Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze Vodafone Smart ultra 7

28. 10. 2016 aktualizováno

Telefony od společnosti Vodafone se v poslední době vyznačují vynikajícím poměrem ceny a výkonu a nám se podařilo na testování získat model Vodafone Smart ultra 7 a jeho levnějšího bratříčka Prime 7. V této recenzi se budeme věnovat výkonnějšímu modelu, který navazuje na velmi úspěšného předchůdce Smart ultra 6, který byl často označován jako vůbec nejlepší telefon podle poměru ceny a výkonu. Jak je na tom jeho nástupce?

Pozor

AKTUALIZACE 2019: Tento přístroj se již neprodává. Jako alternativu doporučujeme zvolit jiný z doporučených telefonů střední třídy.

Design a zpracování – 7,5/10

Na první pohled se telefon snaží působit luxusněji než ho cena okolo 5000 Kč (10/2016) předurčuje a to díky imitaci kovového rámečku. Při bližším pohledu ale není obtížné poznat, že se ve skutečnosti jedná o plast. Názory na tento designový prvek jsou rozdílné, ale osobně se mi to docela líbí. Naopak negativně na mě působí boční klávesy, které jsou hodně výrazné a hrubé na dotek, bohužel mi až příliš připomínají levný čínský plast.

Telefon je kromě přední strany, která je z tvrzeného skla, vyrobený z plastu. To bych nebral jako nevýhodu a u telefonu této cenové kategorie potěší kvalita zpracování, protože nic nevrže a mobil působí pevně. Po stránce designu je určitě zajímavá vystouplá čočka fotoaparátu, kde se výrobce chlubí i jeho parametry, a na zadní straně i výrazné logo Vodafonu. Vystouplého fotoaparátu jsem se trochu obával při položení na nějakou podložku, ale nezaznamenal jsem žádný problém, telefon se nehoupe a ani nijak nejezdí.

Předchozí model měl pouze senzorová tlačítka, ale tento telefon vyrábí nově Alcatel, jenž prostřední tlačítko udělal hardwarové. Pozitivně hodnotím podsvícení všech tlačítek a také jejich umístění, které nezasahuje do displeje. Na přední straně ještě najdeme také notifikační diodu, čidlo pro regulaci jasu a potěší rovněž přední blesk, který rozhodně není standardem. Jinak je vybavení telefonu standardní – dole je reproduktor, primární mikrofon a micro-USB port a na vrchní straně najdeme 3,5mm jack a sekundární mikrofon.

Telefon se velmi dobře drží, čemuž pomáhá hrubší zadní strana tvořená z takových malých kostiček a poměrně kompaktní rozměry. Šířka přístroje je 8,7 mm a váha krásných 150 gramů.

Smart ultra 7 designem sice nikoho příliš neohromí, ale to ani asi není jeho cílem. Pokud však vezmeme v úvahu jeho cenu, kompaktní rozměry a kvalitu zpracování, tak po této stránce hodnotím telefon kladně.

Displej – 7/10

mobily-recenze-098

Velikost displeje je 5,5 palce a chlubí se Full HD rozlišením, které dává telefonu solidní jemnost a z této stránky patří telefon k tomu nejlepšímu ve své cenové kategorii. Displej je ostrý a při domácím použití dobře čitelný, barvy jsou trochu vybledlé například při srovnání s Moto G4, ale stále bych displej hodnotil jako jeden z nejlepších v dané cenové kategorii. Bohužel jsem měl výrazný problém s čitelnosti na slunci, kdy jsem například při venkovním focením často nadával, protože člověk pořádně nevěděl, co přesně fotí.

Abych to shrnul, displej je za danou cenu nadprůměrný a Full HD rozlišení je rozhodně nadstandardem. Hodnocení však snižuje špatná čitelnost na slunci.

Výkon a hardware – 7,5/10

Vodafone Smart ultra 7 se při své ceně chlubí nadprůměrnou hardwarovou výbavou. O jeho chod se stará osmijádrový MediaTekem 6788M o taktu 1,8 GHz a o grafiku Mali-T860. 2 GB operační paměti ve spojení s čistým Androidem také nejsou brzdou. Výsledek bechmark testu AnTuTu je solidních 43 885 bodů a mobil by měl zvládnout i středně náročné hry. Jaký je ale výkon v praxi?

Vodafone Smart Ultra 7- výsledek AnTuTu testu

Nejdříve jsem byl z telefonu trochu rozpačitý, po úvodní instalaci se sekal a práce nebyla moc plynulá, dokonce se mi stalo, že jsem byl telefon nucen restartovat, ale když jsem se k telefonu po několika hodinách vrátil, tak už jsem podobné problémy po dobu celého testu nezaznamenal. Telefon reaguje rychle a chod je plynulý, jediný problém nastává při vyšším zatížením, kdy se začne zahřívat a telefon se zpomaluje.

Velikost vnitřního úložiště je 16 GB, přičemž využitelných po prvním spuštění je asi 10 GB, ale je možné úložiště rozšířit až o dalších 32 GB pomocí microSD karty. Slot na paměťovou kartu i SIM se objeví po sundání zadního krytu. Ještě zmíním reproduktor, který je dostatečně hlasitý, ale kvalita zvuku příliš nepotěší.

Telefon má dostatečný výkon na běžné operace a v tomto případě je chod telefonu plynulý, čemuž určitě tomu pomáhá i čistý Android ve verzi 6.0.1. Hru Pokemon GO telefon zvládne bez problémů, ale graficky náročné střílečky si nezahrajete, případně se vám budou sekat a telefon výrazně zahřívat.

Výdrž baterie – 8/10

Ultra 7 disponuje baterií s kapacitou 2960 mAh, což beru u takto velkého telefonu jako standardní. Ještě je nutné dodat, že přestože je zadní kryt odnímatelný, tak baterie je v telefonu napevno. Telefon získal v testu baterie od Antutu přibližně 6000 bodů, to je průměrná hodnota pro telefon s takto velkým displejem a s kapacitou baterie okolo 3000 mAh.

V reálném provozu neměl telefon problém zvládnout běžný den používání, který v mém případě obsahoval komunikaci na sociálních sítích, několik hovorů, surfování po internetu, chvilkový poslech hudby, apod. Telefon jsem nabíjel většinou každý den, ale s trochou snahy by zvládl i dva. Výdrž baterie nezklamala a hodnotil bych ji jako lehce nadprůměrnou.

Velkým plusem je podpora rychlonabíjení, které jsem testoval s nabíječkou dodanou v balení a výsledky jsou velmi slušné. Po 15 minutách byla baterie na 23 %, po půl hodině na 43 % a za hodinu už na 82 %. Podpora rychlého nabíjení stále není pro mobily střední třídy standardem, a proto za ni posíláme do Vodafonu pochvalu.

Fotoaparát – 6/10

Při bližším pohledu na čočku fotoaparátu si můžete přečíst, že rozlišení je 13 MPx a světelnost velmi solidních F/2.0. Rozhodně solidní parametry pro nižší střední třídu, ale už mnohokrát se ukázalo, že počet pixelů není to hlavní. Na výsledné fotky se můžete podívat ve fotogalerii. Telefon pořizuje solidní fotky při dobrém světle, přestože hlavně na delší vzdálenost splývají detaily. Jakmile se zhorší podmínky, tak kvalita fotek výrazně klesá, objevuje se hodně šumu a vykreslení detailů je velmi slabé. V aplikaci telefonu jsem hledal hlavně možnosti manuální nastavení a nebyl jsem zklamán, nastavíte vlastní ISO, čas uzávěrky, vyvážení bílé a je tu i pár přednastavených režimů.

Vyzkoušel jsem i funkci HDR (foto vpravo), ale výsledky nebyly nijak valné.

Testovací foto řeky - Vodafone Smart ultra 7 Testovací foto řeky použití HDR - Vodafone Smart ultra 7

Příjemně překvapil telefon při focení zblízka, při troše snahy se dají vyfotit povedené makro snímky.

Makro snímek stěny pomocí Vodafone Smart ultra 7 Makro snímek rostliny pomocí Vodafone Smart ultra 7

Video telefon natočí ve Full HD (30 FPS) a výsledek není úplně špatný, ale ostrost a rychlost ostření mohla být určitě lepší. Na základní dokumentaci to stačí, ale pokud chcete třeba pravidelně přispívat na nějakou sociální síť, tak to stačit nebude.

Ještě jsem zapomněl zmínit přední kamerku, která mě nijak nenadchla. Rozlišení je 5 MPx, ale objevovalo se dost šumu a opět pokulhává vykreslení detailů. Potěší přední LED blesk, obecně přední kamerka nenáročnému uživateli bude stačit, ale nečekejte zázraky.

Fotoaparát není vyloženě špatný a za dobrých světelných podmínek se dají pořídit pěkné fotky, pokulhává vykreslení detailů a jak už bylo řečeno s horšícími se podmínkami kvalita fotografii výrazně klesá. Fotoaparát mě nezklamal, ale ani nenadchnul a například jen o pár stovek dražší Honor 7 lite má fotoaparát lepší.

Systém a konektivita – 9/10

Nejdříve se zaměříme na konektivitu, kde telefonu není příliš co vyčítat. Samozřejmostí je podpora všech pásem LTE (to by byl jinak Vodafone sám proti sobě), Bluetooth, WiFi a/b/g/n (chybí sice nejrychlejší ac, ale většině uživatelů to vadit nebude), GPS, FM radio a potěší podpora NFC. Nenaleznete nový konektor USB-C, ale jeho rozšíření do telefonů nižší cenové kategorie ještě asi chvíli potrvá.

Operační systém je Android ve verzi 6.0 Marshmallow a až na pár aplikací od společnosti Vodafone ve své čisté podobě. Jedna z aplikací od Vodafone jsou tipy pro používání telefonu, které potěší hlavně začátečník , dále je předinstalovaná aplikace Protect, která funguje jako antivirus a pod ním podepsaná společnost McAfee a poslední přeinstalovaná aplikace slouží jako klient pro telefonování a SMS, všechny zmíněné aplikace funguje pouze se SIM kartou od Vodafonu.

Všechny výše zmínění aplikace můžete odinstalovat nebo minimálně deaktivovat, tak aby vás “neotravovali”. Jinak jak už bylo napsáno výše, jedná se o čistý Android a za mě musím chválit, protože prostředí je plynulé a například vychytávky v podobě jednoduché spuštění aplikací jako baterie či kalkulačka bez nutnosti odemknutí displeje se hodí.

Alternativy k Vodafone Smart ultra 7

Zmínil bych Moto G4, které má lepší displej a i fotoaparát je o něco schopnější, jenže v ČR se prodává přibližně o 1500 Kč dráž. Pokud vám ale nevadí si telefon poslat z britského Amazonu, tak už je cena podobná a Moto G4 bych hodnotil lépe.

Dalším konkurentem, kterého zmíníme je o něco dražší Honor 7 Lite, který ale nabízí lepší fotoaparát, zajímavější design a má povedenou čtečku otisků prstů. Honor nepodporuje NFC a připravit se musíte na dlouhou dobu nabíjení.

Závěrečné hodnocení

7.5

Velmi dobrý

Vodafone Smart ultra 7 nabízí hodně muziky za málo peněz, a proto jsme ho zařadili i do našeho výběru nejlepších smartphonů do 5000 Kč. Výkon stačí i středně náročným uživatelům a čistý Android pomáhá k plynulému chodu. Za pochvalu stojí Full HD displej a rychlonabíjení, ani jedno není při dané ceně standardem. Největší nedostatky vidím v horší čitelnost displeje na slunci a v průměrném fotoaparátu.

Design a zpracování
7.5
Displej
7
Výkon a hardware
7.5
Výdrž baterie
8
Fotoaparát
6
Systém a konektivita
9
Klady
  • Poměr cena/výkon
  • Podpora LTE
  • Rychlonabíjení
  • Full HD displej
  • Lehce nadprůměrná výdrž baterie
  • Čistý Android 6.0.1
Zápory
  • Špatná čitelnost displeje na slunci
  • Průměrný fotoaparát
  • Nevyjímatelná baterie
  • Chybí čtečka otisků prstů

Nejprodávanější mobilní telefony podle Heureka.cz

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 5.0 (1 hlas)

Autor recenze

Petr Šedivý
Petr Šedivý

Profesně se věnuji online marketingu a vždy mě zajímaly nové technologie. Pravidelně radím lidem ve svém okolí s výběrem všemožné elektroniky a doufám, že mé rady někomu pomůžou i tady.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář