Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Darování plazmy – Proč je důležité a jak na to?

3. 5. 2023 aktualizováno

Darováním krevní plazmy můžete druhým lidem zachránit život či pomoci vyléčit závažnou nemoc. Na rozdíl od darování krve je odběr krevní plazmy pro tělo méně náročný. A ačkoliv trvá delší dobu, můžete získat mnoho zdravotních i finančních benefitů. O darování plazmy se vše podstatné dozvíte v našem článku.

Mezi odběrnými místy se vítězem našeho srovnání stala Cara Plasma s mnoha výhodami.

Nejlepší celkově

Výborně fungující centra pro odběr plazmy s moderním vybavením, profesionálním personálem a maximálním komfortem pro dárce.

Dobrá alternativa

Nová a moderní centra pro odběr krevní plazmy s mnoha benefity pro pravidelné dárce a především pro ty, kdo přivedli další zájemce.

Nejdostupnější

Léty ověřená humanitární organizace pro bezplatné darování krve s největší sítí odběrných míst po celé České republice.

Kde darovat krevní plazmu

Recenze Cara Plasma

recenze Cara Plasma

Cara Plasma vznikla v dubnu 2013 jako česká rodinná firma. Na první místo našeho srovnání jsme ji zařadili jako celkově výborně fungující centrum pro darování plazmy. Na webu najdete přehledně a jasně vysvětlené vše o odběrech i zajímavé informace o plazmě celkově. Dárcovská centra se nacházejí ve městech Brno, Břeclav, České Budějovice, Jihlava, Kolín, Mladá Boleslav, Ostrava, Pelhřimov, Praha, Strakonice, Uherský Brod a Zlín.

Pro své návštěvníky se Cara Plasma za darování plazmy snaží připravit co největší množství výhod a milých benefitů. Kromě občerstvení získáte také klasický den volna či přehled o svém zdraví včetně zjištění krevní skupiny. Můžete se těšit na hezké prostředí, příjemný personál a přítomnost Wi-Fi, televize a časopisů. Za odběr získáte odměnu 800 Kč nebo možnou slevu na daních a poukázku 200 Kč na nákup či na oběd. Ve věrnostním programu na vás čekají nejen drobnosti, ale také hodnotná drahá elekronika a domácí spotřebiče. Mimo to probíhají ještě různé soutěže o další ceny.

V našem testu chválíme dobře fungující elektronický systém. Například můžete sledovat pravidelně aktualizované sociální sítě nebo si po přihlášení můžete přímo přes webové stránky rezervovat termín odběru plazmy. Moderní technologie a profesionální přístup zařadil Cara Plasma mezi TOP 10 odběrových center plazmy v Evropě. Společnost se stále snaží o rozšiřování pro maximální možnou pomoc zachraňovat a měnit lidem životy k lepšímu při zachování maximální spokojenosti všech dárců.

Recenze Plazma.plus

recenze Plazma.plus

Plazma.plus otevřela svou první pobočku v roce 2021. Ačkoliv se jedná o jedno z nejnovějších center pro odběr krevní plazmy v našem srovnání, má hned několik poboček po celé České republice. Moderně zařízené odběrná místa Plazma.plus se nacházejí ve Znojmě, Přerově, Písku, ve Zlíně a Vyškově.

Na webových stránkách Plazma.plus najdete na první pohled viditelnou navigaci pro opakované dárce krevní plazmy i pro ty, kteří se rozhodli pro první krok k pomoci. Také se zde dozvíte informace, proč krevní plazmu darovat, jak plazma pomáhá a samozřejmě vše, co potřebujete vědět před samotným odběrem. Průběh celého procesu je přesně popsaný, tudíž víte, do čeho jdete.

Recenze Plazma.plus - qr

Zjistěte více informací přes QR kód

Kromě dobrého pocitu nabízí Plazma.plus také benefity pro své dárce. V první řadě při každém odběru krevní plamy sledují lékaři váš zdravotní stav a v případě jakýchkoliv nestandardních hodnot v krvi přijdete na případný problém včas. Sledovaný je krevní obraz, počet bílých a červených krvinek, krevní destičky a krevní tlak. Také se dozvíte svou krevní skupinu.

Další výhodou je získání finanční náhrady 800 Kč za jeden odběr (až 20 800 Kč ročně) nebo odečtení si od základu daně až 3 000 Kč. Pokud s sebou přivedete ještě své kamarády, kteří se stanou pravidelnými dárci, odmění vás Plazma.plus jednorázově částkou 1 000 Kč a zároveň částkou 100 Kč za každé jejich darování. Posledním příjemným benefitem je pak věrnostní program s vouchery na nákup v obchodech, jako je Alza, Lidl, Zoot či Dr.Max. Plazma.plus tak patří pro aktivní dárce k finančně nejštědřejším odběrným centrům krevní plazmy.

Recenze Červený kříž

recenze Červený kříž

Humanitární společnost Český červený kříž není jistě nutné představovat. Pro mnoho lidí je to první místo, kam je napadne na darování krve zajít. Proto také nesmí chybět v našem srovnání. Červený kříž nenabízí odběr čistě jen plazmy, ale pouze krve celkově. Tu pak dále zpracovává na jednotlivé části, jako je plazma, nebo také krevní destičky a krvinky, či ji jen doplní protisrážlivým roztokem a používá například při krevní transfúzi.

Odběr celkové krve je rychlejší, ale pro tělo o něco více zatěžující. Probíhá proto u mužů maximálně pětkrát a u žen maximálně čtyřikrát do roka. Na webových stránkách najdete všechny potřebné informace o průběhu odběru krve i mnoho zajímavostí. Velkou výhodou Červeného kříže je rekordně velká síť center po celé České republice.

Na rozdíl od většiny v našem testu zmíněných míst pro darování krevní plazmy, Červený kříž nabízí jen bezplatné odběry. Tím se snaží minimalizovat podvádění při zdravotním dotazníku motivované ziskem, což by při zamlčení některých problémů mohlo ohrozit příjemce krve, ale i samotného dárce. Zároveň také apeluje na morální hledisko skutečného „darování“ a ochoty pomáhat ostatním lidem. Odpočet z daní je ovšem stále možný. Také na vás čeká den volna a občerstvení. Samozřejmě díky pravidelnému vyšetření bude mít přehled o svém zdraví a dozvíte se třeba i svou krevní skupinu, pokud ji neznáte.

Recenze Sanaplasma

recenze sana plasma

Společnost sanaplasma neboli nově BioLife vznikla v roce 2007 a je součástí přední světové biofarmaceutické společnosti Taked se sídlem v Japonsku. Sama se označuje za „jednoho z předních odborníků na odběr vysoce kvalitní plazmy“, která je používaná pro výrobu léků zachraňujících životy. Provozuje více než 200 zařízení na odběr plazmy v USA a v Evropě. Přímo v České republice má síť 11 poboček. Funguje ve městech Brno, Ústí nad Labem, Olomouc, Pardubice, Ostrava, Most, Plzeň, Hradec Králové, Karviná, Liberec a Zlín.

Zajímavostí je vyšší cena při darování krevní plazmy. Zatímco velká část odběrných center nabízí 800 Kč, sanaplasma dává o 50 Kč více – dostanete tudíž 850 Kč za jeden odběr. Také na vás čekají bonusy, které sbíráte za pravidelné darování. Věrnostní program se nazývá SanaClub nabízí především výhody z oblasti péče o tělo a podpory zdraví. Samozřejmostí je pak průběžný přehled o svém zdravotním stavu, příjemné prostředí a komfort během celého odběru plazmy.

Sanaplasma má vlastní mobilní aplikaci, ve které kromě svého skóre bonusů získáte také přehled o všech centrech a o novinkách. Při odběrech dbá na kvalitu služeb, moderní zařízení odběrových center a také samozřejmě na maximální bezpečnost. Zajímavostí je, že ačkoliv se léky z krevní plazmy vyrábějí v zahraničí, následně se vracejí zpět do ČR, kde pomáhají. Web je přehledný a najdete na něm podrobně napsané informace o postupu darování plazmy i o samotné společnosti sanaplasma.

Recenze Plasma Place

recenze Plasma Place

Plasma Place byla založena v srpnu 2016. Společnost vyzdvihuje ochotu pomáhat druhým a na svém webu vás seznámí s důležitostí darování krevní plazmy. Také se na stránkách dozvíte vše, co potřebujete a chcete o odběrech vědět včetně postupů a doby trvání jednotlivých částí. Dopředu jste tak seznámení s tím, co vás čeká.

Finanční náhrada za darování krevní plazmy je 800 Kč. Možné je rovněž bezpříspěvkové darování, pokud chcete jen udělat dobrý skutek nebo raději využít možnost odepsat si z daní až 3 000 Kč. Ve věrnostním programu pak můžete při pravidelných návštěvách nebo doporučení známému sbírat body a přeměnit je na zajímavé dárky. Kromě drobností lze získat třeba i televizi či mobilní telefon. Dokonce se na Plasma Place soutěží i o pronájem elektromobilu. Samozřejmostí je, že s pravidelným darováním plazmy budete mít i lékařské prohlídky zdarma.

Odběrná místa se nacházejí ve městech Praha, Hradec Králové, České Budějovice, Ústí nad Labem, Jihlava, Olomouc, Liberec, Brno, Plzeň a Pardubice. Všechny pobočky jsou moderně vybavené. Bezpečnost i komfort dárců jsou zde na prvním místě. Odborný personál je ochotný a příjemný a díky hezkému prostředí si nebudete připadat jako v nemocnici. Čeká na vás mimo jiné občerstvení a Wi-Fi připojení. Jako moderní vychytávku center Plasma Place oceňujeme mobilní aplikaci, kde máte přehled o svém bodovém kontě a novinkách.

Recenze Euro Plasma

recenze europlasma

Euro Plasma má pobočky jen v Praze, zato rovnou na třech místech – Zličín, Černý Most a Chodov. Společnost otevřela své první centrum pro odběr plazmy v roce 2009. Jako první v ČR začala svým pravidelným dárcům zadarmo nabízet zjištění krevní skupiny.

Odběrová centra jsou moderně vybavená a bude se v nich o vás starat příjemný personál. Připravené pro vás také bude malé občerstvení. Během odběru můžete pro zabití dlouhé chvíle brouzdat na internetu díky přítomnosti Wi-Fi nebo koukat na televizi. Webové stránky jsou přehledné, obsahují všechny důležité informace pro zájemce o darování plazmy i mnoho zajímavostí včetně příběhů konkrétních dárců. Zároveň vám poslouží pro rezervaci termínu.

Za každý odběr získáte finanční náhradu ve výši 800 Kč. Při pravidelném darování krevní plazmy se tak odměny mohou vyšplhat až na 20 800 Kč. Plazmu zde také můžete darovat zdarma. Máte pak nárok na odečet 3 000 Kč z daní za každý úspěšný odběr. Navíc můžete bezpříspěvkovým darováním plazmy podpořit nějakou z vybraných neziskových organizací a využít den placeného volna. Pro všechny dárce jsou tu pak ještě další benefity v podobě věrnostního programu a programu slev. V nich získáte různé dárečky a slevy na nákup zboží a služeb. První drobnosti na vás budou čekat již po prvním odběru a při pravidelném darování plazmy se můžete těšit na hodnotnější věci.

Recenze Moje Plazma

recenze Moje plazma

Moje Plazma je v našem srovnání další velké centrum. Patří pod společnost UNICAplasma. Působí na více místech v České republice – má pobočky má v Ostravě, Českém Těšíně, Kladně a ve Frýdku Místku. Konkrétně UNICAplasma se pak nachází v Praze 6 přímo u stanice metra A, Hradčanská.

Výhody jsou podobné jako u ostatních center pro darování plazmy – finanční příspěvek 800 Kč, bezplatná kontrola zdraví a také zajímavé dárky. Přímo v centrech dostanete kávu nebo jiný nápoj, budete si moci číst či se připojit k internetu přes zdejší Wi-Fi. Navíc za přivedení kamaráda, který by také rád darováním krevní plazmy pomáhal, získáte odměnu 1 000 Kč po absolvování jeho tří odběrů. Při přivedení tří známých, rodinných příslušníků nebo třeba kolegů za časové období 3 měsíců pak navíc obdržíte ještě 500 Kč; celkem tedy 3 500 Kč.

Darovat plazmu je možné také bezpříspěvkově, respektive bez 800 Kč, zato s možností si odečíst 3 000 Kč za každý úspěšný odběr ze základu daně. Každý bezpříspěvkový dárce je také zařazen do programu oceňování Českého červeného kříže.

Kvalifikace zaměstnanců, moderní vybavení a přísný systém kontroly zajišťují vysokou kvalitu služeb a bezpečné odběry plazmy pro všechny dárce. Pokud vás bude cokoliv zajímat, můžete se informovat přímo na místě nebo využít webové stránky. Ty kromě informování slouží také pro registraci termínu odběru plazmy.

Recenze Plazma Most

recenze Plazma most

Jak již napovídá název, Plazma Most působí jen v jednom městě – v Mostě. Má ovšem dlouholeté zkušenosti, proškolený profesionální personál a příjemné prostředí. Při odběrech se dbá nejen na bezpečnost, ale také na komfort dárce.

Při každém odběru máte nárok na odměnu klasických 800 Kč. Pokud budete plazmu darovat pravidelně každých 14 dní, můžete se dostat na 20 800 Kč za měsíc. Darování plazmy zde lze také provádět bezpříspěvkově. Při opětovném darování do 15 dní také získáte kartičku na rychlé občerstvení v hodnotě 100 Kč. Dále za přivedení kamaráda nebo člena rodiny, na vás bude čekat poděkování v podobě 1 000 Kč po třetím odběru dotyčné osoby. Každý půl rok se pak vyhlašuje soutěž o nejvyšší počet doporučených dárců a vítěz získá dokonce 10 000 Kč. Samozřejmým benefitem je pak přehled o svém zdravotním stavu. Klasický věrnostní program se sbíráním bodů zde ale nenajdete.

Rezervaci je možné provést telefonicky nebo přes web. Stránky jsou celkově dobře přehledné a nechybí na nich mnoho informací, které chcete vědět při přípravě na první odběr plazmy. Také se zde dozvíte, zajímavosti o plazmě, jak pomáhá a jak je zpracovávaná. Dále na webu najdete reference klientů tohoto plazma centra a 3D prohlídku odběrových prostorů. Pro lepší přehled si navíc můžete stáhnout aplikaci do mobilního telefonu.

Proč a jak darovat krevní plazmu?

Pro darování krevní plazmy je důležité být vhodným dárcem. Připravili jsme proto pro vás podmínky, které musíte splňovat. Také se dozvíte, jak celý proces probíhá, jaké benefity můžete získat a zda existují i rizika při darování plazmy.

odběrná místa krevní plazmy test

Zdroj: Europlasma

Kdo může darovat krevní plazmu?

Pro darování krevní plazmy jsou vhodné všechny krevní skupiny. Existuj však základní kritéria, kdo může a nemůže plazmu darovat.

Základní podmínky pro darování plazmy

  • Věk 18 až 65 let (pro prvodárce maximální věk 60 let)
  • Hmotnost nad 50 kg, dárce nesmí trpět morbidní obezitou (max. 130 nebo 150 kg)
  • Jazykové znalosti pro vyplnění dotazníku
  • Platný doklad totožnosti a karta pojištěnce

Dárce plazmy nemusí být občanem ČR, ale je vhodné, aby zde měl alespoň dlouhodobý pobyt.

Soupis podmínek pro darování plazmy se u jednotlivých odběrných center může v detailech lišit. Avšak sami byste měli být zodpovědní. V případě jakékoliv zdravotní překážky je lepší na odběr krve nechodit, abyste neohrožovali své zdraví ani zdraví budoucího příjemce krevní plazmy. Dopředu lze počítat s několika aspekty.

kdo nemůže darovat plazmyTrvalé překážky pro darování plazmy

Mezi dárce krevní plazmy nejsou nikdy zařazováni lidé s dlouhodobými zdravotními problémy, s nemocemi přenosnými krví či konzumenti určitých látek. Ze seznamu dárců vás vylučuje:

  • Braní drog, pravidelné pití alkoholu, užívání psychofarmak
  • HIV, žloutenku typu B a C, syfilis
  • Hemofilie
  • Diabetes
  • Epilepsie
  • Roztroušená skleróza
  • Chronické onemocnění – srdeční, metabolické, jaterní, ledvinové, onkologické nebo jiné

Krátkodobé překážky pro darování plazmy

Mezi nejméně závažné překážky, které vás vyřadí jen na několik dní po době, kdy již budete v pořádku, patří:

  • Krátkodobá nemoc (včetně běžné chřipky a virózy)
  • Akutní projevy alergie
  • Opar
  • Kousnutí zvířetem / klíště (prokazatelně bez nakažení boreliózu / klíšťovou encefalitidou)
  • Očkování
  • Trhání zubů
  • Menstruace
  • Užití NSA (Brufen, Ibuprofen, Aulin, Diclofenac, Surgam a podobné)

Následující závažnější překážky znemožňují darování krevní plazmy na dobu 6 měsíců:

  • Tetování / piercing / propíchnutí uší
  • Endoskopické vyšetření (fibroskopie, kolonoskopie, cystoskopie)
  • Operační zákrok
  • Podání krevní transfuze
  • Těhotenství, porod a kojení
  • Jednorázová krevní trombóza
  • Užší kontaktu s osobou s infekčním onemocněním (syfilis, AIDS, virová hepatitida)
  • Prodělaná borelióza
  • Pobyt v tropech a v rizikových oblastech pro nákazu

V případě, že jste podělali nějaké z těchto onemocnění, nemůžete darovat plazmu po dobu 1 roku:

  • Žloutenka typu A
  • Infekční mononukleóza
  • Kapavka
  • Klíšťová encefalitida

Jak často můžu darovat plazmu?

Zatímco na darování krve zpravidla chodí ženy třikrát ročně (jednou po 4 měsících) a muži až čtyřikrát ročně (jednou po 3 měsících), plazmu je možné darovat výrazně častěji. Časový rozestup mezi jednotlivými odběry by měl být alespoň 14 dní. Tento limit je stejný pro obě pohlaví. Za rok tedy může každý člověk absolvovat až 26 odběrů krevní plazmy.

Někdy se ovšem stane, že budete například kvůli krátkodobé nemoci spadat do kategorie dočasně nevhodných dárců. Ve výsledku se tak nejspíše dostanete na menší počat odběrů za rok.

Pokud byste chtěli chodit darovat krev i krevní plazmu, minimální interval mezi odběrem plazmy a odběrem krve jsou 2 týdny (v některých centrech se doba liší). Naopak minimální interval mezi odběrem krve a odběrem plazmy jsou 4 týdny.

jak a kde darovat plazmu

Zdroj: Plazma Plus

Jak probíhá odběr plazmy?

Před každým odběrem plazmy probíhá základní lékařské vyšetření. Během něho vám lékař odebere vzorky krve k následnému rozboru.

Samotný proces darování plazmy se výrazně neliší od darování krve. Jak je ale již zřejmé z častější frekvence minimálního možného času mezi jednotlivými odběry, pro tělo je darování plazmy menší zátěž; plazma se obnoví v těle rychleji než kompletní krev i s krvinkami a destičkami. Po zavedení jehly do paže je krev odebíraná celá. Z krve se pak plazma získává postupem, který se nazývá plazmaferéza. Po oddělení plazmy jsou krvinky a ostatní krevní části vraceny zpět do krevního řečiště.Jak probíhá odběr plazmy informace

Po odběru vám bude podaný fyziologický roztok zahřátý na tělesnou teplotu, který má za úkol tělu pomoci nahradit krevní plazmu, která byla odebrána. Doplňuje objem krve a pomáhá udržet krevní tlak.

Doba odběru krevní plazmy je individuální. Záleží na množství odebírané plazmy, které se odvíjí od vaší tělesné hmotnosti a určuje ho lékař. Také rychlost odběru se může lišit podle vašeho zdravotního stavu a stavu žil. Obvykle samotný odběr trvá 45 až 60 minut. Pro běžné darování plazmy počítejte celkově s hodinou a půl, do které spadá lékařské vyšetření a chvíle odpočinku po odběru. Při první návštěvě bude doba strávená v odběrném centru o něco delší a protáhne se zhruba na 2 a půl hodiny.

Během samotného odběru krve není možné nikam chodit. Můžete si však číst, poslouchat hudbu, dívat se na filmy či videa nebo brouzdat po internetu.

První odběr vs. opakované odběry

Jak již bylo výše zmíněno, opakované zdravotní prohlídky před darováním plazmy jsou časově kratší záležitostí v porovnání s první návštěvou, protože nejdůležitější zdravotní údaje o vás již odběrné centrum má zjištěné. V některých případech darujete plazmu již po úvodním zdravotním vyšetření, zatímco v jiných centrech se první den jen registrujete a na odběr půjdete až následující dny.

Na počáteční návštěvě budete vyplňovat dotazník. V některých odběrných centrech je možné si trošku ušetřit čas a vše vyplnit z pohodlí domova. Zjišťovaný bude nejen váš aktuální zdravotní stav a předchozí informace o vašem zdraví, ale i celková rodinná anamnéza.

První odběr vs. opakované odběry - informace

Benefity při darování plazmy

Při darování krevní plazmy je samozřejmě nejdůležitější, že pomůžete ostatním a doslova zachráníte některým lidem život. Abyste nemuseli pro dobrou věc obětovat tolik ze svého času a peněz, nabízí odběrná centra a stát různé benefity. V první řadě přímo na místě dostanete nějaké drobné občerstvení a pití. Mnohdy jsou vám k dispozici také časopisy, televize či Wi-Fi.

Jednou z velkých výhod, která souvisí s pravidelným testováním odebrané krve, je přehled o svém zdraví. Lékařské prohlídky jsou samozřejmě zdarma. Můžete se při nich dozvědět kromě možných onemocnění také své BMI a celkové proporce hmotnosti, jako je například množství tuku v těle. Také zjistíte svůj tlak nebo třeba krevní skupinu, pokud ji ještě neznáte.

Pro pravidelné dárce je připravený ve většině center věrnostní program. Obvykle funguje na jednoduchém principu sbírání bodů za každý odběr krevní plazmy. Získané body pak můžete vyměnit za různé výhody. Často se nabízejí poukázky na nákupy. Těšit se ale můžete i na chytrou elektroniku, pokud chodíte darovat plazmu pravidelně do center, které tyto výhody podporují.

V neposlední řadě budete odměnění také finančně. Ve většině center pro odběr plazmy za jedno darování získáte 800 Kč. Výjimečně to může být i více. Za rok si tak můžete při pravidelných návštěvách přilepšit až o 20 800 Kč. V mnohých případech se pak také finanční odměny nabízejí za přivedení dalších dárců. Pokud budete darovat plazmu bezplatně, lze zase využít slevu na dani. Uplatnit lze odpočet ze základu daně ve výši 3 000 Kč.

proč darovat plazmu

Bezpříspěvkové darování plazmy

Pokud chcete jen udělat dobrou věc a nemáte zájem o finanční příspěvek za darování plazmy, je samozřejmě odběr možné provést i bez příspěvku. V takovém případě lze využít centrum, které nabízí obě varianty, či navštívit zcela bezpříspěvkové centrum pro darování plazmy. Odběrná místa, která nevyplácí žádné peníze, kromě morálního hlediska zohledňují i bezpečnost bezpříspěvkového odběru. Systém bez finančních výhod eliminuje nepoctivé dárce plazmy, kteří by kvůli zisku chtěli zatajit nějaké zdravotní komplikace.

Za připomenutí stojí, že i bezpříspěvkové darování krevní plazmy není zcela bez finančních výhod a umožňuje vám uplatnit slevu na dani. Také nepřijdete o občerstvení na místě a obvykle ani o věrnostní program.

Náš tip

Bojujete s nadváhou a potřebujete zhubnout? Mrkněte na výběr nejlepších diet. Poradíme vám, jaká bude pro vás nejlepší…

Rizika darování plazmy

Darování krevní plazmy je prakticky bezriziková záležitost. Důležité je nezamlčet nic ze svého zdravotního stavu, aby vše bylo bezpečné jak pro vás, tak pro budoucího příjemce krevní plazmy. V odběrových centrech jsou pro plazmaferézu samozřejmě využívané hygienické a sterilní materiály. Nemusíte se tak bát žádné nákazy.

Samotný vpich není problematický. Stejně jako po jakékoliv injekci se může vyskytnout modřina. Po samotném odběru plazmy může dojít ve výjimečných případech k pocitu slabosti nebo nevolnosti. Tyto potíže nejsou závažné a obvykle zakrátko odezní. Jak již bylo zmíněno v popisu průběhu odběru plazmy, po plazmaferéze dostanete fyziologický roztok ohřátý na teplotu těla, aby se zmírnila zátěž pro organismus.

Jídelníček při darování plazmy

Den před odběrem plazmy byste měli vynechat nebo alespoň výrazně omezit všechny tučné věci. To znamená tučné maso, tučné mléčné výrobky (sýry, tvarohy, tučné jogurty, smetanu včetně smetanových omáček, zmrzlin, polévky a dressingy), zahuštěné omáčky, smažené (hranolky, brambůrky, smažené řízky, ryby sýry, koblihy i smaženou zeleninu), uzeniny, máslo, sádlo, ve větším množství i vajíčka, ořechy a sóju. Vhodné nejsou ani sladkosti či povzbuzující nápoje (káva, zelený a černý čaj a samozřejmě Red Bull a podobné „nakopáváky“).

Na odběr plazmy nikdy nechoďte nalačno. Zvyšuje se tím riziko, že by se vám udělalo nevolno. Také nezapomínejte na dostatečný pitný režim. Alespoň 3 hodiny před odběrem byste neměli kouřit, a to ani elektronickou cigaretu. Samozřejmostí je žádný alkohol a žádné jiné návykové látky.

K čemu se odebraná plazma využívá - informace

K čemu se odebraná plazma využívá?

Krevní plazma je čirá či nažloutlá tekutá složka krve a tvoří přibližně 55 % celého jejího objemu. Kromě toho, že vytváří prostředí pro ostatní složky jako krvinky, má i sama vlastní funkce – podílí se na naší imunitě, pomáhá se zastavováním krvácení při poranění a zajišťuje přesunu i vstřebávání živin a hormonů. Také se stará o správný krevní tlak a tělesnou teplotu krve. Sama o sobě je plazma tvořená z 90 % vodou. Zbývající část obsahuje minerální látky, enzymy bílkoviny. Právě pro bílkoviny je plazma odebírána. Nelze ji uměle vyrobit a je možné ji získat pouze z krve.

Plazma se používá pro výrobu léků a jako pomoc při závažných zdravotních problémech. Uplatnění najde například při léčbě popálenin, poruch srážlivosti krve, žloutenky, tetanu, vztekliny, spalniček, hepatitidy B, HIV u dětí, při imunitních poruchách, léčbě různých typů rakoviny (např. leukemie), při Rh inkompatibilitě v těhotenství, po transplantaci a při dialýze, při chirurgických zákrocích či v případě velké ztráty krve.

Zdroje informací:

Co je to plazmaferéza
Informace pro dárce na přístrojové odběry – plazma, krevní destičky – Fakultní nemocnice Brno
Krevní plazma – Víme co to je (krevnicentrum.cz)
Co je krevní plazma a k čemu je potřeba? | Europlasma
Důležité otázky a odpovědi: Plasmazentrum Heidelberg (pz-muenchen.de)
Dárcovství krve (cervenykriz.eu)

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.6 (64 hlasů)

Autor článku

Katka Muchová
Katka Muchová

Profesně napůl redaktorka, napůl výcvikářka psů. Ve volném čase milovnice fotografování, umění, nových technologií a brouzdání po internetu, kde hledám informace o společenském dění a zajímavé produkty. Baví mě testování různých vychytávek a ráda s jejich výběrem pomáhám ostatním. Facebook redaktorky.

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář