Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu

Srovnávací test a recenze nejlepších fotopastí 2020

Datum 11.3.2020 Vít Kosina Vít Kosina

Fotopasti jsou oblíbeným přístrojem pro zaznamenávání obrazového materiálu na základě pohybu. Jejich využití se rozděluje na dva způsoby.

Někdo je používá například v lese nebo na zahradě, aby zachytil záběry zvěře, kterou jen tak do hledáčku objektivu nedostane. Nebo mohou být skvělým pomocníkem při sledování pohybu kolem vaší nemovitosti či firmy. Přeci jen mít na fotografii zachycené případného vandala či zloděje se pro právní úkony hodí.

Vybrali jsme tři nejlepší fotopasti, které vynikají svými parametry a jsou velmi oblíbené mezi uživateli. Jejich nákupem tudíž rozhodně neprohloupíte a budou vám skvěle sloužit. Na co se při výběru fotopasti vlastně zaměřit se dozvíte níže.

  Nejlepší fotopasti

  ScoutGuard SG520 PROLtl Acorn 5310 MCTBunaty FULL HD GSM
  Recenze ScoutGuard SG520 PRORecenze Ltl Acorn 5310 MCTRecenze Bunaty FULL HD GSM
  Skvělý poměr cena/výkon
  Jednoduché ovládání
  Uzamčení PIN kódem
  Široký záběr PIR senzorů
  Zasílání fotografií na mobil a e-mail
  Displej na čelní straně
  Dodává se s předplacenou SIM kartou
  Chybí GPRS modul
  Nepohodlný transfer fotografií
  GSM modul se musí přikoupit
  Video pouze v HD
  Vyšší cena
  Prověřená fotopast za skvělou cenu.Zařízení s velkým zorným polem a kvalitními fotografiemi.Plně vybavená fotopast se zasíláním informací na mobil.
  POROVNAT CENYPOROVNAT CENYPOROVNAT CENY

  Recenze: ScoutGuard SG520 PRO

  Recenze ScoutGuard SG520 PRO

  Rozlišení: 12 Mpx | Infra přísvit: 940 nm | Vzdálenost snímání PIR senzorů: 10-17 m | Úhel záběru: 55° | GSM brána: ne | Napájení: 4× AAA baterie | Paměť: microSD až 32 GB | Hmotnost: 180 g | Cena: 2 390 Kč

  Klady
  • Skvělý poměr cena/výkon
  • Jednoduché ovládání
  Zápory
  • Chybí GPRS modul
  • Nepohodlný transfer fotografií

  Nejnovější a zároveň nejmenší fotopast od společnosti Bolymedia je lokalizována pro Českou republiku. Její kompaktní rozměry si při montáži oblíbíte a díky jejímu maskování opravdu unikne pozornosti nenechavců. Díky integrované obrazovce ji můžete nastavit přímo na místě a její moderní PIR čidlo dokáže zareagovat na pohyb až na vzdálenost 17 metrů.

  Ovládání je naprosto jednoduché, stačí k němu 3 tlačítka. Jedno na zapnutí, další na vypnutí a poslední na vstup do menu. Po menu se pak pohybujete právě zapínacími a vypínacími tlačítky a můžete i manuálně mačkat spoušť.

  Kvalita snímků, jak je u společnosti ScoutGuard zvykem, je na vynikající úrovni. Při denním snímání netrpí přeexponováním snímků a v nočním režimu může rovnoměrně osvítit snímanou scénu na 10 až 15 metrů. Za nízkou cenu tak dostanete velice slušnou fotopast.

  Recenze: Ltl Acorn 5310 MC

  Recenze Ltl Acorn 5310 MCT

  Rozlišení: 12 Mpx | Infra přísvit: 940 nm | Vzdálenost snímání PIR senzorů: 15 m | Úhel záběru: 100° | GSM brána: ne, možno přikoupit | Napájení: 8× AAA baterie včetně integrované  Paměť: microSD až 32 GB | Hmotnost: 220 g | Cena: 3 300 Kč

  Klady
  • Uzamčení PIN kódem
  • Široký záběr PIR senzorů
  Zápory
  • GSM modul se musí přikoupit
  • Video pouze v HD

  Fotopast Ltl Acorn 5310 MC je osvědčeným produktem, který je na trhu od roku 2014. Na rozdíl od svých předchůdců jí přibylo více osvěcovacích diod, takže v pohodě osvítí scénu až na vzdálenost 10 metrů. Krom časosběrných a běžných snímků zvládne natočit až minutové video v HD kvalitě.

  Se svým zorným polem je fotopast vhodná i na snímání kratších vzdáleností. Boční senzory zajišťují pokrytí 100° úhlu scény. Takto široký záběr vám zajistí, že případný zloděj vám ze snímku jen tak neunikne. Nejvíce nás na fotopasti zaujalo možnost uzamčení PIN kódem. Je to opravdu skvělý nápad, jelikož vám ji nikdo nemůže přeprogramovat a zneužít.

  Výrobce krom českého menu nabízí i možnost dokoupení GSM modulu. To se určitě hodí, jelikož pak nemusíte k pasti běhat a neustále hlídat pořízené snímky. Jen je škoda, že ji výrobce nedává do zařízení v základní výbavě. Celkově je tato fotopast sice starší, ale vzhledem k ceně, zornému poli a kvalitě snímků stále stojí za zvážení.

  Recenze: Bunaty Full HD GSM

  Recenze Bunaty FULL HD GSM

  Rozlišení: 12 Mpx | Infra přísvit: 940 nm | Vzdálenost snímání PIR senzorů: 15 m | Úhel záběru: 55° | GSM brána: ano | Napájení: 8× AAA baterie včetně integrované  Paměť: microSD až 32 GB | Hmotnost: 220 g | Cena: 7 300 Kč

  Klady
  • Nejlepší fotopast na zloděje
  • Zasílání fotografií na mobil a e-mail
  • Displej na čelní straně
  • Dodává se s předplacenou SIM kartou
  Zápory
  • Vyšší cena

  Společnost Bunaty je na trhu teprve od roku 2015. Pro své zákazníky si ale připravila opravdu kvalitní servis a kompletní podporu včetněho českého menu. Na rozdíl od jiných pastí si s designem opravdu vyhrála. Past je vyrobena s minimem lesklých ploch. Diody jsou ukryté pod plastovou mřížkou, aby se neleskly a nepřitahovaly pozornost během slunečných dnů.

  Jak je u moderních fotopastí zvykem, taktéž nabízí lidským okem neviditelné přisvicování při nočním svícení a kvalitní pořizování snímků i videa. V rámci komfortu použivání dostanete s fotopastí i předplacenou SIM kartu. Pokud si chcete nechat pořízené snímky zasílat na váš telefonu, tak se po jejím zakoupení nemusíte již o nic starat.

  Bunaty Full HD GSM nabízí ze všech dostupných fotopastí největší displej, který je opět ukrytý pod plastovým krytem. Velkou výhodou je, že displej je umístěn na čelní části, takže kvůli kontrole a nastavení není nutné fotopast demontovat. Je sice dražší než obdobné fotopasti, ale její zpracování opravdu stojí za to.

  Nejprodávanější fotopasti

  Jak vybrat fotopast

  PIR čidlo

  Jedním z nejdůležitějších prvků je PIR čidlo. To zajišťuje, že se fotopast sepne, když zachytí pohyb. Je potřeba si uvědomit, kam past chcete umístit a na jakou vzdálenost byste rádi snímali. Ideální výška pro umístění pasti je kolem 2 metrů. Díky ní získate ideální záběr na vzdálenost 10-20 metrů.

  fotopasti

  Zorné pole

  Podobně jako u PIR čidla je potřeba přemýšlet i o zorném poli objektivu pasti. Pokud chcete snímat na delší vzdálenost, tak bohatě postačí rozmezí 50-60°. Ale pokud chcete, aby fotopast snímala okolí do 5 metrů i od ní, tak je potřeba zvolit širší zorné pole, a to až 100°.

  Noční snímání

  Noční snímání je na fotopasteh asi to nejzajímavější. My jsme vybrali 3 fotopasti, které tuto disciplínu zvládají skvěle, a to díky diodám s vlnovou délkou 940 nm. Přísvit z takových diod je jak pro lidské, tak i zvířecí oko neviditelný. Díky tomu nevyplašíte ani zloděje, natož zvěř.

  Rozlišení

  Ke kvalitním snímkům samozřejmě potřebujete mít kvalitní snímač na fotopasti. Rozlišení se udává v megapixelech. Zde platí jednoduché pravidlo – čím více megapixelů bude mít snímač vaší fotopasti, tím více detailů na fotografii může zachytit.

  Rozlišení snímačů začíná na 5 Mpx a stoupá až ke 20 megapixelům a někdy i vyšším hodnotám. To samé platí i pro nahrávání videa. Rozlišení u fotopastí je buď HD (1 280 × 720 px), nebo Full HD (1 920 × 1 080 px).

  Kapacita paměti

  Pořízené snímky a videa něco zabírají, a proto je potřeba pořídit pro fotopast paměťovou kartu. Při nákupu je důležité si uvědomit, jak velké rozlišení bude vaše fotopast mít a dle toho vybrat příslušnou paměťovou kartu. Většina podporuje typ SD, přičemž výrobce dokonce uvádí, na jak velkou paměť karty dokáže past zapisovat.

  Displej

  Současné fotopasti nabízí i displej, na něm můžete kontrolovat dané snímky, a hlavně se vám bude hodit při nastavování pasti rovnou v terénu. Jedná se tedy o uživatelsky komfortního pomocníka.

  GSM brána

  Dalším důležitým aspektem fotopastí je GSM brána. Pokud ji past má, tak je její užívání o dost komfortnější. Můžete si snímky v momentě pořízení nechat zaslat na váš e-mail či telefon ,a hned zjistíte, co se na daném místě vlastně děje. Jediné s čím pak musíte počítat je pořízení předplacené SIM karty.

  Vzhled

  Samozřejmě i vzhled udělá hodně. Musíte past vybírat tak, aby byla co nejméně vidět. Zlodějů je hodně a určitě o ní nechcete přijít. Do lesa se tedy hodí spíše tmavší barvy, nevýrazné rysy a tak dále.

  fotopasti

  Baterie

  Fotopast musí fungovat bez jakéhokoliv napájecího kabelu. Většina fotopastí potřebuje AAA baterie, a doporučuje se pořídit lithiové – mají větší kapacitu a tudíž i výdrž. Počet baterií závisí na konkrétním modelu. Rozmezí bývá zpravidla mezi 6-12 bateriemi.

  Samozřejmě se vyrábí fotopasti s integrovanou baterií, ale i ty mívají možnost kapacitu rozšířit AAA bateriemi. Pokud pořídíte fotopast s GSM modulem, která vám bude pravidelně zasílat snímky, tak musíte logicky počítat s tím, že životnost baterií bude o něco kratší.

  Další funkce

  Moderní fotopasti nabízí možnost odesílat snímky i přes Wi-Fi nebo Bluetooth. Má to své výhody – nemusíte připojovat kabel nebo z pasti vyndávat paměťovou kartu, abyste dané snímky mohli stáhnout.

  Podobné pasti je dokonce možné ovládat a nastavit přes váš telefon. Některé modely možnost vzdáleného ovládání nabízejí i přes dálkové ovládání.

  Zdroj:

  https://www.s-myslivec.cz/jak-vybrat-fotopast/

  https://www.cel-tec.cz/blog/view/jak-funguje-fotopast-jak-vybrat-fotopast/

  Nejoblíbenější fotopasti podle uživatelů

  Sdílejte článek

  Ohodnoťte článek

  Celkové hodnocení: 4.4 (56 hlasů)

  Autor článku

  Vít Kosina
  Vít Kosina

  Fotograf a redaktor na volné noze se zájmem o všechno, co za to stojí. Více o nás >>

  Podobné články

  Diskuse u článku

  Přidat komentář

  Přidat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  Odeslat komentář