Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu

Monero – historie, kurz, rizika

19.3.2018 Petr Smejkal Petr Smejkal

Svět digitálních měn má široká veřejnost spjata především s anonymitou. U většiny z nich je ale anonymita zhruba poloviční. Pozorovatel z jednotlivých transakcí sice nevyčte jméno a adresu odesilatele nebo příjemce, ovšem s trochou snahy zjistí výši posílané částky a přibližný stav dané peněženky.

Virtuální měna Monero je však něco úplně jiného. Anonymita je v tomto digitálním případě zaručena. Zvědavců a nepřejících závistivců se tak již nemusíte ani v nejmenším obávat.

Co je Monero?

Monero (XMR) je open-source digitální měna, jejíž vznik se datuje do dubna roku 2014. Mezi hlavní přednosti patří mimo decentralizace vysoká úroveň soukromí a vítaná škálovatelnost. Monero vznikla jako samostatný produkt, jenž nestaví na žádné předchozí virtuální měně. Samotná kryptoměna vznikla na CryptoNote protokolu, který je od standardního blockchainu zcela odlišný.

monero-logo

Kryptoměna Monero běží v systému stejného názvu, jehož funkční princip nedovolí cizím uživatelům sledovat účetní stav ostatních. Každý obchodník se tak může těšit z vysoké míry anonymity. Na celém systému se podílí několik šifrovacích technologií, které skrývají příjemce, tutlají odesilatele a mlží výši posílaných částek. Vývojáři jdou ale stále kupředu a do budoucna počítají se skrytím IP adresy svých uživatelů. Dohledat jednotlivé plátce by tak bylo zhola nemožné.

Digitální měnu Monero lze těžit. Pro vytěžení bloku počítač potřebuje výkon procesorů a grafických karet. Domácí těžení se ale již nevyplatí a není obecně ani doporučováno. Výkon jednotlivce, resp. jediného počítače, je pro efektivní vytěžení bloku zkrátka příliš slabý. Těžení se tedy věnují specializované firmy. S rostoucím počtem vytěžených mincí se obtížnost neustále zvyšuje. Do konce roku 2022 se počítá s vytěžením asi 18 milionů kusů Monero. Pak se těžba výrazně zpomalí.

Historie a kurz

Po svém představení si Monera téměř nikdo nevšímal. Cena se dlouhé měsíce držela na samém dnu a budoucnost byla nejistá. Zlomový byl rok 2016, kdy zhruba v jeho polovině začala cena postupně stoupat. Výrazným milníkem bylo překonání hodnoty 0,5 dolarů za jedno Monero. Pak se začalo této virtuální měně dařit a cena jenom rostla.

I přes několik výrazných pádů se nyní hodnota Monera skálopevně drží kolem 260 dolarů a pohybuje se na 10-11 umístění největší oblíbenosti. Během dvou roků tak cena stoupla o několik tisíc procent, což ani Bitcoin nedokázal. Zákazníky očividně vysoká bezpečnost a záruka anonymity láká. Situace se dokonce chopily některé „dark” obchody, které začaly Monero přijímat jako regulérní platidlo. Aktuální kurz Monera můžete sledovat na Cryptocurrency Marketu.

Ještě v lednu 2018 se přitom cena Monera pohybovala na 470 dolarech za jeden coin. Nastala ale velký propad, na které měly podíl regulace v Číně a Brazílii. Nepříjemné finanční výkyvy se ale dotkly valné většiny kryptoměn, tudíž se Monera nijak nevymyká.

Kde koupit Monero?

Monero si během krátké doby získalo obrovskou popularitu obchodníků a uživatelské komunity. Pokud si na Monero děláte zálusk, nemusíte se obávat, že tuto digitální měnu budete mít problém někde zakoupit.

monero-bitcoin

Možností máte hned několik. Jako ideální nákupní prostředek považujeme pohodlné burzy, jejichž internetových služeb může využít úplně každý. Pakliže žádnou burzu neznáte a nepatříte mezi ostřílené obchodníky, nezoufejte. Nejen pro vás jsme připravili informativní článek, ve kterém najdete ty nejlepší burzy. Všechny máme vyzkoušené a s jejich službami jsme byli vždy spokojeni.

Kromě skvělých burz připadají v úvahu neméně populární směnárny. Jde o podobnou službu, která nabízí snadnou formu obchodu. Kryptoměna Monero se ovšem prozatím v námi vybraných směnárnách neprodává. Ale uvidíte sami, že její čas ještě přijde.

Po burzách a směnárnách přichází na řadu tzv. brokery. Těchto obchodníků existuje velká spousta, což může některým začínajícím podnikavcům činit potíže. Za vynikající službu považujeme IQ Option, kde se s Monerem ve velkém obchoduje. Stojí ovšem za zmínku, že brokery doporučujeme spíše zkušenějším digitálním uživatelům. Pokud je pro vás virtuální svět kryptoměn stále jednou velkou neznámou, raději se brokerům vyhněte.

Kam Monero uložit

Jak sami vidíte, Monero se dá koupit téměř všude. Nákupem coinů ale vaše starosti nekončí, nýbrž vlastně začínají. Pokud nebudete zakoupené digitální peníze obratem prodávat, nezbývá než je pečlivě uskladnit. Vůbec nejdůležitější je pamatovat na bezpečnost.

monero-wallett

Skoro každá burza svým zákazníkům nabízí luxus v podobě uložení zakoupených prostředků přímo v rozhraní. Tuhle volbu ale nepovažujeme za příliš šťastnou, neboť bývají právě burzy terčem útoků zkušených hackerů. Ideálně si své zakoupené coiny uskladněte do softwarové nebo hardwarové peněženky, kde je budete mít v bezpečí.

Na internetu je peněženek velká spousta, a tak vám nabízíme textovou inspiraci o nejlepších peněženkách pro kryptoměny. Na jednom místě se dozvíte nejdůležitější informace o fungování a uložení digitálních měn, přičemž mimo jiné získáte konkrétní tipy na jednotlivé produkty a služby.

Rizika a kryptoměny

Digitální měny od samotného zrodu pronásledující pochybnosti. Není se ostatně ani čemu divit, protože se jedná o obrovský a tuze neprobádaný svět. Lidé zkrátka své peníze dávají z ruky neradi, tudíž je osud a budoucnost těžce vydřených financí pochopitelně zajímá.

Ať už tvrdí kdokoliv cokoliv, nikdo zatím nemůže vlastně říct, jak celá situace kolem kryptoměn dopadne. Obchod se může ze dne na den zhroutit, anebo klidně předčit americký dolar. Na konečnou uzávěrku je ale stále příliš brzy.

monero-risk

Na digitální měny ale mnoho světových vizionářů pohlíží jako na technologii a platidlo budoucnosti. Svět kryptoměn je zkrátka nesmírně zajímavý a ukrývá nemalý potenciál. Záleží ale stále na lidech, za jaký konec technologii uchopí. Prozatím se však blýská na světlou budoucnost. Vznikají firmy, obří společnosti, bitcoinmaty a kryptoměny začínají postupně přijímat malé a velké obchodní řetězce.

Obecně ale doporučujeme investovat takové peníze, o které můžete přijít. Jestliže patříte mezi začínající obchodníky a na žádné burze jste nikdy nepůsobili, začněte hezky pozvolna a s menším kapitálem. Jakmile odhalíte taje a četná úskalí, teprve potom své vklady navyšte. Pomyslný vlak se sice již dávno rozjel, nicméně začít není stále pozdě. Nové měny a technologie teprve vznikají, a tak není nutné panikařit.

Podíváme-li se na rizikovost kryptoměny Monero, pro začínající se tato měna tváří jako vhodná volba. Na scéně se již nějaký ten pátek drží a zastává pozici TOP nejpopulárnějšího coinu vůbec. Monero je navíc vysoce anonymní.

Proč si koupit Monero?

Klady
  • Velice oblíbená měna
  • Vysoká bezpečnost
  • Vynikající anonymita
  • Velký technologický potenciál
Zápory
  • Slabší dostupnost

Přečtěte si o dalších kryptoměnách:

Zajímat by vás mohly i tyto články:

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.8 (4 hlasy)

Autor článku

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 se naplno věnuje Testádu jako šéfredaktor. Zajímá se také o SEO, AI a angličtinu. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář