Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze Canon EOS 80D

11. 2. 2019 aktualizováno

Povedený přístroj, který udělá radost příznivcům robustnějších foťáků. Nese některé ovládací prvky a výbavu vyšší třídy a fotí i natáčí velice slušně. Tělo testovaného fotoaparátu Canon EOS 80D si můžete pořídit za zhruba 25 000 Kč.

Obsah balení

V základním balení najdete tělo 80D (případně vámi zvolený objektiv), ramenní popruh, nabíječku s napájecím kabelem a potřebnou dokumentací. Nechybí samozřejmě ani baterie LP-EN6.

Recenze Canon EOS 80D - obsah balení

Design a zpracování – 9,5/10

Canon EOS 80D platí ve své kategorii za robustní přístroj. Váží přibližně 730 gramů a už při prvním uchopení jasně prokáže svou objemnost. Robustní tělo se příjemně drží a je vyrobeno z polykarbonátové pryskyřice s příměsí skleněných vláken. Má dostatečně velký grip i optimálně velké plochy s protiskluzovým povrchem. Velkou výhodou je spousta prostoru pro ruce i více ovládacích tlačítek.

Nabízí slušný počet portů, mezi nimiž nechybí samozřejmě USB a HDMI. Najdete na něm ale i vstup pro externí mikrofon, sluchátka a kabelovou spoušť. Náhled je možný jak přes optický hledáček se 100% pokrytím a širokou očnicí, tak i přes výklopný displej s 3“ úhlopříčkou. Slot pro paměťovou kartu SD/HC/XC je umístěn na boku. Baterie LP-E6N s kapacitou 1 865 mAh a deklarovanou výdrží až 960 snímků má svůj slot vespod.

Celkově působí EOS 80D sice čistě plastovým dojmem, ale i tak je zpracování na vysoké úrovni. Výborně sedne do ruky a nabízí velké množství ovládacích prvků. Naše hodnocení tedy míří dosti vysoko.

Ovládání fotoaparátu – 8/10

Canon EOS 80D si zamilují příznivci velkých strojů. Vedle spousty prostoru pro ruce je to množství ovládacích prvků, které dál vyzdvihují jeho kvality. Na hlavním voliči nechybí třeba režimy uživatelského nastavení „C1“ a „C2“ nebo volba pro BULB „B.“ Je obdařen funkčními tlačítky na horním panelu stejně jako mnoha dalšími programovatelnými na zadní části těla. Velkou devizou je přidaný zadní roller a samozřejmě i roller horní. Na vrchu najdete navíc ještě stavový displej.

Ovládání je možné také pomocí displeje, jenž dostal do vínku dotykovou technologii. Jeho reaktivnost je bleskurychlá a perfektně se v něm orientuje.
Bajonet fotoaparátu drží čtveřice šroubů a vše je krásně plynulé. Objektiv jde hladce nasadit i sejmout.

Recenze Canon EOS 80D

Z množství a možností ovládání bude mít radost snad každý fotograf. EOS 80D je velice přizpůsobitelný stroj nabízející velkou porci individuálních nastavení. Nejen díky tomu ho i my řadíme mezi pokročilá zrcadla těšící se veliké oblibě.

Technické parametry a hardware – 8,5/10

S trochou nadsázky je srdcem Canonu EOS 80D APS-C snímač s rozlišením 24,2 Mpx. Jeho mozkem potom procesor Digic VI, který dokáže řídit sériové snímání v plném rozlišení rychlostí 7 snímků za sekundu (110 snímků JPEG nebo 22 RAW). Velkým lákadlem je také AF systém. Ten má k dispozici hned 45 křížových bodů a jejich práce je opravdu znamenitá.

Další velkou výhodou je uzávěrka, respektive její nejkratší čas, který se dostal na 1/8 000 sekundy. Kompenzovat expozici je možné v +/- 5 krocích po 1/3 nebo 1/2 EV. Maximální hodnota není překvapivě vyšroubována nijak vysoko a její strop činí „jen“ 16 000 (vypusťme dodatečné rozšiřování).

Optický hledáček s pětibokým hranolem nabízí perfektní 100% pokrytí a lze na něm kontrolovat základní hodnoty. Ty jsou mimo to kontrolovatelné i na přítomném stavovém displeji a samozřejmě na hlavním displeji. Ten se chlubí 3“ úhlopříčkou, dotykovou technologií a konstrukcí výklopnou takřka do všech směrů. Jeho rozlišení překračuje hodnotu 1 milionu obrazových bodů a náhled je skrze něj opravu pěkný. Na povrchu je umístěna antireflexní folie a lze nastavit i jednu ze sedmi úrovní jasu.

EOS 80D má samozřejmě „sáňky“ pro externí příslušenství a také vlastní integrovaný blesk. V praxi se osvědčil jako více než spolehlivý. Fotografovanou scénu dobře osvětlí na vzdálenost přes 5 metrů.

Funkce fotoaparátu – 9,5/10

Vedle zmiňovaných pokročilých režimů pro uživatelská nastavení najdeme na hlavním voliči také volbu pro dobře známé scénické režimy a kreativní filtry. Samozřejmostí je potom inteligentní automat, který sám volí nejvhodnější scénu. Tím zajímavějším je ale například funkce Dual Pixel CMOS AF nebo schopnost detekce mihotavého světla. První jmenované se stará o ostřejší snímky, druhé potom o stálou expozici v umělém světle (zářivky apod.).

Fotoaparát díky zabudovaným modulům pracuje s Wi-Fi a NFC. Díky tomu se snadno připojíte k chytrým mobilním zařízením, do sociálních sítí nebo cloudů. Nezapomeňme na využití aplikací Canonu – Irista a Canon Photo Companion.

Pokud rádi točíte videa, EOS 80D je schopen záznamu ve Full HD rozlišení při 60 snímcích za sekundu. Nutné je počítat s faktem, že maximální délka souvislého videa je 30 minut nebo 4 GB.

Náš tip

Hledáte kvalitní paměťovou kartu pro svůj fotoaparát? Zkuste náš výběr nejlepších modelů v poměru cena/výkon. Nestojí moc a nabízí spoustu datového prostoru!

Kvalita fotografií – 8,5/10

Na APS-C snímač by bohatě stačilo i nižší rozlišení než maximálních 24,1 Mpx. Celkově je výsledná kvalita obrázků velice slušná a Canon EOS 80D patří jednoznačně mezi pokročilá zrcadla, která fotit prostě umí. Detaily jsou i na maximální ohnisko (v našem případě 135 mm) dobře zřetelné a ostré. Nepatrné potíže by se daly vypozorovat snad jen u hodně bílých ploch, kde nejsou úplně jasné okraje různých předmětů.

Neupravené originální fotky si prohlédněte v naší galerii.

Barevnost je vynikající. Na to, že vládla zamračená obloha a světlo nebylo zrovna ideální, jsou tóny barev dostatečně plné, syté a jasné. Velmi dobře si fotoaparát poradil i s focením pohybu. „Zmrazit čas“ se mu daří znamenitě díky 1/8 000s uzávěrce, což je jednou z jeho hlavních předností v dané kategorii.

Z nočních fotek moc použitelného nevzešlo. Celkově měl EOS 80D v malé dávce světla potíž zaostřit, na čemž se ale také určitě podepsal testovaný objektiv se světelností začínající až na f/3,5. Při manuálním ostření a použití blesku byly výsledky naopak o mnoho lepší.

Kvalita videa – 8/10

Full HD video má moc pěkné barvy i velmi přirozený jas. Plynulost videa je naprosto odpovídající a dostačující. Jas se perfektně upravuje i během zoomování. Jediný problém se objevil se zaostřením na nejdelší ohnisko (135 mm), ale na ohniska kratší ostřil EOS 80D spolehlivě. Dobře si poradil i s kroužícími bruslaři, kteří jeho ostřící systém hodně zaměstnali. Zvládl je ale s přehledem.

Pochválit je třeba určitě i mikrofon. Ten je citlivý a zaznamenává zvuk na vysoké úrovni, bez nijak zvlášť nepříjemného ruchu z nejbližšího okolí.
U nočního videa platí to samé, jako u nočních fotek. Tady měl foťák hodně potíží správně zaostřit. Berme jako polehčující okolnost schválně vybrané špatné světelné podmínky v čase, kdy ještě nezačalo ani svítat. Z výsledku je ale jasně vidět, že natáčet se jednoznačně vyplatí jen při kvalitních světelných podmínkách.

Recenze a zkušenosti zákazníků

Canon EOS 80D hodnotilo na Heurece už 56 zákazníků, kteří se shodli na výsledných 94 %. Z toho lze vyvodit, že se jedná o oblíbený stroj, s nímž je naprostá většina majitelů nad míru spokojena. Většinou si lidé pochvalují displej, výdrž baterie, rozsah nastavení nebo kvalitu ostření.

Na zahraničním webu techradar.com vyzdvihují pokročilý ostřící systém, schopnosti displeje, ať už jde o kvalitu náhledu nebo dotykovou reaktivnost, a v neposlední řadě také obrazový snímač. Na webu dpreview.com zmiňují taktéž vynikající ostřící systém a výborný displej.

Doporučené objektivy

Prakticky povinná výbava každého fotografa, zvláště pak těch začínajících. Canon EF 05mm f/1,8 STM je cenově dostupný, velice kompaktní a zároveň perfektně kreslící objektiv s výbornou světelností.

Zoomovací objektiv začínající na širokoúhlém ohnisku, který se dá využít pro naprostou většinu fotografických scén. S Canon EF 24-70mm f/4 L IS USM se dobře fotí také macro a dá se tedy označit za dobré univerzální sklo. V naší recenzi byla většina snímků pořízena právě s ním.

Canon EF 16-35mm f/4L IS USM je objektiv s ohniskem začínajícím na širokoúhlém ohnisku vhodném pro krajinářskou fotografii a pevnou světelností po celé délce ohniska. Moc pěkně kreslí. Zkoušeli jsme ho při testu Canon 5D Mark IV.

Alternativní modely k Canon EOS 80D                                                    

O něco levnější a mírně osekanější bratříček je Canon EOS 77D (recenze). Ovšem s neméně působivou obrazovou kvalitou – prakticky totožnou. Osekání vůči 80D spočívá například v pomalejší nejkratší uzávěrce. Nikon D7500 (recenze) je neméně schopný konkurenční model, který dosahuje prakticky stejných parametrů i výsledků.

Model Sony Alpha A77 II (recenze) představuje další značku obdobných parametrů a kvalit, jenž je rychlejší v sériovém snímání a je vybaven precizním elektronickým hledáčkem.

Závěrečné hodnocení

8.7

Skvělá

Dalo by se říct, že Canon EOS 80D je „dalším nejlepším zrcadlem pro ambiciózní amatéry.“ Patří rozhodně mezi to lepší, co si můžete s APS-C snímačem koupit a až na drobné zádrhele při použití v noci fotí i natáčí výborně.

Design a zpracování
9.5
Ovládání fotoaparátu
8
Technické parametry a hardware
8.5
Funkce fotoaparátu
9.5
Kvalita fotografií
8.5
Kvalita videa
8
Klady
  • Rozměrné tělo
  • Pohodlné ovládání
  • Stavový displej, zadní roller
  • Programovatelná tlačítka
  • 1/8 000s uzávěrka
Zápory
  • Horší ostření v noci

Nejprodávanější fotoaparáty dle Heureky

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor recenze

Bohumil Rosička
Bohumil Rosička

Bohouš je šéfredaktor několika zajímavých webů a dnes už jen občasný copywriter. Vždycky ho zajímaly nejnovější technologické pokroky a samozřejmě trendy ve světě e-commerce.
Má víc než 15 let zkušeností z oblasti prodeje a díky tomu dokáže při recenzích zajímavě popsat vlastnosti produktů. Jako copywriter využívá svých znalostí a zkušeností k tomu, aby sdílel cenné poznatky se čtenáři a pomohl jim se správně se rozhodnout. Ve svém volném čase se věnuje rodině, literatuře a rád dále studuje a rozvíjí své schopnosti nejen v oblasti online (e-commerce).
LinkedIn

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář