Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Recenze » Akční kamery

Recenze akční kamery FIREFLY 8

29. 9. 2018 aktualizováno

firefly 8 recenze

Nejen s chytrými telefony, ale také s akčními kamerami se za posledních několik let doslova roztrhl pytel. Jedna taková k nám dorazila s čínského GearBestu, kde si její natáčecí služby můžete koupit za částku kolem 2 130 Kč (09/18).

Jmenuje se FIREFLY 8 a jak sami uvidíte, umí toho opravdu hodně. Už samotné balení totiž stojí za to, a co teprve její funkční výbava.

Obsah balení

Papírová krabice na strohost obsahu rozhodně netrpí. Kromě akční kamerky se v jejím nitru skrývají dvě 1 200 mAh baterie, vodotěsné pouzdro s robustní pružinovou západkou, poutko, napájecí miniUSB kabel, ocelové lanko, dvě nálepky, držák na kolo, držáky na přilbu a uživatelská příručka.

Jak vidíte, výrobce pamatoval jak na dovolenkové radovánky, tak na sportovní vyžití. Na druhou stranu je pravda, že někteří konkurenti hned v základu nabízí například dálkové ovládání a mnoho jiných vychytávek, které tady ovšem chybí.

FIREFLY 8 4k 2160P - obsah balení

Design a zpracování – 9/10

Zpracování akční kamerky FIREFLY 8 je moc příjemné. Konstrukčně se vešla do kompaktních rozměrů 59 × 41 × 21 mm a hmotnosti 70 gramů. Leč jsou některé kamerky o nějaký ten gram lehčí, vězte, že nějaký 10gramový rozdíl při tak nízké váze prostě nepoznáte.

Zpracování je kompletně plastové. Povrch je mírně pohrubován, což do prstů dodává silný pocit jistoty. Vrchní strana je opatřena kruhovou spouští pro natáčení nebo focení (při natáčení problikává), reproduktorem a poutkem pro bezpečné uchycení na provázek. Levá strana byla mimo reproduktoru poznamenána ještě samostatným miniUSB a HD portem.

Ve spodní části se nachází kovové šroubení pro stativ včetně výklopných dvířek pro uživatelsky vyjmutelnou baterii. Panty dvířek jsou bytelné, na těle kamerky hezky sedí a jsou patřičně funkční. Ani opakované otevírání a zavírání nezpůsobilo nějaké zjevné opotřebení, což svědčí o poctivém řemeslném provedení.

Pravou část budete využívat pouze pro pohyb v menu pomocí dvojice šipek, kdežto přední strana toho nabízí mnohem více. Pod vystouplým kruhovým objektivem se nachází mikrofon, tlačítko pro zapínání a ovládání některých funkcí, miniaturní zrcátko pro pohodlné selfie snímky a název zařízení. Ten dokonce mění barvy, mezi nimiž nechybí tyrkysová, modrá nebo zelená.

Na protější straně se pak nachází nedotykový 2″ displej, mechanické tlačítko pro spouštění přehrávání a slot pro microSD kartu, který podporuje maximální kapacitu 64 GB.

FIREFLY 8 4k 2160P

Zpracování se dá vytknout jediné – není odolné vůči nárazům, vodě a prachu. Za takovou cenovku jsme ale takové vlastnosti ani neočekávali. Obecně je ale konstrukce povedená. Kamerka se ani při delším používání nebo natáčení kupodivu nezahřívá, což v těchto technických končinách není vůbec běžným jevem. Je to zkrátka solidní a funkční stroj, který pracuje přesně tak, jak má.

Manipulace a ovládání – 9/10

Ovládání kamerky je naprosto jednoduché. Během několika chvil jsme si na ně dobře zvykli a v budoucnu jsme se nikde v nabídce neztráceli. Není vlastně ani jak, protože šipky se logicky používají jako šipky a poplést si tlačítko „domů“ s potvrzovacím jde jen těžko.

Veškeré reakce byly vždy na jedničku a ani jednou jsme se nesetkali s nějakým zaváháním nebo zamrznutím systému, které by nás přinutilo „natvrdo” vytáhnout baterii.

Také menu je přehledné a veškerý pohyb snadný. Každá funkce má své místo a člověk tak nic nemusí nikde pracně dohledávat. A jak již bylo řečeno výše, povrch je pohrubován, což je další hmatatelný bonus navíc. Také upínání jednotlivého příslušenství je snadné, stejně tak vkládání přístroje do vodotěsného pouzdra (až do hloubky 30 metrů).

V menu lze zapnout LED osvětlení tlačítek, která v případě natáčení problikávají. Ačkoliv to může na první pohled vypadat jako zbytečnost navíc, taková funkce se přesně hodí během noci, kdy nevidíte ani na krok.

Funkce – 9/10

FIREFLY 8 toho umí hodně. Nabídka v menu je skutečně pestrá, takže se vyřádí i ti náročnější kameramani. Úplně všechno si jmenovat zbytečně nebudeme, z těch lepších funkcí ale napišme možnost natáčení ve smyčce, automatického natáčení, WDR, přítomnost potápěčského módu, korekce rybího oka, nočního módu, slow motion, Wi-Fi, ISO, ostrosti, redukce hluku, TV módu, automatického vypnutí, rychlého spuštění a dalších funkcí.

Parametrů k nastavení je celkem 44, což je vskutku úctyhodné číslo. Vynikající je mimo jiné funkce pro fotografování, která dokáže zachytit 11 snímků během jediné sekundy.

Jednoduchým způsobem si můžete přepínat mezi natáčením nebo fotografovacím módem. O výběru jste informováni jak na displeji, tak na čelní straně pomocí osvětlení. Modrá barva značí natáčení a zelená zase focení – jak jednoduché a přitom tak účinné.

Něco navíc pak představuje možnost kamerku ovládat prostřednictvím mobilního telefonu nebo tabletu. Aplikace je k dostání pro majitele operačního systému Android a iOS. Pro neangličtináře je škoda, že menu není v českém jazyce. S troškou snahy se ale dají jednotlivé funkce rychle pochopit. Máme přece Google…

Displej – 9/10

Obrazovku zastoupil nedotykový LCD panel o velikosti 2“. A byť použitá velikost nepatří mezi velikány, zvolené palce byly vybrány dobře. Rozlišení 640 × 480 pixelů se totiž prokázalo jako dostatečné, což dokládá pohodová čitelnost na slunci a během noci.

FIREFLY 8 4k 2160P

Za skvělou možnost pak považujeme přítomnost třech úrovní jasu, čímž ušetříte své oči a vytíženost baterie. Na displeji máte neustále k vidění aktuální dění pomocí snáze pochopitelných symbolů. Kromě kvality spatříte datum, nahrávací čas, zvolený režim, stav baterie a další funkce. Neustále tedy víte, co akční kamerka vlastně dělá.

Výdrž baterie a doba nabíjení – 8/10

Baterie hlásí kapacitu 1 200 mAh (například Lamax X7.1 Naos využívá pouze 900 mAh), přičemž dle výrobce dokáže kamerku pohánět hodinu a půl. Takové rčení samozřejmě závisí na kvalitě natáčení, zvoleném jasu displeje, pohybu v menu a na mnoha jiných věcech.

FIREFLY 8 4k 2160P - baterie

Z celkového hlediska nás ale výdrž nijak nelimitovala. Vždy jsme natočili to, co jsme měli v plánu a baterie ještě nebyla zcela vybitá. Chválíme také grafické zobrazení aktuálního stavu, které skutečné výdrži vesměs odpovídalo. Nabíjení akumulátoru trvá skrze miniUSB port kolem tří hodin. Součástí balení jsou dvě baterie, což na běžný výlet nebo akci bohatě vystačí.

Kvalita videí a fotografií – 8/10

K natáčecí práci kamerka využívá senzor Sony IMX117, který vše živé a neživé zachycuje na úhel záběru 180°. Taková proporce je dostatečná a na fotografiích a videích toho je k vidění skutečně hodně. Maximální kvalita natáčení představuje hodnotu 4K při 24 FPS.

Při dobrém světle jsou záběry hodně slušné. Barvy se tváří pěkně a obraz vesměs ostře. Pohyblivé scénky se kupodivu ani příliš nesekají a s přimhouřeným očkem je můžeme označit za plynulá i při 4K rozlišení.

Viditelné problémy ovšem způsobuje sluneční záření. Za takových podmínek jsou videa tmavá a již o několik metrů dál není obličej člověka téměř rozpoznatelný. Také elektronická stabilizace obrazu není nic moc, a i při velkém snažení je obraz citelně roztřesený. Na stativu by byly záběry jistě kvalitnější, ovšem testujeme akční kamerku, tudíž jsme takovou alternativu vůbec nezkoušeli.

Kromě 4K kvality máte šanci vybírat z nižších rozlišení, jako třeba 2,5K při 30 FPS, 1080P při 60 FPS, 720P při 120 FPS a z mnohých jiných. Například VGA lze natáčet až s 240 FPS. Nesmíme opomenout komentovat i noční kvalitu, která nás mile překvapila. Záběry nebyly nikdy trhané a okolní umělé osvětlení zachytil objektiv víc než dobře.

Druhou nejvyšší kvalitu natáčení jsme vyzkoušeli během jízdy na kole, kdy jsme drželi kamerku v jedné ruce. Dle našeho mínění výsledek určitě stojí za to. Překvapila nás plynulost videa a dobrá obrazová kvalita. Tady dokonce zafungoval i tříosý gyroskop. Zvuková stránka nicméně nepatří mezi silné tahouny testovaného modelu FIREFLY 8. Ani v klidovém prostředí nestojí za moc a příliš bychom se na ni nespoléhali.

Fotografie můžete pořídit v maximálním rozlišení 4 032 × 3 024 pixelů za využití 12 Mpx. Nejnižší kvalitu pak zastupují hodnoty 2 592 × 1 944 pixelů. Fotografie jsou docela slušné a oproti videím si naopak dobře poradí se slunečním svitem. Zázraky nicméně očekávat nemůžete, což dokládá horší zachycení detailů (viz telefon výše).

Obecně se nám výstupní obrazová kvalita kamerky líbí. Pokud přihlédneme k její ceně, tady není nad čím diskutovat. Za podobný peníz schopnějších konkurentů příliš mnoho není. Všechny pořízené výtvory si můžete prohlédnout přímo na displeji, což v terénu nejednou oceníte.

Alternativa k FIREFLY 8

Za obdobné peníze můžeme doporučit oblíbený model LAMAX X7.1 Naos (recenze), který vám nabídne pěkné zpracování, pohodlné ovládání, slušná 4K videa a třeba i bohatší příslušenství.

Jako vhodná alternativa se tváří akční kamera Niceboy Vega 6 Star, která umí natáčet ve 4K rozlišení, konstrukčně je lehčí (než testovaný model) a použitý objektiv ke své práci využívá optickou stabilizaci obrazu.

Další zajímavé typy dohledáte v článku s nejlepšími outdoorovými kamerkami letošního roku, mezi nimiž nechybí oblíbené Xiaomi nebo populární GoPro.

Závěrečné hodnocení

8.6

Skvělá

FIREFLY 8 řadíme mezi povedené akční kamerky za super cenu, která neudělá ostudu na žádné dovolené nebo náročnějším výletě. Majitelům garantujeme mimo pohodlného ovládání slušnou 4K kvalitu nebo dobrou výdrž baterie.

Design a zpracování
9
Manipulace a ovládání
9
Displej
9
Výdrž baterie a nabíjení
8
Kvalita videí a fotografií
8
Klady
  • Pěkné plastové zpracování
  • Pohodlné ovládání
  • Mnoho funkcí a režimů
  • Poctivá 4K kvalita
  • Slušná výdrž baterie
  • Vodotěsné pouzdro uvnitř balení
  • Perfektní cena
Zápory
  • Horší zvuk
  • Občas slabší stabilizace

Nejprodávanější digitální kamery dle Heureky

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 5.0 (1 hlas)

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuze a zkušenosti

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář