Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze Sony Xperia XZ

24. 3. 2017 aktualizováno

Od japonského výrobce Sony jsme zvyklí na precizní výrobky, které dokáží lahodit naším očím a uživatelským nárokům. Série Xperia Z mezi mobilními nadšenci zaznamenala nemalý úspěch. Tato řada byla poctěna několika výbornými mobilními zařízeními, mezi nimiž zaznamenáváme také poslední přírůstek Sony Xperia XZ, na jehož modelovou řadu f8331 se v dnešní recenzi podíváme. Případní zájemci si mohou daný model pořídit v černém, modrém nebo platinovém provedení za částku kolem 14 000 Kč (03/2017).

Testado radí

Hledáte kvalitní fotomobil? Přečtěte si náš výběr těch nejlepších.

Model Sony Xperia XZ byl vůbec poprvé představen v září loňského roku, přičemž na pulty obchodů se podíval během podzimních dní 2016. Ani my jsme si poslední přírůstek do veleúspěšné rodinky nemohli nechat ujít a v následujících řádcích se snažíme vylíčit naše pocity a dojmy. A jak už to tak bývá, nad některými aspekty jsme zůstali s otevřenými ústy stát, nad jinými se zase naše hlavy div neukroutily.

Obsah balení

Po rozbalení zásilky na mne vykoukla klasická papírová krabice obdélníkového tvaru. Po vysunutí svrchního krytu mé oči spatřily telefon Sony Xperia XZ, pod kterým se dále nacházel USB-C kabel a krátký návod. Ačkoliv uvnitř balení chyběla nabíječka, tato je samozřejmě nedílnou součástí každého nového balení zakoupeného v obchodě. V žádné krabičce ovšem nenajdete sluchátka. Výrobce zřejmě počítá s tím, že si je každý obstará sám. V případě levných telefonů se dá podobný výklad chápat, ovšem v případě mobilního telefonu, jehož cena výrazně přesahuje desetitisícovou hranici, bych alespoň nějakou cenu útěchy – jako třeba obyčejná pecková sluchátka – očekával.

Sony Xperia XZ - obsah balení

Design a zpracování – 8/10

Hned po prvním uchopení nové Xperie zjistíte, že se jedná o kvalitně zpracované zařízení. Téměř celá konstrukce je vyhotovena z lehkého kovového potahu, který je velice pevný a příjemný na dotyk. Nikde nic nevrže a všechny jednotlivé díly sedí skvěle. Xperia se mi pohodlně ovládala i v jedné ruce, v jejímž případě jsem ocenil uhlazené okraje, o jejichž strany mi můj palec nikdy nezavadil a příjemně po něm sklouzl na požadované místo obrazovky. Konstrukce a celé provedení je po stránce technické výborné, nicméně celkový design na mě působil spíše stroze a uťápnutě.

Velkým kladem je částečná voděodolnost s certifikací IP 65/68. Zařízení snese kapající nebo stříkající vodu, což uvítáte za deštivého počasí cestou do práce nebo školy. Ponoření do slané nebo chlorované vody se ale v žádném případě nedoporučuje.

Hlavní dominantou 161 gramů vážícího drobečka je 5,2″ displej, nad kterým je řada užitečných technikálií. Úplně vlevo si hoví notifikační dioda s detekční oblastí systému NFC, nechybí ani objektiv přední 13 Mpx kamery, ústí reproduktoru, druhý mikrofon a čidlo vzdálenosti a osvětlení. Na spodní straně je pod displejem umístěn hlavní reproduktor podlouhlého tvaru. Ačkoliv tuto nadstandardní výbavu chválím, její přítomnost působí při pohledu na telefon rušivě a někdy až odpudivě. Těžko říci, jak se jeví v případě dalších barevných variant tohoto modelu, v případě recenzovaného platinového provedení to ale není příliš hezký pohled. Hodí se i pozastavit nad velikostí displeje. S ohledem na (ne)využitý prostor čelní strany mohl výrobce klidně volit větší variantu, která by případné zákazníky určitě potěšila. Velikost zařízení (146 x 72 x 8.1 mm) by se totiž nijak nezměnila.

Zadní strana je rovněž technologicky nadupaná. Levý horní roh hostí objektiv hlavní 23 Mpx kamery, pod kterým je svislá řada udělátek – snímač laseru AF, snímač RGBC-IR a přisvětlovací dioda. Uprostřed je pak logo výrobce, přičemž spodní část je věnována dvěma úzkým linkám. Na horní hraně je umístěna zdířka pro klasický sluchátkový jack a mikrofon, přičemž na spodní části najdete hlavní mikrofon a port pro USB-C kabel, který slouží pro nabíjení a spárování s ostatními zařízeními. Obě horní hrany jsou ploché, čehož se dá příjemně využít a telefon není problém postavit. Drobnost, která potěší.

Levá strana slouží vysunovacímu šuplíčku pro nano SIM kartu a microSD kartu. I v tomto případě jsem zaznamenal mírnou neobvyklost. V případě, že šuplík otevřete ještě před vypnutím zařízení, celý systém se automaticky restartuje. Vyjmutí také neprobíhá klasicky. Není potřeba žádných kovových párátek, ale stačí nehet, se kterým jde vše hladce. Někteří si sice stěžují na to, že pokud o otevírácí mechanismus zavadí, dojde k nechtěnému restartu, mně se ovšem podobné negativum ani jednou nestalo – a to jsem telefon užíval obvyklým způsobem; Xperii jsem nosil v kapse, saku, mikině a během jízdy v úložném prostoru dětského kočárku. Nejde tak o problém, ale spíše plané a nepravdivé řeči horlivých recenzentů, kteří hledají kdejakou nekalost.

Na test odolnosti se můžete podívat v přiloženém videu výše.

Poslední nejmenovanou stranou je pravá část, která je ověnčená mnoha libůstkami. Tradičně jsme se dočkali tlačítka pro napájení, jehož součástí je i snímač otisků prstů. Zabezpečení pomocí otisku jsem využíval neustále a nikdy jsem žádný problém nezaznamenal. Kousek pod uvedeným tlačítkem je kolébkové ovládání pro regulaci hlasitosti, hned vedle pak tlačítko pro ovládání fotoaparátu. Zatímco bylo fotoaparátové tlačítko dříve jasnou samozřejmostí, dnes se jen tak nevidí. Osobně se domnívám, že jeho přítomnost je více než dobrá. Jsem totiž přesvědčen, že většina milovníků chytrých zařízení nevlastní klasický fotoaparát, neboť tuto “staromódnost” jednoduše nahradily schopné kamery uvnitř telefonů.

Displej – 8,5/10

Smartphone Sony Xperia XZ je opatřen 5,2″ IPS LCD displejem s rozlišením 1920 x 1080 pixelů a jemností 424 ppi. Obrazovka je pokryta ochrannou vrstvou Corning Gorilla Glass, která se stará o větší odolnost a zároveň tvoří hezký efekt v podobě mírného zakřivení. Tento displej garantuje výborné pozorovací úhly a skvělou čitelnost i za zhoršených venkovních podmínek. Ani během sledování filmů a čtení článků jsem na obtíže nenarazil. Displej si lze nastavit k obrazu svému. Nechybí automatická regulace jasu, dvojice různých zobrazení barev nebo třeba nastavení velikosti textu. Vše přitom doprovází intuitivní videa, díky nimž se ani ne-angličtinář neztratí.

Sony Xperia XZ

Kladně musím hodnotit i přítomnost ovládání displeje s nasazenými rukavicemi a možnost probuzení obrazovky dvojitým poklepáním. Nejste tak nuceni stále dokola brát telefon do ruky a mačkat postranní napájecí tlačítko, ale jednoduše poklepete na displej a on se rozsvítí. Zapomenout nesmím ani na sedm možností nastavení spánku v rozmezí 15 sekund až 30 minut. Sice drobnost, ale mnoho telefonů má tuhle funkci velmi strohou. Standardní kvalitu obrazovky tedy doplňuje mnoho uživatelských nastavení, což se na jejím výsledném hodnocení musí podepsat.

Hardware a výkon – 9/10

Uvnitř přístroje pracuje čtyřjádrový procesor Snapdragon 820 (2 x 2,15 GHz, 2x 1,6 GHz), po jehož boku stojí 3 GB operační paměť. K ukládání souborů slouží 32 GB interního uložiště, které v praxi představuje zhruba 25 GB. Není nicméně problém místo pomocí microSD karty rozšířit až na 256 GB. Zatímco základní velikost uložiště mohla být (s ohledem na cenu) o něco větší, reproduktor bych neměnil. Jeho zvukový výstup je hlasitý a také kvalitní. Jeho přednosti tak oceníte zejména během poslechu hudby, kdy vám bude dělat jenom radost.

Po stránce výkonností se Sony Xperia XZ prokázal jako velký tahoun, který se nemusí za nic stydět. Nejprve začněme výkonnostním testem v podobě AnTuTu Benchmarku, kde získal 139 903 bodů, čímž se řadí do TOP dvacítky hodnocených telefonů. Pro zajímavost zaznamenejme, že – dle tabulky – je nejvýkonnější Apple iPhone 7 Plus se 184 805 body. Vraťme se ale k naší Xperii, u níž mne v pohodlném hraní nezabránila jakákoliv hra; ať jsem vyzkoušel krvavý masakr v BloodWarrioru, temné setkání v Zombie Avenger nebo silniční předhánění během Ashpaltu 8. Samozřejmě, také u modelu XZ se čas od času projevil záškub nebo pokles snímků, nešlo ale o nic hrozného. Upozornit musím i na zvyšující se teplotu přístroje, které je patrné v případě hraní her a sledování filmů. Při běžném provozu je ale teplota normální.

Výdrž baterie a doba nabíjení – 7,5/10

Číselná hodnota životadárného zdroje nikoho nevytrhne. Sony Xperia XZ vlastní baterii o kapacitě 2900 mAh, což není žádný zázrak. Není ovšem všechno zlato co se třpytí, což recenzovaný model jakžtakž potvrzuje. Baterie se ukázala jako průměrná, kdy v případě omezeného používání telefon vydrží kolem dvou dnů. V případě sledování YouTubu nebo filmů (jas a zvuk na střední úroveň) baterie nezklamala a dostanete se na hodnotu kolem 8,5 hodin, v případě hraní her si hodinu uberte. Záleží ovšem na mnoha aspektech, které můžete sami ovlivnit. Jsem nicméně toho názoru, že si telefon zasloužil baterii lepší.

Sony Xperia ZX - AnTuTU baterie

V nastavení si lze volit mezi STAMINA mode a Ultra STAMINA mode, které zaručí vyšší výdrž baterie. Například ve druhém případě jsou “veškeré” funkce vypnuty a deaktivovány, v pozoru ovšem zůstanou ty nejdůležitější jako jsou kontakty, kamery, album, hodiny a jiné aplikace. K mání je i ochrana baterie, která se uzpůsobí dle nabíjení. Pozorný čtenář si vzpomene, že nabíječka nebyla součástí našeho testovacího balení, tudíž nemůžeme objektivně říci, za jakou dobu se baterie nabíjí. V redakci jsme pro nabíjení použili nabíječku patřící modelu Lenovo P70, s jejíž pomocí jsme baterii Xperie nabyli za zhruba 2 hodiny 10 minut. V případě úplného vybití se po jedné hodině akumulátor nabil na zhruba 52 procent. Ačkoliv musíme uvedené hodnoty brát s rezervou, zahraniční recenze hovoří v podobném duchu.

Fotoaparát a kamera – 9/10

Fotografování rozhodně patří mezi jednu z nejsilnějších stránek recenzované Xperie. K dispozici budete mít 23 Mpx hlavní kameru umístěnou na zadní části telefonu, která dokáže zastat solidní kus práce. Pokud sáhnete po maximálním rozlišení, výsledné snímky se vyhotoví v rozlišení 5520 x 4140 pixelů. Není ale problém držet se při zemi s 20 nebo 8 Mpx.

Fotografický režim nabízí několik vychytávek, mezi nimiž je kupříkladu časovač, ruční nastavení světlosti, ukládání polohy, rozdělení obrazovky na menší čtverce nebo lze využít osminásobný zoom. Fotografie se ukládají velmi rychle, přičemž na pohodlnosti jednoznačně velkou měrou přidává i mechanické fotografovací tlačítko na těle telefonu. To nemá funkci pouze snímací, ale lze je zmáčknout pouze částečně, tedy do poloviny, čímž se fotoaparát automaticky zaostří a je připraven k okamžité akci. Určitě všichni znáte případ, kdy chcete vyfotit určitý moment (třeba sedícího ptáka), nicméně toho s klasickým displejovým tlačítkem nejste schopni docílit – buď fotíte pozdě, nebo zase brzy. To vás ale u Xperie XZ úplně mine. Spokojen jsem byl také s nočním fotografováním, kdy je čočka schopna dobře zachytit také vzdálené a osvětlené objekty.

Na všechny fotografie v originálním rozlišení se můžete podívat na této stránce.

Přední strana telefonu je opatřena 13 Mpx selfie kamerou, nicméně tuto jsem nebyl schopen rozchodit, asi špatný modelový kus. Nejprve nabíječka a nyní tenhle problém… Nedá se nic dělat. Pročtením zahraničních stránek jsem ale nezaznamenal nic negativního, převážná většina recenzentů byla se selfii kamerou spokojená. Co se týče natáčení videí, výsledné záběry jsou velmi povedené a také koukatelné. Kamerovat lze v několika kvalitách, z nichž je nejlepší 4K rozlišení. Přítomná stabilizace obrazu potěší, naopak mírné zasekávání video-nahrávek zamrzí. Výborný jsou i podpůrné funkce typu panorama.

Systém a konektivita – 8,5/10

Celý systém staví na operačním systému Android 7 Nougat, který je stabilní a plynulý. Samozřejmostí je vysouvací lišta s rychlým přístupem k mnoha funkcím jako je letecký mód, automatická rotace displeje, svítilna, lokalita a jiné.

Mezi předinstalovanými aplikacemi najdete kupříkladu prohlížeč Chrome, hudební přehrávač, základní album pro správu fotografií a videí, kalendář, hodiny, kalkulačku nebo aplikaci Weather pro zjištění počasí. Hovoříme o Sony, tudíž narazíte i na PlayStation aplikaci, kterou však lze, jako většinu jiných, jednoduše odinstalovat. Není tak problém celou plochu vyčistit na přijatelné a neotravné základní minimum.

Mezi základem je i několik témat a tapet včetně vyzvánění. Pestřejší výběr si nicméně musíte obstarat sami.

Telefon podporuje nejrychlejší LTE internet, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, GPS a třeba i jednou zmíněné NFC. Potencionální kupující nesmí zapomenout na to, že lze v přístroji užívat pouze jednu SIM. V otázce konektivity nelze mnoho věcí dále vytýkat, možná by předinstalovaných programů mohlo být trošku méně a základní tapety mi také příliš do noty nepadly – jejich barevnost způsobuje nepřehlednost.

Alternativy k Sony Xperia XZ

Pokud se vám recenzovaná model líbí, možná si ještě zkuste počkat na vybavenější verzi Sony Xperia XZ Premium Dual SIM, která by měla na trh dorazit v květnu. Bude zřejmě stát sice kolem 20 000 korun, na oplátku má ale co nabídnout. Především je to 5,5″ 4K displej s rozlišením 3840 x 2160 pixelů, osmijádrový procesor Snapdragon 835, operační paměť o velikosti 4 GB a 64 GB úložného prostoru. Nechybí ani 13 Mpx přední a 19 Mpx zadní kamera. Kapacita baterie hlásí hodnotu 3230 mAh. A jak už sám název napovídá, mimo plné podpory LTE a mnoha dalších funkcí telefon umožňuje použití dvou SIM karet současně.

Skvělou volbou je pak bezesporu nadupaný konkurenční model Nubia Z11 s 5,5″ FULL HD displejem v rozlišení 1920 x 1080 pixelů, osmijádrovým procesorem Snapdragon 820, 4 GB operační pamětí a 64 GB interním úložištěm. Hlavní kamera oplývá 16 Mpx, přičemž protější selfie zase 8 Mpx. Kapacita baterie je 3 000 mAh, přičemž i v tomto případě lze využít podporu DUAL SIM. Cena se pohybuje podobně jako u recenzované Xperie kolem 13 500 Kč (03/2017).

Náš tip

Pokud hledáte něco levnějšího, zkuste zabrousit do kategorie mobilů pod 10 000 Kč.

Závěrečné hodnocení

8.4

Skvělý

Sony Xperia XZ je technologicky našlapaný chytrý telefon, který dokáže zaujmout skvělým výkonem, optimalizací a povedenými fotografiemi včetně videí. Některé však může pozlobit nudným vzhledem a slabší baterií. V případě koupě připište několik stovek navíc, protože bude nutné pořízení paměťové karty.

Design a zpracování
8
Displej
8.5
Výkon a hardware
9
Výdrž baterie
7.5
Fotoaparát a kamera
9
Systém a konektivita
8.5
Klady
  • Kvalitní a pevné zpracování
  • Vysoký výkon včetně her
  • Výborné fotografie a videa
  • Částečná odolnost vůči vodě a prachu
Zápory
  • Nudný design
  • Průměrná baterie
  • Málo interního uložiště

Nejprodávanější mobilní telefony dle heureka.cz

Souhrn zahraničních recenzí (z října 2016)

Recenze na androidauthority.com – 8,6/10

Xperia XZ má spoustu skvělých vlastností a mohla by být jedním z nejlepších Smartphonů od Sony, ale bez snímače otisků prstů (platí pro USA) nebo QHD displeje může být cenovka až příliš vysoká.

Klady: Fantastické konstrukční zpracování, živý displej, dobře se drží v ruce, skvělý fotoaparát, slot na microSD, podpora Hi-Res zvuku, software je čistý a snadno ovladatelný

Zápory: Přední reproduktory jsou slabé, U.S. model nemá snímač otisků prstů, vysoká cenovka

Recenze na phonearena.com – 7/10

Upřímně řečeno jsme zmateni vysokou zaváděcí cenou Sony Xperia XZ a očekáváme, že brzy poklesne. Telefon má jinak spoustu pozitivních vlastností: stylový vzhled a čistý design, vodotěsnost nebo duální reproduktory. Na druhou stranu v řadě ohledech za svoji konkurencí výrazně zaostává – displej je namodralý, chybí rychlé nabíjení, fotoaparát je pomalý a kvalita snímků nemůže soupeřit s iPhony či novými Galaxy.

Klady: Voděodolný, stylový design s možností volby různých barev, rozšiřitelné úložiště, duální reproduktory

Zápory: Neintuitivní rozhraní fotoaparátu, má Android 6.0 přestože brzy má vyjít Android 7.0, nerovnoměrné barvy displeje, v USA nemá čtečku otisků prstů

Recenze na recombu.com – 9/10

Sony Xperia XZ není revoluční telefon, ale je to velmi dobrá vlajková loď, která se může pochlubit jedním z nejlepších mobilních fotoaparátů. Fanoušci multimédií rovněž ocení ostrý a barevný displej a výbornou podporu zvuku. Solidní výdrž a výkon pak činí z XZ skvělý všestranný telefon.

Klady: Spolehlivý fotoaparát, pěkný barevný displej, hladký chod

Zápory: Konstrukce se snadno poškrábe

Recenze na techradar.com – 8/10

Xperia XZ nepředstavuje nějaký revoluční krok, spíše se jedná o vylepšení klíčových vlastností, které jsme viděli u předchozích Xperia telefonů, doplněné o vytříbený design a několik dalších vychytávek. Bylo by krásné, kdyby telefon měl 2K rozlišení, ale Sony jistě nejlépe ví, co jsou jeho baterie schopny utáhnout a tak zůstalo pouze u Full HD. Konstrukční zpracování přináší uživatelům mnohem více prémiový pocit, než měli u starších modelů, a zdá se, že Sony pochopilo, jak by měl vlajkový telefon vypadat a působit.

Klady: Nový design, působivé vylepšení fotoaparátu, návrat voděodolnosti

Zápory: Pouze Full HD displej, nemá Android 7.0, v USA chybí čtečka otisků prstů

Recenze na trustedreviews.com – 7/10

Sony Xperia XZ je dalším dokladem relativního nedostatku energičnosti Sony, ve srovnání například se Samsungem nebo LG. Jedná se o solidní telefon, ale nikoli takový, za který byste byli ochotni utrácet velké peníze. Hlavním zklamáním je fotoaparát, který výrazně zaostává za LG G5 nebo Samsung Glaxy S7. Pokud milujete značku Sony, budete s koupí tohoto modely spokojeni, ale jestli hledáte nejlepší špičkový telefon, tak tady jste špatně.

Klady: Vylepšená ergonomie, odolný proti vodě, dobrý displej

Zápory: Fotoaparát je zklamáním, cenovka, konzervativní vylepšení

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář