Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Recenze » Mobilní telefony

Recenze Doogee X10

19. 1. 2018 aktualizováno

Svět chytrých telefonů nezahrnuje pouze našlapané mašiny plné nejnovějších technologií a pozlátek. Obchodní pulty pravidelně obtěžkávají levné mobily, mezi které nepochybně patří také Doogee X10.

Cena telefonu se pohybuje na těžko pochopitelných 1 350 Kč (01/18), přičemž vybírat můžete ze zlaté, stříbrné nebo naší černé barvy. A jak již konečná cena napovídá, výrobce chtě nechtě musel na některých partiích slevit.

Obsah balení

Krabička z měkkého papíru v sobě po otevření skrývala mobilní telefon, nabíječku, datový microUSB kabel, folii na čelní sklo, papírový návod a obal. Jedná se o plastové krytí zadní části přístroje, které se jednoduchým způsobem nandává. Ačkoliv není kvalita nijak valná, účel plní dobře. Telefon chrání a z jeho objetí samovolně nevypadává.

Doogee X10 - obsah balení

Design a zpracování – 7/10

Přístroj váží 186 gramů a měří 146,8 × 73 × 9,8 mm. Tělo bylo vsazeno do kovové schránky, která se prokázala jako pevná. Žádná část telefonu nikdy neskřípala a dokonce i tlačítka poslušně seděla na svých místech. Většina hran pocítila hladké zaoblení, tudíž se telefon povětšinou držel příjemně. I tak se ale čas od času dostavily po přejetí čelní strany nepříjemné pocity, na kterou mírně vyčnívají ostré hrany konstrukce.

Konstrukčně není jinak telefonu co vytknout. A leč zadní plastové krytí působí lacině, je to vlastně pravda a telefon si na nic nehraje. Nyní k estetické stránce, kde na kráse asi nejvíce ubírá trojice nepodsvícených navigačních tlačítek ve spodní části telefonu. Zbylé proporce se nesou v takovém spíše „uťáplejším“ duchu, a tak telefon ani nezaujme, ale zase ani neurazí. Hovořme o takovém slušném standardu průměrného telefonu.

Uprostřed se dále roztahuje 5palcová obrazovka, přičemž hned nad ní je k vidění reproduktor pro telefonování, senzor vzdálenosti a selfie kamerka. LED dioda ovšem chybí.

Horní hrana se nese v duchu microUSB konektoru a otvoru pro 3,5 mm jack. Spodní strana mimo miniaturní zdířky mikrofonu zeje prázdnotou, podobně jako nedaleká levice. Na pravém protějšku je k mání standardní osvědčená trojice, tedy single tlačítko pro zapínání displeje a kolébkové pro regulaci hlasitosti.

Poslední zadní strana nejednoho uživatele potěší. Ale hezky popořádku. Na tomto místě hraje prim hlavní kamerka, která svým zpracováním ze zad přístroje mírně vyčuhuje. Hned pod ní je připraven LED blesk a nápis značky Doogee. Spodní část beder ještě nabízí reproduktor. A nyní velké překvapení: zadní kryt lze sejmout.

Pod plastovým obalem se ukrývá uživatelsky vyjímatelná baterie a zdířky pro dvě microSIM karty a jednu paměťovou kartu. V tomto případě si výrobce zasluhuje pochvalu, protože takový servis nenabízí ani mnohé prémiové telefony. Jak ale na druhou stranu sami uvidíte, má to své opodstatnění.

Displej – 5/10

Obrazovka o 5 palcích využívá FWVGA rozlišení o velikosti 854 x 480 pixelů. Není to sice žádná číselná sláva, ovšem pro méně náročnější uživatele bohatě vystačí. Neměli jsme problém číst na internetu, sledoval filmy nebo hrát hry. Maximální jas se ukázal jako dostatečný, přičemž podobně kladně můžeme hovořit také o pozorovacích úhlech.

Doogee X10

Největší rezervy displej prokazuje po stránce softwarové. V nastavení lze měnit pouze velikost písma, režim spánku nebo adaptivní jas. Ani ten nebyl bezproblémový a občas potřeboval manuální výpomoc. Automatika jas obrazovky většinou přepalovala a naše oči dostávaly pořádně zabrat. Displej ke svému zobrazování využívá technologii MiraVision, což je ale spíše takové povídání do větru.

Obrazovka obecně není špatná a pro standardní úkony a jednoduché úlohy poslouží dobře. Není to sice žádný grafický zázrak, ale co jiného od telefonu dané cenové kategorie vlastně očekávat. Prstík ovšem zvedáme nad ochranou fólií, která byla nalepena z výroby. Již po dvoutýdenním užívání se začíná na několika místech krabatit, což svědčí o horší kvalitě.

Výkon a hardware – 4/10

Mezi nejhorší vlastnosti Doogee X10 nepochybně patří hardwarová výbava. Použitá sestava se ukázala jako nedostatečná. Hlavní břemeno nese dvoujádrový procesor MT6570 o maximální frekvenci 1,3 GHz, přičemž operační paměti se zastavily na 512 MB. První předsudky nelhaly a telefon byl skutečně velmi pomalý.

Doogee X10 - AnTuTu test HW

Ať už jsme hráli hry nebo jenom surfovali na internetu, průměrné využití RAM se pohybovalo kolem 82 procent. Zbylých cca 94 MB tak na plynulý chod logicky nestačilo. Načítání bylo zdlouhavé a veškeré úkony někdy až úmorné. Na druhou stranu nás čekalo příjemné překvapení u hraní her, kde si výbava poradila i se středně náročnými tituly. Pokles snímkování a horší plynulost byla sice značná, ovšem i tak jsme si užili třeba Ocean Is Home, Heroes of 71 a další.

AnTuTu test vykázal 14 706 bodů. Například Xiaomi Redmi 4A (2GB/16GB Global) dosáhl bodů jednou tolik, ovšem cena této hračky hrubě přesahuje dvojnásobek recenzovaného telefonu.

Velikost interní uložiště je nelichotivá, neboť představuje přibližně 4 GB reálného prostoru. Budoucí uživatelé by určitě měli zvážit zakoupení paměťové karty rovnou s telefonem. Na několik málo her a pár fotografií to ale stačí. Takže záleží na vás, co s telefonem zamýšlíte.

Uspokojivá je nicméně skutečnost, že nám Doogee X10 nikdy nezamrzl. Přístroj se také minimálně zahřívá. Poctivý je i reproduktor, v jehož případě chválíme zejména slušnou hlasitost. Kvalita je ovšem průměrná a zadní umístění vadí v případě, kdy telefon položíte na stůl. Výsledný zvuk je pak zkreslený a méně hlasitý.

Výdrž baterie a délka nabíjení – 8/10

Kapacita baterie o síle 3 360 mAh se prokázala jako skvělá. Telefon dokáže zásobit na celé dva dny, při opatrnějším používání se lehce dostanete na tři a někdy i čtyři dny. Vysoká výdrž má své jasné opodstatnění: kombinace slabšího hardwaru a nízkého rozlišení se musela nutně někde projevit.

Doogee X10 - AnTuTu test baterie

Při nízké kapacitě baterie lze sáhnout po implementovaném spořiči, který vypne největší žrouty energie. Zatímco nás výdrž mile překvapila, nabíjecí proces byl pravým opakem. Z úplného vybití se baterie nabila za dlouhé tři hodiny. Nabíjení tedy doporučujeme přes noc, kdy vám bude délka procedury šumák.

Během nabíjení a párování telefonu s počítačem jsme se dočkali nepříjemné události. Plastová objímka se těsně nad microUSB portem utrhla a zůstaly obnažené drátky. To svědčí o použití levného materiálu, který toho příliš nevydrží. Těžko říci, jak bude kabel vypadat po roce nebo dvou. Moc dobře asi ne.

Doogee X10

Fotoaparát a kamera – 3/10

Doogee X10 zrovna nepatří mezi fotografická pozlátka. Hlavní kamera o síle 5 Mpx a světelnosti f/2.8 je na podobné úrovni jako přední 2 Mpx selfie kamera – tedy nic moc. Povětšinou jsme se dočkali rozmazaných fotografií, kde chyběla špetka detailu, barev a o ostrosti ani nemluvě. Objektivy patří mezi ty obecně horší. Pro zaznamenání důležitých věcí postačí, ovšem jako dovolenkový přístroj nikoliv.

Více fotografií v originální kvalitě najdete tady.

Maximální rozlišení fotografií činí 3 584 × 2016 pixelů, přičemž natáčet se dá v rozlišení 640 × 480 pixelů při cca 15 snímcích za sekundu. Ani videa nejsou moc pohledná. Na všech záběrech převládá výrazný šum, nekvalita a minimum stabilizace.

Také fotografické prostředí patří mezi chabý základ. Sice nechybí samospoušť nebo rozpoznání tváře, jinak toho ale uživatelské prostředí příliš nenabízí.

Ruku v ruce se slabým hardwarem se táhne i rychlost zachycování snímků. Fotografování je pomalé, čímž jsme mnohdy přišli o spousty zajímavých chvilek. Daň za nízkou cenu je zkrátka všudypřítomná, ale s tím musí zákazník dopředu počítat.

Systém a konektivita – 5/10

Doogee X10 vlastní ověřený operační systém Android verze 6.0, který vlastníkům telefonu nabídne známé standardy. Samozřejmostí je tak výsuvná lišta plná zrychlených přístupů a snůška několika užitečných aplikací. Jmenovitě se jedná o hodiny, kalendář, kalkulačku, FM rádio, rekordér nebo přehrávač videí. Starší operační systém ovšem znamená starší aplikace. V současné době jsou k dostání již verze 7 Nougat a 8 Oreo, vlivem čehož uživatel přichází o některé zajímavé programy a funkce.

Systém není kdovíjak plynulý, čemuž přístroj zase vděčí nedostatečnému hardwaru. Operační paměti zkrátka mohly být vyšší, alespoň na 1 GB. Takhle se každá operace dlouhou dobu načítá a člověka to moc nebaví. Zpomalený je nejen systém, ale také surfování po internetu a veškeré další operace. Alespoň že je systém stabilní a nepadá.

Společnost Google má zastoupení v podobě Gmailu, YouTube, Filmy Play, Fotky a dalších programů. Žádné zbytečné haraburdí jsme nenašli. Přístroj podporuje Wi-Fi, Bluetooth a 3G modul. Nejrychlejší 4G ovšem nepodporuje, stejně tak chybí infraport nebo NFC.

V případě operačních systémů Windows jsme vypozorovali problémy s kompatibilitou. Zatímco u nejnovějších Windows 10 proběhlo spárování v pořádku, u starších Windows 7 se nám spojení navázat nepodařilo. Majitelé zastaralých systémů si tak budou muset stáhnout nějaký podpůrný software.

Jak již bylo řečeno, do přístroje můžete vložit dvě microSIM karty a paměťovou kartu, které poběží současně. Přístroj také podporuje několik gest. Galerii s fotografiemi můžete například listovat mávnutím nad senzorem. Mimo to se hodí i plánované zapnutí a vypnutí přístroje, které šetří čas a baterii.

Alternativy k Doogee X10

U značky Doogee můžeme klidně zůstat, protože se dá za drobný příplatek pořídit o něco rychlejší pomocník v podobě modelu Doogee X5 Pro. Nabízí 5palcovou obrazovku, vyšší rozlišení v podání 1 280 × 720 pixelů, 2 GB operační paměti, 16 GB interního uložiště a baterii s kapacitou 2 400 mAh. Fotoaparáty má totožné jako recenzovaný kousek, tedy 5 a 2 Mpx.

Za téměř totožnou cenu máte možnost koupit model Lenovo A Plus Dual SIM, který si uživatelé oblíbili především pro malé rozměry, nízkou hmotnost a slušnou funkční nabídku. Telefon oplývá 4,5palcovou obrazovkou o rozlišení 854 × 480 pixelů, 1 GB operační paměti a 8 GB interního uložiště. Procesor využívá čtyři jádra a baterie kapacitu 2 000 mAh. Přístroj váží pouhých 146 gramů a rozměrově se vešel do milimetrové míry 66 × 133 × 9,9. I tak se na přístroj vešel fotoaparát o 5 a 2 Mpx. Lenovo A Plus je tak zajímavou volbou pro méně náročnější zákazníky.

Náš tip
Pokud vás ani jeden z představených modelů nezaujal, přečtetě si nejlepší levné mobily do 2 000 Kč.

Závěrečné hodnocení

5.3

Dobrý

Doogee X10 je určen méně náročným uživatelům, kteří se bez nejnovějších technologií a vychytávek klidně obejdou. Pochválit ale musíme vynikající výdrž baterie a úžasnou cenu.

Design a zpracování
7
Displej
5
Hardware a výkon
4
Výdrž baterie
8
Fotoaparát a kamera
3
Systém a konektivita
5
Klady
  • Slušná konstrukce
  • Vynikající výdrž
  • Dual SIM
  • Nízká cena
Zápory
  • Nízké rozlišení
  • Slabý hardware
  • Horší fotoaparáty
  • Nepodporuje 4G

Za zapůjčení Doogee X10 děkujeme společnosti Servatech.cz

Nejprodávanější mobilní telefony

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuze a zkušenosti

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář