Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu

Recenze autokamery Mio MiVue 798

9.3.2020 David Veselý David Veselý

Dostala se nám do rukou povedená kamera do auta MiVue 798 oblíbené značky Mio, která zaujme velkým displejem, snadným ovládáním a opravdu kvalitním obrazem. Můžete ji mít za necelé 4 500 Kč. Pojďte se podívat, jak si vedla v ostrém provozu.

Obsah balení

V krabičce ke kamerce najdete držák, USB kabel a potřebnou dokumentaci. Pořád nechápu, proč je USB konektor autokamer stále ve verzi prakticky už nepoužívané „mini,“ a tak mu budiž pochvalou alespoň to, že je opravdu dlouhý. Lze ho tedy vést přes palubní desku tak, aby nikde nepřekážel.

Mio MiVue 798 recenze autokamery - obsah balení

Design a zpracování – 9/10

Mio design autokamer umí a model MiVue 798 je tomu dalším důkazem. Není to žádný prcek (ale i tak váží pouhých 112 g), který by se nedal pořádně chytit do ruky. V přední části trůní poměrně velká optika, která se odráží na kvalitě záznamu.

Na opačné straně najdete velký 2,7“ displej. Po stranách pak šestici tlačítek, která působí vkusně a nepřeplácaně. Ve spodní části je pak ještě slot pro microSD kartu. Jediné, co mi trochu vadilo, je miniUSB konektor na vršku kamery – podle mě prostě hloupost (alespoň že konektor na kabelu je lomený o 90 stupňů). Celkově ale působí Mio MiVue jako velmi povedený přístroj.

Manipulace a ovládání – 9,5/10

Manipulace s kamerou se odvíjí od výše popsaného. Hlavně tlačítka jsou dostatečně velká a kvalitně provedená, takže ovládání je snadné a přesné. Autokameru stačí připojit a po zapnutí zapalování se sama zapne: během pár sekund začne automaticky nahrávat. Nemusíte se tedy vlastně o nic starat. Přímo během jízdy můžete jediným stiskem tlačítka fotit i zaznamenat záznam opatřený ochranou proti přepsání. To jsou dvě důležité funkce, které ovládání výrazně zjednodušují.

Funkce – 9/10

Kamera do auta Mio MiVue 798 dokáže nahrát videa v rozlišení 1080 × 1440 pixelů při snímkovací frekvenci 30 FPS. Pokud ji snížíte na 25 FPS, dostanete se dokonce na rozlišení 1 600 p. Jak si můžete prohlédnout ve videích, obraz je opravdu ostrý, plynulý a dají se z něj bez problémů vyčíst detaily – jako třeba registrační značky nebo rozpoznat tváře lidí pohybujících se kolem vašeho auta. Výsledným formátem videa je MP4, takže ho přehrajete bez úprav prakticky v jakémkoli zařízení.

Fotografie dokáže pořídit v rozlišení 2 848 × 1 600 pixelů. Zběžným pohledem na čitelnost a ostrost snímků bych fotky přirovnal asi ke slabšímu mobilnímu telefonu. Ovšem potřebné detaily i tak lze v pohodě vyčíst, což je zásadní a mnohem důležitější informace. Jen v noci je to pochopitelně o poznání horší a k SPZ auta musíte být opravdu blízko, aby byla čitelná. Světelné odrazy tady už dělají celkem paseku. Na druhou stranu se to ale celkem dobře snaží kompenzovat kvalitní světelnost objektivu s hodnotou f/1,8.

Kromě už zmiňovaného automatického startu nahrávání a ochraně proti přepsání, disponuje Mio MiVue 798 také upozorněním na statické radary, parkovacím režimem, citlivým snímačem otřesů a pohybovým senzorem. Šikovná je také funkce upozornění na vyjetí z jízdního pruhu, informace o překročení rychlosti nebo detekce možné únavy řidiče. Můžete si také nastavit vyvážení bílé (EV) a fotografie opatřit GPS souřadnicemi (mimo nich je na fotkách zaznamenán i čas, datum a rychlost).

Displej – 9/10

Displej má krásnou úhlopříčku 2,7“. Možná ještě pamatujete dobu, kdy takový rozměr neměly ani mobilní telefony – není to zase tak dávno. Nejvíce se mi na něm líbila přehlednost v menu. Vždy jsem si dokázal v nastavení najít vše, co jsem potřeboval, během chvilky.

Mio MiVue 798 recenze kamery do auta

Výdrž baterie

K bateriím autokamer toho ve většině případů není mnoho co říct. Jsou to prostě malé přístroje, takže není prostor ani pro velkou baterii. Ta v Mio MiVue 798 má kapacitu 240 mAh a s provozem pouze na ni se dá počítat jen na chvíli – třeba pokud zrovna nemáte volné USB a potřebujete si na minutku nutně dobít telefon. Svůj účel tedy splní.

Kvalita videí – 9/10

S kvalitou videí jsem byl maximálně spokojen. Ta denní jsou opravdu dobře kovatelná. Jsou plynulá, nikde nepřeskakují žádné čtverečky a také barvy a jas byly vždy perfektní. Důležité jsou detaily a ty rozpoznáte velice snadno. Noční videa jsou samozřejmě slabší, ale pořád se na ně koukat dá- a v případě nepříjemné situace vám také usnadní spoustu práce a dokazování toho, co se vlastně stalo.

Na fotkách se mi nejvíce líbil širokoúhlý záběr 150 stupňů, který pojme opravdu vše před autem. Rozlišení je optimální a ve dne opět dokážete vyčíst vše, co potřebujete. V noci hodně záleží na odlescích světel, jak už jsem psal výše. Závěrem bych ještě vypíchl stabilizaci, protože většina fotek byla kvalitně zaostřená a nerozmazávaly se.

 

Závěrečné hodnocení

9.1
Perfektní

Celkově vzato s Mio MiVue 798 určitě neuděláte chybu. Má snadné ovládání, spoustu funkcí a kvalitní videa i fotky. Vše, co od autokamery do provozu potřebujete.

Design a zpracování
9
Manipulace a ovládání
9.5
Funkce
9
Displej
9
Kvalita videí
9
Klady
  • Povedený design
  • Jednoduché ovládání
  • Velký displej
  • Kvalitní videa i fotky
Zápory
  • Konektor na horní straně

Nejlepší autokamery podle uživatelů

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 5.0 (8 hlasů)

Autor recenze

David Veselý
David Veselý

Miluju fotografování a cestování a tak se mnou zrcadlovka zakouší vše od jízdy na kole po létání letadlem. Věřím ve svobodný přístup k pravdivým informacím a zároveň se řídím heslem: „Věci se naučíš tak, že je děláš.“ Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář