Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze Xiaomi Yi 4K+ Action Camera

26. 5. 2017 aktualizováno

Xiaomi Yi 4K+ Action Camera test

Na pracovní stůl se nám konečně dostala dlouho očekávaná outdoorová kamera Xiaomi Yi 4K+ Action Camera, která se může pyšnit rolí první kamery na světě s možností natáčení v kvalitě 4K s 60 snímky za sekundu.

Daný model je faktickým konkurentem současné hvězdné stálice GoPro Hero 5. Čínská firma Yi Technology, která již delší dobu spolupracuje se společností Xiaomi, se svým výrobkem pokusila konkurenci nejen vyrovnat, ale její kvality dokonce překonat. Byli jsme tedy zvědaví, jak se věci vlastně mají – parametry Yi 4K+ jsou totiž působivé…

V tuto chvíli je k dostání model v černém provedení, jehož cena se pohybuje kolem 8 000 – 8 500 Kč (05/2017). Velice se nám líbí možnost dokoupení dalšího sortimentu. Pořídit si můžete například ochranné pouzdro, popruhy, stativy, stabilizátory, tyče, držáky, lepící sety a mnohé jiné vychytávky. Cena příslušenství se většinou pohybuje v řádu několika set korun.

Obsah balení

Nežli dojde na výčet samotných specifik miniaturní kamerky, dejme nejprve přednost obsahu balení. Uvnitř papírové krabice obdélníkového tvaru najdete zařízení Yi 4K+ Action Camera, USB kabel zakončený rychlým portem USB-C pro nabíjení a propojení přístroje s počítačem, příručku v angličtině a vodotěsné pouzdro Xiaomi s redukcí na stativový šroub a šroubem samotným.

Chybí kupříkladu nabíječka, což uživatele nutí používat k dobíjení počítač. Naopak chválíme precizní zabalení, které všechny díly drží pevně a bezpečně na svém místě. Krabici tak můžete používat jako sice rozměrnou, ale zato bezpečnou variantu přepravy.

Yi 4K+ Action Camera - obsah balení

Design a zpracování – 8/10

Kamerka se vešla do rozměrů 65 x 30 x 42 mm, které se vtěsnaly do příjemných 96 gramů. Jedná se o skutečného drobečka, kterého si můžete bez větších obav dát do kapes kraťasů nebo riflí. Přístroj je vyroben z černého plastu, který působí hezky a decentně.

Dominantním prvkem kamery je 2,19“ LCD dotykový displej, po jehož pravém boku je umístěna značka výrobku. Horní strana hostí reproduktor, mikrofon a tlačítko s diodou pro ovládání přístroje (toto je jediné tlačítko na přístroji). Pravá strana má ve své střední části miniaturní zdířku druhého mikrofonu, přičemž protější místo je určeno portu USB typu C.

Otvor portu je překryt gumovou krytkou, která je se zařízením pevně přichycena. Toto řešení považuji za nešťastné, neboť jsem přesvědčen, že dřív nebo později se – s ohledem na časté používání – stane netěsná, vlivem čehož bude krytka z otvoru chránící port vypadávat. Ostatně již během recenzování jsem se častokrát potkal s tím, že se mi krytka „svévolně“ uvolnila a já jsem ji musel opakovaně vracet do zdířky. Pokud jsem kameru vytáhl z kapse, kryt byl venku takřka vždy.

Vraťme se ale k předposlední části kamery, kterou je spodní strana. Ta nabízí kovový závit na stativ a dvířka zamykající baterii. Tato dvířka jsou osazena na kloubu, jehož pohyblivé části se uvolní až po stlačení otevíracího tlačítka. Za dvířky se v útrobách kamery nachází vyjímatelná baterie a prostor pro jednu microSD kartu. Zamykací mechanismus je pevný a o jeho přítomnost nebudete ani vědět.

Také na čelní straně je k vidění mnoho zajímavostí. Kromě kulatého objektivu je zde stříbrně vyznačen typ přístroje a indikační dioda. Zatímco jsou ostatní strany zabarveny do tmavě-černé, čelní plocha je zpracována v šachovnicovém provedení připomínající karbon.

Zpracování Xiaomi Yi 4K+ hodnotím velice dobře. Výrobci vsadili na minimalistické a elegantní provedení, se kterým budou budoucí uživatelé nadmíru spokojeni. Konstrukce je pevná a žádná část nevrže ani se nijak nelibě neprojevuje. Jako „akční uživatel“ bych ovšem uvítal alespoň základní ochranné pouzdro v originálním balení, neboť pád kamery na tvrdou zem bude mít určitě fatální následky.

Displej – 8,5/10

Jak již bylo zprvu poznamenáno, recenzovaná kamera je ověnčena dotykovým 2,19“ LCD displejem s ochranou Gorilla Glass, který je uzpůsoben na ovládání prsty. Displej je příjemně čitelný nejen v domácích, ale také venkovních podmínkách. V případě přímého slunečního svitu jsou některá místa obrazovky sice hůře čitelná, ovšem důležité položky lze – s ohledem na vhodné zobrazení (bílá na černé) – vždy pohotově dohledat.

Yi 4K+ Action Camera

Obrazovku nelze kdovíjak uzpůsobovat, nicméně spokojit se můžeme až se třemi variantami kontrastu. Zobrazení je tedy povedené, přičemž hubovat nemohu ani na reakce obrazovky. Ty byly za každých podmínek plně dostačující a svižné, což (nejen) sportovci uvítají s otevřenou náručí. Během zimních radovánek ale budou vaše prsty mrznout, protože displej na navlečené rukavice nereaguje.

Během provozu se na horní liště zobrazuje aktuální počet pořízených fotografií a jejich maximální počet. V případě videí se pak jedná o již nahraný čas a zbylý možný natáčecí čas. Formou ikonky se zobrazují i jiné položky typu zapnutá Wi-Fi nebo třeba stav baterie. Boční strany obrazovky pak slouží pro listování mezi pořízenými záběry, což nicméně lze také přetažením prstů, jako jsme zvyklí u našich chytrých telefonů.

Nejsem si však jistý, jak se bude obrazovka ovládat uživatelům s většími a rozměrnějšími prsty, jejichž povrch zná těžkou a náročnou práci. Většina ovládacích prvků je totiž na obrazovce v titěrném provedení. Pokud vlastníte rozměrnější ruce, před koupí bych možná uvážil návštěvu kamenné prodejny. Občas mi také vadila náchylnost povrchu displeje na čmouhy, které se z obrazovky hůře dostávají.

Hardware a výkon – 8/10

Ačkoliv modelu Xiaomi Yi 4K+ Action Camera nebudete hrát žádné hry ani používat náročné aplikace, pro úplnost se v krátkosti věnujme hardwarové výbavě. Pohon celého zařízení zajišťuje vylepšený čipset Ambarella H2 (používá se i v některých dronech), kterému po boku stojí čtyřjádrový procesor ARM Cortex-A53. Použité součástky jsou oproti svým starším verzím výkonnější a energeticky méně náročnější, což zvyšuje jejich efektivitu a úspornost.

Yi 4K+ Action Camera

Výkon se obecně jeví jako optimalizovaný a bezproblémový. Během používání jsem se nikdy nesetkal se sekáním nebo trháním obrazu, ovšem prakticky neustále moje prsty „hlásily“ zahřívání přístroje. Praxe ukázala, že zahřívání je četnější s délkou používání (logicky), ale také dle vybrané nahrávací kvality. Pokud jsem natáčel videa ve špičkových parametrech, kamera topila a topila – přitom nebylo ani třeba natáčet, ale pouze mít spuštěný displej. Zahřívání je nicméně všudypřítomné, a je vlastně jedno, zda si prohlížíte fotografie nebo s přístrojem děláte nějakou složitější činnost.

Těžko v tuto chvíli odhadovat, jaký vliv bude mít zahřívání (možná přehřívání?) na životnost přístroje. Výrobce nicméně o zahřívání píše již na přiložených příručkách, tudíž musíme věřit a doufat v plynulý chod i po několika letech používání. Ostatně uklidnit se můžeme i obecným faktem, že snad všechny přístroje výrobce Xiaomi mají větší teploty (s ohledem na vysoký výkon).

Co se týče přítomného reproduktoru, pokud nebude zesílen na maximum, dočkáte se vcelku slušného zvukového výstupu. Při maximálním zesílení se ale jeho kvalita rapidně sníží.

Výdrž baterie a doba nabíjení – 9/10

O pohon kamery se stará baterie ATL s kapacitou 1400 mAh. Její objem bohatě vystačí na téměř celodenní používání, ovšem její výdrž je skutečně relativní. Je obrovský rozdíl, zdali natáčíte videa v nejvyšší nebo nejhorší kvalitě, více natáčíte nebo zase dáváte přednost fotografování, zdali si natočená videa prohlížíte rovnou na přístroji atd. Doba natáčení v 4K kvalitě s 60 FPS se pohybuje kolem jedné hodiny, přičemž pokud budete filmovat v horších kvalitách, lze se dostat až na dvě hodiny a déle.

Yi 4K+ Action Camera

Na běžné hrátky tedy baterie vystačí, nároční uživatelé pak musí počítat s častějším dobíjením, jako tomu je i v případě jiných akčních kamer. Doba nabíjení není přitom kdovíjak dlouhá – pomocí notebooku jsem z úplného vybití dosáhl plné kapacity za necelé dvě hodiny. O plném nabití jsem byl informován indikační diodou, což je praktické a člověk se nemusí téměř o nic starat.

Baterii tedy hodnotím pozitivně. Spokojen jsem ale nebyl s ukazatelem stavu baterie, který by mohl být procentuální – nikoliv obrázkový. Dále mi přijde minimálně nepraktický, nebo spíše k ničemu, varovný obrázkový ukazatel vybitého stavu baterie. Těsně před úplným vybitím jsem byl jejím prostřednictvím na obrazovce upozorněn, že je baterie vybitá a žádá si nabití. Po tomto upozornění ovšem nelze již nic “na poslední chvíli” vyfotografovat, natož natočit, neboť se kamera automaticky vypne. Osobně bych uvítal dřívější indikaci vybití, která by dovolila alespoň několik posledních snímků před vypnutím přístroje.

Fotoaparát a kamera – 10/10

Naše povídání konečně zavítá do lovišť nejdůležitějších – fotografických a natáčecích. Zařízení je vybaveno obrazovým senzorem Sony IMX377 s 12 Mpx, které civí přes sedmivrstvou skleněnou čočku a F2,8 clonu pro detailní záběry za všech podmínek. Přítomna je neméně důležitá elektronická stabilizace obrazu, která se s vestavěným gyroskopem a akcelerometrem stará o to, aby pořízené snímky a nahrávky nebyly rozmazané. Stabilizaci je však možné zapnout pouze v několika rozlišeních (při nejvyšším rozlišení nelze), což je škoda.

Na všechny fotografie v originálním rozlišení se můžete podívat na této stránce.

Fotografie podporují formát RAW, díky němuž lze později své výsledky dodatečně poupravovat a zachovat jejich vysoký standard. V případě fotografií máte na výběr z celkem pěti kvalit: nejlepší zaznamenáte prostřednictvím 12 Mpx v rozlišení 4000 x 3000 pixelů, přičemž nejhorší kvalita je v rozlišení 2560 x 1920 pixelů. Před samotným fotografováním si není problém nastavit spoušť, ostření, vyvážení bílé, barevnost, maximální a minimální ISO, ostrost, EV (+2.0 až – 2.0), datové razítko a časovou prodlevu pro zobrazení pořízené fotografie po vyfotografování.

Během fotografování kamerka reaguje rychle a ukládání snímků je momentová záležitost. Co se týče kvality, snímky jsou ostré a velmi detailní. Čočka dokáže okolní stíny a barvy zachytit pečlivě a precizně, přičemž všechny fotografie jsou hezky syté a živé. Na fotografiích jsou koukatelná nejen blízká místa, ale také vzdálenější objekty pod rouškou stínu.

Fotoaparát si poradí s jakýmkoliv prostředním: uspěl během dne, ve stínu a dokonce i v nočních podmínkách. Hezké snímky není dokonce problém pořídit v akci, v mém případě za běhu, kdy byly většinou všechny snímky vydařené. Spokojen jsem byl také v domácích podmínkách, kde jsem se pokusil zachytit některé objekty.

Co se týče natáčení, videa lze pořídit až v třinácti verzích, přičemž u některých si lze navíc dále vybrat počet snímků za sekundu (FPS). Nejvyšší kvalitou je 4K HD v rozlišení 4000 x 3008 pixelů při 30 FPS, přičemž videa v nejhorší kvalitě si můžete natočit v 846 x 480 pixelech s až 240 FPS.

Testado radí

Během fotografování a natáčení si dávejte pozor na své prsty, které širokoúhlý objektiv velmi rychle postřehne a také zachytí. Až doma byste se tak mohli potkat s nemilým překvapením, kdy zjistíte, že jsou všechny vaše výtvory nechtěně poznamenány (viz přiložená noční fotografie).

Hezká je i možnost natáčet zpomalené záběry formou tzv. Slow Motion (viz níže přiložené video), přičemž mezi výběrem je kupříkladu u funkce Loop, kterou ocení třeba řidiči – během této funkce kamera neustále nahrává a automaticky staré záznamy promazává.

Pro ilustraci dodejme, že na 32 GB kartu si video nejhorší kvality natočíte do 70 minut, kdežto nejlepší nahrávku lze pořídit maximálně o délce 34 minut. Pokud hodláte využívat kameru naplno, koupě kvalitní microSD karty s dostatečným úložištěm a rychlostí je naprostá nutnost.

Jak můžete sami vidět na přiložených videích, výsledné záběry jsou úchvatné. Zejména u videí s vyšším rozlišením je okolní prostřední zachyceno do nejmenších detailů, v plných barvách a odstínech. Nebojím se tvrdit, že se jedná o jedny z nejlepších záběrů, které jsem měl tu možnost na vlastní oči kdy spatřit. Kvalita je zde zkrátka znát a cítit na každém kroku.

Systém a konektivita – 9/10

Přístroj je jako celek stabilní a během jeho užívání jsem se nemusel potýkat s žádnými nepříjemnostmi, které by mne nutily například k restartování celého systému. Ohledně konektivity připomeňme, že pro Wi-Fi můžete použít frekvenci 2,4 nebo 5 GHz. Systém dále umožňuje využívat Bluetooth, sledování stavu přítomné microSD karty, kterou lze jedním stiskem také formátovat, nastavení zvuků tlačítek a efektů včetně zapnutí nebo vypnutí přítomných LED diod.

Pro naprostou pohodlnost si lze ještě nastavit automatické zamykání obrazovky, video rotace, data a času a mnoho jiných věcí. Přístroj lze ovládat také pomocí chytrého mobilního telefonu prostřednictvím aplikace, přičemž lze zapnout podporu externího mikrofonu.

Uvnitř systému je dokonce nahrán přehledný obrázkový průvodce s jednoduchými popisky v angličtině, které vás budou (pokud si nevyberete jiný cizí jazyk) provázet po celou dobu užívání této kamery. Čeština ovšem chybí. Některé vychytávky jsou prozatím stále v plenkách, což výrobce snad brzy napraví vydáním nové aktualizace.

Upozornit musíme také na fakt, že kamera podporuje specifické microSD karty s vysokou rychlostí zápisu dat v rozmezí od 16 do 128 GB. Pokud máte kartu s menším prostorem, kamera s ní kamarádit nebude ani po jejím naformátování. Součástí balení je informativní letáček, z něhož lze podporované karty vyčíst: kamera podporuje například microSD kartu Transcend Ultimate 633x 64 GB, SanDisk Extreme 64 GB, SanDisk Extreme Pro 64 GB, Lexar 1000x 64 GB, Sony 64GB a třeba i SanDisk Extreme PLUS 64 GB. Pokud do přístroje vložíte nevhodnou kartu, systém špatnou kartu buď vůbec nenačte nebo nebudete moci natáčet videa delšího trvání.

Alternativy k Yi 4K+ Action Camera

Jako dražší variantu můžeme doporučit akční kameru GoPro Hero 5 vážící 83 gramů s dotykovým LCD 2″ displejem. Tento přístroj umí natočit 4K videa s 30 snímky za sekundu, přičemž během natáčení oceníte přítomnost elektronického stabilizátoru. Fotografovat můžete s 12 Mpx fotoaparátem. Kromě USB portu má také ovládání tlačítkem a hlasem, Wi-Fi, Bluetooth a třeba HDMI konektor, což je oproti recenzovanému modelu výhoda. Počítat nicméně musíte s cenou kolem 12 000 Kč (05/2017). 

Pokud jste začínající kameramani a do prvního přístroje nehodláte vrážet tisíce korun, zkuste model SJCAM SJ4000 za částku do 2 000 Kč (05/2017). Jedná se o akční kameru umožňující natáčet videa v rozlišení Full HD 1920×1080 pixelů, přičemž fotografovat lze za pomoci 12 Mpx fotoaparátu. Její 170° objektiv je dostatečně široký natolik, aby dokázal vaše zážitky přijatelným způsobem zachytit. Samozřejmostí je také bohatý doplňkový sortiment, kterým si můžete natáčení zpestřit.

Závěrečné zhodnocení

8.8

Skvělá volba

Yi 4K+ Action Camera je bezesporu jedna z nejlepších akčních kamer na současném trhu. Její výsadou jsou videa v nadstandardní kvalitě, skvělé fotografie, dostatečná výdrž baterie a kompaktní rozměry ve skvělém designu. Mínusem je ovšem nepřítomnost HDMI portu a přehřívání přístroje.

Design a zpracování
8
Displej
8.5
Výkon a hardware
8
Výdrž baterie
9
Fotoaparát a kamera
10
Systém a konektivita
9
Klady
  • Nadstandardní videa v rozlišení 4K s 60 FPS
  • Skvělé fotografie
  • Solidní výdrž baterie
  • Kompaktní rozměry
  • Hezký design
  • Spousta softwarových vychytávek
Zápory
  • Všudypřítomné přehřívání
  • Absence HDMI portu
  • Nutnost drahé microSD karty
  • Netěsnící postranní krytka

beryko.cz

Za zapůjčení kamerky Xiaomi Yi 4K+ děkujeme obchodu Beryko.

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 5.0 (1 hlas)

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář
Uživatel
Milan (16. 7. 2019 14:07)

Môžem použiť v tejto kamere Xiaomi Yi 4K+ aj mikro sd kartu s vyššou kapacitou,ako 64GB? Napr. 128 GB - 264 GB?

Odpovědět
Uživatel
Petr Smejkal (17. 7. 2019 14:07)

Dobrý den, karty nad 64 GB tato kamerka nepodporuje, tudíž fungovat nebude.

Odpovědět
Uživatel
petr (24. 1. 2018 12:01)

Zdravím, měl bych jednu poznámku k chybějicímu HDMI. To by snad neměl být takový problém. Když má kamera USB -C konektor tak přes redukci ( bohužel další peníze navíc) na HDMI by to mělo fungovat. Teda aspoň dle specifikace daného USB.

Odpovědět
Uživatel
Petr Smejkal (25. 1. 2018 09:01)

Dobrý den, máte určitě pravdu, ale absence HDMI do mínusů jít prostě musela. Když se to tak vezme, de facto každá chybějící věc lze nahradit alternativou, ovšem, jak sám píšete, další náklady navíc...

Odpovědět
Uživatel
Honza (24. 11. 2017 01:11)

Dobrý den, mohl bych se zeptat, jakou paměťovou kartu, nejlépe 64gb do cca 1400,-, doporučujete zakoupit k této kameře? Děkuji za odpověď.

Odpovědět
Uživatel
Petr Smejkal (24. 11. 2017 10:11)

Dobrý den, k nákupu doporučuji kartu Samsung EVO+ microSDXC 64GB Class 10, která v současné době stojí kolem 800 Kč. Poměr cena/výkon je v tomto případě vynikající. Maximální rychlost čtení - 100 MB/s, Maximální rychlost zápisu - 60 MB/s. Pro Vaši akční kameru je to plně dostačující karta. Do budoucna se doporučuji soustředit na typy s označením UHS-I U3, což je klíčový parametr pro natáčení ve vysoké kvalitě.

Odpovědět
Uživatel
Láda (2. 6. 2017 18:06)

Dobrý den , Jaký kodek používá tato kamera ? H 264 nebo už H265 . Děkuji

Odpovědět
Uživatel
Petr Smejkal (3. 6. 2017 13:06)

Dobrý den, tato kamera staví na kodeku H264.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář