Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Recenze » Žebříček autokamer

Recenze autokamery TrueCam A5s

24. 8. 2018 aktualizováno

Černou skříňku do automobilu přezdívanou TrueCam A5s si oblíbilo velké množství uživatelů. Během měsíčního testování jsme se jí podívali na kobylku také my, abychom zjistili, proč si své čestné místo vlastně vydobyla. Cenovka 3 200 Kč (08/2018) totiž zrovna nepatří mezi ty nejnižší.

Obsah balení

Nitro papírové krabičky ukrývá kamerku TrueCam A5s, přísavný držák, nástavec A5s, GPS modul, nalepovací 3M držák, HDMI a USB kabel, autonabíječku, software k instalaci (instalace není vyloženě nutná) a ochranný obal pro úschovu autokamery.

TrueCam A5s - obsah balení

Design a zpracování – 8/10

Recenzovaná kamerka patří mezi malá zařízení s kompaktními rozměry a nízkou hmotností. Počítat můžete s příjemnými mírami 103 × 51 × 40 mm a váhou 97 gramů. Jenom pro představu: většina moderních chytrých telefonů váží o polovinu více.

Sympatická hmotnost se ve výsledku promítla na použitých levnějších materiálech. Kovových prvků je absolutní minimum, neboť výrobce vsadil na plastové vyvedení. S kamerkou je tedy nutné zacházet ohleduplně, aby nedošlo k jejímu poškození. Ostatně k transportu máte v balení obal, tak proč jej patřičně nevyužít.

Hlavní roli zastává samozřejmě 2,7″ nedotykový displej. Nedílnou součástí ovládání je ovšem šestice postranních mechanických tlačítek, jejichž povrch je pogumován. Taková vlastnost se příznivě odrazila na používání, neboť nám při nastavování a obsluze nikdy neklouzaly prsty.

TrueCam A5s

Na spodní straně budete nejvíce používat miniUSB zdířku pro nabíjení nebo spárování s počítačem. Kousek vedle je pak k vidění tlačítko restart a mikrofon. Hořejšek nabízí tlačítko pro zapínání, místo pro připevnění držáku a ještě další mechanickou spoušť pro fotografování. Abyste rozuměli, A5s umí nejen natáčet, ale také fotit. K tomu se ale dostaneme až za chvíli.

Nezbývá než popsat čelní stranu, na které spatříte dvojici přisvětlovacích diod, kulatý objektiv a průduch reproduktoru. Pravá strana zůstala bez využití, což se ale nedá říct i jejím levém protějšku. Levice totiž nabízí konektor pro zasunutí HDMI kabelu a miniUSB kabelu. Provozní teplota kamery se pohybuje v rozmezí od -10 °C do +50 °C.

Manipulace a ovládání – 9/10

V prvé řadě kladně hodnotíme rozmístění tlačítek. Ovládací prvky jsou logicky uspořádány tak, že si ovládání kamerek osvojí velice brzy i naprostý začátečník. Dobře se osvědčilo také samostatné tlačítko pro fotografování, které řidiči umožní bleskurychle pořídit snímek zrovna v době, kdy je třeba. Kdyby tlačítka po zmáčknutí nevydávala tak hlasitý projev, bodování by bylo zřejmě maximální.

Jednotlivé součásti kamery TrueCam A5s jsou dobře umístěné tak, že se nikde nic neviklá ani neskřípe. Podobně kladně hodnotíme i systém, který je plně v českém jazyce. Navíc se nám ani nikdy nesekal a práce s ním byla prostě bez připomínek.

Usazení kamerky do držáku funguje rovněž skvěle a spojené součástky drží hodně pevně. Přísavka také odváděla svoji práci dobře, neboť z čelního skla nikdy samovolně neupadla.

Funkce – 8,5/10

Pozorný čtenář již ví, že je menu v češtině. Nastavení je tedy velice snadné. Uvnitř systému je několik nabídek, mezi nimiž dohledáte třeba změnu rozlišení videa a fotografií, nastavení smyčky (1-10 minut), nahrávání zvuků z kabiny, detekce pohybu, hodnot ISO, automatické zapnutí a vypnutí, spořiče obrazovky a mnohé jiné funkce. Parkovací mód ovšem budete hledat marně.

Součástí balení je také GPS modul, který se do držáku jednoduše zasune a brzy se rozběhne. Hlavní myšlenkou je role ukazatele aktuální rychlosti a případně rychlostních radarů. Řekněme taková docela slušná pomůcka šetřící řidičovu peněženku.

Kamerka umí pracovat s paměťovou microSD kartou „Class 10″ o maximální kapacitě 32 GB. Pokud tedy do zařízení vložíte kartu vyšší, systém ji nerozpozná. Ačkoliv se to nezdá, taková kapacity je dostatečné. Stačí zaznamenávat videa ve smyčkách a není důvod se nějak hněvat. Je ale samozřejmě pochopitelné, že některým uživatelům může tahle skutečnost vadit. Minutové video na maximální natáčecí kvalitu zabírá 109 MB.

Pochválit ještě musíme skvělé spárování s počítačem. Kamerku stačí k externímu zařízení propojit pomocí miniUSB kabelu a můžete během okamžiku kopírovat pořízená videa a fotografie. Výborné je také to, že když budete využívat jednu paměťovou kartu na vícero zařízeních, tohle zařízení vám žádné předchozí soubory nesmaže nebo nějak technicky neznehodnotí. Původní soubory zůstanou prostě tam, kde byly původně.

Displej – 8/10

Zkoušená černá skříňka TrueCam A5s nabízí 2,7″ nedotykovou obrazovku ve formátu 16:9. Displej je tedy příhodně roztažený do stran, což se kladně odrazilo na výsledném zobrazení. Veškeré informace máte tedy jako na dlani a během jízdy si nemusíte v menu kontrolovat, zdali kamera natáčí nebo co vlastně dělá.

TrueCam A5s

Na displeji uvidíte také datum, natáčecí čas, zapnuté funkce jako je smyčka, použité rozlišení a jiné skutečnosti. Hodně jsme uvítali možnost si obrazovku kdykoliv vypnout, respektive přepnout do úsporného režimu.

Kamerka tedy stále natáčela, ovšem vzniklý jas nás během jízdy nerušil. Spořič lze nastavit tak, aby se zapnul po určité době, nebo tuto funkci není problém úplně deaktivovat.

Čitelnost neveliké obrazovky byla vždy dostatečná, stejně tak proti pozorovacím úhlům nemůžeme mít výtek. Je ale škoda, že v menu nešel nastavit výsledný jas podle své libosti. Tovární hodnoty jasu jsou ale dle našeho mínění ideální.

Výdrž baterie a doba nabíjení – 7/10

Malé zařízení nebude logicky oplývat velkou baterií. Jednoduše proto, neboť ji výrobce nemá kam nasoukat. Ani tady jsme se nedočkali kdovíjaké výdrže, neboť se o energetickou dostatečnost stará baterie o kapacitě 400 mAh.

TrueCam A5s - nabíječka

Baterie dokáže kamerku napájet asi hodinu. Zásadní nicméně je, v jakém rozlišení natáčíte, zdali máte zapnutý displej a tak dále. Tuhle informaci tedy berte ve velkých uvozovkách. V případě plného nabití ale krátkou cestu přesto natočíte, což je moc důležitá informace.

I tak doporučujeme mít nabíječku neustále po ruce, neboť se na grafický ukazatel baterie spolehnout prostě nemůžete. Opakovaně se nám stalo, že TrueCam hlásila plný stav, který se ovšem brzy změnil na téměř vybito. 

Nabíjení probíhá buď klasicky ve vozidle skrze dodávanou nabíječku nebo přes počítač pomocí přiloženého datového kabelu s koncovkou miniUSB. O průběhu nabíjení vás kamerka informuje prostřednictvím notifikační diody při levé straně obrazovky. Rozhodně musíme vypíchnout délku nabíječky, která představuje tři metry.

Naopak výrazným prohřeškem je rušení rádia, k němuž dochází při nabíjení kamerky. Po zastrčení napájecí koncovky začne rádio šumět a stane se neposlouchatelným. Výrobce ale zákazníkům slibuje, že v případě obdobných problémů špatnou nabíječku vymění za funkční. Nové dodávky by ovšem vadnou nabíječku již obsahovat neměly. To se prostě stává a je skvělé, jak se k tomu firma postavila – tedy nemlčí, ale jedná.

Náš tip

Další tipy na kvalitní autokamery najdete v našem výběru nejlepších modelů. Pozornost věnujte také sekci jak vybrat.

Kvalita videí a fotografií – 6,5/10

Černá skříňka TrueCam A5s dokáže natáčet v maximální kvalitě 1 920 × 1 080 pixelů při 30 snímcích za sekundu. Ke své práci využívá 2.0 Mega CMOS senzor, s jehož pomocí můžete také fotografovat obrázky v rozlišení 2 560 × 1 440 pixelů. Úhel záběru představuje hodnotu 130°.

V samém prvopočátku se nám zdála tato hodnota dosti nízká, ovšem praxe ukázala, že jsme neměli pravdu: na záběrech jsou dobře zachyceny oba jízdní pruhy včetně postranních chodníků a osob.

Výsledné fotografie nejsou nic extra. Okolí sice zachytí dostatečně dobře v tom smyslu, že doma na počítači rozpoznáte typ a barvu vozidla, ovšem registrační značku již nevyluštíte. To je z hlediska dokazování dosti velký prohřešek. Na snímky se tedy spolehnout nemůžete.

Pohyblivé záběry sice také nejsou nijak prvotřídní, ale na monitoru bez problémů vyčtete registrační značky okolních vozidel. Jako důkazní materiál jsou tedy videa příhodná.

Zatímco denní doba se nám podařila natočit v pohodě, noční videa nevypadají vůbec dobře. Pokud jsme projížděli méně osvětlenými lokalitami, výsledné kvalitě nepomohly ani lampy veřejného osvětlení. Ostatně kvalitu posuďte sami z níže uvedených videí naší tvorby.

Recenze a zkušenosti zákazníků

Na české Heurece se během času sešlo 151 uživatelských recenzí, které se společně podílely na krásném hodnocení 84 %, což samo o sobě o něčem svědčí. Zákazníci povětšinou chválí kvalitu videa, GPS modul nebo uživatelské prostředí v českém jazyce. Na zahraničních serverech jsme žádnou objektivní recenzi nedohledali.

Alternativy k TrueCam A5s

Jako ideální levnější varianta se tváří kamerka Yi Dashboard Camera, která k nákupu láká svojí nízkou cenou a překvapivě dobrými parametry. Zvládne natáčet v rozlišení 1 920 × 1 080 pixelů a úhel záběru představuje hodně slušných 165°. Zpracování kamery je navíc vysoce elegantní a kompaktní.

Dražší alternativu zastává vlajkový model od stejného výrobce přezdívaný TrueCam A7s (recenze), u něhož jsme ocenili kompaktní design, bohaté příslušenství, detekci radarů a přítomnost GPS včetně slušné kvality videí a fotografií.

Další inspiraci pak načerpáte v našem článku o nejlepších autokamerách, kde dohledáte několik zajímavých natáčecích kousků za příjemné ceny.

Závěrečné hodnocení

7.8

Velmi dobrá

Černá skříňka TrueCam A5s se prokázala jako slušný natáčecí pomocník, který dokáže během dne pořídit důkazní materiál. Fotografie ovšem registrační značku moc dobře nezachytí a ani noční videa nejsou příliš dobrá.

Design a zpracování
8
Manipulace a ovládání
9
Funkce
8.5
Displej
8
Výdrž baterie
7
Kvalita videí a fotografií
6.5
Klady
 • Pěkný a kompaktní design
 • Snadná instalace a deinstalace
 • Jednoduché používání
 • Bohaté příslušenství
 • Detekce radarů, GPS
 • Slušná kvalita denních videí
 • Podsvícené klávesy
Zápory
 • Bez parkovacího módu
 • Horší noční videa
 • Nepříliš detailní fotografie
 • Nabíječka ruší rádio (u starších kusů)
 • Vyšší cena

Nejprodávanější černé skříňky

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 3.0 (1 hlas)

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuze a zkušenosti

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář