Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu

Bitcoin Cash – historie, kurz, rizika

19.3.2018 Petr Smejkal Petr Smejkal

Častokrát podceňovaná digitální měna Bitcoin Cash patří mezi nejoblíbenější kryptoměny vůbec. V samém prvopočátku to přitom vypadalo, že si své zákazníky nikdy nenajde a brzy upadne do virtuálního zapomnění. Čas ale nezastavitelně letí a Bitcoin Cash si stále drží svoji pozici nejpopulárnější měny.

Co je Bitcoin Cash?

Virtuální měna Bitcoin Cash (BCH) existuje od léta roku 2017. Právě v této době proběhl tzv. fork, tedy proces oddělení od blockchainu stále nejžádanější kryptoměny Bitcoin. Během prvních měsíců nově vzniklé měně příliš obchodníků nevěřilo. Brzy se však stala vyhledávanou a oblíbenou měnou, která nyní patří ke kryptoměnám s největším investovaným kapitálem.

Bitcoin fork

Bitcoin Cash vznikla hlavně z důvodu „zaostalosti” Bitcoinu. Při vývoji této stěžejní kryptoměny programátoři jednoduše nepočítali s tak masivním zájmem, tudíž použitá decentralizovaná síť a její databáze obřímu náporu nestíhala. Snad největší potíže jsme u Bitcoinu mohli pozorovat na sklonku loňského roku, kdy schválení transakcí trvalo nepoměrně dlouho a poplatky se vyšplhaly k téměř dvěma desítkám dolarů.

Na stále se zhoršující situaci reagovaly chytré hlavy, které se od původního Bitcoinu odštěpily a vznikla nová kryptoměna zvaná Bitcoin Cash. Hlavní gró této novotiny je především rychlost transakcí, která je – oproti Bitcoinu – několika násobně rychlejší a levnější. Konkrétně došlo k navýšení bloku – z jednoho na osm megabajtů. S trochou nadsázky lze Bitcoin Cash považovat jako takovou rychlejší alternativu Bitcoinu.

Bitcoin Cash lze dokonce těžit. Samotná těžba je ale nesmírně hardwarově náročná a tudíž nemá smysl se této činnosti věnovat v domácích podmínkách. Těžbě se věnují specializované firmy, které mají těžařské haly postavené v zemích s levnou elektrickou energií.

Historie a kurz

Když Bitcoin Cash spatřil světlo světa, cena za jeden coin šplhala k 500 dolarům. Následoval propad a hodnota klesla k třem stovkám za kus. Velký zvrat nastal v listopadu 2017, kdy Bitcoin Cash vstoupila na populární burzu Coinbase. Již o dva měsíce později se hodnota pohybovala kolem 3 800 dolarů. Ke světově uznávané burze se nakonec přidaly i další.

Brzy však přišly obrovské regulace v Číně a Brazílii, vlivem čehož většina digitálních měn pocítila strmý finanční propad. Pádu se neubránila ani kryptoměna Bitcoin Cash, jejíž současná hodnota představuje kolem 1 020 amerických dolarů za jeden coin. Tato měna se však stále drží na čtvrté nejoblíbenější příčce. Aktuální situaci můžete sledovat na Cryptocurrency Marketu.

Kde koupit a prodat Bitcoin Cash?

Ačkoliv tato digitální měna existuje teprve pár měsíců, vesele se prodává doslova na každém rohu. Možností nákupu a prodeje existuje několik, a tak si je pojďme osmělit.

Jednou z nejlepších možností, jak si Bitcoin Cash obstarat, je návštěva internetových burz. Tyto služby nabízí ideální a hlavně pohodlný nákup i prodej v téměř libovolné výši, což je pro obchodníky nejpodstatnější. Burz však existuje velké množství, z nichž některé nejsou ke svým zákazníkům zrovna finančně přívětivé.

Abyste mezi nespokojence nepatřili i vy, doporučujeme si pročíst článek o nejlepších burzách. Na jednom místě se dočtete ty nejpodstatnější informace a seznam kvalitních a osvědčených burz není ostatně také k zahození.

Bitcoin Cash burzy

Jestliže vám burzy – ať už z jakéhokoliv důvodu – nevyhovují, máte možnost sáhnout po nějaké směnárně. Tato internetová alternativa je také pohodlná a jednoduchá, ovšem podobně jako v případě burz i tady existují nedůvěryhodné společnosti se špatným kurzem a finanční nevýhodností (pro zákazníky).

Nejen z těchto důvodů si raději pročtěte článek o nejlepších směnárnách, do kterého jsme zahrnuli několik kvalitních a ověřených směnáren. Stačí se jen zaregistrovat a můžete vesele nakupovat nebo případně prodávat.

A pokud vám snad nevyhovují burzy a směnárny, máte ještě možnost obchodovat u tzv. brokerů. Tyto společnosti vám nabízí možnost nákupu a prodeje (nejen) kryptoměny Bitcoin Cash CFDs za zajímavé ceny. Zkusit můžete třeba Plus500, ale mějte na paměti, že CFD jsou spekulativní produkty a mohou mít za následek ztrátu celého vašeho kapitálu. Ujistěte se, že plně chápete s tím spjatá rizika. Pokud patříte mezi začínající obchodníky, přece jenom dejte raději přednost směnárně či burze. Brokery doporučujeme spíše zkušenějším jedincům, kteří znají obchodní taje a kličky.

Kam Bitcoin Cash uložit

Po zakoupení virtuální měny Bitcoin Cash je žádoucí se poohlédnout po bezpečném uložení. Rozhodně nedoporučujeme nechávat své nakoupené měny přímo na burze nebo směnárně, protože tím riskujete, že o všechny peníze přijdete. Hackeři nikdy nespí a nejednou přišli zákazníci o velké částky.

Ideálním prostředkem k úschově jsou softwarové nebo hardwarové peněženky. Tyto prostředky představují pomyslnou digitální pevnost, ve které zůstanou všechny coiny v bezpečí a pohromadě. Pokud nemáte o peněženkách příliš znalostí, zkuste si nastudovat článek o nejlepších peněženkách pro kryptoměny. Dozvíte se jakým způsobem a hlavně kam své virtuální jmění bezpečně uložit.

Bitcoin Cash trezor

Rizika a kryptoměny

Jelikož technologie digitální měny Bitcoin Cash vychází z původního a stále nejpopulárnějšího Bitcoinu, o rizikovosti zde nemůže být ani řeč. Technologie se stále vyvíjí a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by měla Bitcoin Cash skončit nebo pozbýt své přednosti. Pořízení této měny tedy můžete doporučit.

Obecně je ale důležité na svět kryptoměn pohlížet trošku s nadhledem. Zkrátka se jedná o neprobádaný svět, který je navíc virtuální a řekněme neuchopitelný. Nikdo zkrátka neví a ani vědět nemůže, jakým způsobem se bude virtuální mánie vyvíjet. Verzí je několik: kryptoměny mohou klidně za hodinu skončit, anebo se s námi potáhnout další století a třeba nahradí aktuální způsob placení.

Bitcoin Cash rizika

V zásadě ale doporučujeme investovat takové peníze, o které můžete přijít. Digitální svět virtuálních měn je velice volatilní, tudíž v pondělí může být cena Bitcoin Cash tisíc dolarů, ovšem již v úterý se může snížit klidně na polovinu. Nakupujte a prodávejte s rozvahou.

Proč si pořídit Bitcoin Cash?

Klady
  • Velice populární měna
  • Vysoká bezpečnost
  • Široká dostupnost
  • Rychlost a nízké poplatky
Zápory
  • Stále jí někteří nedůvěřují

Přečtěte si o dalších kryptoměnách:

Zajímat by vás mohly i tyto články:

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.6 (7 hlasů)

Autor článku

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář