Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze Canon PowerShot SX730 HS

13. 7. 2018 aktualizováno

Canon PowerShot SX730 HS je sympatický automatický kompakt s letmým přesahem do manuálního nastavování a pestrou porcí scénických i efektních režimů, který můžete mít doma za nějakých 8 500 Kč.

Obsah balení

Do krabičky vám Canon k fotoaparátu přidá baterii, nabíječku, poutko na zápěstí a potřebnou dokumentaci. Chybí ovšem napájecí kabel k nabíječce. Jedná se o klasický „dvoukolíkový“, který se dá snadno sehnat nebo použít od jiné nabíječky. Nabíjecí USB kabel sice naše balení nemělo, ovšem v běžných krabicích bývá.

Canon PowerShot SX730 HS - obsah balení

Design a zpracování – 7/10

Tělo fotoaparátu Canon PowerShot SX730 HS se řadí mezi klasická plastová, což je docela škoda. Jen vrchní kryt je bytelnější, ale z jakého je vyroben materiál se nám na webu Canonu dohledat nepodařilo. Celkově se jedná o přístroj velice elegantní a pěkný.

Přední straně jasně dominuje optika, které by málokdo hádal slušný 40násobný optický zoom. Na vršku je vlevo šikovně umístěna vystřelovací konstrukce blesku a napravo pěkně pohromadě hlavní volič s ovladačem zoomu, tlačítkem pro natáčení videa a kompaktně zpracovaným voličem režimů.

Uprostřed nechybí hlavní vypínač a také mikrofon s reproduktorem. Zadní strana se potom jasně nese ve znamení velkého 3“ displeje s výklopnou konstrukcí a klasicky rozvrženého tlačítkového ovládání, jehož velkou výhodou je přidání rolleru.

Canon PowerShot SX730 HS

Na bocích pak najdeme ovladač vystřelovací konstrukce blesku na USB s HDMI konektorem. Ve spodní části se ještě nachází závit pro stativ a duální slot pro baterii a paměťovou kartu typu SD/SDHC/SDXC.

Náš tip

Potřebujete kvalitní microSD kartu? Zkuste náš výběr Nejlepších paměťových karet roku 2018.

Ovládání fotoaparátu – 9/10

Fotoaparát od Canonu je s hmotností 300 gramů velice lehký přístroj a zároveň je dostatečně široký na to, aby jeho držení bylo příjemné a jisté.

Spolehlivému úchopu napomáhají dobře zpracované protiskluzové plošky, které jsou velké a účelně vystouplé. Vzhledem k hmotnosti se výborně drží i v jedné ruce.

Canon PowerShot SX730 HS

K takovému držení je uzpůsoben i displej, jenž se dá překlopit nahoru o 180 stupňů do pozice vhodné pro autoportréty. Škoda ale je, že se také nedá sklopit dolů. Focení nad hlavou je tedy možné pouze „naslepo”.

Foťáku chybí také hledáček, a tudíž je potřeba se spolehnout na náhled displeje i na plném slunci. Není to ideální, ale tím spíš oceníte 5stupňové nastavení jasu.

Canon PowerShot SX730 HS

Ovládací prvky jsou sice malé s ohledem na velikost těla, což nemusí být pro velké ruce vždy příjemné, ale zároveň jsou také mírně vystouplé, což obsluhu přeci jen částečně zlepšuje.

Celkově jsou tlačítka dobře rozvržena a foťák jimi není zbytečně přeplácán. Velkou výhodou je zmiňovaný roller, který značně usnadní a zrychlí ovládání.

Technické parametry a hardware – 7/10

Srdcem SX730 HS je malý CMOS snímač o velikosti 1/2,3“. Nutno však říci, že velikostně pro účely malého kompaktu naprosto dostačující. Zároveň by se k lepší eliminaci rizika šumu možná hodilo menší rozlišení, než přítomných 20,3 megapixelů.

Fotoaparát pohání procesor Digic 6 s technologií iSAPS, která mu umožňuje fotit v nejvyšší kvalitě rychlostí 5,9 sn./s až do zaplnění paměťové karty.

Expozici lze kompenzovat v rozsahu +/- 2 EV po 1/3. Výborně a rychle také přeostřuje. To má na starosti 9 ostřících bodů pracujících s funkcí kontinuálního servo ostření, ostření na obličej či jednobodovým středovým s volbou velikosti AF bodu.

Rozsah závěrky lze v manuálu nastavit od 15 sekund do 1/3 000 sekundy. Maximální ISO není problém poladit až na hodnotu 3 200, což už je ale vzhledem k vysokému rozlišení a malému čipu zbytečně moc.

Canon zkrátka umí vyrobit kvalitní objektivy a dokazuje to i u takto malých přístrojů. Na nejkratším ohnisku dosahuje širokoúhlé hodnoty 24 mm a díky 40násobnému zoomu končí až na 960 mm.

Jeho konstrukce je složena ze 13 prvků v 11 skupinách včetně dvou asférických čoček oboustranných a jedné jednostranné. Výhodou je také propracovaná optická stabilizace s 3 EV.

Canon PowerShot SX730 HS

Světelnost dosahuje vcelku běžných hodnot f/3,3–6,9. Díky kvalitní optice se můžete těšit na čisté fotky a stejně tak i na čistý živý náhled displeje, na který se dívá opravdu dobře. Má rozlišení přes 900 tisíc obrazových bodů a 3“ úhlopříčku. Mohl být ale už rovnou dotykový, což je druhá nevýhoda k již zmiňované jednosměrně výklopné konstrukci.

Od baterie s kapacitou 1 250 mAh samozřejmě nelze čekat zázraky, zvláště když má na starosti velký displej a dlouhý zoom. Canon slibuje, že na jedno nabití vystačí na zhruba 250 snímků – v ECO režimu až 355. Na delší cestu je tedy určitě lepší mít náhradní zdroj energie. Výhodou foťáku je také skutečnost, že ho lze dobíjet přímo přes USB port.

Funkce fotoaparátu – 8/10

Testovaný model je především kompakt určený pro čistě automatické fotografování. To vedle klasického automatu s volbou nejvhodnější scény dosvědčují další dva automaty.

Jeden hybridní, s jehož pomocí můžete vytvořit krátký film při fotografování snímků, a druhý s možností přidání kreativních efektů. I tak nechybí režim SCN, v němž najdete další porci scénických režimů. Tato možnost se hodí například v případě, že chcete zvolit jiný, než který vybral automat.

Na hlavním voliči najdete i samostatný režim pro focení autoportrétů s nastavitelnými efekty. Video v rozlišení Full HD s 60 FPS můžete pomocí samostatného tlačítka nahrát z kteréhokoliv režimu, ale při volbě video režimu můžete ještě jeho parametry v nastavení foťáku podrobněji upravit. Pro příznivce kreativní zábavy se nabízí plně manuální M režim či režimy Av a Tv s prioritami clony a času nebo program P.

Velkou výhodou je určitě přítomnost technologie Wi-Fi a Bluetooth. Díky nim můžete snadno přenést fotky do počítače bez použití kabelu či vyjmutí karty. Zároveň lze využít GPS modul ve svém smartphonu a přidat ke snímkům přesné souřadnice.

Canon PowerShot SX730 HS

Velice dobře funguje dynamický stabilizační systém, který hlídá najednou 5 os. Ten jsem ocenil zejména při focení na nejdelší ohnisko nebo při natáčení videa. Krom porce scénických režimů a efektů SX730 HS už ovšem nemá v zásobě žádné pokročilé funkce jako je třeba BULB, HDR, podporu RAW a další.

Kvalita fotografií – 7,5/10

Za slunečného dne a na krátké ohnisko fotí Canon PowerShot SX730 HS skutečně skvěle. Kontrast je perfektní a podání barev věrné. Dokonce i při zvětšení fotografie jsou detaily velice obstojné. Výborně také ostří a kvalita optiky se na čistotě fotek znatelně odráží.

Více fotografií v originální kvalitě najdete na této stránce.

Poradil si i s makro fotkami květů a automat příjemně překvapil i při focení ve stínu (viz. potok pod stromy). Horší už to bylo se zaostřením na nejdelším ohnisku (viz. pole s ječmenem a chrpami).

Pokud okomentujeme blesk, v noci zafungoval na krátkou vzdálenost (2–3 metry) velmi pěkně. Na nejdelším ohnisku měl SX730 HS v pokročilé večerní hodině opět trochu potíže se zaostřením (viz. 3 foto vysílače).

Kvalita videa – 8,5/10

Video ve Full HD je díky snímkovací frekvenci 60 FPS plynulé a velmi pěkné. Vzhledem k určení foťáku nevadí, že neumí 4K a tudíž si můžete být jisti, že dostanete v podstatě to nejlepší. Pochválil bych ještě rychlé přeostřování a dobře fungující stabilizaci.

Video krajiny byly točeny z ruky na nejkratší ohnisko, včelí ruch potom pro zachycení detailu na nejdelší ohnisko ze stativu. Na videu pozdně večerní krajiny je potom jasně patrná přítomnost rušivého digitálního šumu, ale zase se na druhou stranu fotoaparátu dařilo vcelku rychle a pěkně přeostřovat i během zazoomování.

Recenze a zkušenosti zákazníků

Na Heurece si fotoaparát v rámci čtveřice zákazníků vysloužil 98 % hodnocení. Přítomné názory se shodly na kompaktním těle, nízké hmotnosti a třeba i slušné kvalitě fotografií.

Prošli jsme i domácí recenze, kdy například redaktor serveru Fotoaparát.cz vychválil velký rozsah zoomu, kompaktní rozměr či slušnou obrazovou kvalitu.

Hodně dobře dopadala i zahraniční recenze na TechRadar.com, kde kladně hodnotí kvalitní zoom, robustní konstrukci a účinnou stabilizaci.

Na stránce PhotographyBlog.com získal fotoaparát hodnocení 4/5 s tím, že nejlépe dopadla kvalita fotografií a jednoduché používání.

Alternativy k Canon PowerShot SX730 HS

Stejně kompaktní je i model Nikon Coolpix A900 (recenze), který disponuje stejným rozlišením, o málo kratším zoomem, ale navrch přidá 4K rozlišení videa.

Velmi dobrou volbou je i kompakt Panasonic Lumix DMC-TZ90, který sice nedosahuje stejného zoomu, ale na druhou stranu nabídne stejné rozlišení, vlastní dotykový displej a zvládá 4K videa.

Optimální alternativou je pak model Sony CyberShot DSC-HX90V (recenze), který disponuje sice menším rozlišením a kratším zoomem, ale může se pochlubit neméně kvalitní optikou a navíc třeba integrovaným GPS modulem.

Náš tip

Další tipy naleznete v článku o nejlepších digitálních kompaktech.

Kde koupit Canon PowerShot SX730 HS a jeho cena

Cena Canon PowerShot SX730 HS se v současnosti (13. 7. 2018) pohybuje ve většině obchodů kolem 8 500 Kč. Pro aktuální cenu v jednotlivých obchodech klikněte na tlačítka níže:

Závěrečné hodnocení

7.8

Velmi dobrý

Canon PowerShot SX730 HS rozhodně neurazí i náročnějšího vyznavače automatických kompaktů, kteří si hodně vyhrají s přidanými režimy a efekty. Bonusem mu budiž kvalitní optika s dlouhým zoomem.

Design a zpracování
7
Ovládání fotoaparátu
9
Technické parametry a hardware
7
Funkce fotoaparátu
8
Kvalita fotografií
7.5
Kvalita videa
8.5
Klady
  • Dlouhý zoom v kompaktním těle
  • Zadní roller
  • Trojice automatických režimů
  • Spousta scénických režimů a manuál
  • Pětiosá dynamická stabilizace
  • Wi-Fi a Bluetooth
Zápory
  • Plastové tělo
  • Absence hledáčku
  • Displej výklopný pouze nahoru

Nejprodávanější digitální kompakty dle Heureky

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor recenze

Bohumil Rosička
Bohumil Rosička

Bohouš je šéfredaktor několika zajímavých webů a dnes už jen občasný copywriter. Vždycky ho zajímaly nejnovější technologické pokroky a samozřejmě trendy ve světě e-commerce.
Má víc než 15 let zkušeností z oblasti prodeje a díky tomu dokáže při recenzích zajímavě popsat vlastnosti produktů. Jako copywriter využívá svých znalostí a zkušeností k tomu, aby sdílel cenné poznatky se čtenáři a pomohl jim se správně se rozhodnout. Ve svém volném čase se věnuje rodině, literatuře a rád dále studuje a rozvíjí své schopnosti nejen v oblasti online (e-commerce).
LinkedIn

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář