Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Recenze » Mobilní telefony

Recenze Apple iPhone 7 128GB

31. 8. 2018 aktualizováno

Vzali jsme si do parády pro někoho sice starší, ale i přesto stále aktuální telefon Apple iPhone 7 128GB. Jeho cena začíná na nějakých 18 000 Kč, a je skvělou alternativou pro člověka, který chce mobilní telefon se systémem iOS a nechce přitom utratit 30 tisíc za nejmodernější model X.

K dostání je v černé, stříbrné, temně černé nebo růžově zlaté variantě, kterou považujeme za nejméně okoukanou. iPhone se vyrábí ve dvou paměťových variantách, a to s 32GB nebo 128GB pamětí. Raději jsme sáhli po té větší, neboť jsme chtěli předejít problémům s nedostatkem prostoru, abychom telefon pořádně otestovali.

Obsah balení

Apple si na zážitku z rozbalení svých produktů vždy potrpí. Jako první vždy přijde na řadu telefon, pod ním nalezneme špendlík na vyndání šuplíku na SIM kartu, nabíječku, datový USB kabel, sluchátka s lightning konektorem a redukci z lightning konektoru na klasický 3,5 mm sluchátkový jack. Ostatní příslušenství si už člověk musí vybrat sám podle svého uvážení.

Apple iPhone 7 128GB - obsah balení

Design a zpracování – 8/10

Design u modelu 7 zůstává stejný jako u jeho předchůdců. Takže neohromí, ale ani neurazí. Při nízké hmotnosti 138 gramů a rozměrech 138,3 × 67,1 × 7,1 mm se v ruce drží pohodlně. Hliníková záda jsou do ruky příjemná, ale mají jednu drobnou nevýhodu. Telefon je poměrně kluzký, takže bez použití obalu hrozí riziko, že vám vyklouzne a spadne na zem.

Apple i tentokrát zůstal u minima tlačítek. Nalezneme zde zapínací tlačítko na pravém boku a tlačítka ovládání hlasitosti na levé straně. Nejpoužívanějším bude kulatý home button ve spodní části pod displejem telefonu.

Tímto tlačítkem vždy vyjíždíte z aplikace pryč a má i více ovládacích funkcí včetně skenování otisku prstů za účelem odemčení telefonu. Home button prošel jednou velkou změnou, jelikož už není mechanickým tlačítkem a o veškeré funkce se stará snímač tlaku.

Pocit cvaknutí vám dává haptický motorek (slouží i pro vibrace telefonu). Po přechodu ze starších modelů iPhone vám to možná přijde trochu divné, ale věřte, že si velice rychle zvyknete.

Apple iPhone 7 128GB

Telefon bohužel postrádá klasický 3,5 mm konektor, což nám při použití přišlo trochu jako problém. Pokud chcete poslouchat hudbu a zároveň nabít telefon, tak máte bez rozdvojky nebo bezdrátových sluchátek smůlu. Podle Apple k tomuto kroku došlo kvůli vodotěsnosti telefonu. Ještě dodejme, že iPhone 7 splňuje svými parametry vše, co je potřeba k obdržení certifikace vodotěsnosti IP67.

Displej – 8,5/10

Retina displej s rozlišením 1 334 × 750 pixelů zobrazuje opravdu nádherně. Jeho jemnost a hlavně vyvážení sytosti barev nás velice zaujala. Velikost je tak akorát a nejvíc nám vyhovovalo, že dokážeme SMS napsat jednou rukou.

Apple iPhone 7 128GB

To se vám u rozměrově větší verze iPhone 7 Plus jen tak nepovede. Další velkou výhodou je jeho dotyková odezva. I přes relativně malá tlačítka klávesnice se nám prakticky nestalo, že bychom se překlepli. Což představuje pro člověka komunikujícího prostřednictvím zpráv a sociálních síti velkou výhodu.

Apple si připravil ještě vychytávku Night shift, která při svém zapnutí změní barvy displeje na teplejší odstíny. Je to skvělá věc obzvlášť v podvečer, kdy je vnější osvětlení slabé. Nastavili jsme si tuto funkci na automatické zapnutí po západu slunce a musíme uznat, že se do telefonu při večerním brouzdání internetu koukalo podstatně lépe.

Náš tip

Upřednostňujete luxus a kvalitu? V takovém případě se podívejte na prémiové telefony.

Hardware a výkon – 8,5/10

Apple iPhone 7 disponuje procesorem A10 s 64bitovou architekturou. Že vám to nic neřekne? Ano, takový Apple je. Důležitější je jeho integrace s operačním systémem iOS 11.

Zvládá v pohodě i ty nejnáročnější hry, a pokud vám přijde zrovna zpráva na “mesíku”, tak nemáte problém na ní odpovědět a ve hře se vrátit tam, kde jste zrovna skončili. AnTuTu test hardwaru vykázal 141 491 bodů, což je například o nějakých 60 tisíc slabší výsledek než v případě dražšího smartphonu Huawei P20 Pro.

Apple iPhone 7 128GB - AnTuTu hardware

Při hraní her opět oceníte nějaký obal, neboť se telefon při větším výkonu hodně zahřívá. Hliník jako vodivý materiál rozvede teplo po celé šíři zadní strany, což není obzvlášť při letních dnech moc příjemný pocit. Interní uložiště se 128 GB je dostatečné a ani nás netrápila nemožnost přidání paměťové karty.

Tenhle iPhone patří mezi první model, který byl poctěn stereo reproduktory. Vynaložené úsilí se zjevně vyplatilo a výsledkem je kvalitní a hodně hlasitý zvuk. Takové parametry oceníte jak při sledování filmů, tak při hraní her či hlasitém odposlechu.

Výdrž baterie a doba nabíjení – 8/10

Baterie je se svojí hodnotou 1 960 mAh pro použití telefonu dostačující. Výdrž surfování po internetu představuje dle výrobce 13 hodin, a musíme říct, že taková hodnota odpovídá. To samé platí i pro přehrávání videa.

Výrobcem udané hodnoty sice platí při minimálním jasu, ale i na polovinu svítivosti displeje jsme se k nim velmi blížili. Při běžném užívání iPhone vydrží zhruba den a půl, což je s ohledem na kapacitu baterie dosti překvapivé.

K našemu překvapení jsme na jedno procento baterie byli schopni fungovat online na internetu dobrých 12 minut. Škoda, že testovaný model nelze nabíjet bezdrátově.

Když potřebujete rychle telefon dobít, z nějakých 20 % se na 80 % dostane do hodiny. Z úplného vybít se na plnou kapacitu dostanete asi za dvě hodiny. Testování serveru GSMarena.com prozradilo, že recenzovaný iPhone vydrží v chodu 61 hodin, což je lehce podprůměrný výsledek.

Fotoaparát a kamera – 9/10

Teď se přesuneme k tomu nejzajímavějšímu. Kdo už iPhone vlastnil, tak si určitě všimne velikosti zadní kamery. Ta se oproti předchozím modelům značně zvětšila. Má to jediný důvod: 12megapixelový objektiv je širokoúhlý a jeho světelnost činí f/1,8, což při večerním focení určitě oceníte. Na čelní straně pak najdete selfie kamerku se 7 Mpx a světelností f/2.2.

Více originálních fotografií najdete tady.

iPhone pořizuje opravdu kvalitní a ostré fotografie, a při prosluněných snímcích často nepoznáte rozdíl mezi fotografii pořízenou iPhonem a digitální zrcadlovkou. Rozpoznávání obličejů na snímané scéně v kombinaci s autofocusem funguje skvěle. Nemusíte si dělat starosti, aby telefon zachytil ostrost scény správně.

Novinkou u iPhone 7 je optická stabilizace obrazu. Tuto funkci jsme otestovali snadno, zkusili jsme poskakovat na místě a vyfotit scénu. Výsledek byl překvapující, fotografie byla ostrá, jako kdybychom stáli v klidu. Pro milovníky fotografování je to skvělá zpráva. Nemusí již kvůli této funkci pořizovat větší „pluskový” model.

Dokonalost při focení vám nabídne i čtyřdiodový True Tone blesk. Kamera fotoaparátu totiž snímá barevnost snímané scény a dle toho vyhodnotí, jakou barvu při přisvícení má použít, aby působila věrohodně a nenastalo obvyklé zbarvení odstínů do červena. Ostatně podívejte se na skvělé noční výsledky.

Stejně kvalitně jako fotografie působí i nahraná videa. Maximálního rozlišení 4K je možné dosáhnout při 30 FPS. Ovšem pokud si rádi hrajete s editací pohyblivých snímků, doporučujeme rozlišení snížit na Full HD.

Dosáhnete tím 60 FPS a tím pádem i kvalitnějšího video výstupu. Automatické rozpoznávání obličejů funguje i zde, takže se opět nemusíte bát o rozostřené záběry vašich známých. Samotné režimy snímání scén už je lepší si vyzkoušet postupně a vybrat si to, co vám bude nejvíc vyhovovat.

Systém a konektivita – 8,5/10

Systém iOS je již stálicí mezi mobilním operačními systémy. Jeho provázanost s počítačovým světem Mac OS X je sice patrná, ale pokud zrovna Mac nevlastníte, tak to ničemu nevadí. Odemykání telefonu otiskem prstů je svižné a rozhodně pohodlnější než zadávání číselného PINu.

Bez odemčení telefonu můžete ovládat konektivitu přes Bluetooth verze 4.2, mobilní data až po Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac. iOS 11 nás mile překvapil. Zapínání osobního hotspotu již nemusíte hledat v nastavení. Stačí umístit prst pod displej a táhnou nahoru. A přidržením prstu na ikonkách konektivity nám vyjedou další možnosti včetně zapnutí hotspotu.

Právě podržení prstů na jakékoliv aplikaci dostanete na výběr z mnoha možností jejího využití bez nutnosti jí zapnout a tuto možnost samostatně hledat. Jde to opravdu snadno a intuitivně. Obecně i systém patří mezi ty rychlé a nějaké zdlouhavé načítání tady vůbec neplatí.

Propojitelnost se službami jako jsou Google drive, Gmail i Microsoft Office je samozřejmostí a aplikace k tomu potřebné naleznete v obchodu App Store. Vypadají víceméně stejně jako v konkurenčním systému Android, takže přechodu na platformu iOS se bát nemusíte. Spolehnout se můžete i na podporu LTE, GPS a NFC.

Na česky rozumějící asistentku Siri, za pomocí které je možné telefon ovládat hlasem, si musíme bohužel ještě počkat. To samé platí i pro diktování textu. Za volantem bez zastavení prostě SMS nenapíšete. Na druhou stranu jsme tuto funkci při našem testování neměli potřebu ani využít.

Recenze a zkušenosti zákazníků

Na portálu Heureka telefon sklidil hodnocení 94 % od 138 uživatelů, kteří společně oceňují kvalitní obrazovku, výbavu a používání.

Ze zahraničních recenzí se nám líbilo psaní na serveru TheVerge.com, kde tamní recenzent chválí voděodolnost, vylepšené kamerky, baterii a skvělý displej. Fotoaparáty vyzdvihují také na stránce TechRadar.com.

Alternativy k iPhone 7

Ten kdo kouká po novém iPhonu, bude určitě rozmýšlet mezi sedmičkou a modelem iPhone 8. Daný model díky přepracovanému tělu konečně nabízí bezdrátové nabíjení. Je tím vyřešen věčný problém s kabely a redukcemi. Prostě ho položíte a nabíjíte. Jeho další velkou výhodou je vylepšená čočka kamery. Nově nabízí 60 FPS při rozlišení 4K. Můžete tedy točit a zpracovávat videa ještě ve větší kvalitě než doposud. Ovšem jeho pořizovací cena je o něco vyšší.

Ve stejné velikosti telefonu se dá vybrat ještě iPhone X, což je vrcholný model značky Apple. Odpovídá tomu i jeho vysoká cena.

Náš tip

Pokud si potrpíte na aktuální trendy, vyzkoušejte některý z aktuálních prémiových telefonů.

Závěrečné hodnocení

8.4

Skvělý

iPhone 7 patří mezi elegantní smartphony s pohledným displejem, slušným výkonem a precizními fotografickými a natáčecími výsledky. Někoho může zabolet pomalejší nabíjení a minimum inovací.

Design a zpracování
8
Displej
8.5
Hardware a výkon
8.5
Výdrž baterie
8
Fotoaparát a kamera
9
Systém a konektivita
8.5
Klady
  • Elegantní vzhled
  • Skvělý displej
  • Vysoký výkon a optimalizace
  • Krásné fotografie a 4K videa
  • Voděodolná konstrukce
  • Odladěný systém
Zápory
  • Pomalejší nabíjení
  • Absence bezdrátového nabíjení
  • Málo inovací
  • Vyšší cena

Nejprodávanější mobilní telefony

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 5.0 (1 hlas)

Autor recenze

Vít Kosina
Vít Kosina

Fotograf a redaktor na volné noze se zájmem o všechno, co za to stojí. Více o mně najdete na mém Facebooku.

Podobné články

Diskuze a zkušenosti

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář