Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze Doogee Mix 6GB/64GB

26. 12. 2017 aktualizováno

Mobilní čínský trh již nějaký pátek posílila značka Doogee. Tato značka si pomalými, leč jistými, kroky razí cestu také k evropským zákazníkům. Ani my jsme neodolali a vyzkoušeli jsme chytrý přístroj Doogee Mix verze 6GB/64GB.

Služby tohoto krasavce se dají objednat za přibližně 6 000 Kč (12/2017), slabší verze 4GB/64GB stojí zhruba 5 300 Kč (12/2017). Vybírat můžete z černé, modré nebo naší výraznější stříbrné barvy.

Obsah balení

Papírová krabice standardní velikosti ukrývá mimo přístroje datový kabel typu microUSB, 0,5A nabíječku, kovovou sponku, ochrannou folii, prsten pro uchycení nebo podpěru (phone ring holder) a plastový obal. Ačkoliv je ochranné pouzdro vyrobeno z levného materiálu, své účely plnilo dobře a přístroj si po celou dobu zachoval ryzí tvář. Telefon i po měsíci zůstal jako nový.

Doogee Mix - obsah balení

Design a zpracování – 8,5/10

Zpracování telefonu je po všech stránkách vskutku netradiční. Začněme rovnou čelní stranou, která se nese plně v duchu 5,5“ obrazovky. Obvodové rámečky jsou překvapivě tenké a displej se může roztahovat do všech stran. Také vrchní linka nad obrazovkou je úzká jen několik málo milimetrů. Výrobci se ale i do tak stísněného prostoru podařilo vtísnit reproduktor pro telefonování a světelný senzor. Na notifikační LED diodu se ale pozapomnělo.

Pod displejem je dále k vidění rozměrnější domovské tlačítko, které zároveň slouží jako čtečka otisků prstů. Čtečka spolupracovala vždy ochotně, reakční schopnosti ale mohly být o něco pohotovější. Na sekundovou prodlevu se však zvyknout dá. Standardní trojice navigačních tlačítek je umístěna na obrazovce hned nad domovským tlačítkem, čtečku otisků prstů lze pak využívat multifunkčním způsobem.

Navigační tlačítka si lze stáhnout, čímž se pracovní plocha zase o něco zvětší. Čtečka pak adekvátně reaguje na delší podržení spuštěním funkce domů, po krátkém zmáčknutí zase rozkáže krok zpět. V pravém dolním rohu je další netradičnost v podobě selfie kamery. Nutno říci, že to nebyl vůbec špatný nápad. Obrazovka se mohla díky úspoře místa příhodně roztáhnout, a uživateli je vlastně jedno, kde přední kamerka dřepí.

Na horní straně telefonu můžete používat klasický 3,5 mm jack, přičemž na protější dolní straně je toho k výběru mnohem víc. Především nabíjecí microUSB port, mono reproduktor a mikrofon. Levá hrana ukrývá hybridní šuplík, který nabízí ubytování pro dvě nanoSIM karty nebo případně samostatnou nanoSIM kartu a osiřelou paměťovou kartu. Pravý protějšek zahřívá místo kolébkovému regulátoru hlasitosti a single tlačítku pro ovládání displeje.

Také záda recenzovaného přístroje jsou samá překvapení. Úplně nahoře byla umístěna dvojice duálních fotoaparátů, která jsou v dnešních dobách – jak se zdá – v kurzu. Kousek vedle je dále nachystaná přisvětlovací LED dioda, přičemž doprostřed bylo vytištěno logo výrobce. Nápis ovšem není na povrchu, nýbrž pod ochranným sklem Gorilla Glass 5.

Tenhle ochranný prvek se táhne jak na zádech, tak na čele chytré hračky. Obě strany si výrobce ještě pojistil nalepenými ochrannými foliemi.

Doogee Mix

Ale pozor, to stále není všechno. Při otočení spatříte na bedrech přístroje svoji krásnou tvář. Nikoliv ale v podání tradičního odlesku bez špetky detailu, nýbrž v plně reálných barvách. Tuhle „zrcadlovou” funkci ocení zejména dámy, které nemusí ve svých kabelkách hledat zrcátko. A pokud jde o konstrukci Doogee Mix, určitě vás bude zajímat její zpracování. Celé tělo je vsazeno do bytelného kovového pouzdra, které festovně drží. Tyhle vlastnosti početná střední třída určitě s nadšením uvítá.

Na zvýšené odolnosti se ale bohužel podepsala 197 gramová hmotnost. Váha telefonu se v rukou skutečně pronese a onoho špatného dojmu jsme se ani po měsíci nezbavili. Je to zkrátka macek přetěžký, s čímž je třeba dopředu počítat. Jako celek se nám ale zpracování moc líbí a pánům technikům posíláme hvězdičky. A to nejen za zpracování, ale také za odvahu něco změnit a volit netradiční řešení.

Co vydrží Gorilla Glass 5 se můžete podívat videu níže:

Displej – 7/10

Zobrazovací část pocítila technologii Super AMOLED. Nejde však o žádné ultra rozlišení, jako jsme tomu zvyklí u některých vlajkových lodí, ale o hodnoty 1280 × 720 pixelů. Obrazovka je veliká poctivých 5,5 palců, což displej řadí mezi ty rozměrnější. Majitele menších rukou potěší přítomnost funkce jedné ruky. Stačí prstem přetáhnout po navigačních tlačítkách a obrazovka se zmenší na příjemnou mez. K pohodlnějšímu ovládání můžete konec konců použít také prsten.

Doogee Mix

Co se týče funkčnosti, není co vytýkat. Pozorovací úhly jsou bezvadné a funkce adaptivního jasu sloužila také dobře. Mírně pomalejší reakce byly sice patrné, ale nešlo o nic, co by stálo za udělení razítka s černým prasátkem. Mračíme ale u absence filtru modrého světla. Maximální jas je rovněž bezproblémový, což ale na druhou nemůžeme říct o detailech.

Horší rozlišení je na obrazovce již na první pohled znát. Ani jsme nezjistili, proč tomu tak vlastně je. Jakoby udávané pixely reálu vůbec neodpovídaly. Písmenka se nám zkrátka zdají taková neostrá a podání barev také není žádná hitparáda. Oranžová působí jako žluklý pomeranč a žlutá zase jako vybledlá pampeliška. Jemnost se zastavila na hodnotě 267 PPI.

Hardware a výkon – 6,5/10

Výkonnostně se Doogee Mix řadí mezi střední průměry. Zapadá tedy do očekávaných mezí své kategorie. Uvnitř úřaduje osmijádrový procesor MediaTek Helio P25, kterému přicmrndává 6 GB operační paměti. Hraní středně náročných her sekání nesužovalo, přičemž ani mírně náročnější tituly na své hratelné kvalitě nic neztratily. AnTuTu test vykázal 57 918 bodů.

Doogee Mix - AnTuTu HW

Podíváme-li se na srovnání s ostatními telefony podobné cenové kategorie, výsledek je o zhruba 10 000 bodů vyšší než u letošního modelu Nokia 6. Naopak výkonnostní bomba Xiaomi Redmi Note 4 Global dosáhla o přibližně 15 000 bodů více.

Ačkoliv číselné hodnoty svědčí o průměru, výkon byl o něco větší, nežli hovoří udávané bodování. Nemile nás ale překvapilo delší načítání a celková systémová (ne)svižnost, ke které se dostaneme v poslední kapitole. Nutno ovšem dodat, že je využívaný systém s hardwarem přímo spojen. Alespoň, že se přístroj nepřehřívá.

Interní uložiště představuje po nainstalování systému a jiných nezbytností 53 GB, což je sama o sobě slušná hodnota. Vnitřní uložiště si navíc můžete rozšít pomocí paměťové karty až o dalších 128 GB. Použitý reproduktor hraje velmi hlasitě, ovšem svojí kvalitou jde o čistý průměr. Průměrní uživatelé ale budou spokojeni.

Výdrž baterie a doba nabíjení – 7/10

Pod kovovým obalem se ukrývá nevyjímatelná baterie o kapacitě 3380 mAh. Použitý akumulátor se projevil jako mírně horší. Celý den sice vydrží, ovšem před spaním je žádoucí dobití. Se zbývajícími třiceti procenty sice ještě není vše ztraceno, ovšem za cenu vypnutých aplikací a snížení užívání na samé minimum.

Doogee Mix - AnTuTu baterie

K mání je nabíječka, která dokáže baterii nabít z úplného vybití na maximum za zhruba 2 hodiny a 10 minut. Někdy se doba nabíjení pokrátila na 1 hodinu a 45 minut. Návštěvu nabíječky je tedy ideální realizovat před spaním, kdy si nebudete s délkou nabíjení lámat hlavu. AnTuTu test baterie vypotil 7 419 bodů.

Fotoaparát a kamera – 4/10

Fotografická výbava Doogee Mix za moc nestojí. Ačkoliv se na zadní straně nachází duální podání 16 a 8 Mpx, výsledky jsou průměrné a někdy ještě o něco horší. Takřka na všech snímcích je patrný nežádoucí šum, který na detailnosti a kráse nic nepřidá. Fotografie z denní doby ještě ujdou, noční snímky ale patří mezi ty opravdu horší. Maximální kvalita píše 5376 × 3024 pixelů. Jsou to ale pouze čísla, která v tomto případě nic moc neznamenají.

Více originálních fotografií si můžete prohlédnout tady

Bodování nezachrání ani přední selfie kamera s 5 Mpx, která se drží zažitého průměru. Také ona delší dobu ostří a fotografování se tak stává časově náročnější. Tenhle kousek si na fotografování dovolené nepořizujte. Ani videa v maximálním rozlišení 3840 × 2176 pixelů při 30 snímcích za sekundu totiž svojí kvalitou zrovna nikoho nevytrhnou. Jsou nekvalitní a většinou sekaná. Ani stabilizaci pochválit nemůžeme, protože usnula někde po cestě.

Fotografické prostředí je zpracováno v jednoduchém duchu, který nám docela sedl. Dolní lišta nabízí výběr několika režimů, mezi nimiž najdete faceBeauty, rozmazání, panorama, PRO či HDR. Měnit lze i velikost rozlišení, poměr stran, nebo můžete využít třeba samospoušť. Příjemná byla jednoduchá volba, ve které se dala fotografie zkrášlovat pomocí čištění, vybělení, rozšíření nebo naopak zúžení.

Systém a konektivita – 5/10

Uvnitř Doogee Mix pracuje operační systém Android verze 7.0 s nadstavbou DoogeeOS verze 2.0.0, která původní systém zcela pohltila a razí si svoji vlastní cestu. Vyšlapaná pěšinka se nám ale moc nezamlouvá. Hned při prvním spuštění na nás vybaflo hrůzostrašné pozadí, na které se vyhoupl potrhlý virtuální kočičák. Mnohem raději bychom uvítali, aby si mohl uživatel podobné aplikace zapnout sám.

Takhle jsme se po prvním spuštění nemohli radovat z nového přístroje, nýbrž jsme se zabývali vypnutím všech zbytečností. Také menu zažilo citelné změny v podobě barevných ikonek. Cirkusový vzhled se nám spíše příčil, stejně kupříkladu ikonka „nastavení“. Působí hodně odfláknutě a např. nadstavbě od Xiaomi se nerovná ani po kotníky. Hrozně nám třeba vadilo neustálé připomínání čištění RAM, ze kterého nám šla hlava kolem. Ani modré pozadí budíku jsme nějak nepochopili…

Největším škraloupem je ale systémová plynulost, nebo lépe řečeno systémová neplynulost. Telefon se čas od času seká a práce s ním není nic pro nervově slabší jedince (to jsme my). Jednou se nám dokonce stalo, že telefon zamrzl a nešlo s ním ani hnout. Systém nebylo možné vypnout, restartovat, spustit aplikaci… Prostě nic. Nepomohlo ani propojení s počítačem nebo nabíječkou. Nezbývalo tak vyčkat, než se baterie vybije. A jelikož se, jak to tak bývá, stala tahle nemilá událost v době recenzování, psaní těchto řádků se protáhlo na celý den.

Minimálně zarážející bylo zjištění, že je uživatelské prostředí vyhotoveno z části v českém a z části anglickém jazyce. Nějak nám nejde do hlavy, proč takový software výrobce vůbec vypouštěl, a pokud již tak učinil, kde je nějaká aktualizace? Základní slovíčka sice zvládne každý milovník technologií, ovšem starší páni a dámy v nejlepších letech „ze staré školy“ asi těžko.

Milé potěšení naopak přineslo několik gest a třeba inteligentní somatosenzor. Ten vám v používání telefonu docela pomůže. Umí například přijmout hovor po přiložení dlaně na 2 sekundy. Uživatelům s horším zrakem se pak bude líbit možnost zvětšení velikosti zobrazovaného písma. K mání je také výsuvná lišta, na které najdete vše potřebné: svítilnu, režim letadlo, poloha apod.

Nyní k předinstalovaným programům. Kromě výše uvedeného haraburdí se můžete těšit z kalkulačky, kalendáře, FM rádia, Gmailu a třeba aplikace Fotky a Filmy Play. Pokud jde o přenosné technologie, k dostání je Wi-Fi, Bluetooth, dále GPS a plná podpora české LTE sítě. Někoho může drobet zamrzet absence infraportu nebo stále populárnější NFC.

Alternativy k Doogee Mix

Střední třída patří mezi ty nejvytíženější. Konkurence je tedy přemíra a Doogee Mix nebude mít svoji roli vůbec jednoduchou. Můžeme rovnou začít u přístroje Honor 6X (více v recenzi), který je o tisícovku levnější. Svojí výbavou ale má co nabídnout. U této mašinky se nám především líbil skvělý herní výkon, velká výdrž baterie a solidní fotoaparát. Oproti Doogee Mix ale není design nic moc.

V létě 2017 jsme recenzovali povedený chytrý telefon Lenovo Moto G5 Plus, který sice stojí o nějakou tu stovku víc, ale výsledek stojí za to. Libovali jsme si nad pevnou konstrukcí, vynikající čtečkou otisků prstů, skvělým výkonem a například i obstojnou výdrží baterie. Je ale pravda, že nás fotografie svojí kvalitou příliš neohromily.

A pokud byste snad chtěli něco odolnějšího a neméně kvalitního, podívejte se na Samsung Galaxy Xcover 4 (naše recenze). Za šestitisícovou cenovku můžete mít super odolnou konstrukci, stabilní výkon, povedené fotografie a podporu NFC. Někoho ale může odradit strohý vzhled a absence podpory Dual SIM.

Náš tip

Hledáte telefon s dobrým poměrem cena/výkon? Zkuste některý z mobilů Xiaomi.

Závěrečné hodnocení

6.3

Dobrý

Doogee Mix se nám především líbí po stránce designové. Obrazovka se roztahuje, kde se jenom dá, přičemž ani rychlá čtečka otisků není vůbec špatná. Zklamáním je ovšem průměrná výdrž baterie, nekvalitní fotografie a videa včetně nestabilního systému.

Design a zpracování
8.5
Displej
7
Hardware a výkon
6.5
Výdrž baterie
7
Fotoaparát a kamera
4
Systém a konektivita
5
Klady
  • Nadstandardní obsah balení
  • Netradiční design
  • Pohodlná manipulace
  • Multifunkční čtečka otisků
  • Zvládá středně náročné hry
  • Slušné interní úložiště
Zápory
  • Průměrná výdrž
  • Horší fotoaparáty
  • Systémová neodladěnost
  • Absence notifikační LED

Za zapůjčení telefonu DooGee Mix 6/64GB děkujeme společnosti Servatech.cz.

Nejprodávanější mobilní telefony

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář
Uživatel
Aleš (9. 1. 2018 06:01)

Dobry den. Tak trochu na zaklade Vasi recenze jsem si tento tel.poridil. a opet, bohuzel, musim rici,ze jsou lepsi znacky, treba takovy Xiaomi redmi note4 global Lte. A to nejen vykonove, ale i takovou malickosti,jako je treba notif.dioda, lepsi prostredi a nadstavba, proste ve vetsine veci je Note4global lepsi. A to i cenove vyjde cca o 1000 kc mene. No proste,tohle Doogee, opravdu,za6500 kc nic moc.

Odpovědět
Uživatel
Petr Smejkal (9. 1. 2018 20:01)

Dobrý večer, všechno, co píšete, jsme v recenzi psali, tudíž doufáme, že jste byl s tímto (díky recenzi) dopředu srozuměn.

Odpovědět
Uživatel
jaroslav (29. 12. 2017 04:12)

telefon dooge?? mám dooge y6 koupili jsme to celkem 4 kamarádi, všem děla tu stejnou chybu,problém, seká se, musí se někdy restartovat,už jsem telefon chtěl rozbít,jediné co je dobré je tělo,display, nic víc,někdo volal,nedalo se to vzít,má to hodně chyb, výkon?? na ty parametry je to katastrofa..takže já kupoval podle parametrů,a vidím že tomu nejde zas tak docela věřit..

Odpovědět
Uživatel
Ales (26. 12. 2017 11:12)

Telefony dooge opravdu nic moc. Mel jsem zatim asi tri, a zadna slava. Chybi notif.dioda,a na tu jsem zvyklej. Nebo treba Aod, ten uz neni jen na amoled displejich. No tohle doogee,opravdu asi ne

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář