Slovo Bitcoin v posledním roce doslova proniklo do našich domovů a běžného života. Zeptejte se prvních deseti lidí ve vašem okolí a uvidíte, že mimo batolat o Bitcoinu každý z dotazovaných alespoň něco slyšel. Pojďme společně nahlédnout pod pokličku základního stavebního kamene kryptoměn zvaného Bitcoin.
Co je Bitcoin?
Bitcoin (zkratka BTC) je decentralizovaná digitální měna, jejíž vznik je datován do roku 2008. Strůjcem měny je Satoshi Nakamoto, jehož totožnost zůstává stále neznámá. Množství Bitcoinu postupem času neustále přibývá, avšak maximální počet mincí se zastaví na 21 milionech. Po dosažení této výše již nebude možné finální počet navýšit a je tudíž konečný.
Posílání Bitcoinu probíhá přes open source P2P síť, která jednotlivými transakcemi automaticky vytváří tzv. uzly. Tato „elektronická spojení“ se ukládají do tzv. blockchainu, tedy jakési virtuální účetní knihy. V této knize jsou veškeré transakce zaznamenány a jsou veřejně přístupné. Záznamy nelze mazat ani nijak upravovat. Jedná se tudíž o přelomovou technologii, která pravděpodobně najde uplatnění i v dalším odvětví.
Ve světě Bitcoinu hrají zásadní roli dvě složky: uživatelé a těžaři. Zatímco běžní uživatelé s Bitcoinem obchodují a částky si mezi sebou posílají, těžaři tyto částky schvalují (za pomocí výkonných herních počítačů). Za uskutečnění operace jsou tito IT dělníci odměňování určitým množstvím této virtuální měny. Ani jedna složka se přitom bez té druhé neobejde.
Pamatujite na to, že pokud znáte svoji nebo bitcoinovou adresu někoho jiného, velice snadno se můžete podívat, kdy, kam a jaké množství Bitcoinů vlastně posílal. I přes obecné přesvědčení o anonymitě světa virtuálních kryptoměn tak zůstaňte na pozoru. Jestliže byť jen jednou z anonymity vystoupíte, cesta zpět neexistuje.
Bitcoin lze dokonce těžit. V současné době se ale tato činnost pro běžné osoby nevyplatí. Těžba je velmi pomalá a náročná na výkonný hardware. Těžbe se tak především věnují specializované firmy, které svá těžařská centra cílí do zemí s levným elektrickým proudem a nízkými náklady. Běžný stolní počítač tak pro těžbu Bitcoinu vhodný není.
Historie a kurz
Do května roku 2010 nebylo o Bitcoinu prakticky vůbec slyšet. Někdy v té době se uskutečnila vůbec první platba pomocí Bitcoinů, za kterou si jeden z těžařů koupil dvě pizzy. Za kousek žvance zaplatil 10 tisíc BTC. Přitom asi v polovině roku 2011 se prakticky nulová hodnota jednoho Bitcoinu vyšvihla na 30 dolarů za kus. Aktuální situaci můžete sledovat na grafu níže.
Během doby se hodnota Bitcoinu neustále zvyšovala a zase klesala. Zlomový byl rok 2013, kdy se cena jednoho kusu vyšplhala na 1 000 dolarů. Následující roky však nebyly pro tuto měnu vůbec příznivé, protože konečná cena nakonec padla na 150 dolarů. Následovaly spekulace a celkové propírání budoucnosti Bitcoinu, které konec konců přetrvávají dodnes.
Ať už se řešilo cokoliv, klíčovým rokem byl rok 2017, kdy v prosinci cena jednoho Bitcoinu překročila 20 tisíc amerických dolarů. Jen o pár dní později ale následoval obrovský propad. Během února 2018 se cena Bitcoinu dostala na 6 tisíc. Současný stav působí stabilizovaně a cena se pohybuje mezi 10-11 tisíci za jeden Bitcoin. V žádném případě to ale neznamená, že se tato situace nemůže zítra nebo ještě dnes změnit.
Důvodů obrovského propadu existuje velká spousta. Zpravidla má ale na propadu největší podíl regulace v Číně a Brazílii. Samotný Bitcoin nebyl také již od svého počátku připraven na tak velké množství transakcí, což znamená delší odesílání a vyšší náklady za každou transakci. A nejen tyto aspekty dávají sílu vzniku stovkám nových alternativních měn.
Kde koupit a prodat Bitcoin?
Jelikož patří Bitcoin k nejrozšířenějším virtuálním měnám, prodává se doslova na každém rohu. Možností je celá řada a záleží jen na vás, jakému způsobu dáte přednost.
Mezi nejpohodlnější způsob obchodování s Bitcoinem patří bezesporu burzy, kterých existuje velké množství. Pro budoucí obchodníky jsme připravili článek o nejlepších burzách, kde se dozvíte vše podstatné.
Další možností je návštěva směnáren. Stejně jako burzy, tak i směnáren funguje obrovské množství. Některé jsou spolehlivé, jiné drahé, další zase pomalé. Také v tomto případě jsme připravili seznam nejlepších směnáren, mezi nimiž si určitě vyberete tu pravou.
Další možností je nákup a prodej Bitcoinu přes obchodníky s CFD. Tito obchodníci vám dokáží zprostředkovat požadovaný nákup či prodej za určitou cenu a množství. Zatímco burzy a směnárny dokáže ovládat i úplný začátečník, broky doporučujeme spíše zkušenějším uživatelům. Pokud mezi ně patříte i vy, zkuste například Plus500. Nicméně mějte na paměti, že CFD jsou spekulativní produkty a mohou mít za následek ztrátu celého vašeho kapitálu. Ujistěte se, že plně chápete s tím spjatá rizika.
Poslední možností je pořídit Bitcoin v Bitcoinmatech, kterých existuje v České republice několik. Bitcoinmat najdete v Brně, Ostravě, Praze, Karlových Varech nebo Plzni. Obsluha je velice jednoduchá a zvládne to skutečně každý. Stačí mít dostatečnou finanční hotovost a nakoupenou měnu si pak nechat zaslat buď rovnou do vaší stávající virtuální peněženky nebo úplně nové, vytvořené daným automatem.
Kam Bitcoin uložit
Nákupem Bitcoinu vše nekončí, nýbrž všechno vlastně začíná. Vůbec nejdůležitějším krokem je kvalitní a hlavně bezpečné uložení zakoupené virtuální měny. Možností existuje několik. Své Bitcoiny si můžete nechat uložené na burzách a směnárnách (což nedoporučujeme), nebo si je ideálně přeposlat na hardwarovou či softwarovou peněženku.
Pokud v této oblasti stále tápete, nebo potřebujete prostě poradit a inspirovat, nejen pro vás jsme připravili článek o nejlepších peněženkách pro kryptoměny. Na jednom místě se tak dozvíte vše důležité.
Rizika a kryptoměny
Již od samého prvopočátku byly a jsou digitální měny pronásledovány nedůvěrou a otázkami. Ačkoliv ke kryptoměnám chováme spíše kladné vztahy, při zachování zdravého a racionálního pohledu se nelze přiklonit ani k odpůrcům či zastáncům. Jednoduše proto, neboť se jedná o zbrusu novou technologii, jejíž svět je stále neprobádán.
Začněme ale nejprve v pozitivním duchu budoucnosti. Řeč je o zmíněné digitální knize zvané blockchain, která představuje doslova ráj pro finanční úřady a státní kontroly. Zároveň je také úchvatná rychlost posílaných kryptoměn, které navíc nekontroluje stát ani hladová banka. Plusů je spousta, tyto jsou ale asi nejzásadnější.
Stejně tak je ale nemálo mínusů. Především musíme brát v potaz skutečnost, že na kryptoměny nikdo nedohlíží. To je sice zásadní výhoda, ale zároveň nevýhoda. Důvodů je mnoho, předně se například jedná o situaci, kdy někomu omylem pošlete své digitální peníze, než jste měli původně v plánu. To se zkrátka stát může a ono se to i konec konců stává.
Zatímco vám běžná banka peníze vrátí na původní účet, ve světě kryptoměn něco jako reklamace neexistuje. Omyl znamená smůlu a nenávratnou ztrátu. A nemusí vždy jít o drobné, ale klidně o tisíce, statisíce a klidně i miliony. Další hrozbou je tzv. splasknutí bubliny. Neustále se štěbetá, že se jedná o bublinu, jejíž nafoukanost se chýlí ke konci. Pravda je asi taková, že nikdo nemůže vědět, jak a zdali virtuální měny skutečně skončí. Stát se to může, ale zároveň je docela možné, že tady s námi budou další dekády a staletí.
Každý z vás si před vstupem do světa virtuálních měn musí rozmyslet, zdali dané plusy podstoupí či nikoliv. Zbohatnout se dá snadno, ale stejně tak snadno se dá přijít o značnou částku. Vůbec nejlepší je nikoho neposlouchat a se světem kryptoměn se seznámit sám a po svém. Nikdo totiž nemůže vědět, jak tohle všechno skončí. Držte se ale zásadní poučky: Investujte pouze tolik, o kolik můžete přijít.
Z hlediska rizikovosti patří Bitcoin mezi nejbezpečnější kryptoměny. Prozatímní situace je asi taková, že jestliže padne Bitcoin, ostatní měny se jen těžko udrží. Ty nejsilnější spíše ano, ale budou to mít opravdu těžké.
Proč si pořídit Bitcoin?
- Nejsilnější a nejrozšířenější měna
- Bezpečná kryptoměna
- Široká dostupnost
- Lze zakoupit v Bitcoinmatech
- Pomalé transakce
- Drahé transakce
Diskuse u článku