Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu

Litecoin – historie, kurz, rizika

12.3.2018 Petr Smejkal Petr Smejkal

Mezi oblíbené digitální měny již nějaký ten pátek patří Litecoin. Tuto měnu si oblíbili mnozí uživatelé pro její rychlé transakce a nízké poplatky. Pokud se i vy po nějaké kryptoměně poohlížíte, za Litecoin se utrácet vyplatí.

Co je Litecoin?

Virtuální měna Litecoin, na kterou můžete narazit i v podobě zkratek XLT, LTC nebo Ł, je digitální měna založená na P2P síti. Díky tomu můžete libovolnou částku posílat kamkoliv na světě. Litecoin běží na plně decentralizované zóně, která nespadá pod žádný stát, banky či jiné autority. Dostupné matematické procesy navíc umožňují jednotlivcům řídit a spravovat vlastní finance jednoduše a efektivně.

Litecoin mince

Litecoin založil v roce 2011 bývalý zaměstnanec společnosti Google Charles Lee, přičemž jen o pár let později se tato měna stala široce využívanou a dostupnou. Pokud nad investicí do Litecoinu uvažujete, především by vás mohly oslovit bleskové transakce, vysoká bezpečnost a minimální poplatky. Ve srovnání s Bitcoinem se doba potvrzení transakce pohybuje kolem 2,5 minut, přičemž mnohem lépe si vede také ukládání jednotlivých dat. Použitá technologie totiž zvládá zpracovávat velký objem dat, než mnohá konkurence.

Tato kryptoměna je po celém světě oblíbená nejen mezi běžnými uživateli, ale díky své spolehlivosti si zasloužila přízeň průmyslu a rozsáhlého obchodního odvětví. Litecoin je považován za osvědčený obchodní prostředek doplňující stále nejpopulárnější a nejrozšířenější Bitcoin. Litecoin jako vůbec první měna začala využívat algoritmus scrypt.

Podobně jako některé další digitální měny lze mince Litecoinu těžit. Těžba se však stává stále náročnější, neboť se odměny za vytěžení neustále snižují. Zatímco v prvopočátcích Litecoinu byli uživatelé odměňováni 50 Litecoiny za vypočítaný blok, toto množství je v současné době již rapidně poníženo (25 Litecoinů 10/2018). Technologie Litecoin byla navržena pro 84 milionů coinů. Po dosažení tohoto čísla se produkce nových mincí zastaví a těžit již nebude možné.

Historie a kurz

Litecoin patří mezi nejstarší virtuální měny. První vytěžené mince vykoukly na svět nedlouho po svém představení v roce 2011. Během následujících dvou let se prakticky nic nedělo a měna se držela při zemi. Jednodolarovou hodnotu Litecoin pocítil v roce 2013, kdy se cena začala pomalu šinout vzhůru. Následoval ale strmý pád, kdy se léta prakticky nic nedělo.

Pro Litecoin se ale stal příznivý rok 2017, kdy jeho cena neskutečně vzrostla. Největší žně zažila digitální měna na konci roku 2017, kdy se cena za jeden Litecoin pohybovala kolem 350 dolarů. Následoval ale velký propad, který hodnotu srazil téměř o polovinu. Tento nepříjemný výkyv ale zažily téměř všechny konkurenční měny, neboť obchodníci podlehli regulacím v Číně a Brazílii.

V současné době se hodnota Litecoinu drží na páté příčce nejoblíbenějších kryptoměn, o což se zasloužil budoucí záměr použít technologii SegWit. Cena jednoho coinu se nyní pohybuje kolem 180 amerických dolarů (03/18), což je stále vynikající hodnota. Aktuální situaci si můžete prostudovat na Cryptocurrency Marketu.

Kde koupit a prodat Litecoin?

Virtuální měna Litecoin patří mezi velmi oblíbené kryptoměny, o které je slyšet na každém kroku. Díky stále rostoucí popularitě si není problém koupit či prodat mince téměř kdekoliv. Možností je ale celá řada, a tak záleží jenom na vás, jakou formu obchodování upřednostníte.

Mezi jednoznačně nejrychlejší volby patří online burzy, u nichž svůj nákup i prodej zřídíte rychle a z pohodlí domova. Pokud máte na Litecoin zálusk, určitě si prostudujte článek o nejlepších burzách. V jednoduché formě jsme pro vás připravili zásadní informace a přehled kvalitních burz, jejichž služby jsme si sami opakovaně vyzkoušeli.

Litecoin kde koupit

Mimo skvělých burz máte možnost Litecoin zakoupit ve směnárnách. Samotné obchodování není vůbec složité a po registračním martyriu můžete vesele obchodovat. Na internetu se však nachází obrovské množství šejdířů s nekalými úmysly. Abyste předešli případným nepříjemnostem, navštivte seznam nejlepších směnáren. Podobně jako burzy máme všechny doporučené směnárny vlastní rukou odzkoušeny.

Kromě směnáren a burz jsou k mání ještě neméně pohodlné brokery. Tyto CFD služby vám dokáží poskytnout ideální prostředí k nákupu a prodeji CFD Litecoinů, ovšem brokery doporučujeme zkušenějším obchodníkům. Pakliže se po nějakých obchodnících zrovna díváte, můžeme doporučit osvědčené služby brokera Plus500. Mějte na paměti, že CFD jsou spekulativní produkty a mohou mít za následek ztrátu celého vašeho kapitálu. Ujistěte se, že plně chápete s tím spjatá rizika.

Kam Litecoin uložit

Litecoiny máme zakoupeny a nyní je potřeba všechny mince bezpečně uložit. Kvalitní uložiště je nesmírně důležité, neboť neopatrnými kroky můžete o zakoupenou měnu v okamžiku a nenávratně přijít.

Litecoin kam uložit

A nebyly by to kryptoměny, aby neexistovalo několik možností. Vůbec nejhorší variantou je ponechat coiny přímo na burze nebo směnárně. I přes vysoké zabezpečení jsou dané společnosti vystaveny hackerským útokům, což pro vás představuje velké riziko. Ideální jsou tak softwarové nebo rovnou hardwarové peněženky. Pakliže si nevíte rady, kam své Litecoiny uskladnit, zamiřte na článek o nejlepších peněženkách. Na jednom místě se dočtete vše podstatné.

Rizika a kryptoměny

Hned po svém zrodu digitální měny doprovázely četné pochybnosti, které se konec konců objevují neustále. Všichni zkrátka spekulují nad tím, zdali se jedná o bublinu nebo naopak technologii budoucnosti. Pravdou nicméně je skutečnost, že ani jednu variantu nelze vyloučit. Obecně se ale na digitální kryptoměny pohlíží pozitivně. Použité technologie lze totiž použít v mnoha oborech, mimo obchod. Řeč je především o technologii blockchain.

Ať už přemýšlíte nad investováním nějaké koruny do Litecoinu nebo jiné měny, dobře si promyslete veškerá rizika, která jsou s těmito obchody úzce spjata. Během okamžiku totiž můžete o své úspory nenávratně přijít a nebude instituce, na níž byste se mohli s prosíkem obrátit. Svět kryptoměn je zkrátka drsný a případná nerozvážnost se tvrdě trestá. Berte také v potaz neustálou hrozbu toho, že ze dne na den mohou digitální měny prostě skončit. Klidně postačí státní regulace a rázem je po decentralizaci a jiných výhodách.

Pokud se podíváme na rizika Litecoinu, investici můžeme jedině doporučit. Přece jenom se jedná o velmi stabilní a technologicky zajištěnou měnu, která se těší stále větší oblibě běžných uživatelů, firem a velkých společností. Za Litecoiny lze dokonce utrácet i v některých tuzemských obchodech. Vývojáři Litecoinu navíc slibují použití nových technologií, které jejich kryptoměnu náležitě zatraktivní. Své sliby zatím plní, tak uvidíme…

Proč si pořídit Litecoin?

Klady
  • Velmi silná a populární měna
  • Vysoká bezpečnost
  • Široká dostupnost
  • Rychlost transakcí
  • Minimální poplatky
Zápory
  • Vývojáři nemusí ustát obrovský zájem

Přečtěte si o dalších kryptoměnách:

Zajímat by vás mohly i tyto články:

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.8 (14 hlasů)

Autor článku

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář
Uživatel
David V. (29. 9. 2018 19:09)

Mate chybu v clanku : "Zatímco v prvopočátcích Litecoinu byli uživatelé odměňováni 25 Litecoiny za vypočítaný blok" Na zacatku byla odmena 50 litecoinu.

Odpovědět
Uživatel
Petr Smejkal (2. 10. 2018 11:10)

Dobrý den, děkujeme za přínosný komentář. Napraveno :)

Odpovědět
Uživatel
cryptoguru (13. 7. 2018 13:07)

Pekný článok. Osobne si myslím, že litecoin skôr či neskôr predbehne bitcoin, i keď teraz kurz Litecoinu klesá. Vidím to aj na jeho akceptácií. Napríklad eshop alza zaviedla možnosť platiť za tovar bitcoinom alebo litecoinom.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář