Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze akční kamery Lamax X10.1

9. 8. 2019 aktualizováno

test akční kamery Lamax X10.1

Při rozbalení akční kamery Lamax X10.1 se neubráním srovnání s testovanou X9.1 a otázkám: „V čem je tenhle model lepší?“ a „stojí za tu tisícovku navíc?“. Model X10.1 je ale rychlejší a lépe vybavený…

Obsah balení

První věc, která odlišuje model X10.1 od X9.1 je velikost krabičky a samozřejmě její obsah. Prakticky už nepotřebujete krom paměťové karty na cesty nic navíc. Tím hlavním zlepšovákem je náhradní akumulátor (oba akumulátory mají kapacitu 1 050 mAh) a pevné transportní pouzdro z EVA materiálu. Lamax X10.1 tak přímo vybízí k dobrodružství.

Samozřejmostí je podvodní pouzdro, které je zkonstruováno pro použití až do 40 metrů pod vodou. Dále v krabici najdete široké množství držáků a upevňovacího příslušenství. Je tu i rám pro použití bez voděodolného pouzdra, stativová redukce nebo 3M podložky. Zajímavostí jsou třeba odlehčená dvířka pro lepší záznam zvuku ve vodotěsném krytu. Nechybí dokumentace, microUSB kabel nebo utěrka z mikrovlákna.

Lamax X10.1 obsah balení

Design a zpracování – 8,5/10

Lamax X10.1 působí velmi elegantně. Designově je naprosto totožná s Lamax X9.1. Klasickou okoukanou strukturu kostkových kamer rozbíjejí dvě věci. První je šedá barva a druhou zaoblené rohy. Oba tyto detaily jsou efektní a díky nim kamerka vystupuje z okoukané obvyklosti.

Na čele mírně vystupuje velká optika, zatímco zadní části dominuje 2“ displej. Čtveřice tlačítek – nic více, nic méně. Dvě nahoře a dvě na boku. K ovládání všech funkcí to dokonale stačí. Na druhém boku nechybí microUSB, microHDMI a slot pro microSD/HC/XD karty.

Musím pochválit protiskluzovou úpravu, která se táhne po celém obvodu kamerky, a také zpracování tlačítek. Ta jsou velká, mírně vystouplá a tuhá. Nikde nic neskřípe. Lamax x10.1 váží pouhých 73 gramů a s rozměry 60 × 44 × 33 milimetrů je příjemně kompaktní.

Manipulace a ovládání – 8/10

Díky zmíněné protiskluzové úpravě se Lamax X10.1 drží pohodlně. Zapnutí kamerky trvá přibližně 2 sekundy a pak je připravena do akce. Vyzdvihnu reaktivnost tlačítek. Přepínání mezi video a fotomódem je totiž velmi rychlé.

test akční kamery Lamax X10.1

Stejně tak i přepnutí do menu. Pohyb v něm je rychlý, tlačítka opět fungují okamžitě a zorientovat se dá snadno. Menu je šestiřádkové – v jednoduchém černobílém provedení. Působí stroze, ale účelnost je zřejmá. Celkový počet položek k nastavení v menu je 33, což vypovídá o možnostech a funkcích akční kamery.

Vypnout outdoorovou kameru si vyžádá asi třísekundové držení hlavního tlačítka. Vyjmutí baterie však může člověka s většími prsty trochu pozlobit. Je to dáno jejím zesíleným krytem, ale dá se to poměrně rychle osvojit.

Ovládání ve vodotěsném pouzdru vyžaduje vyvinout trochu více síly, aby se stisk řádně přenesl. Akční kamera Lamax X10.1 je ale každopádně vybavena dálkovým náramkovým ovladačem. Ten ovládání velmi usnadňuje a opět bych rád vypíchl kvalitu zpracování. Především povedená tlačítka, která jsou ideálně vystouplá a ideálně reagují.

Funkce – 9,5/10

Testovaná Lamax X10.1 zvládá nahrávat 4K videa při frekvenci 30 FPS a kompresi v nejmodernějším kodeku H.265. To je doposud všechno stejné jako u Lamaxu X9.1. Změna ovšem přichází u nižších rozlišení. Využít můžete Full HD rozlišení, které umí snímkovat čtyřikrát rychleji (120 fps). Zajímavé je i rozlišení 1 920 × 1 440 pixelů, které zvládne pracovat při 60 FPS. HD video potom umí nasnímat dokonce při 240 FPS (osminásobek rychlosti 4K). Výběr z možností videozáznamů je ale mnohem širší…

Vyzkoušejte třeba časosběrné snímkování, cyklické nahrávání do smyčky nebo zpomalené záběry. U zpomalených záběrů je třeba natáčet ve Full HD nebo HD. U prvního jmenovaného je zpomalení 2násobné, u druhého potom 4násobné. Sympatická je i možnost nastavení šířky zorného pole nebo samospouště. Samostatný režim je věnován časosběrným fotkám a také sériovému pořizování snímků.

Snímač kamery je pro statické obrázky vybaven rozlišením 12 Mpx. Dobrá je také možnost nastavení expozice, hodnot ISO nebo vyvážení bílé. Navíc můžete fotit v HDR či WDR a připraven je i seznam scénických režimů. Osobně oceňuji možnost vypnutí zvuku tlačítek nebo vypnutí nahrávání zvuku. Zajímavě zní také přítomnost gyroskopu a 6osé optické stabilizace (OIS). V neposlední řadě je nutno zmínit integrovanou Wi-Fi a tudíž schopnost komunikace třeba se smartphonem skrze aplikaci Lamax.

Displej – 8/10

Displej akční kamery Lamax X10.1 neskýtá na první pohled žádné překvapení. Opět se vše nese ve stylu X9.1. Klasický s 2“ úhlopříčkou. Nicméně nutno dodat, že pohyb v menu je hodně příjemný. Jednak díky rychlým reakcím kamerky a jednak díky velmi pěknému náhledu s výborně čitelnými znaky.

test akční kamery Lamax X10.1

V náhledovém režimu videa i fotografování je na horní liště vidět časomíra, počet fotek a stav baterie. Na spodní se potom zobrazují informace o expozici, zvoleném rozlišení, hodnotách ISO či vyvážení bílé nebo o vybraném scénickém režimu. Vše je tedy dostatečně přehledné a kdykoli stačí nastavení překontrolovat jen mrknutím oka. Pokud nechcete mít náhled zakrytý ani těmito informacemi, je možné je i v menu zcela vypnout.

Výdrž a doba nabíjení – 7/10

Recenzovaná Lamax X10.1 disponuje dobíjecím Li-Ion akumulátorem s kapacitou 1 050 mAh, a jak už bylo zmíněno, v balení najdete rovnou dva kousky. Oficiálně na ní výrobce deklaruje asi 90 minutové nahrávání, což s dvojicí baterií dělá rovné 3 hodinky akčního natáčení. Zmiňme ještě informaci výrobce, že oněch deklarovaných 90 minut platí pro nahrávání ve Full HD.

test akční kamery Lamax X10.1

V praxi je znát, že baterie se poroučí poměrně rychle. Nicméně hodinku nahrávání ještě zvládá. Na malé rozměry akumulátoru je to dobrý výsledek. Nutno pochválit rychlost dobíjení.

Po rozbalení svítila na displeji červená kontrolka téměř vybité baterie. Asi po čtvrt hodince na powerbance se kontrolka svižně přehoupla až za polovinu kapacity. Z úplného vybití do 100 % se pomocí 1,2A portu powerbanky dokázala kamerka nabít asi za necelé tři hodiny. Z 2A to zvládne pod dvě. Lamax uvádí dobu dobíjení 105 minut, což u silnějšího USB odpovídá.

Kvalita videí a fotografií – 7,5/10

Denní fotky a videa rád pochválím. Díky širokoúhlému objektivu má obojí skvělou dynamiku, což se od akční kamery očekává. Barvy jsou syté. Hlavně plynulost záběrů je velmi pěkná a vše podtrhuje i povedený jas a kontrast (při natáčení jsem nijak neupravoval kompozici ani ISO). Fotky s 12Mpx kvalitou odpovídají malému snímači. Určitě se nemohou rovnat fotoaparátům, ale na rychlé momentky a pro sdílení na sociálních sítích jsou absolutně dostačující a navíc jsou obohacené o širokoúhlé ohnisko.

Jako u mnohých jiných, ani Lamax X10.1 nemůžu pochválit za noční nahrávání a focení – spíš naopak a dávám jí rovnou palec dolů. Nahrával jsem a fotil v kostele, kde padla tma, už když bylo venku ještě šero. Některé fotky a videa vznikly už za úplné tmy s interiérovým osvětlením. Je jasně patrné, že s přibývající tmou značně stoupá zrnitost a problémy vznikají i se zaostřením.

Konec konců ale akční kamera opět dokáže jen to, co jí hardware dovolí. Malá optika se slabou světelností = zapomeňte na kvalitní noční materiál. Plusové body má tedy za denní fotky a videa, ke kterým je určena.

Recenze a zkušenosti zákazníků

Na Heurece hodnotilo Lamax X10.1 kolem 30 zákazníků a shodli se na výsledných 90 %. Průměr hodnocení je tedy celkově výborný. Nejčastěji je chválena stabilizace, obrazová kvalita i zvuková kvalita, Wi-Fi a dvě baterie.

Alternativy k Lamax X10.1

Jasnou alternativou se stává několikrát zmíněná akční kamera Lamax X9.1 (recenze), která má co nabídnout a nestojí moc peněz. Kvalitní outdoorová kamera je také Niceboy Vega 6 (recenze), jež vlastní snímač od Sony a zvládá nativní 4K záběry. Jako dražší volbu doporučuji výborný model Xiaomi Yi 4K+ Action Camera (recenze).

Závěrečné hodnocení

8.1

Skvělá

Pokud se vydáte na delší cesty a využijete dvě baterie s odolným pouzdrem, je Lamax X10.1 skvělá volba. V opačném případě bych volil levnější Lamax X9.1.

Design a zpracování
8.5
Manipulace a ovládání
8
Funkce
9.5
Displej
8
Výdrž a nabíjení
7
Kvalita videí a fotografií
7.5
Klady
  • Nativní 4K rozlišení
  • Rychlejší snímkování
  • Dvě baterie a cestovní pouzdro
  • Perfektní ovladatelnost
  • Časosběr a slow motion
  • HDR, WDR a scénické režimy
Zápory
  • Oproti X9.1 málo inovací
  • Slabší noční videa a fotky

Nejprodávanější akční kamery

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 5.0 (2 hlasy)

Autor recenze

Bohumil Rosička
Bohumil Rosička

Bohouš je šéfredaktor několika zajímavých webů a dnes už jen občasný copywriter. Vždycky ho zajímaly nejnovější technologické pokroky a samozřejmě trendy ve světě e-commerce.
Má víc než 15 let zkušeností z oblasti prodeje a díky tomu dokáže při recenzích zajímavě popsat vlastnosti produktů. Jako copywriter využívá svých znalostí a zkušeností k tomu, aby sdílel cenné poznatky se čtenáři a pomohl jim se správně se rozhodnout. Ve svém volném čase se věnuje rodině, literatuře a rád dále studuje a rozvíjí své schopnosti nejen v oblasti online (e-commerce).
LinkedIn

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář