Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu

Recenze Bitcoin TREZOR – peněženka na kryptoměny

27.1.2018 Petr Smejkal Petr Smejkal

trezor_white

O kryptoměnách slýcháváme čím dál častěji. Stačí se jen rozhlédnout kolem a je velmi pravděpodobné, že některý z vašich blízkých nějakou kryptoměnu vlastní. A nemusí to být zrovna Bitcoin nebo Ethereum, ale některý z téměř 1500 ostatních měn, tzv. altcoinů.

Koupit si vytouženou kryptoměnu je jedna věc. Druhou a neméně důležitou představuje bezpečné uložení zakoupené virtuální měny. Hackeři a jiní internetoví nenechavci totiž, jak je známo, nikdy nespí. Právě pro tyto účely slouží zařízení TREZOR od české firmy Satoshi Labs, jehož cena se pohybuje kolem 3 000 Kč (01/18). A i když se jedná o nedostatkové zboží, zařízení se nám podařilo získat a pečlivě otestovat. Pojďme se podívat, jaké zkušenosti s TREZORem vlastně máme.

Obsah balení

Po zakoupení k vám dorazí miniaturní papírová krabička, která je zapečetěna ochrannou známkou. Tuto si před rozbalením pečlivě zkontrolujte. Pokud bude pečeť neporušená, teprve poté se do krabičky podívejte. Uvnitř spatříte zařízení TREZOR, propojovací microUSB kabel, stručný anglický návod a kousek papíru pro zaznamenání hesel.

Bitcoin Trezor - obsah balení

Design a zpracování

TREZOR vypadá jako nenápadná hračka. Váží kolem 12 gramů a měří 60 × 30 × 6 mm. Přístroj je osazen OLED obrazovkou o rozlišení 128 × 64 pixelů, přičemž celý systém pohání ARM procesor o 120 MHz. Zařízení se připojuje jediným možným způsobem přes microUSB port, který se nachází na spodní části této „offline peněženky“. Ovládání probíhá přes počítačové rozhraní a samotný přístroj, kde mimo obrazovky uživatel používá dvojici mechanických tlačítek. TREZOR se vyrábí v bílé nebo černé barvě. V současné době se chystá i nová verze s větším displejem a dalšími funkcemi.

Před samotnou koupí si je nejprve nutné položit otázku, zdali služby této peněženky vlastně využijete. Bitcoin TREZOR totiž podporuje pouze několik kryptoměn. Přívlastek pouze se skutečno hodí, protože v dnešní době existuje téměř 1500 kryptoměn a další přibývají. Když tedy víte, že např. nebudete kupovat Bitcoin nebo Litecoin, TREZOR nemá smysl kupovat.

TREZOR podporuje tyto kryptoměny: Bitcoin (BTC), Litecoin (LTC), DASH, Zcash (ZEC), Bitcoin Cash/Bcash (BCH), Bitcoin Gold (BTG), Ehtereum (ETH), Ethereum Classic (ETC) a UBIQ (UBQ). Podpora kryptoměn se však stále rozšiřuje, tudíž je pravděpodobné, že některé další časem přibudou. Ostatně po prvním vydání byla v roce 2014 dostupná pouze jedna měna – Bitcoin. Nyní, jak vidíte, přibylo několik dalších.

Instalace aneb jak to funguje

Říše kryptoměn je plná nesmyslných a dlouhých čísel, která leckterého začátečníka zmatou. Nenechte se však vykolejit, protože brzy zjistíte, že ona dlouhá spleť písmen a číslic není vlastně nic jiného, než nahodile vygenerovaná unikátní peněženka. To jen na úvod, pro úplné začátečníky.

Bitcoin Trezor

Instalace TREZORu je opravdu snadná a nemusíte mít obavy, že byste něco nezvládli. Zvládne to skutečně každý a netřeba se hned lekat. Po rozbalení je třeba TREZOR propojit s počítačem. Po spárování si přístroj stáhne potřebná data, aby mohl začít správně fungovat. Konkrétně si stáhne Trezor Wallet, tedy peněženku, s jejíž pomocí provádíte platby a veškeré krypto operace.

Zásadní nicméně je, že ona peněženka neobsahuje privátní klíč, jako ostatní peněženky. Důležitý klíč je uložen v bezpečí TREZORu. Po prvních aktualizacích je třeba peněženku zabezpečit třemi bezpečnostními prvky. Nejprve si zvolíte PIN kód, který je důležitý pro potvrzování jednotlivých transakcí. Bez PINu zkrátka neuděláte ani ránu.

Bitcoin Trezor

Druhým bezpečnostním prvkem je 12-24 unikátně vygenerovaných anglických slov. Tato slova vám v případě ztráty TREZORu pomohou obnovit ztracená data. Všechna slova je nutné si dobře uchovat, ideálně si je napsat na papíru a poznámky dobře uschovat. Je ovšem nezbytné zachovat pořadí. I neangličtináři se ovšem plašit nemusí, neboť se jedná o jednoduchá anglická slova. Například sunny, zero, monster, roast a další.

Třetím bezpečnostním prvkem je heslo pro obnovení dat. Je to vlastně taková poslední záchrana. Pokud vám někdo ukradne napsaná slova a TREZOR, bez třetího bezpečnostního hesla se k vaší virtuální měně ani tak nedostane. Jak vidíte, vývojáři nenechali nic náhodě a TREZOR je skutečně velmi bezpečný.

Je ale nutné dodržet veškeré doporučené postupy a zásady. Žádné screenování obrazovky, žádné sdílení hesel na vzdálený cloud apod. Vězte, že to není zbytečná paranoia, ale výborné doporučení. Každý den přichází stovky a tisíce uživatelů o své kryptoměny a šanci na pohádkové (ne)zbohatnutí.

Jak se posílají kryptoměny

Veškeré virtuální transakce probíhají přes zmíněné rozhraní Trezor Wallet, které najdete na oficiálních stránkách trezor.io. Program vám vygeneruje unikátní peněženku, na kterou budete kryptoměny přijímat a odesílat. Po vyplnění adresy příjemce budete TREZORem vyzváni k zadání PINu.

Před odesláním ještě musíte zmáčknout tlačítko na přístroji. Pokud tedy budete při používání této mašinky pozorní, o své virtuální peníze nemůžete přijít.

Oproti jiným metodám transakcí má TREZOR obrovskou výhodu. Díky svým malým rozměrům a použité technologii můžete učinit transakci de facto kdekoliv. A i když je použitý počítač dokonce hacknutý a zavirovaný, vaše měny zůstanou vždy v bezpečí.

Své virtuální peníze tak můžete mít neustále při sobě. Ostatně za některé měny si je dnes možné koupit kávu, snídani nebo různé zboží, luxusní automobil či dokonce drahé nemovitost.

Bezpečnost na prvním místě

Jednou z největších výhod TREZORu je jednoznačně bezpečnost. Kombinace externího hardwaru, unikátních PINů, obrazovky a mechanických tlačítek je zkrátka bezkonkurenční. Právě bezpečnost je oproti burzám a online peněženkám obrovská výhoda. Burzy a online systémy mohou být hacknuty, což se ostatně pravidelně stává. Dobře ukrytá „offline peněženka” ale nikoliv. A jak sám jeden ze zakladatelů společnost Satoshi Labs říká: „Papír se ještě nikomu hacknout nepodařilo.”

Bitcoin Trezor

Závěrečné shrnutí

Pokud to s kryptoměnamy myslíte skutečně vážně, TREZOR je pro vás zcela nezbytný. Ačkoliv jeho cena nepatří mezi nízké, s ohledem na bezpečnost a investici do virtuální měny jde o zanedbatelnou částku. Kousek hardwaru dokáže uchovat a dobře zabezpečit vaše coiny tak, abyste se k nim dostali jenom vy. Před koupí ale zvažte, zdali mezi podporované měny patří i ty vaše.

Klady
  • Vynikající mobilita
  • Jednoduchá obsluha
  • Podporované měny stále přibývají
  • Možnost, jak mír coiny pod kontrolou
  • Jedna z nejlepších ochran
  • Možnost obnovení při ztrátě a odcizení
Zápory
  • Podporuje (zatím) málo coinů
  • Laciný vzhled

Přečtěte si o jednotlivých kryptoměnách:

Zajímat by vás mohly i tyto články:

Sdílejte článek

Ohodnoťte článek

Celkové hodnocení: 4.9 (18 hlasů)

Autor článku

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář