Nejlevnější, ale zároveň nejzákladnější zrcadlovku na trhu Canon EOS 1300D můžete mít doma i se setovým objektivem za méně než 10 tisíc Kč (9/18). Podívejte se na naši recenzi, v rámci níž jsme zjišťovali, jak obstojí v praxi a jestli se její koupě vyplatí.
Obsah balení
V balení naleznete vedle těla fotoaparátu zpravidla setový objektiv s ohniskem 18-55 mm, baterii s deklarovanou vydrží 500 snímků, nabíječku s napájecím kabelem a potřebnou dokumentaci. Krabička k nám ale nedorazila, takže vás o její fotografii ochudíme.
Design a zpracování – 8,5/10
Celkový vzhled foťáku je velmi pěkný. Kopíruje osvědčený design, na kterém není třeba nic měnit. Pokud máte větší ruce, možná si řeknete, že větší grip by neuškodil. Pořád je ale pro většinu uživatelů dostatečně velký, a i díky hmotnosti pouhých 485 gramů se fotoaparát drží spolehlivě i v jedné ruce.
Naproti tomu, že se jedná o nejlevnější zrcadlovku, a tudíž nemůžeme logicky čekat žádné extra dílenské zpracování, působí tělo elegantně a čisté oblé linie jsou velmi povedené. Materiál je kombinací polykarbonátové pryskyřice s uhlíkovými a skleněnými vlákny. Celkově by se zpracování dalo celkem dobře popsat v pověstném spojení: „v jednoduchostí je síla”.
Ve stejném duchu jsou provedena i tlačítka a všechny ovládací prvky. Působí nenásilně a na zadní straně jsou všechna navíc srovnána s tělem. Nevystupují zbytečně nahoru, což působí výborně. Z konektorů nabízí EOS 1300D USB, HDMI a port pro kabelovou spoušť.
Ovládání fotoaparátu – 9/10
Výhodou levné zrcadlovky je prostý fakt, že na sobě nemá příliš mnoho ovládacích prvků, které by začínajícího fotografa mátly. Díky tomu si ji velmi rychle osvojí a brzy se z paměti naučí, kam sáhnout. Zpracování zadních tlačítek vyzdvihneme ještě jednou.
Pochvalu si určitě zaslouží i hlavní otočný volič režimů. Ten je dostatečně robustní a vystouplý pro pohodlné ovládání. Škoda je možná jen toho, že s ním, na rozdíl od vyšších modelů, nelze protáčet dokola.
Delší je cesta k režimu videa, které není u hlavního vypínače, ale na hlavním voliči mezi ostatními režimy. S ohledem na to, že se jedná o tak levný model, je zpracování sice základní, ale velmi dobře provedené.
Technické parametry a hardware – 6/10
Technická výbava nejnižších řad zrcadlovek je tak trochu jejich „černým Petrem.“ Za málo peněz zkrátka nemůžeme čekat špičkovou technologii. Starší procesor DIGIC 4+ umožní foťáku fotit rychlostí pouze 3 snímků za sekundu – a samozřejmě má vliv i na výslednou kvalitu fotek.
Pořád v jeho středu ale najdete APS-C snímač s rozumným rozlišením 18 Mpx a nijak nebezpečným maximálním ISO na hodnotě 6 400. Optimální základ je také 9bodový ostřící systém.
Lehce je potom ořezán také LCD displej. Disponuje rozlišením mírně přes 900 tisíc bodů a nenajdete u něj dotykovou technologii. Výhodou je alespoň to, že vlastní úhlopříčku 3″ a upravitelnou hodnotu jasu, což oceníte za slunečného dne. Baterie má dle Canonu vystačit na cca 500 snímků.
Funkce fotoaparátu – 5/10
Canon EOS 1300D disponuje plným automatem, množstvím přednastavených scénickych režimů a polomanuálními režimy včetně plně manuálního. Je to zrcadlovka určena zejména pro začínající fotografy nebo pro ty, kteří chtějí z kompaktů přejít do světa pokročilé fotografie. Proto je u něj obzvláště důležitý režim P, aneb trochu neprávem přehlížená programová automatika.
Právě ta vás nejlépe provede světem manuálního nastavování. Díky ní se foťák sám postará o nastavení clony i času a vy si můžete upravit parametry, jako je třeba ISO a další. Byť základní, ale přeci zrcadlovka, takže samozřejmě nechybí dlouhá uzávěrka BULB nebo podpora RAW formátu.
S tímto fotoaparátem nahrajete Full HD video při 30 FPS, případně 60 FPS při HD kvalitě. Výhodou je určitě také integrovaná Wi-Fi a NFC pro rychlejší datovou komunikaci. Fotoaparát nahrává do formátu MOV.
Kvalita fotografií – 8/10
Obrazová kvalita je nicméně velmi slušná. Pořad se přeci jedná o APS-C snímač s 18 Mpx. Canon EOS 1300D umí uspokojivě podat krásné a syté barvy. Automat si umí dobře pohrát při práci s kontrastem a ostrost snímků je také na dobré úrovni.
Další originální fotografie najdete na této stránce.
Řečeno ve zkratce: sice nedosáhnete kvality, jakou nabízejí pokročilé zrcadlovky, ale pořád s ním nafotíte mnohem lepší fotky než s kompaktem. Noční snímky umí 1300D vcelku uspokojivé za předpokladu, že si pomůžeme stativem. Ten jsme použili na fotky kostela a oblohy. Naopak podkroví staré stodoly bylo foceno z ruky, a tam už jsou jasně vidět problémy se zaostřením a stabilizací.
Kvalita videa – 5,5/10
O svých natáčecích kvalitách nás EOS 1300D příliš nepřesvědčila. Snímkovací frekvence při Full HD je přeci jen poněkud pomalá a možná se na ní projevuje i starý procesor, což je ale jen odhad.
Každopádně i za slunečného počasí je patrné, zvláště na velkém monitoru, jemné trhání obrazu. Video z jízdy na dálnici už bylo pro 1300D taky nad rámec schopností ostření a noční nahrávka navíc znatelně zrní.
Recenze a zkušenosti zákazníků
Canon EOS 1300D hodnotilo na Heurece 30 zákazníků, kteří se shodli na výsledných 96 %. To samo o sobě jasně hovoří o oblíbenosti přístroje. Většinou všichni oceňují kompaktnost a zejména vynikající poměr ceny a obrazové kvality pro začínající fotografy.
Na zahraničním webu TechRadar.com vyzdvihují hlavně nízkou hmotnost a opět poměr cena versus kvalita. Na stránce DigitalCameraWorld.com vychvalují pěkné fotografie, jednoduché používání a nízkou cenu.
Doporučené objektivy
Canon EF-S 55-250mm f/4-5,6 IS STM představuje stabilizovaný teleobjektiv, jehož největší výhodu zastává zejména kompaktnost. Rozsahem ohniska pojme většinu fotografických příležitostí.
Jedno z nejmenších a nejlehčích dostupných skel zastupuje Canon EF-S 24mm f/2,8 STM. Pevné ohnisko 24 mm se skvěle hodí například na krajinářskou fotografii a lepší světelnost dovolí fotit i v hůře osvětlených podmínkách.
Dalším velice kompaktním sklem je Canon EF 50mm f/1,4 USM. Navíc s vylepšenou světelností f/1,4 se jedná o základ, který by neměl chybět ve výbavě žádného fotografa.
Alternativy k Canon EOS 1300D
Jasnou volbou od Nikonu je jeho kompaktní model Nikon D3400. Má rovněž osekané pokročilé funkce, ale co se hardwaru týče, ten má novější a tudíž i výkonnější.
Věrni Canonu můžete zůstat s velmi kompaktní „dvoustovkou“ Canon EOS 200D. Sice si připlatíte, ale za vyšší rozlišení, pokročilý procesor, Wi-Fi nebo výklopný dotykový displej to určitě stojí.
Pokud netrváte na zrcadlu, pak je ideální volbou například Canon EOS M50. Znovu se plácnete přes kapsu, ale dostanete lépe zpracovaný a rychlejší fotoaparát s větším množstvím pokročilejších funkcí.
Závěrečné hodnocení
Velmi dobrý Canon EOS 1300D uspokojí hlavně takového fotografa, který nechce jít přes cenu 10 000 Kč, ale zároveň se ve fotografii míní posunout od úplných začátků někam výš.
Diskuze a zkušenosti