Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu

Ethereum – historie, kurz, rizika

12.3.2018 Petr Smejkal Petr Smejkal

Jednou z předních digitálních měn je nepochybně Ethereum. Právě tato kryptoměna je mnohými považována za právoplatného nástupce stále úřadujícího Bitcoinu. Není ani divu, vždyť popularita Etherea stále sílí a v současné době je druhou měnou s největším zainvestovaným kapitálem.

Co je Ethereum?

Decentralizovaná digitální měna Ethereum (ETH) vznikla v roce 2014 a je vlastně takovou přímou odnoží Bitcoinu. Někteří o Ethereu hovoří jako o druhém Bitcoinu. Není ani divu, vždyť toho mají obě kryptoměny tolik společného. Co však společného nemají je programovací jazyk, který je v obou případech zcela odlišný.

ethereum

Zatímco Bitcoin vznikl z pera anonymního tvůrce, otcem Etherea je vývojář Vitalik Buterin. Tenhle programátor navrhl koncept Etherea tak, aby bylo možné danou technologii použít i na dalších projektech. Na Ethereu v současné době běží celá řada zajímavých decentralizovaných aplikací, které z všestrannosti použité technologie náležitě těží. Ethereum také dokáže provádět tzv. chytré kontrakty, což kupříkladu připomínaný Bitcoin nedokáže.

Také Etehereum staví na pomyslné účetní knize blockchain, která veškeré transakce pečlivě střádá. Posílání Etherea a celkové virtuální hospodaření je tedy nadmíru bezpečné. Tato virtuální měna získala na síle především z důvodu rychlých transakcí, jejichž doba se zpravidla počítá na desítky sekund. Oproti Bitcoinu se tak jedná o rapidně rychlejší technologii.

Ethereum lze dokonce těžit. Oproti Bitcoinu je těžba jednodušší a méně náročnější. To ale neznamená, že těžbou rychle zbohatnete. I v tomto případě je – z hlediska rentability – žádoucí obrovský výkon. Maximální počet Ethereum mincí nebyl stanoven. Oproti Bitcoinu tak nemá žádné limity.

Historie a kurz

Na Ethereum mnoho nadšenců pohlíží jako na nástupce Bitcoinu. Důvodů je sice mnoho, ovšem mezi ty nejpádnější argumenty patří všestrannost použité technologie, rychlost transakcí a vývoj kurzu.

Ethereum do roku 2017 příliš lidí neznalo. Během prvních měsíců daného roku se ale jeho cena rychle vyšvihla. Během roku 2017 konečná cena posílila o neuvěřitelných 2 000 procent, což Ethereum zařadilo hned pod Bitcoin. Aktuální situaci můžete sledovat na grafu níže.

Ethereum je s Bitcoinem často spojováno, neboť pokud klesá cena Bitcoinu, Ethereum je na tom obdobně. Zajímavé nicméně je, že pokud se cena Etherena šine vzhůru, Bitcoin na tento vývoj nijak nereaguje. O nějaké matematické logičnosti tak nemůže být řeč.

Počátkem roku 2018 se cena jednoho kusu Etherea vyšvihla na 1 400 amerických dolarů. Následoval ale strmý pád a v současné době se cena pohybuje kolem 750 dolarech za jeden coin (03/18). Začátkem roku 2018 ale klesla hodnota všech digitálních měn, tudíž se nejedná o problém pouze Etherea. Naopak, stále si drží svoji druhou pozici s největším kapitálem.

Obrovský cenový pokles virtuálních měn má na svědomí několik příčin. Největší podíl ale spadá na triko regulacím v Číně a Brazílii. Digitálním měnám ani nesvědčí snaha některých států o regulaci obchodu. Uvidíme, jakou cestou se budou jednotlivé ceny vyvíjet dál.

Kde koupit a prodat Ethereum?

Jelikož Ethereum patří mezi široce rozšířené virtuální měny, s jejím zakoupením či prodejem si lámat hlavu nemusíte. Záleží tedy na vašem uvážím, jakému způsobu dáte přednost a který bude pro vás nejpohodlnější.

Jako první můžeme doporučit populární burzy, kterých existuje obrovské množství. Abyste se ve velké a spletité síti neztratili, připravili jsme pro vás článek o nejlepších burzách. Na jednom místě se dozvíte jakým způsobem tyto obchody vlastně fungují, a můžete si vybrat hned z několika námi osvědčených burz.

Ethereum kde koupit

Mimo pohodlných burz existují neméně pohodlné směnárny. Virtuálních směnáren nabízí internetový svět několik stovek, ovšem nemalé množství z nich své zákazníky šidí. Nejen z tohoto důvodu jsme sepsali informativní článek o nejlepších směnárnách, kde vám servírujeme poctivé a prověřené obchodní služby.

Pokud vás burzy ani směnárny neoslovily, máte ještě šanci sáhnout po obchodnících s CFD. Tyto CFD služby vám dokáží zprostředkovat požadovaný nákup či prodej za vámi vybranou cenu. Brokery (CFD služby) ale doporučujeme spíše zkušenějším obchodníkům, kteří mají o finančním světě náležitý přehled. Mezi ověřené společnosti patří například Plus500. Nicméně mějte na paměti, že CFD jsou spekulativní produkty a mohou mít za následek ztrátu celého vašeho kapitálu. Ujistěte se, že plně chápete s tím spjatá rizika.

Kam Ethereum uložit?

Po zakoupení libovolného množství Etherea byste měli zvážit rychlé a hlavně bezpečné uložení. Možností je několik. Vůbec nejhorší je ponechat kryptoměny přímo na směnárně nebo burze. Přece jenom se jedná o virtuální svět, který není nikdy bezpečný. Naštěstí jsou tu bezpečnější alternativy v podobě hardwarové a softwarové peněženky.

Ani tady ale není všechno zcela jasné a nejeden začínající uživatel se může snadno ztratit a začít tápat. Nejen pro tyto případy jsme přichystali informativní článek o nejlepších peněženkách pro uložení zakoupeného Etherea. Po jeho přečtení budete zase o něco chytřejší, ale hlavně budete mít své zakoupené coiny v bezpečí.

ethereum penezenka

Rizika a kryptoměny

Hovořit o rizicích digitálních měn není snadné. Objektivní náhled jednoduše neexistuje, neboť se jedná o stále čerstvou a neprobádanou sféru. Názory světových finančníků se vesměs rozdělují na dva tábory. Zatímco někteří kryptoměny odsuzují a považují je za bublinu, jiným se nápad libí a vidí v něm budoucnost.

Pokud chcete do světa digitálních měn vstoupit, určitě pamatujte na to, že můžete o všechny peníze během chvíle přijít. Ať už je pravda jakákoliv, nikdo zkrátka nemůže spolehlivě zaručit, že zítra ráno kryptoměny neskončí. Scénářů je mnoho, ale například stačí, aby se do digitálního obchodování vložila většina velkých států a decentralizace je rázem tatam.

ethereum logo

Z hlediska rizikovosti patří virtuální měna Ethereum k těm méně rizikovým, třeba podobně jako Bitcoin. Pokud padne Ethereum, zřejmě se tak stane jedině poté, kdy ona pomyslná bublina skutečně splaskne a svět kryptoměn skončí. Méně zkušeným obchodníků tedy investici do Etherea doporučujeme.

Proč si pořídit Ethereum?

Klady
  • Druhá nejsilnější a nejrozšířenější měna
  • Bezpečná kryptoměna
  • Široká dostupnost
  • Rychlé transakce
  • Cena výrazně sílí
Zápory
  • Není tak rozšířené jako Bitcoin

Přečtěte si o dalších kryptoměnách:

Zajímat by vás mohly i tyto články:

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.1 (15 hlasů)

Autor článku

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil také jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Kromě toho, že se zajímá o SEO, komunikaci a angličtinu se už sedmým rokem naplno věnuje Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn

Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář
Uživatel
Dassponzor (4. 10. 2018 15:10)

Pro Čechy je načase zajímat se o Dascoin, jednu z nejmladších ale nejpropracovanějších měn tzv. hybridní. Ve většině překonává nejlepší parametry zavedených a úspěšných kryptoměn i fiat ("papírových"). Navíc prakticky omezuje podstatnou část jejich negativ. Je součástí rozsáhlého logistického ekosystému nadále rozvíjeného komunitou světově významných osobností finanční a IT oblasti. Momentálně je na velmi výhodné cenové hladině, protože o ní veřejnost prakticky nic neví. V současnosti je obchodovatelná na 5 veřejných burzách a dále expanduje. Již dnes existuje možnost používat ji k přímé platbě. Ve stádiu testování jsou universálně použitelné vlastní platební karty. Tedy platit touto kartou v jakékoli měně ! Prakticky dokončená je i technologie pro bezkontaktní platby mobilnimi telefony. Více informací je na oficiálních anglických stránkách projektu. https://netleaders.com/en/ Za mnohem srozumitelnější považuji stránky obětavých českých nadšenců, kde lze najít úplné a stále aktualizované informace v češtině ! https://dascoin-cz.webnode.cz/

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář