Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Recenze » Akční kamery

Recenze akční kamery LAMAX X9.1

28. 5. 2019 aktualizováno

Recenze akční kamery LAMAX X9.1
Jak si povede sympatická akční kamera s nativním 4K za přibližně 3 500 Kč? LAMAX X9.1 je vybavena pestrou paletou příslušenství a neméně početnými režimy a funkcemi. Zajímalo nás, co opravdu dokáže v realitě.

Obsah balení

Kamerka LAMAX X9.1 má v balení pořádnou porci příslušenství, ač je prakticky totožné jako u většiny akčních kamer. Samozřejmě nechybí akumulátor a podvodní pouzdro. Baterie má kapacitu 1 050 mAh a pouzdro je zkonstruováno pro použití až do hloubky 40 metrů.

Dále v krabici najdete široké množství držáků a upevňovacího příslušenství. Je tu i rám pro použití bez voděodolného pouzdra, stativová redukce nebo 3M podložky. Zajímavostí jsou třeba odlehčená dvířka pro lepší záznam zvuku ve vodotěsném krytu. Dále nechybí dokumentace, microUSB kabel nebo utěrka z mikrovlákna.

Recenze akční kamery LAMAX X9.1 - obsah balení

Design a zpracování – 8,5/10

LAMAX X9.1 působí velmi elegantně. Klasickou okoukanou strukturu kostkových kamer rozbíjejí totiž dvě věci. První je šedá barva a druhou zaoblené rohy. Oba tyto detaily jsou efektní a díky nim kamerka vystupuje z obvyklosti. Na čele mírně vyčnívá velká optika, zatímco zadní části dominuje 2“ displej. K tomu je v okolí čtveřice tlačítek – nic více, nic méně… Dvě nahoře a dvě na boku. K ovládání všech funkcí to dokonale stačí. Na druhém boku nechybí microUSB, microHDMI a slot pro microSD/HC/XD karty.

Musím pochválit protiskluzovou úpravu, která se táhne po celém obvodu kamerky a také zpracování tlačítek. Ta jsou velká, mírně vystouplá a tuhá. Nikde nic neskřípe. Akční kamera LAMAX X9.1 váží pouhých 72 gramů a s rozměry 60 × 44 × 33 milimetrů je příjemně kompaktní.

Manipulace a ovládání – 8/10

Díky zmíněné protiskluzové úpravě se LAMAX X9.1 drží pohodlně. Zapnutí kamerky trvá přibližně 2 sekundy a pak je připravena do akce. Vyzdvihnu reaktivnost tlačítek. Přepínání mezi video a fotomódem je totiž velmi rychlé. Stejně tak i přepnutí do menu.

Recenze akční kamery LAMAX X9.1

Pohyb v něm je rychlý, tlačítka opět fungují okamžitě a zorientovat se dá taktéž rychle. Menu je 6řádkové v jednoduchém černobílém provedení. Působí stroze, ale účelnost je zřejmá. Celkový počet položek k nastavení v menu je 33, což vypovídá o možnostech a funkcích kamerky.

Vypnout kameru si vyžádá asi 3sekundové držení hlavního tlačítka. Vyjmutí baterie může člověka s většími prsty trochu pozlobit. Je to dáno jejím zesíleným krytem, ale dá se to poměrně rychle osvojit.

Ovládání ve vodotěsném pouzdru vyžaduje vyvinout trochu více síly, aby se stisk řádně přenesl. LAMAX X9.1 je ale každopádně vybavena dálkovým náramkovým ovladačem. Ten ovládání velmi usnadňuje a opět bych rád vypíchl kvalitu zpracování. Především povedená tlačítka, která jsou ideálně vystouplá a ideálně reagují.

Funkce – 9/10

LAMAX X9.1 zvládá nahrávat 4K videa při frekvenci 30 FPS a kompresi v nejmodernějším kodeku H.265. Využít můžete ale také Full HD rozlišení, které umí snímkovat dvakrát rychleji (60 FPS). HD video potom dokáže nasnímat při 120 FPS. Výběr z možností videozáznamů je ale mnohem širší.

Recenze akční kamery LAMAX X9.1

Vyzkoušejte třeba časosběrné snímkování, cyklické nahrávání do smyčky nebo zpomalené záběry. U zpomalených záběrů je třeba natáčet ve Full HD nebo HD (4K není podporováno). U prvního jmenovaného je zpomalení 2násobné, u druhého potom 4násobné.

Sympatická je i možnost nastavení šířky zorného pole nebo samospouště. Samostatný režim je věnován časosběrným fotkám a také sériovému pořizování snímků. Snímač kamery je pro statické obrázky vybaven rozlišením 12 Mpx. Dobrá je také možnost nastavení expozice, hodnot ISO nebo vyvážení bílé. Navíc můžete fotit v HDR či WDR a připraven je i seznam scénických režimů.

Osobně oceňuji možnost vypnutí zvuku tlačítek nebo vypnutí nahrávání zvuku. Zajímavě zní také přítomnost gyroskopu a 6osé optické stabilizace (OIS). V neposlední řadě je nutno zmínit integrovanou Wi-Fi a tudíž schopnost komunikace třeba se smartphonem skrze aplikaci Lamax.

Displej – 8/10

Displej kamerky LAMAX X9.1 neskýtá na první pohled žádné překvapení. Je to klasika s 2“ úhlopříčkou. Nicméně nutno dodat, že pohyb v menu je hodně příjemný. Jednak díky rychlým reakcím kamerky a jednak díky velmi pěknému náhledu s výborně čitelnými znaky.

Recenze akční kamery LAMAX X9.1
V náhledovém režimu videa i fotografování je na horní liště vidět časomíra nebo počet fotek a stav baterie. Na spodní se potom zobrazují informace o expozici, zvoleném rozlišení, hodnotách ISO,vyvážení bílé nebo o vybraném scénickém režimu. Vše je tedy dostatečně přehledné a kdykoli stačí nastavení překontrolovat jen mrknutím oka. Pokud nechcete mít náhled zakrytý ani těmito informacemi, je možné i je v menu zcela vypnout.

Výdrž a nabíjení – 7/10

LAMAX X9.1 disponuje dobíjecím li-Ion akumulátorem s kapacitou 1 050 mAh a oficiálně na ní výrobce deklaruje asi 90minutové nahrávání. To není moc a buďme raději i realisté a na výlet či dovolenou si pořiďme baterii náhradní nebo powerbanku. Zmiňme ještě informaci výrobce, že oněch deklarovaných 90 minut platí pro nahrávání ve Full HD. V praxi je znát, že baterie se poroučí poměrně rychle. Nicméně hodinku nahrávání ještě zvládá. Na malé rozměry baterie je to stále dobrý výsledek.

Recenze akční kamery LAMAX X9.1

Nutno pochválit rychlost dobíjení. Po rozbalení svítila na displeji červená kontrolka téměř vybité baterie. Asi po čtvrt hodince na powerbance se kontrolka svižně přehoupla až za polovinu kapacity. Z úplného vybití do 100 % se pomocí 1,2A portu powerbanky dokázala kamerka nabít asi za necelé tři hodiny. Z 2A to zvládne pod dvě. Lamax uvádí dobu dobíjení 105 minut, což u silnějšího USB odpovídá.

Kvalita videí a fotografií – 8/10

Denní fotky a videa rád pochválím. Díky širokoúhlému objektivu má obojí skvělou dynamiku, což se od akční kamery očekává. Barvy jsou syté. Hlavně plynulost záběrů je pěkná a vše podtrhuje i povedený jas a kontrast (při natáčení jsem nijak neupravoval kompozici ani ISO). Fotky s 12 Mpx kvalitou odpovídají malému snímači. Určitě se nemohou rovnat fotoaparátům, ale na rychlé momentky a pro sdílení na sociálních sítích jsou absolutně dostačující.

  • Více originálních fotek si prohlédněte v galerii.

Jako u mnohých jiných, ani LAMAX X9.1 nemůžu pochválit za noční nahrávání a focení. Spíš naopak – dávám jí rovnou palec dolů. Jedním slovem jsou nepoužitelné. Abnormálně tmavé a zrnité (nutno podotknout, že ve skutečnosti nebyla taková tma, jak to na záběru vypadá). Konec konců ale kamera opět dokáže jen to, co jí hardware dovolí. Malá optika se slabou světelností = zapomeňte na kvalitní noční materiál. Body má tedy za denní fotky a videa, ke kterým je určena.

Recenze a zkušenosti zákazníků

Na Heurece hodnotilo LAMAX X9.1 pouze několik zákazníků, tudíž nemá smysl hodnocení 94 % komentovat.

Alternativní modely k LAMAX X9.1

Xiaomi Mi Action Camera 4K je akční kamera od velmi oblíbené značky, která je vybavena stejným rozlišením videa a má dokonce i větší displej (2,4“). Rozlišení fotek tentokrát padá ale až na 8 Mpx. Za uvážení stojí také stylově laděná kamerka NiceBoy Vega 6, kterou jsme pro vás už také otestovali. Umí rovněž nativní 4K rozlišení.

Závěrečné hodnocení

8.1

Skvělá

LAMAX X9.1 vám nabídne za rozumnou cenu spoustu muziky. Pokud si pořídíte druhou baterii a oželíte noční video, je to ideální kámoš na dobrodružné cesty.

Design a zpracování
8.5
Manipulace a ovládání
8
Funkce
9
Displej
8
Výdrž a nabíjení
7
Kvalita videí a fotografií
8
Klady
  • Nativní 4K rozlišení
  • Perfektní ovladatelnost
  • Časosběr a slow motion
  • HDR, WDR a scénické režimy
Zápory
  • Slabá noční videa a fotky

Nejprodávanější digitální kamery

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 5.0 (1 hlas)

Autor recenze

Bohumil Rosička
Bohumil Rosička

Bohouš je šéfredaktor několika zajímavých webů a dnes už jen občasný copywriter. Vždycky ho zajímaly nejnovější technologické pokroky a samozřejmě trendy ve světě e-commerce.
Má víc než 15 let zkušeností z oblasti prodeje a díky tomu dokáže při recenzích zajímavě popsat vlastnosti produktů. Jako copywriter využívá svých znalostí a zkušeností k tomu, aby sdílel cenné poznatky se čtenáři a pomohl jim se správně se rozhodnout. Ve svém volném čase se věnuje rodině, literatuře a rád dále studuje a rozvíjí své schopnosti nejen v oblasti online (e-commerce).
LinkedIn

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář