Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze Asus ROG Zephyrus G14

23. 6. 2020 aktualizováno

Recenze notebooku Asus GA401IU-HE021T

Pokud hledáte vysoký výkon v elegantním a kompaktním těle, testovaný notebook Asus ROG Zephyrus G14 by vás mohl oslovit. Nabízí výkonný procesor a solidní grafickou kartu včetně 120Hz displeje. Více se dozvíte v recenzi.

Pozor

Asus ROG Zephyrus G14 se prodává v různých konfiguracích, které se mohou od recenzovaného modelu lišit. Proto si důkladně prozkoumejte specifikace vámi vybraného notebooku.

Obsah balení

Součástí balení je kompaktní notebook Asus GA401IU-HE021T, nabíjecí adaptér a brožurky. Krabice je vyrobena z tvrdého kartonu, takže může dlouhou dobu sloužit pro převoz.

Recenze Asus GA401IU-HE021T - balení

Design a zpracování – 8,5/10

Námi testovaný model se jmenuje Asus ROG Zephyrus G14 GA401IU-HE021T. Již na první pohled nás zaujal svým poutavým zpracováním. Bílá barva působí luxusně, v kombinaci se stříbrnou pak ještě lépe. Horní strana je plastová, stěžejní části jsou vyrobeny ze slitiny hořčíku. Všechny části jsou pevné a nikde nic neskřípe.

test Asus GA401IU-HE021T

Přenosný počítač váží kolem 1,7 kg, což je – s ohledem na HW výbavu – slušné číslo. Po otevření spatříte podsvícenou klávesnici bez numerického bloku. Nechybí jí touchpad a známá dvojice tlačítek, která jsou implementována přímo do dotykové plošky.

Vrchní strana nabízí rychlý přístup k regulaci hlasitosti, mikrofonu a aplikaci Armoury Crate. Díky ní máte okamžitý přehled nad využitím počítače, přičemž si lze plynule přepínat mezi pracovním nebo herním výkonem. Na panelu jsou také informační diody a tlačítko pro zapínání, které zároveň funguje jako čtečka otisků prstů. Ta vždy nepracuje stoprocentně, ale při troše cviku je na ni spolehnutí.

Reproduktory sídlí hned pod klávesami na vrchní straně, další dva jsou po bocích zespodu. K dispozici jsou tedy 4 repráčky. Zvuk se šine přímo na vás a do okolí. Je kvalitní, hlasitý a působí „prostorově”. Pro soukromý poslech se potom nabízí 3,55mm jack pro připojení sluchátek. Na levé straně je dále přichystán USB-C port, HDMI konektor a zdířka pro zapojení adaptéru. Protější pravice má další USB-C a 2 klasické USB-A porty.

Tady jsem narazil na nepraktickou věc. Po zapojení mojí myši do volného USB, nešlo připojit redukci s microSD kartou. Notebook totiž nemá samostatnou čtečku, takže jsem musel myš vždy vypojit, přetáhnout soubory a zase zapojit.

Také pozice USB při pravé straně není dle mého nejšťastnější. Většina uživatelů bude mít nepochybně myš na pravé straně stejně jako já, takže jim bude kabel překážet. Internetové připojení navíc může zařízení přijímat pouze v rámci Wi-Fi, protože chybí LAN zdířka. Při hraní jsem však vysokým PINGem netrpěl (samozřejmě záleží na rychlosti internetového připojení atd.).

Chlazení je vyvedeno na bocích, na čele a typicky na spodní straně. Tady si přenosný počítač pomáhá kloubovým mechanismem, který po otevření základnu mírně vyzdvihne. Takový krok přispívá k efektivnějšímu chlazení, což je jedině dobře. Počítač jinak sedí díky gumovým ploškám skvěle a při hraní ani práci se ani nehne.

Na klávesnici se mi dobře psal text. Má příjemný zdvih a odezvu. Díky podsvícení se na ní dá pracovat i v nočních hodinách. Světlá barva notebooku ovšem někdy způsobuje mírnou nepřehlednost, kdy tlačítka „splývají” s okolními. Pokročilý uživatel však nebude mít žádný problém, protože dobře ví, kde se jaké písmenko a symbol nachází.

Displej – 9/10

Asus ROG Zephyrus G14 je osazen kvalitním 14palcovým IPS displejem. Matný povrch je příjemný na pohled, přítomné rozlišení 1920 × 1080 pixelů s frekvencí 120 Hz dodávají textu a detailům významný přínos. Oproti klasickým notebookům s 60 Hz je zde vidět velký rozdíl.

test Asus GA401IU-HE021T

Recenzovaný stroj je proto skvělý jak na hraní her (pokud vám nevadí 14″ displej), kde využijete vysoké snímkování, tak pro náročné grafické aplikace nebo úpravu fotografií. Spokojen jsem byl i s maximálním jasem a pozorovacími úhly. Je to zkrátka radost pohledět. Celkový pocit nijak nekazí ani přítomné rámečky. Displeji chybí snad jen webkamera.

Hardware a výkon – 9/10

Výkonu má ROG Zephyrus G14 na rozdávání. Stěžejní element představuje výkonný procesor AMD Ryzen 7-4800HS a grafická karta NVIDIA GeForce GTX 1660 Ti s 6 GB. Rychlé načítání a ukládání si vzalo na starosti 16 GB operačních pamětí.

test Asus GA401IU-HE021T - systém

Testovaný notebook bez potíží zvládl nejnáročnější hry, jako je Battlefield V, Borderlands 3 nebo populární střílečky Counter-Strike: Global Offensive a Fortnite. Frekvence snímkování se vždy drží nebo pohybuje kolem 60, takže prostě ideální hráčský sen. Daný stroj však není určen primárně k hraní PC her. Jen dodávám, že si zahrát můžete.

Soubory, fotky a hry si máte možnost ukládat na rychlý 1TB SSD disk. Takový prostor plně dostačuje i hodně náročným uživatelům. Co se týče ventilátorů, kvalitní chlazení je zde znát. Jak už to tak ale bývá zvykem, kompaktní šasi se hlučnějšímu provozu při vysokém zatížení nevyhne. Už jsem ale testoval mnohem horší případy. Navíc, jak jsme si řekli před chvílí, při hraní můžete sáhnout po sluchátkách – případně si výkon usměrnit přes Armoury Crate.

Výdrž baterie – 8/10

Hodnocený přístroj byl osazen 4článkovou baterií s kapacitou 76 Wh. Při troše snažení vám vydrží na obvyklou práci po dobu přibližně 5-6 hodin. Při hraní se však výdrž samozřejmě výrazně snižuje, v takovém případě je nutné připojení k síti. Jako plnohodnotný pracovní nástroj si však Asus ROG Zephyrus G14 představit dokážu.

Recenze Asus GA401IU-HE021T - nabíjecí adaptér

Nabíjení probíhá přes 180W adaptér. Doba dobíjení se pohybuje něco přes 2 hodiny. Skvělé přitom je, že se počítač dobíjí i přes USB-C port, takže nutně nemusíte s sebou brát těžkou a rozměrnou nabíječku s kabeláží.

Systém a konektivita – 9/10

Recenzovaný notebook běží na operačním systému Windows 10 Home. Uživatelské prostředí je plynulé a veškeré operace se rychle načítají. Asus ROG Zephyrus G14 si na výkon stěžovat zkrátka nemůže. Bohatá je také nabídka konektorů, mezi nimiž najdete HDMI, klasické USB a moderní USB-C. Dostalo se také na sluchátkový jack a čtečku otisků prstů pro odemykání systému. Co může někomu chybět je čtečka SD karet.

Určitě potěšující zprávou je rychlá bezdrátová technologie Wi-Fi 6 a podpora Bluetooth 5. Pro někoho ale může být zásadním nedostatkem absence LAN portu pro internetový kabel. Všechno tak musíte stahovat bezdrátově, což u pomalejšího připojení může být někdy problém. Pokud ale zvážíme kompaktnost a nízkou hmotnost celého stroje, určitě není primárně určen jako náhrada stolního PC.

Závěrečné hodnocení

8.7

Skvělý

Asus ROG Zephyrus G14 je skvělý notebook v kompaktním těle, který nabízí vysoký výkon, krásný 120Hz panel, kvalitní zvuk a čtečku otisků prstů. Hezky se na něm pracuje a hrají hry. Hráče však limituje menší displej.

Design a zpracování
8.5
Displej
9
Hardware a výkon
9
Výdrž baterie
8
Systém a konektivita
9
Klady
  • Pěkné a kompaktní zpracování
  • Efektivní chlazení
  • 14“ FHD displej se 120 Hz
  • Příjemná klávesnice a touchpad
  • Slušný výkon i pro hraní
  • 1TB SSD disk
  • Spousta konektorů včetně USB-C a 3,5mm jacku
Zápory
  • Postrádáme USB-A na levé straně
  • Chybí čtečka microSD
  • Vyšší cena

Nejprodávanější notebooky

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 5.0 (1 hlas)

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář