Zajímá vás, jak si vedla jedna z nejkompaktnějších bezzrcadlovek v elegantním bílém kabátku Canon EOS M100? Doma ji můžete mít již za zhruba 7 300 Kč. Vyniká zejména větším APS-C snímačem a minimalisticky jednoduchým ovládáním.
- Další skvělé tipy najdete ve výběru nejlepších bezzrcadlovek v poměru cena/výkon.
Obsah balení
Základní balení obsahuje tělo bez objektivu. K němu je přibalena baterie, externí nabíječka s napájecím kabelem a ramenní popruh. Samozřejmě nechybí potřebná dokumentace. USB kabel v balení není a jedná se o starší mini USB.
Design a zpracování – 7/10
Canon EOS M100 je příjemně kompaktní a lehký foťák. S hmotností těla pouhých 302 gramů je to skutečný střízlík. Dokonce i základní objektiv je konec konců těžší. Může to být ale na škodu, protože tělo lehčí nežli sklo většinou podkopává dojem bytelnosti u každého foťáku. Testovali jsme bílou variantu a její matné zpracování je velmi elegantní. Tělo je vyrobeno z polykarbonátu, takže je mírně odolnější než běžný plast. Má ale jednu zásadní vadu – je příliš hladké a kluzké. Úplně chybí dokonce i grip, a protiskluzová ploška na palec je také moc hladká. Jedinou záchranou je tedy ramenní popruh a fotoaparát mít neustále na rameni nebo na krku.
Jedná se o bezzrcadlovku, takže je samozřejmostí přítomnost bajonetu (pro objektivy typu EF-M). EOS M100 je malý na to, aby měl hledáček. Přednost byla dána blesku, který je uschován v dobře řešené vystřelovací konstrukci vlevo nahoře. Zadní části vévodí velký 3“ displej, který má výklopnou konstrukci směrem vzhůru. Z konektorů nabídne jen mini HDMI a mini USB. Na bok se přemístil i slot pro paměťové karty SD, což je lepší umístění než klasicky vedle baterie.
Celkově vzato budí Canon EOS M100 spíše dojem módního doplňku (ač výborně fotícího) než přístroje, který by si pořídil pokročilý fotograf. To je ale čistě můj subjektivní názor, který se s tím vaším nemusí absolutně shodovat.
Ovládání fotoaparátu – 6/10
Canon EOS M100 je určený spíše pro menší ruce. Tomu jasně napovídá jeho celková velikost i velikost všech tlačítek. Na množství ovládacích prvků je to přístroj velmi skromný. Z toho důvodu se hodí těm, kdo s fotografováním začínají, nebo takovým fotografům, co se nechtějí příliš ztrácet v nastavování a jejich požadavkem je prostě rychle něco vyfotit.
Ve srovnání s jinými kompaktními bezzrcadlovkami musím EOSu M100 několik věcí vytknout. Titěrný vypínač uprostřed třípolohového voliče je pro velké prsty umístěn jakoby naschvál. Ony tři polohy obnášejí pouze automat, prioritu (v menu lze nastavit P, Av, Tv či M) a video. Mohly by být pestřejší, ale nejspíš opět nezbylo místo. To nezbylo ani pro zadní roller. Na zadní straně najdeme nejzákladnější tlačítka a alespoň křížové ovládání.
Za pochvalu stojí alespoň horní roller pro ovládání clony či pohybu v menu, ideálně citlivá spoušť a dobře dostupné tlačítko pro nahrávání videa. Výhodou je i pěkná reaktivnost displeje při dotykovém ovládání. Celkově vzato mi pohodlnost ovládání tohoto foťáku příliš nesedla.
Technické parametry a hardware – 8/10
Hlavní výhodou takto malého fotoaparátu je skutečnost, že se do něj vešel větší APS-C snímač. Ten si nese rozlišení 24,2 Mpx – a to je předpokladem pro vynikající obrazovou kvalitu. Spolehlivý chod M100 má na starosti jeden z novějších procesorů DIGIC7. I díky němu zvládnete v sériovém snímání pořídit až 6,1 obrázku za sekundu. Autofokus má k dispozici až 49 bodů pevně umístěných v mřížce 7 × 7 a dokáže ostřit v hodnotách -1 až 28 EV.
Rychlost uzávěrky se pohybuje ve standardních mezích od 30 s do 1/4 000 s a nechybí ani BLUB. Expozici je možné kompenzovat po 1/3 EV v rozsahu +/- 3 EV. Co se týká hodnot ISO, ty začínají na běžných 100 a končí až na 25 600. Horní hranice se v praxi ukázala jako riziková a je určitě lepší se jí vyhnout, aby snímky zbytečně nezrnily.
Canon EOS M100 má vynikající displej s rozlišením přes milion obrazových bodů. Náhled na něm je velice pěkný a plný sytých barev, přičemž lze v 5 úrovních nastavit jeho jas. Kvalitou je kompenzována absence hledáčku, který se na takto malý stroj už nevešel. Nutno ještě podotknout, že displej je dotykový a výklopný směrem vzhůru o 180 stupňů. Naopak se na tělo vešla vystřelovací konstrukce blesku. Jeho deklarovaný dosah je 5 metrů. V praxi se použití na tuto vzdálenost ukázalo jako reálné.
Canon EOS M100 podporuje paměťové karty SD/SDHC/SDXC do normy UHS-I. Baterie LP-E12 s kapacitou 875 mAh má dle výrobce na jedno nabití vystačit zhruba na 295 snímků, v režimu ECO až na 410. Při nahrávání videa zvládá až 2 hodiny.
Funkce fotoaparátu – 8/10
S Canonem EOS M100 můžete využívat nejmodernějších bezdrátových technologií ke spojení s počítačem či telefonem. Má jak Wi-Fi, tak Bluetooth a NFC. Užívat si můžete i vzdáleného ovládání na smartphonu pomocí aplikace Canon Camera Connect. Zkuste také aplikaci Canon Photo Companion, která vás provede světem digitální fotografie a umožní vám zlepšovat se.
V hlavním menu lze přiřadit k prostřední volbě na voliči zda má využít priority clony, času, plného manuálu či programové automatiky (Av, Tv, M, P). Výhodou je určitě i podpora režimu BULB a formátu RAW. U automatického režimu nemáte možnost výběru z klasického seznamu „SCN.“ Nahrazuje ho režim chytrého automatu, který ideální scénu vybírá sám. Zda je to zjednodušení či nevýhoda, ať každý zhodnotí sám.
S fotoaparátem nahrajete videa v maximálním rozlišení Full HD a velmi pěkné frekvenci 60 FPS. Ostrost detailů a podání barev je na displeji více než pěkné.
Canon EOS M100 si nese i pokročilejší funkci svých bratrů. Tou je Dual Pixel CMOS AF. Na snímači jsou umístěny dvě samostatné fotodiody, které každý obrázek vyfotí s mírně posunutými pixely. Ve výsledku je tato technologie schopna vyprodukovat ostřejší detaily.
Kvalita fotografií – 8/10
Snímky z Canonu EOS M100 jsou velmi uspokojivé. Zejména pak díky APS-C snímači a možnosti použít i kvalitnější objektivy. My jsme všechny snímky pořídili s ohnisky 15–45 mm. Nejnižší ohnisko má pěkný širokoúhlý záběr a dodalo fotkám moc hezkou dynamiku. Kontrast i sytost barev je na vysoké úrovni. Schopnost ostření hodnotím také kladně.
Originální fotografie jsou k náhledu na této stránce.
Problémy trochu vznikaly jen při ostření na blízko se pohybující objekty. Noční fotky ale nedopadly nijak špatně. Je se sice lepší vyhnout výše zmíněnému vysokému ISO – a ještě lépe použít stativ, ale rozhodně se jedná o přístroj, který je schopen udělat pěkné fotky i za špatného osvětlení.
Celkově vzato se dá říct, že co EOS M100 ztrácí na velmi zjednodušeném ovládání, kompenzuje kvalitou snímků. A to je konec konců důležitější.
Kvalita videa – 7/10
U videa je nejdůležitější samozřejmě rozlišení a schopnost pohotového přeostřování. Testovaný model sice neumí 4K , ale to obdobné stroj zvládají stejně jen při frekvenci 24–30 FPS. Full HD při 60 snímcích za sekundu je proto, alespoň dle mého názoru, mnohem lepší a zajímavější. Rychlejší frekvence je spolu s dobře fungujícím ostřícím systémem jasnou výhodou.
EOS M100 přeostří spolehlivě na rychlý pohyb i na přechod ze světla do stínu či opačně. Se stejným ostřením v noci už má ovšem znatelné potíže. Opět ale nutno podotknout, že se chová stejně jako většina fotoaparátů této kategorie.
Recenze a zkušenosti zákazníků
Canon EOS M100 má na Heurece teprve 4 uživatelské recenze, které se podílejí na 100% hodnocení. Dle takto nízkého počtu ale nelze z výsledku činit nějaké závěry.
Situace je ale jiná na zahraničním webu techradar.com, kde vyzdvihují velmi dobrou obrazovou kvalitu, kompaktnost nebo spolehlivě fungující autofokus. Na stránce dpreview.com zmiňují například slušnou obrazovou kvalitu.
Doporučené objektivy
Canon 22mm f/2 STM je velice kompaktní objektiv jako stvořený pro recenzovaný Canon EOS M100. Díky této sestavě budete mít fotoaparát vskutku označitelný za kompakt. Má také vynikající světelnost.
Canon EF-M 11-22mm f/4,5-6 IS STM je objektiv s extra širokoúhlým rozsahem ohniska, který odvede nejlepší práci při snímání ve stísněném interiéru nebo naopak při krajinářské fotografii.
Canon EF-M 15-45mm f/3,5-5,6 IS STM je objektiv se základním nejpoužívanějším ohniskem, jenž dobře poslouží k fotografování naprosté většiny možných scén. Jeho předností je tedy zejména univerzálnost. S tímto modelem byly nafoceny všechny snímky z této recenze.
Alternativní modely k Canon EOS M100
Alternativní foťák Canon EOS M50 je rychlejší model od Canonu, který dosáhne až na hodnotu 10 sn./s. Navíc je vybaven je modernějším procesorem. Je sice robustnější, ale má i hledáček a 4K videa mu rovněž nejsou cizí.
Výbornou alternativou je nepochybně model Sony Alpha A6300 (recenze). Byť dražší, zvládne 4K videa a při sériovém snímání je rychlejší.
Závěrečné hodnocení
Velmi dobrá Až na zklamání z držení a ovládání se dá Canon EOS M100 označit za velmi pěkně fotící přístroj. Svým rozvržením zaujme především ty, kdo dávají přednost jednoduchosti před možnostmi rychlého přenastavení.Typ snímače: CMOS Velikost snímače: APS-C Rozlišení snímače: 24,2 Mpx Maximální ISO: 25 600 Maximální rychlost sekvenčního snímání: 6,1 sn./s Úhlopříčka displeje : 3" (7,62 cm)
Diskuze a zkušenosti