Po letité odmlce vydal taiwanský výrobce Asus zbrusu nový model Asus Zenfone 5 Dual SIM, který by mohl zaujmout fotografické a herní nadšence. Fotí totiž velmi slušně, točí stabilizovaná a plynulá 4K videa a hraní her podporuje slušný výkon.
Zenfone 5 se řadí do kategorie mobilů do 10 tisíc korun, přičemž k výběru je také levnější varianta Asus Zenfone 5 Lite. Obchodní pulty nabízí stříbrnou, černou nebo modrou barvu, kterou vidíte na obrázcích kolem. Pojďme se v rámci následujících řádků podívat, co tenhle přístroj vlastně dovede.
Obsah balení
Balení musíme pochválit. Kromě chytrého telefonu v něm dohledáte 2A nabíječku, datový USB-C kabel, kovovou sponku, sluchátka značky Asus včetně náhradních gumek a dokonce průhledný silikonový obal.
Telefon si tudíž můžete ihned vložit do ochranného krytí, které skutečně potřebuje. Kromě vystouplých zadních fotoaparátů konstrukce postrádá vyšší odolnost, o čemž se rozpovídáme za chvíli.
Design a zpracování – 8/10
Testovaný model Zenfone 5 patří mezi chytré velikány, který bude malým ručkám tropit velké problémy. A je to především obří 6,2“ displej, jehož rozměrnost zamezuje v pohodlném ovládání jednou rukou. K plnohodnotné obslužnosti je tedy třeba zapojit obě ruce. Jinými proporcemi ovšem nijak nevybočuje ze zažitého trendu.
Rozměrově se vešel mezi příznivé hodnoty 153 × 75,65 × 7,7 mm a hmotnost zastoupilo 165 gramů. Poslední milimetrový údaj značí šikovnou konstrukční štíhlost, která dokázala navodit příjemné držení.
Také pevný hliník na celkovém pozitivním duchu něco přidal, což se dá také říct o povrchovém zpracování. Přítomné odlesky a ochranný potah Gorilla Glass je moc příjemný a navíc vypadá hezky. Na povrchu však ulpívají otisky a konstrukce hodně klouže: hlavně v peřinách je to jako na ledové dráze.
Určitě ale postrádáme vyšší stupeň odolnosti, který bychom u telefonu za deset tisíc prostě očekávali. Částečné zklamání na druhou stranu zažehná aplikovaný silikonový kryt. Jeho zpracování je perfektní, na těle přístroje dokonale drží a zařízení patřičně ochrání. Telefon nám naneštěstí spadl displejem přímo na beton, ovšem kryt obrazovku a celý telefon zachránil, takže zapůjčiteli vracíme telefon v původním stavu – uff…
Na čelní straně kromě zmíněné obrazovky najdete sekundární reproduktor, notifikační LED diodu, senzor přiblížení a selfie kamerku. Na horní straně jednoznačně zaujme boom roku 2018 v podobě výřezu. Ten si však můžete softwarově „skrýt“ vytvořením černé lišty. Důležitá navigační tlačítka si řeší displej skrze dotykové rozhraní, tudíž přední strana zůstala příjemně čistá.
Na hořejšku sídlí mikrofon, který dohledáte i na spodní části. Ta kromě této telefonní pomůcky nabízí přístup k 3,5 mm výstupu a napájecímu USB-C konektoru. Jenom těsně vedle ještě hoví hlavní reproduktor. Levá hrana nabízí přístup k hybridnímu slotu, přičemž protější stranu budete využívat pro ovládání displeje a regulaci hlasitosti.
Neméně důležitá zadní strana posluhuje duálním fotoaparátům, které jsou mírně vystouplé. V případě, že budete mít telefon v obalu, jejich přítomnosti si ani nevšimnete. Pakliže ale dáte přednost „nahotině“, po položení na stůl se telefon viklá a je nestabilní.
Lesklá záda jsou rovněž náchylnější na ulpívání otisků a viditelný prach. Kousek pod objektivy si své místo ještě vydobyl duální blesk, od něhož se jenom kousek usadila čtečka otisků prstů.
Čtecí služby jsou bleskurychlé a perfektní. Mírně nám ale vadilo nepraktické umístění kruhového snímače, na jehož dosáhnutí je nutné ukazováček nepříjemně zkroutit. Celkové zpracování Zenfone 5 hodnotíme kladně. Oblé hrany vytváří pěkný tvar a příjemné držení, přičemž podobně skvělá je i překvapivě nízká hmotnost.
Displej – 8,5/10
Nejdominantnějším prvkem zkoušené parády je bezesporu obří displej. Velikost 6,2“ na sebe poutá pozornost každým coulem a je skutečně nepřehlédnutelná.
Rozlišení se zastavilo na 2 246 × 1 080 pixelech s jemností 402 PPI. Na Full HD+ zobrazení se hledí příjemně a mohutný poměr stran 18,7:9 servíruje čtený text a aplikace velmi dobře.
IPS obrazovka zastoupila většinu čelní strany, což smrklo boční rámečky na příjemné minimum. Během používání máte šanci využívat několik skvělých funkcí. Konkrétně uveďme automatickou regulaci jasu a barev, filtr modrého světla či inteligentní obrazovku.
Vypsaná softwarová podpora funguje povětšinou dobře, drobné problémky jsme ale pocítili u automatického jasu, který během noci ne vždy ideálně fungoval a bylo třeba manuálního zásahu.
Reakce dotykového panelu jsou každopádně výborné a podpora ovládání dotykem v rukavicích přijde také vhod. Nezbývá než vyzdvihnout poslední a neméně důležitou vlastnost, kterou je sekundární funkce čelní selfie kamerky.
Displej s výřezem a „bez výřezu”
Ta využívá funkci rozpoznávání obličeje, která funguje hodně slušně. Přístroj tedy můžete odemykat několika různými způsoby, nejlépe pak kombinací všech najednou (pokud jedna nefunguje, druhá její nemohoucnost zastoupí).
Z výše uvedených řádků je tedy jasné, že na displej zhlížíme v pozitivním duchu. Vyšší rozměrnost (zabírá téměř 84 % čelní strany) však logicky stojí za horším ovládáním pomocí jedné ruky, kdy zejména majitelé menších prstů a rukou budou mít jisto jistě problémy.
S tím ale musí každý počítat a nelze tuto skutečnost brát jako negativum. Už jen proto, že v případě potřeby několika kliknutími zapnete funkci jednou rukou, čímž se obrazovka smrskne na akorátní šířku a délku.
Hardware a výkon – 8,5/10
Výkonově se Asus Zenfone 5 povedl. Uspokojí náročnější hráče nebo uživatele využívající náročnější aplikace. Telefon je svižný, ukládání souborů rychlé a nikdy se nezasekává.
Hardware zastoupil osmijádrový procesor Snapdragon 636 a 4 GB operačních pamětí, který společně vytváří dokonalou souhru. Ani při vyšším zatížení se záda přístroje příliš nezahřívají, což svědčí o dobré kooperaci použitého železa.
AnTuTu test hardwaru prozradil 138 532 bodů. Takový výsledek je podstatně lepší než třeba letošní Huawei P20 Lite 4GB/64GB Dual SIM, ovšem na herní pecku Honor View 10 nemá ani omylem.
K vyšším výkonům má dopomoci zapnutí funkce Zlepšení UI, která má po aktivaci vyhnat procesor na ekvivalent Snapdragonu 660. Pokud ji budete přehlížet, čas od času se sama připomene – například před spuštěním AnTuTu testu. Před zapnutím náročnější hry se nás ale nikdo na nic neptal, takže jsme – v případě opomenutí – údajný vyšší výkon ani nevyužili.
Po aktualizacích a prvních hodinách provozu máte k využívání 51,6 GB interního uložiště (z původních 64 GB), což je prostor dostačující i náročnějším telefonistům. Pokud byste však patřili mezi menší procento těch nejnáročnějších, původní datový prostor si lze rozšířit pomocí paměťové karty až o 2 TB.
Testovaný model tak můžeme s klidným svědomím doporučit i středně náročnějším hráčům. Nejen ti pak ocení přítomné stereo reproduktory, jejichž zvuková kvalita a maximální hlasitost jsou skutečně perfektní.
Výdrž baterie a doba nabíjení – 8,5/10
Výdrž nevyjímatelné baterie o kapacitě 3 300 mAh se obecně pohybovala na 36 hodinách, tedy celém dni a půl. Hraním her se samozřejmě její procenta „ždímou“ o poznání rychleji podobně jako intenzivnější sledovačka filmů. Obecně je ale kapacita dostačující a příjemná. AnTuTu test baterie zobrazil 11 459 bodů.
Vzít si telefon na chatu bez nabíječky není žádný problém. Pokud si dáte skutečně záležet a během dne vyřídíte jen několik nejdůležitějších věcí, tenhle Zenfone vydrží i čtyři dny. Ovšem podobné vlastnosti má většina novějších telefonů, jen připomínáme, že taková možnost se prostě nabízí.
Nabíjecí procesí trvá z úplného vybití na maximální stoprocentní hodnotu zhruba hodinu a tři čtvrtě. Někdy jsme se však dostali i na rychlejší časovku. Během nabíjení máte možnost volby inteligentního režimu, který je schopen baterii nabít během 40 minut na slušných 60 procent. Takže pokud večer zapomenete přístroj dobít, ráno ještě není nic ztraceno.
Fotoaparát a kamera – 8,5/10
Fotografický výkon Zenfonu je prostě skvělý. Do práce se na zadní straně zapojuje duo v podobě 12megapixelové čočky se světelností f/1,8 a 8megapixelového širokoúhlého objektivu se světelností f/2,0. Kamery využívají umělou inteligenci (AI), která se projevuje automatickým rozpoznáváním scén.
Celkem 99 fotografií v originální kvalitě dohledáte tady.
Čočky tak dokáží uzpůsobit barvy, jas a další důležitosti podle aktuálních potřeb. Celkem zvládnou rozlišit až 16 scén: od zvířat, jídla až po oblohu či západ slunce. Povětšinou se dočkáte skutečně krásných snímků, které se nemusí stydět za svoji barevnou kvalitu a celkově povedenou vizáž.
V kladném duchu se uspokojivě táhne i přední selfie kamerka s 8 megapixely a světelností f/2,0. Pro běžné fotící nadšence svých ciferníků a špulících rtíků jednoznačně vystačí. Čas od času ale fotografie bojují s přesvětlením.
K výběru máte spoustu užitečných režimů, z nichž si vyjmenujme kupříkladu režim HDR, Pro, zpomalené záběry (FHD se 120 FPS), časoběr či super rozlišení. Nechybí ani barevné tóny v podobě retro, růžová či nostalgie. Fotografie můžete produkovat v poměru stran 18:9 nebo klidně 4:3 či 1:1.
S tímto telefonem si klidně nafoťte dovolenou a obrázkové výstupy zařaďte do rodinného alba. Pravdou nicméně je, že noční záběry jsou spíše průměrné. Výborné jsou ovšem pohyblivé zážitky za denního světla. K mání je maximální kvalita 4K při 30 snímcích za sekundu, nebo také Full HD s 60 FPS. Záběry jsou moc pěkné a díky přítomné stabilizaci také koukatelné.
Největší fotografický nezmar představují občasné problémy se zaostřováním. Čočky se někdy hádají a zaměřené objekty neustále přeostřují, což není vždy příjemné. Přístroj se také během focení a hlavně natáčení značně zahřívá.
Systém a konektivita – 9/10
Operační systém zastupuje nejnovější Android 8 Oreo po boku s Asus nadstavbou ZenUI 5. Ve výsledku to pro vás znamená plynulý chod, rychlý start aplikací a celkovou uživatelskou pohodu.
Systém podporuje Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.0, NFC, přičemž mezi předinstalovanými programy dohledáte známosti od Googlu (Mapy, Disk, Fotky…) a užitečné nástroje jako je kalkulačka, hodiny či rekordér. Absenci infraportu ale budete muset překousnout.
Perfektní je také správce souborů, kde máte všechna data jako na dlani. V nastavení máte šanci pozměnit motivy, tapety a ladit bezpečnost přístroje. Povedený je i mobilní správce, kde můžete spravovat využití dat, nástroj pro čištění paměti, oznámení a další funkce. V možnostech šetření baterie si pak nastavíte spouštění aplikací, přičemž v sekci péče o baterii uzpůsobíte k obrazu svému inteligentní nebo plánované nabíjení.
Něco navíc představuje aplikace Selfie Master, kde si vyhrajete s vlastní podobiznou. Krom toho jsou k dispozici emotikony ZeniMoji, kde nechybí různá zvířata a podivná stvoření, která reagují na grimasy vašeho obličeje – níže vidíte naši vlastní výrobu. Taková trošku hloupost, ale také Asus musel reagovat na trend udávaný Applem (nejen výřezem).
Ještě závěrem doplňme, že během tří týdenního testování jsme se dočkali několika systémových upgradů. Výrobce se tak o své zákazníky dobře stará, což je určitě před koupí takové telefonu minimálně dobré vědět.
Recenze a zkušenosti zákazníků
Asus Zenfone 5 hodnotilo na Heurece celkem 37 zákazníků, kteří se shodli na výsledných 95 %. Už to naznačuje, že se jedná o kus dobré mobilní techniky. Obecně dávají všichni palec nahoru za vysoký výkon, kvalitní fotoaparáty a displej. Nějaké převažující negativum jsme nenašli.
Již tradičně jsme navštívili i zahraniční recenze, které se většinou shodují na výborném hodnocení. Na TechRadar.com chválí velkou obrazovku a design, což je totožné hodnocení jako v případě TrustedReviews.com. Na Android Central se mezi klady ještě objevila dobrá cena telefonu.
Alternativy k Asus Zenfone 5
Jako levnější alternativu s mírně horšími fotoaparáty volíme Huawei P20 Lite (recenze), která může nabídnout pěkný design, krásný displej, slušný výkon a funkci odemykání obličejem včetně rychlé čtečky otisků prstů.
Pokud by vám značka Huawei nesedla, pak má šanci uspět model Honor 8 (recenze), jehož duální fotoaparáty fotí skutečně výborně.
- Více kvalitních alternativ najdete v článku Nejlepší mobilní telefony do 10 000 Kč, což je přesná cenová kategorie recenzovaného Zenfonu.
Kde koupit Asus Zenfone 5 a jeho cena
Cena Asus Zenfone 5 se v současné době (23. 7. 2018) pohybuje ve většině obchodů kolem 9 990 Kč. Pro aktuální cenu v jednotlivých obchodech klikněte na tlačítka níže:
Závěrečné hodnocení
Skvělý Asus Zenfone 5 je povedený mobilní telefon, na který by se měli zaměřit milovníci pěkných fotografií a videí. Zájem může vzbudit také u nadšených hráčů a posluchačů ladných tónů. Kulhání se ale nevyhnulo například chybějící odolnosti.
Diskuze a zkušenosti