Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze Canon EOS M50

8. 3. 2019 aktualizováno

Perla zářící na půli cesty mezi nejmenšími bezzrcadlovkami a velkými zrcadly nejen ideálními rozměry, ale i povedenou výbavou. Canon EOS M50 disponuje takřka vším, co by si ambicióznější fotograf i filmař mohl přát. Námi testovaný set s teleobjektivem můžete mít doma za přibližně 25 000 Kč. Samotné tělo začíná na zhruba 13 700 Kč.

Obsah balení

Základní balení obsahuje tělo fotoaparátu, k němuž je přibalena baterie, externí nabíječka s napájecím kabelem a ramenní popruh. Samozřejmě nechybí potřebná dokumentace. USB kabel v balení není, ale jedná se o klasický microUSB, který má jistě každý doma.

Recenze a test Canon EOS M50 - obsah balení

Design a zpracování – 8/10

Pro testování jsme získali bílou variantu EOSu M50. Tato verze vypadá velmi elegantně a trochu připomíná keramiku v krémovém kabátku. Tělo působí dostatečně robustně a dobře se drží. Jeho hmotnost činí přibližně 390 gramů a je vyrobeno z polykarbonátu. Oproti menším bezzrcadlovkám má výraznější grip, což je velké plus.

Ačkoli protiskluzové plochy nejsou příliš hrubé a mohly by klouzat, je jich na druhou stranu alespoň hodně – a to držení usnadňuje. V protiskluzové textuře je zpracována dokonce i zadní část výklopného displeje. Otočný kloub obrazovky působí také povedeně. Celkově na foťáku nikde nic nevrže a zpracování je na opravdu dobré úrovni.

Recenze a test Canon EOS M50

Canon EOS M50 nabídne klasickou dvojici USB a HDMI portů. Fandy nahrávání videí ale jistě potěší ještě vstup pro externí mikrofon. Slot pro SD/HC/XC karty je umístěn vespod gripu spolu s prostorem pro baterii LP-E12. Ta má kapacitu 875 mAh a deklarovanou výdrž přibližně 235 snímků nebo 85 minut videa. Výdrž není nijak valná, a je to jedna z mála slabin tohoto foťáku. Určitě se tedy vyplatí koupit druhou baterii – třeba druhovýrobu se silnější kapacitou až 1 800 mAh.

Ovládání fotoaparátu – 8,5/10

Samotné tělo fotoaparátu Canon EOS M50 je lehké a drží se příjemně. Testovali jsme jej spolu s větším objektivem o rozsahu 18–150 milimetrů. U tohoto skla už je třeba počítat s tím, že se výrazně posune těžiště fotoaparátu dopředu a úchop komfortní už tolik nebude. Naštěstí má i objektiv dost velkou protiskluzovou plochu, která umožní lepší držení a tento fakt vykompenzuje.

Náhled je možný přes velký LCD displej s 3“ úhlopříčkou. Díky kloubu máte navíc možnost fotit prakticky z jakéhokoli úhlu – od země, nad hlavou či autoportréty. Fotoaparát není problém přes displej ovládat i dotykově, což funguje perfektně a reaktivnost je střelhbitá. Nechybí ani OLED hledáček se 100% pokrytím, vysokým rozlišením a dostatečně vystouplou očnicí.

Recenze a test Canon EOS M50
K pohodlnému ovládání přispívá kuželovitý horní roller. Zadní křížový panel a další tlačítka jsou dobře rozložené, ale pro velké prsty by mohly být možná zbytečně malé. Ovládání bajonetu při výměně objektivu funguje plynule. Hladce zacvakne a objektiv je na místě. Bajonet drží čtveřice šroubů. Celkově se EOS M50 ovládá velmi dobře. Vypíchnout lze příjemnost držení a jednoduchost – ať už rozvržení ovládacích prvků i rychlost pohybu v menu a nastavení.

Technické parametry a hardware – 8/10

Canon EOS M50 se pyšní novým procesorem Digic 8 a na jeho rychlosti je to opravdu patrné. Ve svém nitru schovává také APS-C snímač s vysokým rozlišením 24,1 Mpx. Díky svému vybavení dokáže pořídit snímky rychlostí 10 sn/s, čímž předčí i mnohé zrdcadlovky. Hodnoty ISO lze nastavovat v mezích od 100 do 25 600. Uzávěrka je pak klasická od 1/ 4 000 do 30 sekund (BULB umí také) a expozici dokáže kompenzovat v rozsahu +/- 3 EV po 1/3 EV. AF pracuje s až 143 ostřícími body v závislosti na použitém objektivu.

Fotoaparát se pyšní elektronickým hledáčkem s vysokým rozlišením přibližně 2,3 Mpx a kvalitu jeho náhledu opravdu nutno pochválit. Samozřejmostí je i 100% pokrytí. Displej má výklopnou konstrukci do takřka všech poloh, velkou 3“ úhlopříčku, rozlišení přes 1 milion bodů a nechybí mu ani dotyková technologie. Navíc máte možnost vybrat si ze 7 úrovní nastavení jasu.

Další výhodou jsou „sáňky“ pro externí příslušenství i vlastní integrovaný blesk. Tím se opět odlišuje od menších bezzrcadlovek, kterým často alespoň jedno ze zmíněného chybí. V neposlední řadě má M50 citlivý mikrofon s integrovaným protivětrným filtrem. To ocení zejména filmaři.

Funkce fotoaparátu – 8/10

Jednou z nejlákavějších funkcí, kterou Canon EOS M50 disponuje, je zcela jistě možnost nahrávat videa ve 4K UHD rozlišení. Jde tedy o vynikající stroj pro nadšené fotografy i kameramany. Rozlišení 3 840 × 2 160 pixelů zaznamenává rychlostí 25 FPS. Pravda, není to moc – Full HD video ale zvládne frekvencí 60 FPS a HD při 120 snímcích za sekundu.

Možnost výměny objektivu navíc umožňuje nasazení speciálních skel určený pro filmařinu. Nutno počítat s faktem, že délka souvislého videa je omezena na 30 minut nebo 4 GB.

Pro skvělé záběry je zapotřebí také spolehlivé ostření. Testovaný EOS M50 se může pochlubit funkcí Dual Pixel CMOS AF a digitální stabilizací. Dále je možno stabilizaci vylepšit kompatibilními stabilizovanými objektivy. Fotoaparát díky zabudovaným modulům pracuje s Wi-Fi, Bluetooth a NFC. Díky tomu se snadno připojíte k chytrým mobilním zařízením, do sociálních sítí nebo cloudů. Nezapomeňme na využití aplikací Canonu – Irista (cloud) a Canon Photo Companion (úprava fotek).

Z režimů nabízí M50 inteligentní automat, který sám volí nejvhodnější scény. Ty můžete samozřejmě měnit i manuálně. Za zmínku stojí například užitečný tichý mód, jenž odstraní zvuk uzávěrky. V neposlední řadě foťáku nechybí oblíbené funkce jako je HDR, BKT nebo BULB či podpora RAW formátu. Samostatné režimy jsou na hlavním voliči věnovány speciálním filtrům a širokým možnostem pro nastavení videa.

Kvalita fotografií – 8/10

Fotit s EOSem M50 je velká paráda. Náhled přes hledáček i displej je jasně čitelný a ostrý. Kdo navíc ještě neokusil možnosti výklopného displeje, měl by si to ihned vyzkoušet. Nejvíc nás přesvědčilo rychlé a bezproblémové ostření. I když se na vánočních trzích už šeřilo a celkově byly světelné podmínky velmi špatné, vždycky si ostřící systém našel záchytný bod a zaostřil velmi spolehlivě.

Originální fotky bez úprav si prohlédněte v naší galerii.

Na snímcích se nám líbí nejvíc plnost barev a zejména pak jemnost detailů. Dobře si vedl i se zachycením pohybu v podstatě nic nerozmazal. Nutno podotknout, že všechny snímky byly nafoceny z ruky. EOS M50 dokáže vykreslit opravdu nádherné snímky. Dokáže to navíc i za špatných světelných podmínek či pod umělým osvětlením.

Kvalita videa – 8,5/10

Canon EOS M50 je velmi schopný natáčecí stroj. Opět nejprve vyzdvihněme spolehlivost přeostřování i během pohyblivých scén. Fungovala perfektně. Zaostala jen při rychlém zazoomování, které je ale stejně u videa většinou nežádoucí. Nádherné plné barvy na videu potom dokresluje schopnost foťáku reagovat na změnu osvětlení a hbitě upravovat úroveň jasu natáčené scény.

Toho si můžete všimnout třeba během nahraného koncertu. V neposlední řadě musíme vypíchnout také integrovaný mikrofon, který nahrál zvuk velmi pěkně a okolní ruch dokázal více než slušně eliminovat. Vadou na kráse je pouze zmíněná baterie, jež se při živém náhledu poroučí docela rychle. Pro nahrávání videí je určitě potřeba mít baterie náhradní.

Recenze a zkušenosti zákazníků

Canon EOS M50 má na Heurece 12 uživatelských hodnocení s celkovým výsledkem 95 %. Majitelé jsou tedy s tímto přístrojem velmi spokojeni. Oceněn byl hlavně za kompaktnost i poměr ceny a výkonu.

Na zahraničním webu techradar.com vyzdvihují vynikající hledáček, integrovaný Dual Pixel CMOS AF i velice dobrou obrazovou kvalitu. Na webu dpreview.com zmiňují například fakt, že se jedná o první model pracující s CR3 RAW formáty nebo vychvalují efektní 4K video.

Doporučené objektivy 

Canon 22mm f/2 STM je velice kompaktní objektiv jako stvořený pro M50. Díky této sestavě budete mít fotoaparát vskutku označitelný za kompakt. Má také vynikající světelnost.

Objektiv Canon EF-M 15-45mm f/3,5-5,6 IS STM se základním nejpoužívanějším ohniskem poslouží k fotografování naprosté většiny možných scén. Jeho předností je tedy zejména univerzálnost.

Canon EF-M 11-22mm f/4,5-6 IS STM je objektiv s extra širokoúhlým rozsahem ohniska, který odvede nejlepší práci při snímání ve stísněném interiéru nebo naopak při krajinářské fotografii. Fotkám toho ohnisko dodá na dynamice a dramatickém záběru.

Alternativní modely k Canon EOS M50

Výbornou alternativou je také model Sony Alpha A6300 (recenze). Zvládne 4K videa i pohotové sériové snímání. Recenzi si můžete prohlédnout zde.

Kompaktnějším, levnějším, ale také osekanějším bratříčkem ze stejné řady je Canon EOS M100 (recenze), který výborně fotí a má význam pro toho, kdo lpí na co nejmenších rozměrech.

Další kvalitní alternativy najdete v našich testech nejlepších bezzrcadlovek, zrcadlovek a digitálních kompaktů.

Závěrečné hodnocení

8.2

Skvělá

Canon EOS M50 si právem zaslouží pozornost. Je malý a zároveň si ponechal hledáček i grip. Velký výklopný displej, APS-C snímač a perfektní ostřící systém pak umožňují pořídit skutečně působivé snímky. Umí dokonce natáčet i kvalitní videa.

Design a zpracování
8
Ovládání fotoaparátu
8.5
Technické parametry a hardware
8
Funkce fotoaparátu
8
Kvalita fotografií
8
Kvalita videa
8.5
Klady
  • Velmi pěkné zpracování
  • Výborný hledáček i displej
  • Perfektní ostření
  • APS-C snímač
  • 4K UHD videa
Zápory
  • Slabší výdrž baterie

Nejprodávanější fotoaparáty podle Heureky

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 5.0 (2 hlasy)

Autor recenze

Bohumil Rosička
Bohumil Rosička

Bohouš je šéfredaktor několika zajímavých webů a dnes už jen občasný copywriter. Vždycky ho zajímaly nejnovější technologické pokroky a samozřejmě trendy ve světě e-commerce.
Má víc než 15 let zkušeností z oblasti prodeje a díky tomu dokáže při recenzích zajímavě popsat vlastnosti produktů. Jako copywriter využívá svých znalostí a zkušeností k tomu, aby sdílel cenné poznatky se čtenáři a pomohl jim se správně se rozhodnout. Ve svém volném čase se věnuje rodině, literatuře a rád dále studuje a rozvíjí své schopnosti nejen v oblasti online (e-commerce).
LinkedIn

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář