Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze autokamery Cel-Tec K4 Dual GPS

15. 1. 2020 aktualizováno

Cel-Tec K4 recenze

Pokud hledáte kvalitní kameru do auta, testovaný model Cel-Tec K4 by vaše nároky mohl uspokojit. Nabízí slušné video, zadní kameru, maximum funkcí a solidní zpracování. O autokameře za částku kolem 6 000 Kč se více dozvíte v recenzi.

Obsah balení

Součástí balení je všechno, co budete k provozu autokamery potřebovat. Není nutné nic dokupovat. Krabička obsahuje hlavní kameru do auta Cel-Tec K4 Dual GPS, zadní kameru do auta (vodotěsná), 6metrový kabel na propojení obou kamer, CL adaptér pro napájení z auta, datový kabel s miniUSB a USB koncovkou, držák na nalepení, držák s přísavkou, potřebné šroubky a nálepky, oboustrannou lepící pásku pro zadní kameru a manuál.

Za manuál posílám obrovský palec nahoru. Papírová knížečka je kompletně v českém jazyce a majitele autokamery seznamuje s obsahem balení, popisuje jednotlivé funkce, nastavení a instalaci obou kamer. Pro plnohodnotné využívá Cel-Tecu tedy nemusíte nic hledat na internetu. Manuál je ostatně skladný, takže si jej můžete nechat přímo ve vozidle.

Co na druhou stranu v balení postrádám je nějaké ochranné pouzdro. Testovaná autokamera není zrovna levná záležitost, proto bych přepravní sáček uvítal.

Recenze autokamery Cel-Tec K4 Dual GPS - obsah balení

Design a zpracování – 9,5/10

Testovaná kamera do auta Cel-Tec K4 Dual GPS se tak akorát vejde do ruky. Autokamera je tedy vysoce kompaktní. Snadno ji uschováte do kapsy a během používání vám nebude vadit ve výhledu.

Konstrukce kamerky byla vyrobena z pevného plastu. Veškeré části spolu dobře lícují a žádná část nevrže. Šedo-černá vizáž působí nenápadně, tudíž vás během řízení neruší a zároveň nepoutá pozornost zlodějů po zaparkování.

Dominantním prvkem autokamery je 2,4palcový displej. Mluvíme o nedotykovém panelu, který se ovládá pomocí mechanických tlačítek. Ta byla umístěna přímo pod obrazovku, tudíž je máte v případě potřeby okamžitě na dosah. Stříbrné označení vás informuje o funkci, kterou dané tlačítko umožňuje. Není se tudíž potřeba nic učit. V levém horním rohu nechybí logo značky a LED dioda (informuje o nahrávání).

Po otočení se na přední straně kamery nachází hlavní objektiv a průduch reproduktoru. Z nápisů se dozvíte, že autokamera má vestavěný GPS modul, Wi-Fi a natáčí až ve 4K (o kvalitě videa čtěte níže). Pravou stranu kamerky budete využívat pro napájení skrze miniUSB konektor a HDMI pro připojení k TV. Na protější levici sídlí slot, do něhož lze vložit paměťovou kartu o maximální kapacitě 128 GB. Hned pod ním se nachází tlačítko pro zapínání a vypínání černé skříňky.

Na spodní straně dohledáte tlačítko pro restart a mikrofon. Na horní straně se autokamera zasouvá do držáku. Přítomným AV konektorem propojíte hlavní kameru se zadní. Pochvalu si zaslouží pracovní teplota. Cel-Tec K4 Dual GPS může normálně fungovat v prostředí od -10 °C až do 60 °C. To je vůči mnohé konkurenci výrazně lepší parametr, viz náš žebříček kamer do auta.

Po stránce konstrukční se mi Cel-Tec K4 Dual GPS velmi líbí. Zpracování je jednoduché a funkční. Co bych vytkl je hlasité cvakání při mačkání ovládacích tlačítek. Zvuk působí lacině. To je ale věc, která nemá na funkčnost autokamery absolutně žádný vliv.

Manipulace a ovládání – 9,5/10

Pokud jde o ovládání, i začínající uživatel se neztratí. Není zkrátka kde – všechna tlačítka jsou označená, přehledná a hezky při ruce. Recenzovaná autokamera se výborně ovládá. Během let jsem jich testoval celou řadu. Asi nebudu přehánět, když řeknu, že se mi model Cel-Tec K4 Dual GPS ovládal nejlépe.

test autokamery Cel-Tec K4 Dual GPS

Pohyb mezi tlačítky je velmi intuitivní. Během první minuty jsem hned věděl, co které tlačítko umí a k čemu slouží. Jejich ploška je dostatečně velká i na velké prsty, přičemž samotná konstrukce se pohodlně drží. Pohyb v menu je rychlý a kamerka reaguje okamžitě. Díky češtině se nemáte šanci ztratit.

Není problém zapnout nebo vypnout zvuky kláves, přičemž dokonce lze vypnout zvuk při zapnutí a vypnutí autokamery. Je to sice malá drobnost – o to víc mne ale těší. Drtivá většina kamer do auta tuto funkci postrádá a z diskuzí vím, že to lidem vadí. Skvělé je i nouzové tlačítko, které po stisknutí během nahrávání ochrání záznam před smazáním. Delší podržení tlačítka zapne a vypne Wi-Fi. Jinými slovy – velmi praktické řešení.

Drobné minus uděluji za nepodsvícená tlačítka, což je prvek, který někteří konkurenti nabízí.

Funkce – 9/10

Cel-Tec K4 Dual GPS má funkcí na rozdávání. Mezi nejdůležitější patří časosběr, záznam do smyčky (1, 3, 5 min), G-Senzor, parkovací režim, detekce pohybu, obraz v obraze, GPS a Wi-Fi. Přítomný senzor dokáže aktivně reagovat na prudký pohyb kamery (třeba při nárazu). Jakmile takový pohyb zaznamená, situaci nahraje a soubor uzamkne na microSD kartu proti přepsání.

Uvnitř autokamery si můžete nastavit obnovovací frekvenci displeje, jednotky rychlosti, automatické vypnutí, citlivost G-Senzoru a další parametry. Není problém zadat konkrétní registrační značku vozidla, naformátovat vloženou microSD kartu (to udělejte před prvním natáčením), případně celé zařízené uvést do továrního nastavení.

Zcela nový rozměr pak představuje aplikace Kacam, kterou si můžete zdarma stáhnout pro operační systém Android nebo iOS. Díky aplikaci lze pohodlně procházet, prohlížet, přehrávat a kopírovat soubory z vložené microSD karty přímo do vašeho chytrého telefonu. Aplikace je kompletně v češtině a pomocí tlačítek můžete na dálku zapnout nahrávání videa, zvuku, přepínat mezi režimy a objektivy, případně změnit rozlišení.

Pro lepší orientaci nebo kontrolu se pak hodí přehrávač Car DV Player, který si lze stáhnout přímo u Cel Tecu. Funguje na Windows 7, 8 a 10 a na obrazovce uvidíte natočené video, rychlost, kompas a uslyšíte zvuk. Pokud budete připojeni k internetu, k nahrávce se vám ještě zobrazí Google mapa s polohou vozidla.

Testovaná kamera do auta Cel-Tec K4 Dual GPS má tedy všechny důležité funkce a ještě něco navíc. Během používání jsem se nesetkal s žádným problémem. GPS, Wi-Fi a samotná kamerka fungovala vždy bezvadně.

Absenci přisvětlovacích diod nepovažuji za negativum. Většina řidičů totiž stále neví, že tato funkce slouží pro přisvětlení např. dopravní nehody, nikoli pro lepší záznam obrazu během jízdy. K tomu již v dnešní době stejně použijeme svůj mobil. To stejné platí o chybějící detekci radaru. Tato služba je stejně v drtivé většině nepřesná a zavádějící. A navíc – všichni by měli dodržovat pravidla silničního provozu.

Displej – 8/10

Při používání autokamery Cel-Tec budete hledět na 2,4” IPS LCD. Jedná se o barevný panel, který není dotykový. Na displeji vidíte vše potřebné. Konkrétně čas nahrávání, zapnutý zvuk, Wi-Fi, GPS, datum a čas. Některé parametry si můžete v nastavení vypnout.

Cel-Tec kamera do auta recenze 2020

Obrazovka je dostatečně čitelná a jasná. V menu si není problém nastavit automatické vypnutí po 1, 2 nebo 3 minutách používání. Nebo se displej nemusí vypnout vůbec – záleží na vás. Co ale postrádám je nastavení jasu. Cel-Tec K4 Dual GPS má tedy klasický displej, který pro běžné používání naprosto stačí.

Výdrž baterie

Testovaná kamera do auta ke svému provozu nevyužívá klasickou baterii, nýbrž tzv. superkapacitor 5.5 V 2.5 F. Podle výrobce je tím zajištěna vyšší životnost autokamery a bezpečnost. Oproti klasické Li-Ion baterii by nemělo docházet k deformacím kvůli nafouknutí.

Pro majitele Cel-Tec K4 Dual GPS to nicméně znamená omezení ve způsobu používání. Testovanou kameru do auta totiž můžete použít pouze v případě, kdy je připojena na napájení. V automobilu tedy musíte mít Cel-Tec napájený ze zásuvky přes CL adaptér, v domácích podmínkách zase skrze počítač.

Takové omezení znamená určité nevýhody. Nejzásadnější je nemožnost natáčet na autokameru mimo vozidlo. Na druhou stranu v dnešní době chytrých telefonů takovou variantu využije spíše minimum řidičů. Daná informace je k zamyšlení a určení priorit. Mně osobně tyto limity nevadí: video si stejně přehraji na počítači, případnou dopravní nehodu na mobilu.

*Na základě výše uvedeného jsme výdrž baterie nehodnotili. 

Kvalita videí – 8/10

Autokamera Cel-Tec K4 Dual GPS dokáže natáčet v maximálním rozlišení 4K při 30 snímcích za sekundu, přičemž zadní kamera zvládne rozlišení Full HD při 30 FPS. Výstupní kvalita videí je na skvělé úrovni. Pokud panují ideální podmínky, obraz je ostrý a okolí detailní. I při zatažené obloze je video na solidní úrovni, kdy jsou registrační značky vozidel povětšinou dobře čitelné. Přední kamera využívá úhel záběru 160 stupňů, zadní 130 stupňů.

Noční doba se na výstupní kvalitě videa logicky podepisuje. Jde vidět šum a kvalita se snižuje. I tak jsou ale registrační značky většinou čitelné. Při natáčení velmi chválím stabilizaci obrazu. Pořízené záběry jsou stabilní a zároveň plynulé. Tady testovaná kamera do auta splnila svoji úlohu výborně.

Dobře funguje i ukazatel data, času, polohy a aktuální rychlosti. Jak jsem již uvedl výše, zcela nové možnosti pak představuje možnost si video přehrávat na Google mapách. Stačí si z oficiálních stránek zdarma stáhnout program a video jednoduše přehrát. Jízdu vašeho vozidla tak máte jako na dlani.

Kvalitu zadní kamery jsem bohužel nemohl vyzkoušet, jelikož mám speciálně upravené vozidlo, které její ideální umístění neumožňuje (to je čistě můj problém). Z tohoto důvodu níže přikládám ukázkové video (třetí v pořadí) z videokanálu výrobce.

 

Závěrečné hodnocení

8.8

Skvělá

Cel-Tec K4 Dual GPS je skvělá kamera do auta, kterou mohu doporučit. Nabízí pěkný obraz a maximum funkcí.

Design a zpracování
9.5
Manipulace a ovládání
9.5
Funkce
9
Displej
8
Kvalita videí
8
Klady
  • Kvalitní konstrukce a hezký design
  • Snadná instalace a ovládání
  • Bohaté příslušenství
  • Slušná kvalita videí
  • Spousta užitečných funkcí
  • Lze ovládat přes mobil
  • Svižné menu v češtině
Zápory
  • Bez detekce radarů
  • Nutné trvalé připojení k napájení
  • Vyšší cena

Nejprodávanější černé skříňky

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 5.0 (63 hlasů)

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář
Uživatel
Antonín (24. 1. 2022 11:01)

Dobrý den. Musí se tato kamera ručně přepnout do parkovacího modu po ukončení jízdy a jaký kabl pro skryté napájení použít Děkuji Antonín Blažek

Odpovědět
Uživatel
Petr Smejkal (12. 2. 2022 09:02)

Dobrý den, kamerku už bohužel nemáme u sebe. Zkuste se podívat do návodu: https://www.navod-k-obsluze.cz/pdf/autokamera-cel-tec-k4-dual-gps-seda-42616-cesky-navod.pdf

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář