Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze Asus VivoBook 15 (X512)

24. 6. 2019 aktualizováno

Od společnosti Asus jsme dostali na testování notebook nižší střední cenové třídy. Jmenuje se Asus VivoBook 15 (X512) a momentálně se prodává za nějakých 16 000 Kč. Na první pohled nás zaujal vzhled a bohatá konektivita. Během měsíčního testování jsme toho ale objevili mnohem víc…

Pozor

Asus VivoBook 15 se jako většina jiných notebooků prodává v různých konfiguracích, které se mohou od testovaného modelu lišit (procesor, disk, RAM apod.). Před koupí raději prozkoumejte specifikace vámi zvoleného notebooku.

Obsah balení

Krabice z tvrdého kartonu ukrývala VivoBook 15, nabíječku a papírovou příručku v českém jazyce.

Recenze Asus VivoBook 15 (X512) balení

Design a zpracování – 8,5/10

Po stránce vizuální nevypadá stroj vůbec špatně. Rozměrově se vešel do 35,7 × 23 × 19,9 milimetrů a hmotnost hlásí něco kolem 1,75 kilogramu. To jsou pohodové míry, které vám dovolí počítač přepravovat i do práce nebo školy. V batohu jej ale určitě pocítíte.

  • V redakci jsme testovali stříbrnou variantu. Zájemci si mohou koupit i modrou.

Konstrukce působí na pohled jako hliník, nicméně se jedná o pouhou imitaci. Hlavní roli sehrává plast. Při troše slušného chování ale vypadá notebook stále jako nový. Chatrnější šasi se ale podepsalo na horním víku, které se i po mírném zatlačení lehce promáčkne. Při transportu si tedy dávejte pozor hlavně na displej.

Výrobce rozhodně nešetřil porty, jimiž je přenosný počítač ověnčen. Na levé straně jsou dostupné 2 porty USB 2.0, přičemž vedle nich bliká kontrolka „power“ a nabíjení. Protější pravice je ale o poznání nabitější. Kromě napájecí zdířky je k mání USB 3.1, HDMI konektor, USB-C 3.1, 3,5mm audio jack a dokonce čtečka microSD karet. Ethernetové připojení k internetu ale budete hledat marně, ke spojení se světem musíte využít Wi-Fi.

Na spodní straně počítače se nachází otvory pro větrání. Přes celou horní část se pak táhne gumová linka, na kterou se přístroj během používání pokládá. Oporou jí jsou dvě gumové patky v obou spodních rozích a na rámu displeje. Notebook se během práce ani nehne a zároveň nedochází k poškrábání svrchní barvy.

Při levém a pravém rohu jsou k vidění stereo reproduktory. Ačkoli jsou umístěny na spodní části konstrukce, hrají poměrně hlasitě. Pro nenáročný poslech nebo sledování filmů jsou dostačující. O hudební pohodu se stará technologie SonicMaster, na které má svoji zásluhu společnost Bang & Olufsen. Nemohl jsem si ale nevšimnout určité „plechovitosti”.

Po otevření víka na vás vybafne rozložitá klávesnice. Její tlačítka mají nízký zdvih (1,4 mm) a nechybí ani samostatná numerická klávesnice na obvyklé pravé straně. Horní část nabízí známé volby, jako je ovládání zvuku, jasu displeje, tlačítko delete a tak dále. Při psaní jsem ocenil slušný prostor pro oporu rukou.

Na pohodlnosti přidává také kloubní mechanismus ErgoLift, jenž po otevření počítače klávesnici mírně nakloní – asi o 2 %. Vadou na kráse je nepřítomnost podsvícení jednotlivých tlačítek. Zapomenout nesmíme na spodní část pod klávesnicí, kterou okupuje touchpad. Je sice menší, ale funguje skvěle. Prst klouže hladce a myš je přesná.

Displej – 7,5/10

Obrazovku zastává 15,6“ IPS displej s Full HD rozlišením (1 920 × 1 080 px). Povrch obrazovky je matný, přičemž antireflexní vrstva se pyšní poměrem stran 16:9. Ve výsledku je displej protáhlý do stran, což je na multimediální zábavu naprosto skvělá zbraň.

Recenze Asus VivoBook 15 (X512)

Také se mi líbí velký rozsah sklopení obrazovky (až 145°) a tuhost pantu. Počítač sice neotevřete jedním prstem, obrazovka ale zato drží stále stejnou pozici během práce i přenášení z místnosti do místnosti.

Testovaný VivoBook 15 staví na designu NanoEdge, který se vyznačuje 5,7 milimetrů tenkými rámečky kolem displeje. A je tomu skutečně tak, protože zobrazovací plocha zabírá 88 % prostoru. Zatímco maximální jas je v pořádku a běžným uživatelům bude určitě stačit, všechno zase ideální není.

Kvalitu zobrazení hodnotím jako průměr. Ani nenadchne, ale ani neurazí. Nemohu se však zbavit dojmu, že jsou barvy na displeji takové tmavší a nevýrazné jakoby „bez života“. Ani pozorovací úhly nejsou stoprocentní. I když se z boku dá na obrazovku jakžtakž dívat, zkreslení patrné je, zejména při zobrazení černé barvy.

Hardware a výkon – 8/10

Uvnitř počítače vládne procesor Intel Core i5-8250U vyrobený 14nm technologií. Grafický výkon jistí dedikovaná NVIDIA GeForce MX130 a Intel UHD Graphics 620. Operační paměti mají parametry 4 GB DDR4 + 4 GB DRAM DDR4 (2400 MHz) – celkem 8 GB.

Recenze Asus VivoBook 15 (X512)

Takové technické soukolí se již dokáže postarat o mírně náročnější práci. A skutečně, počítač se během využívání nikdy nesekal a působil stabilně. Po většinu času se ale točily větráčky. Při mírných otáčkách nebyly příliš slyšet, u vyšší zátěže o sobě už ale daly docela znát.

Interní uložiště se vám bude líbit. Pro své soubory máte k výběru celkem dva disky: rychlý 128 GB SSD M.2 a pomalejší 1 TB SATA 5400 ot./min., 2,5′ HDD. Takový prosto už jen tak nezaplníte.

Na horní straně displeje je tradičně zabudována webová kamera s mikrofonem. Jde o klasickou HD kvalitu, která pro klábosení s kamarády a rodinou bohatě stačí. Tady není zkrátka co vymýšlet. Pokud ji budete používat, jistě oceníte také indikátor jejího zapnutí.

Výdrž baterie – 7,5/10

O pohon se stará dvoučlánková Li-Ion 32 Wh baterie. V prvé řadě musím vyzdvihnout rychlé nabíjení. Za 15 minut v síti se totiž baterie nabije na 25 %, přičemž za hodinu na pěkných 78 %. Úplné nabití z 0 na maximum trvá přibližně 1 hodinu a 25 minut. Škoda, že nejde k dobíjení využívat Thunderbolt 3.

Recenze Asus VivoBook 15 (X512)

Kapacita baterie nicméně nepatří mezi nejsilnější. Při běžném používání vystačí na něco kolem 5 hodin, při puštěném YouTube ještě o hodinu méně. Například video ve 4K s nastaveným maximálním jasem si z baterie ukrojilo za půl hodiny 15 %. Výdrž zkrátka není nic, čím by se měl Asus VivoBook 15 chlubit.

Ať už zní předešlé věty jakkoliv, pro napsání článku nebo vyřízení nezbytností akumulátor vystačí. Nabíječku si ale raději berte s sebou.

Systém a konektivita – 8,5/10

Testovaný VivoBook běží na operačním systému Windows 10 Home (64-bit), který není třeba nijak představovat. Po spuštění na vás nečekají žádné otravné programy, nýbrž čistý a svěží systém. A jak jsme si řekli výše, systém běží rychle a bez potíží.

Co se týče konektivity, ještě jednou vypíchnu přítomnost USB-C a čtečky microSD karet. Počítač si také rozumí s přenosovou technologií Wi-Fi 802.11ac a Bluetooth verze 4,1.

Recenze a zkušenosti zákazníků

Názory dalších redaktorů si můžete prostudovat v recenzi stránky Techraman, kde chválí konstrukční zpracování a použitý hardware. Výkon a třeba nízkou hmotnost zase obdivují redaktoři Indiatoday.

Alternativy k Asus VivoBook 15

Za zvážení stojí Lenovo IdeaPad 330 81FK000GCK s dedikovanou grafickou kartou, který je ideální pro práci i zábavu. Pokud hledáte dražší stylovku, jednoznačně doporučuji nedávno testovaný model Asus ZenBook 14 (recenze), který patří mezi vynikající elegány s krásným displejem a špičkovým zpracováním.

Závěrečné hodnocení

8

Skvělý

Asus VivoBook 15 je notebook, který si pozornost určitě zaslouží. Především je hezký na pohled, nosí displej s malými rámečky a podporuje spoustu konektorů včetně čtečky microSD karet.

Design a zpracování
8.5
Displej
7.5
Hardware a výkon
8
Výdrž baterie
7.5
Systém a konektivita
8.5
Klady
  • Pěkný design
  • Pohodlná klávesnice
  • Displej s malými rámečky
  • USB-C, čtečka microSD karet
  • Rychlé nabíjení
  • Stabilní a svižný chod
Zápory
  • Nevýrazné barvy displeje
  • Nepodsvícená klávesnice
  • Spíše průměrná výdrž baterie

Nejprodávanější notebooky

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 5.0 (1 hlas)

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář