Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Recenze » Notebooky

Recenze Asus TUF Gaming A15 FA506II-BQ027T

23. 6. 2020 aktualizováno

test Asus TUF Gaming A15 FA506II-BQ027T

Patříte mezi zapálené hráče PC her, kteří chtějí dostatek výkonu za co nejnižší cenu? V takovém případě věnujte pozornost hernímu notebooku TUF Gaming A15. Za stále slušné peníze kolem 30 000 Kč se dočkáte vybaveného a schopného stroje pro aktuální herní pecky.

Pozor

Asus TUF Gaming A15 se prodává v různých konfiguracích, které se mohou od recenzovaného typu lišit. Před koupí důkladně prozkoumejte specifikace vámi vybraného notebooku.

Obsah balení

Uvnitř krabice na vás nečeká žádné překvapení. Kromě notebooku Asus TUF Gaming A15 FA506II-BQ027T, 150W nabíjecího adaptéru a brožurek nic dalšího nenajdete. Jinak krabice je dostatečně bytelná natolik, aby mohla delší dobu sloužit pro bezpečný transport zařízení.

Recenze herního notebooku Asus TUF Gaming A15 FA506II-BQ027T - obsah balení

Design a zpracování – 9/10

Konstrukce notebooku Asus je plastová. Rozměrově se vešla do parametrů 35,9 × 2,49 × 25,6 cm a hmotnosti 2,3 kilogramu. Přenosný počítač je kvůli 15,6“ obrazovce logicky rozměrnější, takže jeho přítomnost na zádech ucítíte. Horní stranu výklopného víka zdobí elegantní logo. Celkově vzato se však testované zařízení tváří konzervativně, což nemusí být vůbec na škodu.

test herního notebooku Asus TUF Gaming A15 FA506II-BQ027T

Jiná situace nastává po otevření. Uvnitř se rozprostírá plně podsvícená klávesnice. Nechybí typické barvy a zvýrazněné hráčské klávesy „WASD“. Při pravé straně najdete plnohodnotnou numerickou klávesnici, v horní části rychlé volby pro ztlumení zvuku, výběr výkonu v rámci několika režimů, ovládání jasu a další známosti. V okolí nechybí ani stavové kontrolky a samostatné tlačítko „power“.

Klávesnici jsem si okamžitě zamiloval. Krásně se na ní píše, má jemný stisk a tichý chod. Samou chválu snáším také na přítomný touchpad. Ploška je na omak příjemná, podporuje gesta a dvojice mechanických tlačítek má tichou odezvu. Na herním notebooku Asus tedy můžete klidně i pracovat. Brzdit vás rozhodně nebude.

Nad avizovaným 15,6“ FHD displejem se nachází mikrofon a kamera pro video hovory. Co se týče konektivity, její nabídka je bohatá, byť jisté nedostatky přece jenom má. Chybí totiž čtečka paměťových karet. Na druhou stranu se dostalo na fyzický ethernetový port, HDMI konektor, 3 klasické USB-A porty, USB-C a 3,5mm audio jack pro sluchátka. V pravém horním rohu potom sídlí bezpečnostní slot Kensington.

Chlazení se standardně nachází na spodní a zadní straně, kde jsou viditelné větrací průduchy. Notebook je opatřen několika gumovými ploškami, takže na stole nemá snahu cestovat. Naopak – je naprosto stabilní. Na levé a pravé straně spodní části počítače jsou také umístěny reproduktory. Ty hrají velmi slušně a hlavně hlasitě. Pro hraní a poslech ideální.

Z mého pohledu nelze  konstrukci Asus TUF Gaming A15 FA506II-BQ027T žádný zásadní nedostatek vyčíst. Někomu by snad mohl vadit méně agresivní hráčský vzhled. Na druhou stranu co vadí jednomu se může líbit druhému.

Displej – 8/10

Recenzovaný herní notebook vlastní klasický 15,6palcový IPS displej. Standardní rozlišení 1920 × 1080 pixelů s 60 Hz je pro dnešní hraní stále jedno z nejlepších (v dané cenové třídě). Při hraní jsem neměl s obrazovkou problém. Barvy jsou syté a detaily dle očekávání.

Kde se displej nepochlapil jsou slabší pozorovací úhly. Jako hráče vás omezovat nijak nebudou, okolní přísedící už ale tak dobře na obrazovku/hru neuvidí. Taktéž jsem zaznamenal slabší maximální jas. Některé notebooky doslova „řežou do očí“, tady jsem se něčeho takového nedočkal.

Celkově vzato je 15,6″ panel v pořádku. Jestli ale výrobce někde šetřil, tak je to právě na tomto místě. Jako aktivní hráč však razím názor, že většině hráčům avizované nedokonalosti vadit vůbec nebudou.

Hardware a výkon – 8/10

Na výpisy technických údajů a titěrných specifikací nejsme. Můžeme vás nicméně ubezpečit, že na Asus TUF Gaming A15 FA506II-BQ027T rozjedete jakoukoliv hru současnosti. Ačkoliv někdy budete muset ubrat detaily a vypnout nějakou tu grafickou parádu, výkon vás omezovat prakticky nebude.

test herního notebooku Asus TUF Gaming A15 FA506II-BQ027T - hardware

Testovaný herní notebook byl osazen grafikou NVIDIA GeForce GTX 1650 Ti 4GB a 16 GB operačních pamětí na DDR4. Jasně, není to žádná ultra výkonná herní PC sestava, praxe ale ukázala, že si bez problémů zahrajete na vysoké detaily třeba Assassin’s Creed Origins, nové Call of Duty, Battlefield V, betaverzi Torchlight III nebo e-sport stálici Counter-Strike: Global Offensive na maximální detaily.

Na výkonu se výraznou měrou podílí výkonný procesor AMD Ryzen 7 4800H, který překvapivě zavítal i do takto nízké cenové kategorie. Ten kromě vysokého výkonu není náročný na spotřebu, o čemž si něco řekneme za malou chvíli u výdrže baterie.

Pro ukládání her slouží Kingston OM8PCP3512F-AB SSD disk s 512 GB prostoru, uložiště si lze rozšířit i koupí druhého pevného disku. 512 GB není málo, ale pokud si stáhnete GTA V a nové CoD, s místem vyjdete možná jen tak tak…

test herního notebooku Asus TUF Gaming A15 FA506II-BQ027T

Kde ale herní notebook zklamal je hlučnost. Pokud na počítači jen začnete otevírat více oken nebo něco instalovat, chladící soustava se okamžitě spustí. Při hraní je hlučnost velmi vysoká, takže hraní bez sluchátek není vlastně ani myslitelné. Hráli jsme s kamarádem vedle sebe Torchlight III, tedy méně náročnou hru, ale větráky z testovaného stroje nás hodně otravovaly.

V rámci několika režimů si sice lze přepínat mezi několika výkonnostními módy, ani tak se ale hluk příliš neutiší (a proč si ještě snižovat výkon, že?). Takže i když se na přenosném počítači skvěle píše, pobyt v kanceláři mezi dalšími kolegy nedoporučuji.

Výdrž baterie – 8,5/10

Recenzovaný herní notebook má papírově slabou baterii. Konkrétně využívá energii z 3článkové baterie s kapacitou 48 Wh. Výdrž se však pohybuje kolem 5-6 hodin, což je velmi slušný výsledek. Takové hodnoty platí samozřejmě pouze při surfování nebo lehčí práci s Wordem: v případě hraní je připojení do elektrické sítě nutností – už kvůli výkonu.

Recenze herního notebooku Asus TUF Gaming A15 FA506II-BQ027T - adaptér

Doba nabíjení se pohybuje kolem 2 hodin. Dobíjení probíhá přes 150W adaptér, který je kompaktní. Kabeláž je přitom dostatečně dlouhá, takže můžete mít počítač na stole a na nedalekou zásuvku dosáhnete.

Systém a konektivita – 9,5/10

Recenzovaný notebook Asus TUF Gaming A15 FA506II-BQ027T běží na operačním systému Windows 10 Home. Jak jsme si řekli výše, po bocích najdete několik klasických USB portů, HDMI a dokonce i USB-C konektor. Co chybí je čtečka paměťových karet – tu si musíte nahradit redukcí. Konstrukce (naštěstí) postrádá i mechaniku.

Notebook podporuje WiFi 802.11ac a Bluetooth verze 5. Nechybí LAN zdířka pro pevné připojení k internetu, takže starší/pomalejší Wi-Fi ani nevadí. Inženýři dobře vědí, že je nízký PING pro hráče zcela zásadní.

Systém vám nabídne aplikaci Armoury Crate, v jejímž rámci přehledně vidíte nejdůležitější údaje o chování počítače, statistikách procesoru, frekvenci paměti a otáčkách ventilátoru. Jedním kliknutím si navolíte tichý režim, výkon nebo nejsilnější Turbo, které vytěží z procesoru AMD Ryzen 7 4800H a grafické karty možné maximum.

Závěrečné hodnocení

8.6

Skvělý

Asus TUF Gaming A15 FA506II-BQ027T je kvalitní herní notebook pro běžné hráče, kteří si chtějí zahrát nejnovější hry na vysoké detaily. Až na hlučnější chlazení mu není vlastně ani co vytknout. Výborná je i cena, jež počítač řadí mezi nejlepší v poměru cena a výkon.

Design a zpracování
9
Displej
8
Hardware a výkon
8
Výdrž baterie
8.5
Systém a konektivita
9.5
Klady
  • Velký 15,6“ FHD displej
  • Příjemná klávesnice i na psaní
  • Vysoký herní výkon
  • Slušná výdrž na baterii
  • Spousta konektorů včetně USB-C a 3,5mm jacku
  • Krásné podsvícení
  • Skvělý poměr cena/výkon
Zápory
  • Vysoká hlučnost
  • Slabší pozorovací úhly a max. jas
  • Chybí čtečka SD karet

Nejprodávanější herní notebooky

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 5.0 (1 hlas)

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář