Pro zapálené sportovce jsme otestovali chytré hodinky Fitbit ionic, kterým jsme během měsíčního testování patřičně sportovně naložili. V žádném případě to ale neznamená, že se tahle elektronická pomůcka nehodí pro povaleče a lenochy. Kolik je hodin potřebuje vědět každý, a obeznámení s tepovou frekvencí nebo aktuální předpovědí počasí přece také není na škodu.
Cena hodinek Fitbit ionic se pohybuje kolem 8 700 Kč, což je skutečně vysoká částka, která útroby našich peněženek hezky rozbrázdí. K dostání je bílá, šedá nebo hnědá podoba strojku. Měnit lze dokonce i samotné řemínky, a to jak barevně, tak velikostně.
Abyste snad nekupovali chlupatého zajíce v pytli, dejte nejprve přednost našim nabytým zkušenostem zúročeným v informativní recenzi. Pro další čtení pak doporučujeme náš přehled nejlepších chytrých hodinek.
Obsah balení
Uvnitř pěkně zpracované krabice najdete chytré hodinky Fitbit ionic, silikonový řemínek velikosti L a S, napájecí kabel s klasickým USB zakončením a brožurky.
V tomto případě bychom bezesporu uvítali český manuál, který by méně zkušené uživatele do používání nenásilně zasvětil. Takhle musíte veškeré funkce buď sami pochopit, anebo informace hledat na internetu.
Design a zpracování – 9/10
Zpracování chytrých hodinek Fitbit Ionic je jednoznačně rozporuplnou záležitostí. Každému se zkrátka líbí něco jiného a nelze se vyhnout čistě subjektivními hodnocení. Nám se ale jednoduchý a řekněme uživatelsky příjemný strohý vzhled líbil.
Již při prvním pohledu na hodinky vidíte obrazovku a funkční tlačítka. Žádnou funkci přitom nemusíte někde složitě dohledávat nebo luštit. Tahle vlastnost je velmi důležitá zejména při sportovních aktivitách. U Fitbit Ionic ale již po pár hodinách nošení víte, kam a na co sáhnout.
Celkovému vzhledu vládne čtvercový tvar dotykové obrazovky. Ovládání probíhá kombinovaně pomocí dotyků a mechanických tlačítek. K výběru jsou hned tři: jedno vlevo a zbylá dvě na protější pravici. Zatímco je čelní strana pěkně hladká, spodní část hodinek vytváří jakýsi pyramidový vzhled. Všechny čtyři strany se svažují do střední části, kde najdete několik technických vymožeností. Tedy port na dobíjení a snímače.
Konstrukce pocítila kombinaci kovu a hliníku, což se výrazně odrazilo na nízké hmotnosti. Fitbit ionic váží 47 gramů včetně řemínku. Ani rozměrově se nemusí stydět za vysokou rozložitost, o čemž svědčí míry 40 × 40 mm a šířka nějakých 13 mm. Kombinace nízké hmotnosti a slušných rozměrů dokázala vyplodit pohodlí a mimořádný komfort.
S chytrými hodinkami se můžete potápět až do 50 metrové hloubky. Ani poškrábání obrazovky se bát nemusíte, neboť je potažena ochranou Gorilla Glass 3. Při opatrnějším používání vám tak zůstanou chytré hodinky stále jako nové. Ostatně my jsme je po dobu jednoho měsíce téměř nesundali z ruk a skutečně vypadají jako z regálu vytažené.
Na „nositelském kladu” se jednoznačně podílí řemínek. Ten je vyroben ze silikonu, který je příjemná na dotek a omak. Díky houževnatosti tohoto materiálu se s řemínkem pěkně pracuje a jednoduchý upínací mechanismus nebrání ve snadném zacvaknutí. Šířka řemínku je dostatečná, což v kombinaci s velkým počtem děrování zaručí pohodlné nošení a užívání pro naprostou většinu uživatelů.
Je opravdu jedno, zdali máte široké nebo tenké zápěstí, protože hodinky dokonale sedí na každé ruce. Nejen my, ale i ostatním, kterým jsme Fitbit ionic na krátko svěřili, se šířka řemínku zamlouvala. Její rozměrnost totiž zaručí, že se nezarývá do kůže ani neškrtí. Rychlá je i výměna řemínku. Stačí zmáčknout příslušné místo a daná část se z mechanického sevření rychle vymaní. Také samotný strojek se nijak nepříčí nebo po zápěstí nejezdí.
Naopak údržba ale tak snadná nebyla. Po každém běhání se hodinky potřísnily potem takovým způsobem, že je bylo nutné opláchnout. Na tom by nebylo nic zase až tak překvapujícího. Jemné opláchnutí ale nikdy nestačilo a zejména řemínek byl pak hodně ulepený a jeho nošení nebylo moc příjemné. Čištění je tedy potřeba věnovat větší péči, o kterou jsme prostě nestáli.
Displej a ovládání – 10/10
Během používání Fitbit ionic budete hledět na 1,42″ velký LCD displej, jehož rozlišení činí 348 × 250 pixelů. Obrazovka je samozřejmě plně dotyková. Kombinace dotyků a tlačítek se prokázala jako výborná a nemáme vlastně co vytknout. Ať už jsme běhali nebo si četli knihu, ovládání nás nikdy ničím nelimitovalo.
Gyroskopické snímače byly za každých okolností pohotové, a tak stačilo hodinky natočit do přirozené polohy a aktuální informace se ihned zobrazily. A bylo úplně jedno, zdali jsme popíjeli lahodnou kávu nebo se potili uprostřed lesů, strojek reagoval za každých okolností okamžitě.
Obrazovka výtečně reagovala i v situacích, kdy jsme měli nadmíru upocené a vlhké prsty. Ostatně také její jas byl za každých okolností skvělý. Bylo zkrátka jedno, zdali jsme na počítané hodnoty civěli během slunečného nebo zataženého počasí. Číslice nás dokonce netrápily ani v nočních hodinách, což jsme velmi ocenili. Pálení očí a křivení úsměvů rádi opravdu nemáme.
Hardware a funkce – 8,5/10
Fitbit ionic mají ve svém nitru zabudované gyroskopické senzory, GPS a technologii NFC. Senzory přístroj využívá k rozpoznání aktivity, kterou momentálně děláte. Zároveň se i podílí na jednoduchém ovládání, o němž jsme se zmínili výše. GPS zase přesně zachytí vaše sportovní vyžití, přičemž pomocí NFC lze platit podobně rychle, jako s chytrými telefony.
Přístroj dále disponuje technologií Bluetooth a Wi-Fi. Pomocí první zmíněné zařízení neustále komunikuje se spárovaným telefonem, Wi-Fi pak slouží pro přenos většího objemu dat.
Řeč je především o aktualizacích nashromážděných dat a hudbě. Fitbit ionic totiž dokáže spouštět hudbu. Jednotlivé skladby ale musíte nejprve do zařízení přenést. Jediným možným způsobem je právě Wi-Fi. Ano, je to zdlouhavý a nezáživný proces, který nikomu na radosti asi nepřidá. Jestliže střídáte písničky velmi často, tohle nebude pro vás to pravé hudební. Interní uložiště představuje přibližně 2,5 GB prostoru.
Chytré hodinky staví na operačním systému Fitbit OS. Nejde tedy o žádný Android, ale o zbrusu nového běžce. Ale nebojte, Fitbit OS je přehledný a graficky přívětivý pracant, který vás nenechá nikdy na holičkách. Během měsíčního testování byl systém minimálně jednou aktualizován, což svědčí o ustavičném zájmu výrobce.
Na úvodní obrazovce spatříte čas a datum, ušlé kroky, aktuální srdeční tep a počet spálených kalorií. To jsou ty nejzákladnější hodnoty, které máte neustále jako na dlani. Zejména chválíme snímač tepu, který vaši srdeční činnost měří v aktuálním čase. Měření je vesměs přesné (porovnávali jsme s certifikovaným tlakoměrem), tudíž se můžete na dané hodnoty při sportovní činnosti spolehnout. To je velmi důležité, protože jedině ideální tep vám zajistí kvalitní spalování a cvičební efekt.
Zavítáním dál do nitra přístroje máte možnost využívat funkce cvičení, alarm, hudba, trenér, relax, počasí, stopky, NFC, nastavení, tipy, strava a hudební funkci Deezer. Nastavení hodinek dále dovoluje manipulaci s jasem. My jsme dali přednost automatice a ta fungovala vždy perfektně.
Pohrávat si však můžete i s vibracemi, notifikacemi a dalšími funkcemi. Ačkoliv se notifikace na displeji bez problémů zobrazují, nelze na ně reagovat například napsáním odpovědi apod. Tyto činnosti musíte přenechat svému telefonu nebo počítači.
Pěkná je i funkce relaxace, kde vás přístroj učí dýchat a celkově se uvolnit. Funkci kouče zase ocení začátečníci, kteří neví, jak a co mají cvičit. Obrazovka začínající cvičence navede, jak a co mají dělat, a ještě jim počítá čas. Funkce cvičení zase slouží k upřesnění aktivity, na níž se právě chystáte.
Může to být plavání, běhání, posilování, jízda na kole, workout a jiné sportovní činnosti. Po zapnutí například vidíte uběhnutou vzdálenost, aktuální tep, dobu běhu a jiné údaje. Veškeré hodnoty se zapisují přesně, což jsme si opakovaně ověřili běháním stejné trati. Zkoušeli jsme i alarm, který nás vždy přesně probudil a do práce jsme nikdy nezaspali.
Do svého telefonu si také máte možnost stáhnout aplikaci Fitbit, která je k dostání zcela zdarma pro Android a iOS. V rámci přehledného grafického rozhraní pak můžete studovat vaše sportovní výsledky a aktivity. Aplikace dokonce ukazuje aktuální stav baterie, tep, počet zdolaných poschodí a jiné informace. V rámci celého týdne tak vidíte, jak jste se činili nebo naopak lenošili.
Nechybí ani různé výzvy, cvičební tipy nebo komunikace se spřátelenými účty. Parádní přitom je, že si můžete nainstalovat i další aplikace, kterými celkovou nabídku patřičně oživíte. Nás třeba zaujala svítilna. Stačilo kliknout na ikonku v telefonu a veškerá instalace proběhla bez našeho snažení. Za pár okamžiků byla aplikace připravená v hodinkách k používání. Tady přízvisko „chytré hodinky” skutečně pasuje.
Výdrž a nabíjení – 9/10
Jedním z obrovských úskalí sportovních hodinek je nízká energetická výdrž. Tenhle nešvar v případě Fitbit ionic ale vůbec neplatí. Baterie má sice pouhých 195 mAh, ovšem v případě plného nabití vydrží celý týden. Za čtyřtýdenní používání jsme tak nabíjeli pouze několikrát, čehož si nesmírně ceníme. Člověk denně nabíjí notebook, telefon a pokud by mělo k tomuto martyriu přibít ještě další zařízení, nikdo by samou radostí neskákal.
Nabíjení pak trvá necelé dvě hodiny. Tohle procesí ovšem neprobíhá pomocí klasické nabíječky, nýbrž přes speciální kabel. Ten je z jedné strany zakončen USB-A konektorem, kdežto na straně druhé sídlí port se třemi piny. Koncovka je navíc zmagnetizovaná, tudíž se stačí ke strojku jenom přiblížit a port se přichytí úplně sám.
Něco podobného znají majitelé starších MacBooků od společnosti Apple. Takový způsob nabíjení je nejen velmi pohodlný, ale také praktický a bezpečný. Nemusíte nikde nic hledat a v případě zakopnutí o kabel se port z hodinek jednoduše odtrhne.
Alternativy k Fitbit ionic
Jako pěknou funkční alternativu doporučujeme chytré hodinky Samsung Gear S3 Classic, které se dají pořídit od nějakých 8 500 Kč (04/18). Tohle zařízení se chlubí nádherným zpracováním, skvělou ovladatelností, čitelným displejem a dokonce funkcí pro telefonování. Oproti recenzovanému modelu je ale 380 mAh baterie Gear S3 podstatně slabší. Více se dočtete v recenzi.
Pokud s podobnými chytrými pomocníky nemáte žádné zkušenosti a zatím nehodláte investovat velké tisíce, zkuste se podívat na fitness náramek Xiaomi Mi Band 2. Stojí něco málo přes šest stovek a pro sportovce nabízí slušný základ. Přístroj jsme recenzovali a moc se nám líbil přehledný OLED displej, snadné ovládání a skvělá měsíční výdrž baterie. Recenzovaným chytrým hodinkám Fitbit ionic ovšem svojí funkční výbavou nesahá ani po kotníky.
- Pro další inspiraci doporučujeme náš výběr nej chytrých hodinek.
Závěrečné hodnocení
Perfektní
Chytré hodinky Fitbit ionic nás celý měsíc opravdu skvěle bavily. Zpestřily nám jinak rutinní běhání, obohatily procházky o zajímavé informace, přičemž ani na rodinné svatbě netropily svojí podobou rozruch. Nadmíru příjemně jsme byli překvapeni z perfektní výdrže a řádkou zajímavých aplikací. Bez nadsázky ale musíme konstatovat, že se cenovka drží na samé hranici únosnosti. A konec konců i sportovních funkcí mohlo být o něco víc.
- Hezké a efektní zpracování
- Nízká hmotnost
- Odolnost a vodotěsnost
- Užitečné sportovní funkce
- Vynikající týdenní výdrž
- Snadné upínání
- Aplikace Fitbit
- Wi-Fi, Bluetooth, GPS, NFC
- Funkcí mohlo být víc
- Zdlouhavé nahrávání hudby
- Na řemínku ulpívá pot
- Vysoká cena
Diskuze a zkušenosti
Dobrý den, mám prosbu, potřebuji asi vyměnit v hodinkách Fitbit Ionic baterii. Nevíte, kam se obrátit. Dekuji
Dobrý den, zkuste se obrátit na prodejce, od kterého máte hodinky koupené. Měl by mít zajištěný odborný servis pro každou značku, minimálně by vám mohl předat kontakt. Je také pravděpodobné, že nebude mít výměna "finanční smysl". Ale uvidíte.