Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze Canon EOS 200D

5. 9. 2018 aktualizováno

Zaslouží si ultra lehká zrcadlovka Canon EOS 200D opravdu tolik chvály, kolik je jí přisuzováno? Dostaneme z ní skutečně slibovanou výbornou obrazovou kvalitu i při ceně pohybující se okolo 13 000 Kč?

K dostání je černé a stříbrné provedení, které jsme měli možnost otestovat. A jak se můžete dočíst mezi následujícími řádky, opravdu si zaslouží býti brána vážně…

Obsah balení

V balení dostanete k tělu zpravidla základní setový objektiv 18–55 mm f/4–5,6. Dále nechybí nabíječka, napájecí kabel, potřebná dokumentace, ramenní popruh a baterie.

USB kabel v tomto sympaticky úsporném balení chybí. K nám do redakce kromě fotoaparátu a objektivu nic jiného nedorazilo, tudíž vás o fotografii krabičky ochudíme.

Design a zpracování – 7/10

Do rukou se nám dostala stříbrná varianta, jejíž kombinaci s kontrastním provedením úchopových částí hodnotíme jako velmi dobrou. První věc, která okamžitě zaujme a která byla vytýkána „Sto déčku“ (čtěte naši recenzi) je výraznější grip.

Canon skutečně vyslyšel přání fotografů a nový grip je téměř jednou tak velký, než tomu bylo u jeho předchůdce. Jinak jsou oba modely velikostně takřka totožné (200D je o pár milimetrů robustnější).

Pokud sháníte opravdu malou zrcadlovku, je 200D rozhodně správnou volbou. Tělo představuje kombinaci hliníkového rámu a povrchu z polykarbonátové pryskyřice se skleněnými vlákny. Zní to pravda zajímavě, ale odolnost je v praxi totožná jako u plastu.

Nového zpracování a designových úprav se dočkaly také ovládací prvky. Bohužel, tady se až tak práce nepovedla, a model 200D si oproti 100D celkem pohoršil. Jedná se o zapuštěný hlavní volič a hlavní vypínač.

Naopak vcelku pěkně působí vybroušené hrany spouště. EOS 200D je velmi lehká zrcadlovka, kterou určitě s hmotností 455 gramů v batohu nijak zvlášť nepocítíte. Navíc se dodává s inovovaným setovým objektivem 18–55mm. Ten se oproti minulé verzi nápadně zmenšil, což je určitě dobře a sedne výborně i do ruky. Je tu ale háček.

Světelnost se z původní hodnoty f/3,5 zhoršila na f/4. Na opačném rozsahu zůstává f/5,6. Výhodou této řady zrcadel od Canonu je také přidaný konektor pro externí mikrofon, který některé konkurenční modely nemají. Výstupy USB, HDMI a kabelové spouště jsou samozřejmostí.

Ovládání fotoaparátu – 8/10

Díky úplně přepracovanému gripu se testovaný EOS 200D drží v ruce o poznání lépe než jeho předchůdce. Tohle je hodně dobrý posun vpřed. Samozřejmě se i lépe ovládá. Rozložení tlačítek je téměř na chlup stejné. Nově přibylo tlačítko pro Wi-Fi, a ISO/DISP se přesunula před roller.

Hlavní otočný volič je nyní zarovnán s vrškem gripu, takže jej nejde ovládat dvěma prsty, ale musíme si vystačit jen s palcem. Hlavní vypínač byl také daleko lépe řešen u staršího 100D. Malá tečka polohy je prostě titěrná a nepřehledná. Často jsme foťák kvůli tomu nechtěně ponechali zapnutý. Novější EOS 200D ale povyšuje dál mimo jiné výklopný dotykový displej. S ním je hračka fotit od země nebo nad hlavou.

Ušetří to spoustu válení se po zemi nebo koupání se při focení od hladiny. Dotykové ostření funguje také výborně. Až na těch pár drobností je ovládání příjemné a pohotové. Výhoda amatérské zrcadlovky spočívá také v tom, že nenese zbytečně moc tlačítek, a tak ji uživatel dokáže velmi rychle ovládnout.

Technické parametry a hardware – 8,5/10

Technická výbava je TOP důvod, proč si připlatit za 200D a nekupovat starší 100D. První změnou je modernější procesor DIGIC 7 (100D má DIGIC 5). Ten nyní umožní rychlejší snímání. To poskočilo o jeden sn./s. na 5 sn./s. Obrazový snímač CMOS APS-C zůstává stejný, ale místo 18 Mpx se u 200D můžeme těšit hned na 24 Mpx.

Někdo možná namítne, že na APS-C je to už zbytečně moc, což je skutečnost, kterou nelze vyvrátit. Povyrostla i hodnota maximálního ISO. Zvedla se z 12 800 na nynějších 25 600. Devatero ostřících bodů, možnosti kompenzace expozice (+/- 5 EV) a rychlost uzávěrky (30–1/4000 s) potom zůstává beze změny. Jak už jsme zmiňovali, EOS 200D má nově výklopný displej, což je velmi příjemné.

Parametrově je pak totožný se 100D: úhlopříčka 3“, rozlišení přes 1 milion obrazových bodů a pozorovací úhel 170°. Určitě potěší i 7stupňové nastavení jasu. Vylepšena je také baterie. Místo původních 875 mAh u 100D má nyní baterka 1 040 mAh. Dle Canonu má zvládnout cca 650 snímků, což zhruba odpovídá.

Náš tip

Další inspiraci získáte v našem článku o nejlepších digitálních zrcadlovkách letošního roku.

Funkce fotoaparátu – 7/10

Rozdíl mezi levnou zrcadlovkou a drahou je zejména ve zpracování a výčtu funkcí. Je tedy logické, že u EOSu 200D nenajdete funkce pokročilé. Nicméně úplně „prázdným“ strojem rozhodně není. Nabídne funkci automatického bracketingu (AEB), režimu BULB či samozřejmě podporu formátu RAW.

Ze základních potom nechybí nutné režimy P, A, S a M. Vedle plného automatu přibyl navíc režim kreativních filtrů a kreativního automatu. Volba „SCN” je na hlavním voliči samozřejmě také. Zajímavostí je například možnost volby mezi čtveřicí různých HDR filtrů. Nechybí ani filtry akvarel, B&W, rybí oko, miniatura a další. Skvěle pracuje i skládání čtyř snímků do pokročilé noční fotografie.

Pokud rádi točíte videa, pak vás jistě bude zajímat rozlišení. EOS 200D zvládne videa ve Full HD při 60 FPS (EOS 100D umí jen 25 FPS).

Další výraznou změnou oproti předchůdci je samozřejmě přítomnost Wi-Fi. S EOSem 200D si tak můžete hravě zálohovat snímky do cloudu nebo do počítače, aniž byste museli vkládat kartu do čtečky. Využít můžete také přítomnost GPS ve svém telefonu a přidat ke snímkům souřadnice.

Kvalita fotografií – 8,5/10

Snímač APS-C s vysokým rozlišením se dokáže postarat o působivé snímky a na výsledné obrazové kvalitě je to znát. Pokud nevyužijete pokročilých funkcí, opravdu nemá smysl kupovat dražší stroj se stejným čipem. Pěkně funguje také několik módů automatického ostření.

Více originálních fotografií si prohlédněte tady

Na portréty krásné slečny jsme si vypůjčili objektiv 50 mm f/1,8, který lépe pracuje s nízkou hloubkou ostrosti a dodal tak fotkám správnou portrétní podobu. Vcelku slušně dopadly i noční snímky, které byly pořízeny bez stativu na režim skládání čtyř snímků dohromady. Lepší je samozřejmě se alespoň někde opřít, ale i tak si s tím EOS 200D poradí uspokojivě.

Kvalita videa – 8/10

Velkou výhodou EOSu 200D je povýšení na 60 snímků za sekundu z původních 25, které měl EOS 100D. Je to přeci jen více než dvojnásobek snímkovací rychlosti a na plynulosti videí se to viditelně odráží.

Fotoaparát dobře přeostřoval při snímání psa v poklusu a během nočního natáčení si také vedl na výbornou. Rozlišení Full HD pak bohatě postačí pro občasné amatérské klipy.

Recenze a zkušenosti zákazníků

Canon EOS 200D hodnotilo na domácí Heurece 24 zákazníků, kteří se shodli na výsledných 97 %. To samo o sobě jasně mluví pro tento model a o jeho přesvědčivých kvalitách. Většinou všichni oceňují vynikající poměr obrazové kvality a nízké ceny. Dále nízkou hmotnost a výklopný displej. Negativní recenzi nedostal žádnou.

Na zahraničním webu Techradar.com vyzdvihují jednoduchost ovládání, ostřící systém a obrazovou kvalitu.  Na webu TrustedReviews.com zase chválí intuitivní uspořádání tlačítek a číselníků včetně rychlosti zaostřování.

Doporučené objektivy

Canon EF-S 24mm f/2,8 STM představuje jedno z nejmenších a nejlehčích dostupných skel. Pevné ohnisko 24 mm se skvěle hodí například na krajinářskou fotografii a lepší světelnost dovolí fotit i v hůře osvětlených podmínkách.

Stabilizovaným teleobjektivem je Canon EF-S 55-250mm f/4-5,6 IS STM, jehož největší výhodou je zejména kompaktnost, díky níž se k malému 200D skvěle hodí. Rozsahem ohniska pojme většinu fotografických příležitostí.

Canon EF 50mm f/1,4 USM zastává další velmi kompaktní sklo. Navíc s vylepšenou světelností f/1,4 se jedná o základ, který by neměl chybět ve výbavě žádného fotografa.

Stále hledáte ten pravý objektiv? Zkuste nápadité alternativy ve výběru nejlepších objektivů pro zrcadlovky roku 2018.

Alternativy k Canon EOS 200D

Jasným konkurentem je kompaktní konkurenční model Nikon D3400. Má rovněž osekané pokročilé funkce, ale na druhou stranu se pohybuje v obdobné cenové hladině a obrazová kvalita rovněž atakuje dražší modely.

Jestliže k výborné obrazové kvalitě vyžadujete ještě přidané pokročilé funkce, lepší zpracování a více ovládacích prvků, sáhněte po vyšším modelu Canon EOS 80D. Samozřejmě to bude ale něco stát.

A pokud netrváte na zrcadlu, pak je ideální volbou například fotoaparát Canon EOS M50. Je lépe zpracovaný a dokonce rychlejší.

Závěrečné hodnocení

7.8

Velmi dobrý

Canon EOS 200D nese na severoamerickém trhu označení Rebel SL2. A dá se skutečně říct, že je to opravdový rebel, který si čistě v obrazové kvalitě bez problémů došlápne na nejvyšší modely se stejným čipem.

Design a zpracování
7
Ovládání fotoaparátu
8
Technické parametry a hardware
8.5
Funkce fotoaparátu
7
Kvalita fotografií
8.5
Kvalita videa
8
Klady
  • Perfektní grip
  • Výklopný displej
  • Procesor DIGIC 7
  • Krásné fotografie
  • Pěkná a plynulá videa s 60 FPS
  • Wi-Fi
  • Výborný poměr cena/obrazová kvalita
Zápory
  • Chatrnější tělo
  • Méně kvalitní vypínač
  • Zapuštěný hlavní volič
  • Osekané funkce

Nejprodávanější digitální fotoaparáty dle Heureky

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor recenze

Bohumil Rosička
Bohumil Rosička

Bohouš je šéfredaktor několika zajímavých webů a dnes už jen občasný copywriter. Vždycky ho zajímaly nejnovější technologické pokroky a samozřejmě trendy ve světě e-commerce.
Má víc než 15 let zkušeností z oblasti prodeje a díky tomu dokáže při recenzích zajímavě popsat vlastnosti produktů. Jako copywriter využívá svých znalostí a zkušeností k tomu, aby sdílel cenné poznatky se čtenáři a pomohl jim se správně se rozhodnout. Ve svém volném čase se věnuje rodině, literatuře a rád dále studuje a rozvíjí své schopnosti nejen v oblasti online (e-commerce).
LinkedIn

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář
Uživatel
Lukáš (4. 5. 2019 07:05)

Zdravím, včera jsem si koupil EOS 200D, zatím se s ní seznamuji, ale nejde mi zapnout "Snímání s živým náhledem" na LCD ... Zkoušel jsem tlačítko mačkat, držet zmáčknuté, a vyzkoušeno ,projistotu, na všech foto režimech .. Ale bohužel nic. Dělám něco špatně, nebo mam jít fotoaparát vyreklamovat..? Popř. děkuji za odpověď ... Zdravím Lukáš

Odpovědět
Uživatel
Petr Smejkal (4. 5. 2019 09:05)

Dobrý den, nahráljsem vám návod, který si můžete stáhnout zde: https://uloz.to/!uxBwfCS0xvKd/canon-eos-200d-pdf Na straně 195 máte informace, jak pracovat s živým náhledem. Postupujte podle instrukcí a uvidíte, zdali to půjde nebo ne. Dejte nám vědět, jak to dopadlo.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář