Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze dronu JJRC H47 ELFIE+

24. 10. 2017 aktualizováno

Drony patří mezi stále populárnější a vyhledávanější sortiment elektronického zboží. K dostání je široká škála elektronických vrčáků: od větších a dražších, až po menší a levnější. My jsme dali přednost drobnému modelu JJRC H47 ELFIE+, který jsme si pořídili ze zahraničního internetového obchodu GearBest.

Cena recenzovaného dronu se pohybuje v přepočtu kolem 960 Kč (01/19), což z tohoto drobečka dělá přístupnou hračku širokému publiku zájemců. Nízká cena si ovšem s sebou odnesla i několik úskalí, která zkrátka nešlo přehlédnout.

Obsah balení

Vzhledem k tomu, že se jedná o zahraniční obchod z daleké Číny, předně zmiňme podobu zabalení. Dron nám do redakce dorazil pečlivě zabalený ve dvou papírových krabicích. To nás samo o sobě potěšilo, protože naše zásilka byla během dlouhé cesty perfektně chráněna.

Po sejmutí krabic na nás vykoukla lesklá krabička o rozměru zhruba 16 × 17 cm. Krabice má mírně hrubý povrch a je zajištěna klasickým zipem (jako na bundě). Uvnitř boxu se nachází dron, akumulátor, dálkový ovladač, USB kabel pro nabíjení a uživatelská příručka v angličtině. Velmi nás potěšila i přítomnost čtveřice náhradních vrtulí a malý šroubováček.

Obsah balení tedy hodnotíme nadstandardně. Výrobce zkrátka s drobnou nehodou dopředu počítá. Je nutné brát i v potaz fakt, že se v černém boxu dron pohodlně přenáší a je chráněn proti vnějšími vlivy, pády apod. Celé balení váží zhruba 380 gramů.

Design a zpracování – 8,5/10

Garantuji vám, že pokud si tohoto drona koupíte, po jeho spatření vás ihned upoutají jeho malé rozměry. Počítejte tedy s tím, že se skutečně jedná o drobnou a vzrůstově titěrnou elektronickou hračku. Posuďte sami z předložených čísel: H47 ELFIE+ váží 84 gramů včetně baterie. V rozloženém stavu měří 17,8 × 17,8 × 3,2 cm a ve složeném 6,7 × 14,6 × 3,2 cm. A když jsme u toho počítání, váha ovladače se včetně baterií pohybuje kolem 70 gramů.

Po designové stránce se nám dron velmi líbí. Měli jsme možnost vyzkoušet světle hnědou barvu, která s okolím hezky splývá a nepůsobí jako pěst na oko. Některé obchody nabízí i světle-modrou barvu. Na horní straně našeho drobečka můžete vidět nápis výrobce JJRC, modelové označení ELFIE+ a tlačítko pro zapínání a vypínání. Na bočních skosených plochách sedí dvojice designových prvků v podání výřezů ve tvaru zešikmených obdélníků.

Čelní strana je opatřena plastovým zasklením, za kterým se nachází dvojice bílých diod. Hned pod světly je umístěna 2 Mpx kamerka. Na protější straně najdete také plastové zasklení, ovšem bílá světla nahradila červená dvojice diod. Spodní strana je zakončena čtyřmi pogumovanými body, které brání v klouzavosti. Do spodní části těla drona se zasouvá přiložený akumulátor.

Ke každému rohu modelu H47 ELFIE+ je přimontována výsuvná nožička, která se dá snadno sklápět a v případě potřeby vyklápět. Každá z nožiček je zakončena vrtulkou. Jednotlivá vrtulka je k tělu drona připevněna miniaturním, snadno odnimatelným křížovým šroubkem. Podobně jsou upevněny také avizované nožičky.

Recenzovaný kousek je vyroben kompletně z plastu. To má své výhody i nevýhody. Mezi největší klady patří bezesporu nízká hmotnost a potenciální houževnatost. Největší nevýhodou je ale bezesporu křehkost. Pokud vám dron vlivem nešikovnosti upadne na zem, nenávratné škody se nejspíše dostaví. Stále ovšem musíme brát v potaz nízkou cenu, která v tomto případě hraje obrovský prim.

Častokrát se nám stalo, že jsme s dronem nalítli do vzrostlých keřů. Všechny vrtulky ale vždy obstály a my jsme nebyli nuceni sáhnout po mechanické výměně. Vlastně i během téměř měsíčního recenzování se ani jedna vrtulka nepoškodila natolik, aby nebyla schopna plnit své letecké předpoklady na maximum. Jednoduše velké plus, které stojí za zmínku.

Manipulace a ovládání – 8/10

Veškerá činnost s H47 ELFIE+ je na skvělé úrovni. Hlavní podíl na snadné manipulaci mají kompaktní rozměry a vlastně i celková skladovatelnost. Jak jsme před chvílí prozradili, všechna ramena této létající hračky se dají snadno sklopit, čímž výrazně ubude na výsledných rozměrech. Dron vám nikdy a nikde nepřekáží. Častokrát jsem recenzovaný model nosil v batohu nebo tašce, aniž bych si během dne zalétal. Jednoduše proto, že jsem na jeho přítomnost zapomněl.

Některým se může vyzdvihování této vlastnosti zdát až zbytečné – opak je ale pravdou. Díky skladovatelnosti a nízké váze si můžete svého drona vozit s sebou na chatu, na narozeninové oslavy, výlety do přírody a další kratochvíle, aniž byste utrpěli na výletním komfortu. Větší drony tuto vlastnost zkrátka postrádají.

Dron se primárně ovládá pomocí přiloženého gyroskopického ovladače. Ovladač je vyroben z plastu a na svém hřbetu nese několik ovládacích prvků. Nejprve je nutné na boční straně zapnout ovladač a drona uvést do provozu zmáčknutím tlačítka na jeho zádech. Poté je ještě žádoucí jedním ze čtveřice mechanických tlačítek ovladač nakalibrovat.

Na ovladači se dále nachází tlačítko pro nouzové zastavení, po jehož zmáčknutí se dron okamžitě vypne – přestanou se točit vrtule a dron spadne, ať je kdekoliv. Další tlačítko slouží pro zapínání a vypínání světel (vepředu bílé diody, vzadu červené), přičemž zbylé tlačítko zapíná bezhlavý let (slouží pro snazší určení přední a zadní strany).

Úplně vepředu je tlačítko pro zapnutí nejvyšší a nejnižší letecké rychlosti. Hned nad ním je pak jeden z vůbec nejdůležitějších ovládacích prvků – joystick. Otáčením páčky doleva a doprava dron léta do požadovaného směru, přičemž posunutím páčky dopředu a dozadu regulujete aktuální rychlost. Joystick lze i stlačit. Dvojitým stlačením se roztočí vrtule a dron se připraví k vzletu.

Ovladač je napájen dvěma klasickými tužkovými bateriemi, které se vkládají do jeho spodní části. Baterie součástí balení nejsou, ovšem stačí zakoupit dvě a vydrží vám na mnoho a mnoho letů.

Ovládání není vůbec těžké a již za několik letů si všechny možnosti vyzkoušíte. Stačí stlačit joystick, posunout páčkou vpřed a dron již brázdí okolní letecký prostor. Ruční ovladač je gyroskopický, tudíž reaguje na naklánění vašeho zápěstí. To je velmi efektní a z létání je o to víc zábavnější. Mějte ale stále na paměti, že je model JJRC H47 ELFIE+ určen k venkovnímu létání. Domácí podmínky jsou pro něj zkrátka až příliš těsné.

Letecké vlastnosti recenzovaného kousku nejsou špatné. Dron je povětšinou stabilní a na žádnou ze stran se samovolně nenaklání. Hůře se ale vyrovnává s agresivnějšími přírodními vlivy typu vítr. I slabý vánek dokáže s dronem pořádně zacloumat, vlivem čehož se stává prakticky neovladatelným. Drobné vrtulky a lehká konstrukce zkrátka nedokáží takový nápor ustát.

Letecký dosah se pohybuje kolem 80 – 100 metrů. To je dostatečné vzdálenost natolik, abyste si s dronem dostatečně zalétali. Větší vzdálenost by byla spíše zbytečná, protože je kvadrokoptéra natolik malá, že by z leteckého požitku nic nezbylo. S dosahem jsme problém nikdy neměli a maximální hranici jsme vlastně – s ohledem na bezpečnost osob a drona – ani nikdy nevyzkoušeli.

Kromě joysticku lze dron ovládat i pomocí chytrého telefonu s operačním systémem Android nebo iOS. Stačí si stáhnout aplikaci JJRC a vyhledat Wi-Fi s názvem UAV. Oba přístroje se v okamžiku spárují a není problém začít ihned létat. Obsluha aplikace je rovněž snadná a oproti joysticku umožňuje i něco navíc.

JJRC H47 ELFIE+

Především plynule regulovat rychlost a například zvládne i akrobatický kousek v podobě 360° letu. Navíc ale můžete pomocí aplikace natáčet videa a fotografovat. Mějte ovšem stále na paměti, že Wi-Fi dosah je proti ovladači mnohem menší – asi 30 až 50 metrů.

Baterie a doba nabíjení – 4/10

Dron je napájen jediným akumulátorem o kapacitě 500 mAh. Ačkoliv výrobce zpívá o výdrži pohybující se na sedmi minutové hranici, opak je pravdou. Spolehlivý provoz jsme vypočítali na maximálně tři minuty. To je samozřejmě obrovský nedostatek, který létající hračku slušně degraduje. Na dlouhodobé létající dovádění to tedy není. H47 ELFIE+ se hodí pro vzlétnutí, vyfotografování nebo natočení krátkého videa – a to je asi tak všechno.

JJRC H47 ELFIE+ - baterie

Nabíjení probíhá přes přiložený kabel s klasickou USB koncovkou typu A. Tu lze zastrčit do počítače nebo třeba mobilní nabíječky. Nabíjecí proces trvá zhruba 45 minut. Po úplném nabití se na USB koncovce rozsvítí červená dioda, která signalizuje ukončení nabíjení. Nabíjení je tedy poměrně rychlé.

Kvalita fotografií a videí – 3/10

Čelo dronu je mimo bílých diod vyšperkováno ještě kamerkou. Ta natáčí a fotografuje v rozlišení 1280 × 720 pixelů. Na rovinu dejme karty na stůl a výsledné záběry a snímky hodnoťme jako neuspokojivé. Digitální pořízenci jsou tmaví, zrnití a celkově nehezcí. Dron v roli průzkumníka obstojí, pro natáčení a uchování fotografií do alb a cloudových uložišť ale ani náhodou. Tuhle skutečnost berte jako fakt, se kterým se budete muset holt smířit.

Z okolních snímků můžete velkou detailní nedostatečnost jasně vyčíst. Všude samá tmavost, bez kousku šmrncu a kvality. Podobně jsou na tom i videa: počítat nemůžete jak s kvalitou, tak zvuky, které kamerka nenahrává.

Veškeré obrázky a videa se ukládají přímo do chytrého telefonu, ze kterého drona ovládáte. Po ukončení nahrávání jsou všechny soubory přístupné ve složce JJRC. Telefon pak stačí připojit k počítači a danou složku máte ihned k dispozici.

Závěrečné hodnocení

5.9

Dobrý

Recenzovaný dron JJRC H47 ELFIE+ se nám líbí hlavně po stránce designové a vysoké míře skladovatelnosti. Ani začínající letci se nemusí této létající hračky obávat, protože jeho pilotování není nic těžkého. Budoucí uživatelé ovšem musí počítat s chabou energetickou výdrží a špatnou kamerovou kvalitou.

Design a zpracování
8.5
Manipulace a ovládání
8
Baterie a doba nabíjení
4
Kvalita fotografií a videí
3
Klady
  • Kompaktní rozměry
  • Hezký design
  • Snadné ovládání
  • Rychlé nabíjení
  • Vlastní kameru
  • Nízká cena
Zápory
  • Háklivý na slabý vítr
  • Chabá výdrž baterie
  • Špatná kvalita videí a fotografií

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 5.0 (1 hlas)

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář