než se spustí, přičemž i načítání fotografií a souborů není úplný sprinterský výkon. Útěchou není ani interní úložiště, které se svými 16 GB nic nezachrání. Po prvním spuštění totiž počítejte s hodnotou kolem 10 GB, což je na dnešní poměrně jednoznačně nedostačující. Sami jsme se o tom konec konců přesvědčil. Stačí stáhnout několik her a videí a místa je hned nedostatek. Na druhou stranu se potěšme možností rozšíření prostoru pomocí microSD karty až na 256 GB.

Pozorný čtenář již ví, že se na spodní straně přístroje nachází reproduktor. Ten je sice dostatečně hlasitý, ovšem nikoliv kvalitní. Na vyšší hlasitost vydává „plechovité“ zvuky, které se ne moc dobře poslouchají. Ani jeho umístění není ideální, protože si reproduktorový průduch budete neustále zakrývat dlaní nebo prsty. A pokud k zakrytí skutečně dojde, neuslyšíte zhola nic. Celý reproduktor je jakoby do těla přístroje příliš vsazený, což mi vadilo hlavně při sledování filmů. Během rozhovorů jakoby všichni aktéři hovořili kousek opodál…

Výdrž baterie a doba nabíjení – 6/10

Kapacita baterie svými čísly rozhodně nepřekvapí – 2 620 mAh není moc. Běžným používáním s plně nabitou baterií bez problémů vystačíte na celý den a ráno druhého dne. To však platí pouze za předpokladu, že za běžné považujete čtení emailů, surfování, psaní zpráv a několik telefonních hovorů. Kupodivu ani sledováním filmů a případně kanálu YouTube se výdrž baterie rapidně nesnižuje, a tak se můžete filmovému dýchánku nebo hudebnímu požitku nerušeně věnovat zhruba 8 hodin. Dobu provozu můžete o něco prodloužit také pomocí úsporných režimů, které zakazují dostupné aplikace a funkce.

Sony Xperia L1

Jinak je tomu ale u hraní her, které dává baterii a potažmo i celému systému pořádně zabrat. Plná kapacita se na nulu promění za zhruba tři hodiny, přičemž telefon po celou dobu topí a topí. Ani bych se nedivil, kdyby se kapacita baterie v rámci několika následujících měsíců výrazně snížila, protože – dle mého – dostává pořádně na frak. Je až s podivem, že v AnTuTu Benchmarku získala baterie slušných 11 076 bodů.

Bohužel, ale ani nabíjení není zcela uspokojivé. Na dnešní poměry trvá až příliš dlouho, ostatně posuďte sami. Z nuly na 15 procent se kapacita naplní za půl hodiny, za devadesát minut baterii nabije na 32 procent, přičemž plného nabití jsem se dočkal za bezmála čtyři hodiny. Rychlonabíjení zkrátka evidentně chybí.

Fotoaparát a kamera – 7,5/10

Dost bylo ale kverulantství, protože jestli někde Sony Xperia L1 boduje, tak je to určitě fotoaparát. Hlavní fotoaparát je zastoupen 13 Mpx, které zvládnout pořídit snímky v maximálním rozlišení 4092 x 3072 pixelů. Většina pořízených fotografií byla hezkých kvalit a plných barev, na které bylo radost pohledět.

Fotoaparát dokáže slušně zachytit objekty na střední a větší vzdálenost, které ani po drobném přiblížení na počítači na kvalitě mnoho neztratí. Při slunečních a stinných podmínkách je výsledek opravdu výborný, horší výsledky ale nastanou u makro režimu. Čočka má neustále problém vyhodnotit fotografovaný objekt, což má za následek ne moc vydařené snímky. Některé detaily se mi také nepodařily nafotit vůbec – třeba vyražené označení typu munice na prázdné nábojnici.

Celkem 89 fotografií v originálním rozlišení jsou k vidění na této stránce

Valných kvalit ovšem nejsou fotografie při noční době, kdy jsou snímky zrnité a nepěkné. Ztrácí se jistá barvitost a všudypřítomná zrnitost je viditelná na každém kroku. Překvapením pak je, že si fotoaparát slušně poradí se zapadajícím sluncem a stíny, kdy jsou koukatelné i vzdálenější objekty.

Kladně hodnotím i přední 5 Mpx selfii kameru, která dokáže vaše přání zvěčnit v maximálním rozlišení 2560 x 1920 pixelů.

K jisté míře dokonalosti ale chybí větší výběr rozlišení, neboť k výběru jsou pouze dvě: 13 a 10 Mpx. Naopak se mi líbí slušná softwarová podpora, která zahrnuje samospoušť, nastavení jasu a barev, možnost spuštění sledování objektu, uložení polohy, aplikaci mřížky a například použití tlačítka hlasitosti k přiblížení fotografovaných krajinek a objektů.

Oproti vydařeným snímkům je kvalita natočených videí spíše průměrná, místy i lehce podprůměrná. Hlavní kamera zvládá natáčet videa v rozlišení FULL HD (1920 x 1080 pixelů) při 30 snímcích za sekundu, ovšem výsledná kvalita tomu příliš neodpovídá. Natočené záběry jsou místy trhané a horší vykreslení stínů a jasných barev je patrné na každém kroku a rohu. Kamera se čas od času viditelně pere se vstřebáním měnícího se okolí, což dává najevo přeblikáváním obrazu na jiný režim (v případě automatiky). Místy na tom není ani plynulost dobře a kamera není schopna natáčené okolí ostře zachytit.

Systém a konektivita – 8,5/10

Sony Xperia L1 běží na nejnovějším operačním systému Android verze 7 Nougat, tudíž se můžete během jeho používání radovat z širokého sortimentu aktualizovaných her a aplikací. Samozřejmostí je podpora výsuvné lišty, na které najdete mnoho užitečných funkcí, které prakticky denně zapínáte nebo vypínáte. Tradiční zastoupení tak má svítilna, aktuální poloha, režim nerušit, spuštění mobilních dat a další funkce. Uvnitř telefonu je po prvním spuštěn přítomno několik nainstalovaných aplikací, jako třeba Hudba, Video, Kalendář, E-mail, Hodiny a FM rádio.

Pokud jde o nevyžádaný a zbytečný software, na nic takové jsem nenarazil. Ba naopak mne mile překvapil žebříček doporučovaných aplikací. Méně zkušený uživatel tak nemusí hledat ve spletitém proudu tisíců programů, ale jednoduše si mezi doporučenými aplikacemi najde ty užitečné. Řeč je o Instagramu, Facebooku, Viberu, Google Translateru, Mapách a jiných. Systém je většinou plynulý, ale čas od času mu některé načítání trvá (viz výše). I tak je ale práce svižná, přičemž systém zvládá i několik spuštěných aplikací najednou.

Příjemný je i úvodní průvodce nastavením telefonu, který začínajícím uživatelům poradí s přizpůsobením nového zařízení, zabezpečením, obsahem a dalšími službami. Také po stránce konektivity je přístroj slušný. Kromě Wi-Fi a Bluetooth podporuje NFC a nejrychlejší LTE, naopak podpora Dual SIM chybí. Opomenout nesmíme ani na USB typu C, s jehož pomocí je přenos souborů otázkou chvil. Také spárování s počítačem probíhá vždy hladce a bez problémů.

Alternativy k Sony Xperia L1

Použitelných alternativ je spousta. V prvé řadě se můžete podívat na náš nedávný článek shrnující Nejlepší mobilní telefony do 5 000 Kč, což se tohoto případu přímo týká.

V tomto případě je jasným konkurentem model Honor 7 Lite Dual SIM, který se dá koupit za částku kolem 4 500 Kč (06/2017). Jde o solidně zpracovaný telefon se čtečkou otisků prstů, skvělým fotoaparátem, kamerou a dobrým výkonem. Operační systém je sice starší verze 6 Marshmallow, nicméně rozlišení displeje hlásí hodnotu Full HD, přičemž ani procesor v podání HiSilicon Kirin 650 není vůbec k zahození. Počítat ale musíte s absencí NFC.

Jako druhou vydařenou náhradu volíme telefon Xiaomi Redmi Note 3 Pro 2GB/16GB Global, který má vynikající výkon, skvělou výdrž a ostrý Full HD displej včetně čtečky otisků prstů a plné podpory LTE i v našich podmínkách. Zařízení má ale starší operační systém Marshmallow verze 6, nicméně i tak je o co stát. Pozornost dokáže upoutat třeba 16 Mpx hlavní fotoaparát a baterie o kapacitě 4 000 mAh. Cena Xiaomi Redmi Note 3 Pro se pohybuje kolem 4 500 Kč (06/2017).

Závěrečné hodnocení

6.8

Dobrý

Sony Xperia L1 dokáže oslovit slušným fotoaparátem a konektivitou, v jejímž případě hraje hlavní roli nejnovější verze Androidu a koncovka USB-C. Přístroj sice nevypadá špatně, ale několik vad na kráse přece jenom má. Také obrazovka je dostatečně velká, ovšem HD rozlišení není v dnešní době příliš “in”, přičemž velikost interního uložiště rovněž za moc nestojí.

Design a zpracování
6.5
Displej
6
Výkon a hardware
6
Výdrž baterie
6
Fotoaparát a kamera
7.5
Systém a konektivita
8.5
Klady
  • Hezký design
  • Slušný fotoaparát
  • Indikační LED
  • Výborná konektivita
  • USB-C
Zápory
  • Pouze HD displej
  • Drobné konstrukční problémy
  • Malé interní uložiště
  • Dlouhá doba nabíjení
  • Chybí čtečka otisků prstů

Nejprodávanější mobilní telefony

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář