Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu

NEO – historie, kurz, rizika

12.3.2018 Petr Smejkal Petr Smejkal

NEO se během krátké doby vyšvihlo mezi nejoblíbenější digitální měny současnosti. Ne nadarmo se tahle kryptoměna časuje jako „čínské Ethereum”.

Pro budoucí majitele mohou být zajímavé rychlé transakce, minimální poplatky a „jistý” zdroj pasivních příjmů. Držitelé měny NEO jsou totiž pravidelně odměňováni tokenem GAS.

Co je NEO?

O kryptoměně NEO jsme poprvé uslyšeli někdy v roce 2014. Tato digitální měna se ovšem nenazývala jako dnes, nýbrž jsme o ní čítali jako o projektu AntShares. NEO vzniklo z rukou vývojáře Da Hongfeiea a jeho čínského společníka, přičemž postupně si vydobylo přezdívku „čínské Ethereum”. A jak se sami přesvědčíte, tato měna má obrovský technologický potenciál.

neo-smart-economy

Kryptoměna NEO se stala první decentralizovanou platformou běžící na open source P2P síti a blockchainu v Číně. V poslední době patří NEO mezi velmi populární coiny, které se těší velké oblibě. Použitá technologie totiž zvládá tzv. chytré kontrakty, nebo kupříkladu systém NeoX, který umožňuje propojení mezi různými blockchainy. NEO toho ale zvládne mnohem víc.

Mezi největší zajímavosti patří připočítávání tokenů GAS. Pokud vlastníte NEO, vaše virtuální peněženka se postupně plní GASem. Jako vlastníci máte dvě možnosti. Buď můžete GAS využívat jako pasivní způsob příjmů, nebo GASem zaplatíte za provedení chytrých kontraktů. Právě druhá varianta je přesně to, na co vývojáři při jeho zavedení mysleli.

Historie a kurz

Digitální měna NEO byla delší dobu v ústraní a její hodnota se držela úplného minima. První krůčky se začaly rýsovat během srpna 2017, kdy se z téměř nulové hodnoty vyklubala cena kolem 50 dolarů za NEO. Následoval pokles a zase pozvolný nárůst, kdy se na konci loňského roku  cena vyhoupla přes 70 dolarovou hranici.

 

Největší nárůst pocítila měna NEO počátkem roku 2018, kdy cena překročila neuvěřitelných 160 dolarů za kus. Následoval ale strmý pád a v současné době se hodnota pohybuje kolem 88 dolarů za jedno NEO (03/18). Důvodem není zásadní problém dané kryptoměny, nýbrž velké regulace v Číně a také Brazílii. Pokles ceny tak pocítila většina kryptoměn.

V globálním měřítku se ale NEO stále drží na vynikající šesté příčce oblíbenosti. Ostatně jak jste sami z předešlých vět vyčetli, ještě před pár měsíci byla cena téměř nulová. Aktuální cenovou situaci můžete sledovat na stránkách Cryptocurrency Marketu.

Kde koupit NEO?

Není to ani tak dávno, kdy se NEO dalo pořídit pouze na několika málo místech. Současný stav je ale zcela opačný, neboť se tato měna těší velké oblibě. NEO se dá pořídit několika způsoby, které si následně vysvětlíme.

neo-logo

Za ideální možnost nákupu považujeme online burzy. Z pohodlí vašeho domova si můžete NEO a jiné měny bez problémů koupit, aniž byste opustili židli a teplo domova. Na internetu se ale nachází takové burzy, které nejsou pro běžné uživatele příliš výhodné, a co víc, některé jsou dokonce rizikové.

Abyste nemuseli podstupovat výběrový maraton, přichystali jsme pro vás článek o nejlepších burzách. Na jednom místě máte popsány základy a hlavně konkrétní tipy k dobrému nákupu. A nemusíte se ničeho obávat, protože naše doporučení máme vlastními peněženkami vyzkoušeny.

Pokud vám burzy zrovna nesedí, nezoufejte. K mání jsou ještě směnárny, které jsou uživatelsky velice příjemné a nákup není žádná dřina. Také v případě směnáren ale zůstávejte na pozoru, protože i mezi nimi jsou dražší a méně bezpečné. Nejen z těchto důvodů jsme otestovali řadu směnáren, z nichž jsme vybrali ty nejlepší. Více prozradí článek o nejlepších směnárnách kryptoměn.

Kromě burz a směnáren si můžete NEO zakoupit přes tzv. brokery. Tito obchodníci jsou schopni svým zákazníkům zprostředkovat solidní obchod a cenu. I přes slušné uživatelské rozhraní ale brokery doporučujeme spíše zkušenějším osobám. Pokud máte chuť vyzkoušet tento způsob nákupu, zkuste třeba IQ Option.

Kam NEO uložit

NEO tedy máme koupené a nyní musíme vyřešit, kam zakoupené virtuální peníze uskladníme. Důrazně doporučujeme, abyste tuto část nebrali na lehkou váhu. Nejednou se totiž stalo (a stále se stává), že některý z nedočkavců o své peníze přijde. Důvodů je mnoho, ale nejčastější příčinou bývá nedostatečné uložení, tedy slabá ochrana.

NEO obrázek.

Vůbec nejhorší je nechávat zakoupenou digitální měnu přímo na burze nebo směnárně. Tyto společnosti čelí pravidelně útokům zkušených hackerů, kterým se jejich úsilí (bohužel) někdy vyplácí. Ideální a bezpečnou variantou jsou softwarové nebo ještě lépe hardwarové peněženky.

Že jste o něčem takovém nikdy ani neslyšeli? Nemusíte zoufat, neboť jsme sepsali informativní článek o nejlepších peněženkách pro uchování virtuálních peněz. V tomto článku se dočtete vše, co byste měli o dané problematice vědět. Některé jsou zadarmo, jiné stojí nejednu tisícikorunu. Každý si může vybrat přesně to, co mu zrovna vyhovuje.

Rizika a kryptoměny

Před koupí digitální měny NEO nebo nějakého jiného coinu pamatujte na to, že svět kryptoměn může ze dne na den klidně skončit. Pravdou sice je, že špatný konec předvídá nejeden obchodník, avšak doposud se tak nestalo. Nebo vlastně naopak – kryptoměny jsou stále populárnější a nabývají na síle a atraktivitě.

neo-rizika

Všechny stále nadmíru zajímá, jak vlastně tato technologie funguje. Není ani divu, vždyť je v mnoha ohledech tak přelomová. Zatím to tedy vypadá, že se digitálním kryptoměnám rýsuje slibná budoucnost. Znovu ale připomínkujeme, že ona pomyslná bublina může splasknout klidně zítra nebo ještě dnes.

V zásadě tedy doporučujeme do kryptoměn investovat tolik peněz, o kolik můžete přijít. Věřte nám, že je statisícová investice, alespoň z počátku, zbytečná. Pokud si peníze dlouhá léta střádáte, nedávejte je jen tak pro nic za nic z ruky. Ano, na digitálních měnách se dá lehce zbohatnou, ale na druhou stranu můžete během chvíle o všechno přijít. Takový pád samozřejmě nikomu nepřejeme, ale stát se to může – a stává se to.

Máme-li se vyjádřit k pravděpodobným rizikům kryptoměny NEO, jsme toho názoru, že za nákup rozhodně stojí. Není ostatně důvodu, proč by tomu tak být nemělo. Cena neustále stoupá a měna patří mezi nejoblíbenější vůbec. NEO má skutečně velký potenciál a nejeden vizionář považuje NEO za budoucího nástupce úřadujícího Bitcoinu.

Proč si koupit NEO?

Klady
  • Velmi populární kryptoměna
  • Vysoká bezpečnost
  • Široká dostupnost
  • Ohromný technologický potenciál
  • Zdroj pasivních příjmů (GAS)
  • Rychlé a levné transakce
Zápory
  • Na špici je pouze krátce

Přečtěte si o dalších kryptoměnách:

Zajímat by vás mohly i tyto články:

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.8 (4 hlasy)

Autor článku

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář