Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Recenze » Akční kamery

Recenze akční kamery Niceboy VEGA 5

15. 11. 2017 aktualizováno

Oblíbenost výkonných akčních kamerek v miniaturním podání je na vzestupu. Kompaktní provedení a solidní filmové zázemí je přesně to, co si dnes náročný uživatel žádá. Jednou z nich je kamera Niceboy VEGA 5, jejíž cena se momentálně pohybuje na hranici 6 000 Kč (11/2017).

Testado radí


Další tipy na zajímavé akční kamerky najdete v tomto článku.

Nutno říci, že za tyto peníze budete obdarování spolehlivým pomocníkem, který zvládá natáčet v nativním rozlišení 4K a dokáže vyhotovit i běžné fotografie. Trh je ovšem nelítostný, a tak pojďme zjistit, jak si tento produkt vlastně vede.

Obsah balení

V samém prvopočátku nás zaujala krabice, která je vyrobena z tvrdého papíru. Vypadá dobře a vyznavačům vitrínek a poliček udělá velkou radost. Součástí balení je akční kamera Niceboy VEGA 5, vodotěsný obal + dvířka s průduchy, dálkové ovládání, nabíjecí kabel a síťová nabíječka, vyjímatelná baterie, úchyt na řídítka jízdního kola, otevřený držák, sada úchytů, jistící lanko, zdrhováky a čistící hadřík, nalepovací úchyty (třeba na helmu) a samolepky včetně čtyř popruhů na případné uchycení.

Niceboy VEGA 5 - obsah balení

Uvnitř krabice najdete i manuál v českém jazyce. Je toho zkrátka hodně a je zjevné, že výrobce na svých zákaznících nešetřil. Zároveň ale upozorňujeme na skutečnost, že základní balení neobsahuje microSD kartu, bez které nic nenatočíte ani nenafotíte.

Design a zpracování – 9/10

Akční kamerka Niceboy VEGA 5 váží slušných 58 gramů a řečí čísel zabírá prostor o rozměru 63 × 41 × 33 mm. Tělo zařízení je vyrobeno z matného plastu černé barvy. Vizáž je hezká na pohled a působí až elegantně. Svojí přítomností ostudu nikde nenatropí.

Tělo kamery je pevné a žádná část není pohyblivá. Nikde nic neskřípe ani nevrže a celkově není přístroji po estetické stránce ani co vytknout. Z pohledu konstrukčního bychom možná uvítali nějakou voděodolnost. Součástí balení sice je vodotěsné pouzdro, ale ne vždy a všem se bude chtít brát na procházky a výlety. Je přece jenom rozměrnější.

Na vrchní straně je k vidění mechanické tlačítko „OK“ s nedalekou diodou. Pravou hranu zase zdobí dvojice tlačítek a mikrofon, levou stranu lze využít pro připojení microUSB nebo microHDMI portu včetně zdířky microSD karty. Do spodní části těla se vkládá baterie.

Na čelní straně najdeme objektiv, tlačítko „mode“ a modelové označení přístroje, kdežto zadní strana je osazena 2“ LCD obrazovkou a nápisem výrobce s logem. Vlevo ještě kouká LED indikace nabíjení a zapnutí displeje.

Manipulace a ovládání – 8,5/10

Kamerka má po svých bočních stranách jemné pohrubování, vlivem čehož se moc hezky drží. Vlastně i veškerá manipulace je příjemná a nikdy se nám nestalo, že by nám přístroj v rukou nějak klouzal nebo se vymykal kontrole. Kompaktní rozměry se skutečně osvědčily. Na jednu stranu je kamerka malá, ovšem na pohodlném ovládání překvapivě nikde netratila.

Niceboy VEGA 5

Niceboy VEGA 5 se ovládá pomocí čtyř tlačítek. Tlačítkem umístěným na čelní straně si uživatel přepíná jednotlivé módy a přístroj zapíná, přičemž tlačítkem na horní straně zvolený výběr potvrzuje. Šipkami na pravé hraně se zase listuje v menu.

Všechna tlačítka na každý pokyn rychle reagují a svoji práci odvádí dobře. Ani nám nevadilo jejich nepodsvícení, protože jsme si na intuitivní obsluhu zvykli takřka ihned. Jejich hlasový projev ale nemusel být tak hlučný, protože každé zmáčknutí je opravdu velmi slyšitelné.

Niceboy VEGA 5

Ani instalace dostupného vybavení není náročná. Veškeré nasazování, lepení, zaklapávání a uchycování je logické a zvládne je skutečně každý. Kdyby byly ale veškeré instalační procedury namalované v papírovém návodu, další plusko by bylo na světě, protože ne každý má s podobnými věcmi letité zkušenosti.

Funkce – 9/10

Po stránce funkční nabídky patří Niceboy VEGA 5 mezi nadstandardní akční jedince. Záznamy lze pořizovat buď natáčením videí nebo fotografováním. Přehledné menu v sobě ukrývá obrovskou spoustu možností nastavení. Předně se jedná o rozlišení videí a fotografií, jejich kvalitu, EIS stabilizaci, detekci pohybu, expozici, duální ukládání, časosběrné video, videosmyčku, zpoždění zapnutí, automatické vypnutí, vyvážení bílé, ISO a další. Velmi se nám líbila funkce zapni a nahrávej, kdy kamerka po svém spuštění začne ihned natáčet.

Dále si lze pohrát třeba se zvukovou signalizací, nastavením času, formátem data, jazyky, LED signalizací a třeba Wi-Fi. I tuto technologii kamerka podporuje. Není tak problém stáhnout si aplikaci do vašeho chytrého zařízení a kameru ovládat na dálku. A to se vším všudy, se všemi funkcemi a serepetičkami. Řidiče potěší i přítomnost módu autokamery, kterému jde ruku v ruce zpožděné vypnutí.

Je toho zkrátka velké množství, kterým se budete prodírat hodně dlouho. Tedy pokud chcete. Jestliže vás všemožné detaily nezajímají, jednoduše nastavíte maximum a o nic víc se starat nemusíte.

Potěšila nás i možnost přehrávání videí a prohlížení fotografií přímo na přístroji. Na obrazovce se můžete rovnou přesvědčit, zdali výsledná práce za něco stojí nebo poputuje rovnou do elektronického koše. Pro úplnost ještě připišme, že pro maximální kvalitu je třeba přikoupit odpovídající microSD kartu UHS-I U3. Kamerka spolkne paměťovou kartu s kapacitou až 128 GB.

Niceboy VEGA 5

Drobnou zastávku ještě chtě nechtě musíme podniknout u výkonu kamerky Niceboy VEGA 5. Přepínání mezi jednotlivými módy je totiž vcelku pomalé, a také jednotlivé načítání obsahu docela trvá. Vyrovnaní vytrvalci si sekundových prodlev dost možná ani nevšimnou, ovšem mírně nervóznější jedinci budou mít asi trošku problém. Použitý procesor Ambarella A12 dle nás zkrátka nestíhá a na svých bedrech má naloženo až přespříliš.

Naší tezi odpovídá také zahřívání – nebo možná rovnou přehřívání. Tělo kamerky se totiž velice brzy oteplí, a to nejen při natáčení, ale také při běžném listování v menu. Je tak na pováženou, jak dlouho zůstane přístroj stabilní v rámci svých obvyklých mezí.

Displej – 8/10

Při používání akční kamery Niceboy VEGA 5 budete hledět do 2 palcového LCD displeje. Jeho barevná plocha je zcela nedotyková, a tak je veškeré ovládání předáno režii mechanických tlačítek. My jsme tuto alternativu přivítali v dobrém. Jsme toho názoru, že ovládání dotyky by bylo spíše na obtíž.

Niceboy VEGA 5

Podíváme-li se na možnosti nastavení displeje, výrobce nám toho moc nenaservíroval – k mání je pouze spořič displeje (až 5 minut). Asi nejvíce nám chybí regulace jasu. Tovární je sice dostatečný a za běžných podmínek příjemně čitelný, ovšem ve tři hodiny ráno naše unavené oči trošku bědovaly.

Informativní stránku zastává obrazovka dobře. Během používání je k vidění aktuálně vybraný mód, kvalita, poměr stran, dále třeba aktuální stav baterie, datum, čas a ještě kapacita vložené karty. Je i potěšující, že veškeré diody a zvuk lze povypínat. Není problém se ani zbavit symbolů na obrazovce, čímž displej zbavíme rušivých elementů.

Trošku nás ale zarazilo, že v případě vypnutých ukazatelů nebliká na displeji ani červená tečka značící nahrávání. Člověk pak ani neví, zdali natáčí nebo je kamera v klidu.

Výdrž baterie a doba nabíjení – 6,5/10

Uvnitř akční kamery je vložena baterie o kapacitě 1050 mAh. Výrobce slibuje 90 minutový provoz, nicméně praxe hovoří asi o 70, maximálně 80 minutách. Stěžejní nicméně je, jakou kvalitou natáčíte a celkově jakým způsobem s kamerkou nakládáte. Je totiž rozdíl, pokud budete natáčet na maximální rozlišení se zapnutým displejem, anebo na nejnižší rozlišení při vypnuté obrazovce.

Niceboy VEGA 5 - baterie

Nabíjecí proces trvá průměrně asi dvě hodiny. To není špatný výsledek, což se ale nedá říci o nedůvěryhodném ukazateli baterie. Nejednou jsme s kamerou natáčeli a baterie byla na své polovině, přičemž během několika minut se natáčení ukončilo s tím, že je baterie zcela vybitá. Po zapnutí přístroje ale stav baterie opět ukázal, že je energie dost. A ono jí skutečně dost bylo, protože jsme mohli pokračovat v natáčení třeba minutu a půl. Problém vidíme nikoliv v odfláknuté práci výrobců, ale spíše nějaké „softwarové nesouhře”.

Niceboy VEGA 5

Výdrž baterie tedy hodnotíme spíše průměrně. Hlavně z důvodu velké nespolehlivosti. Baterie vás zkrátka zatratí v nejméně příhodném okamžiku, jak už to tak bývá. Akčnějším zájemcům tak doporučujeme kromě microSD karty přikoupit ještě druhou baterii.

A když jsme u nabíjení a baterií, nesmíme zapomenout pochválit její snadnou výměnu. Stačí nehtem odklopit krytku, zatáhnout za šňůrku a baterie je ihned venku. Prostě jednoduchý systém, který se nám osvědčil. Krytka kupodivu ani nevypadává a nijak se neviklá. V jednoduchosti je zkrátka velká síla.

Kvalita videí a fotografií – 9/10

Poslední a velmi důležitou stránkou je kvalita videí a snímků. O výsledky se stará senzor Sony IMX117. Tomu stojí po boku různé stabilizace a další vychytávky. Kvalitu videí si lze vybrat mezi nepřeberným množstvím rozlišení. Kamerka podporuje nativní kvalitu 4K (3840 × 2160 pixelů, 16:9) při 30 snímcích za sekundu, dále třeba 1920 × 1080 pixelů při 120 snímcích za sekundu, nebo 1280 × 720 pixelů při 200 snímcích za sekundu.

Více fotografií v originálním rozlišení najdete tady.

Natočené výsledky jsou syté a barvité, přičemž většina detailů je příjemně ostrá a po šumu není nikde ani památky. A líbí se nám i noční záběry. Ani při 4K rozlišení při 30 FPS nejsou videa trhaná a hezky se na ně kouká. Trošku problém ale nastává v okamžiku, kdy se s kamerkou pohybujete. Stabilizace se sice snaží ustavičně bojovat, ovšem jisté rezervy přece jenom má.

Během natáčení jsou také dosti slyšet pohyby našich prstů, kterými svíráme tělo přístroje. Člověk se může snažit sebevíc, ale mikrofon zkrátka nahrává i to, co si zrovna nepřejeme. Jsme si ale jisti, že trocha cviku tento rádoby neduh odstraní. Ani kvalita nahrávaných zvuků není kdovíjaká – spíše slabě průměrná. Pro amatérské natáčení je ovšem kamerka plně dostačující.

Také fotografie se dají pořizovat v mnoha rozlišeních. Největší dosahuje hodnot 4608 × 3456 pixelů, přičemž nejnižší zase 2048 × 1536 pixelů. Za ideálních podmínek vypadají výsledné snímky povětšinou dobře. Líbí se nám hlavně podání barev, které se kladně projevilo v případě videí.

Jisté rezervy ale objektiv vykazuje u světelnosti, kdy jsou fotografie často až příliš tmavé. Noční snímky jsou rovněž ucházející, ovšem rušivé prvky typu veřejné osvětlení čočka příliš dobře nezvládá.

Závěrečné hodnocení

8.3

Skvělá

Akční kamerka Niceboy VEGA 5 se ukázala jako funkční a snadno ovladatelná. Zvládne natočit hezká videa až v 4K rozlišení, přičemž nadmíru nás potěšilo bohaté příslušenství uvnitř balení. Výdrž baterie ale mohla být trošku větší.

Design a zpracování
9
Manipulace a ovládání
8.5
Funkce
9
Displej
8
Výdrž baterie
6.5
Kvalita videí a fotografií
9
Klady
 • Hezký a elegantní design
 • Pohodlná manipulace
 • Snadné ovládání
 • Nepřeberné množství funkcí
 • Skvělá kvalita videí (až 4K)
 • Velké množství příslušenství
Zápory
 • Nelze nastavit jas displeje
 • Průměrná výdrž baterie
 • Nespolehlivý indikátor baterie
 • Průměrná zvuková kvalita
 • Kamerka se zahřívá

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 4.5 (10 hlasů)

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář