Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze Honor 6A Dual SIM

7. 11. 2017 aktualizováno

Zatímco příchod některých chytrých přístrojů doprovází sáhodlouhé diskuse a domněnky, Honor 6A na nás vybafl jako z čistajasna spadený. Po testovací proceduře se ale o jeho vlastnostech rádi podělíme také s ostatními.

Pozor

AKTUALIZACE 2019: Tento model se již neprodává, zkuste jiný mobil z kategorie do 4 000 Kč.

Telefon nějaké rezervy určitě má, nicméně potenciální uživatele čeká příjemná kompenzace. Cena modelu Honor 6A Dual SIM se totiž pohybuje kolem 3 700 Kč (11/2017), což z něj dělá dostupný přístroj se slušnou cenovkou. Pořídit si můžete bílou, stříbrnou, zlatou nebo třeba šedou verzi, kterou jsme vyzkoušeli my.

Obsah balení

Součástí balení je mimo chytrého přístroje Honor 6A dále nabíječka, microUSB kabel, kovová sponka a průvodce rychlým nastavením mimo jiné i v českém jazyce.

Honor 6A - obsah balení

Design a zpracování – 8/10

Honor 6A Dual SIM váží slušných 140 gramů a rozměrově se vešel do hodnot 144 × 71 × 8,2 mm. Tento model bezesporu vyniká svojí kompaktností a snadnou manipulací. Výrazně se na tom podílí 5″ obrazovka a zaoblené hrany, které nikde neřežou a příjemně se drží. Příjemný na omak je i materiál. Na zadní straně je k vidění převážně lehké kovové krytí, přičemž zbylé části jsou pak plastové. 

Konstrukčně je přístroj pevný a nikde nic nevrže ani neskřípe. Jakémukoliv pádu se ale vyvarujte, protože telefon postrádá odolnostní certifikaci. Po stránce výroby nemáme co vytknout, až na zadní stranu, kde je usazen objektiv zadního fotoaparátu o síle 13 Mpx. Objektiv z těla přístroje mírně vyčuhuje, což má za následek vyklání v případě, kdy telefon ovládáte v položeném stavu.

Na zadní straně se dále nachází blesk a v samé dolní části ještě nápis „honor”. A výčtem technických věcí budeme pokračovat. Čelní strana má na svém vršku indikační LED diodu, světelný senzor, reproduktor a 5 Mpx fotoaparát. Uprostřed se roztahuje 5″ displej poskytující azyl trojici softwarových navigačních tlačítek. Dole je pak k vidění opět stříbrný nápis „honor”. Čelní strana má poměrně dost volného prostoru nazbyt. Ne každý ale holduje velkým obrazovkám, a tak neberme tuto skutečnost za nějaké negativum.

Honor 6A

Na levém boku najdeme vysunovací šuplík, do něhož můžeme vkládat buď dvě nanoSIM karty nebo případně jednu nanoSIM kartu a jednu microSD kartu. Jedná se tedy o hybridní slot. Na protějším pravém boku je pevně sedící kolébkové tlačítko pro ovládání hlasitosti a osamocené tlačítko pro zapínání a vypínání displeje. Na vrchní straně telefonu si hoví zdířka 3,5 mm jacku a miniaturní otvor mikrofonu. Spodek je pak věnován microUSB portu pro nabíjení a reproduktoru.

Zatímco jsme s absencí USB-C portu s ohledem na cenu počítali, čtečka otisků prstů by přišla vhod. Nic jiného ale přístroj konstrukčně nepostrádá. Celkově tedy odcházíme spokojeni.

Displej – 7/10

Obrazovou část zastává displej veliký 5 palců o hodnotách 1280 × 720 pixelů. Bavíme se tedy o HD rozlišení. Nutno říci, že obrazovka svoji roli zastává povětšinou velmi dobře. Proti barvám a celkovému barevnému projevu nemáme žádných výtek. Taktéž chválíme rychlé reakce a pozorovací úhly.

S čitelností je to ale na štíru. Zatímco domácí podmínky vcelku vyhovují, při venkovních slunečných situacích to není žádná hitparáda a displej není prakticky čitelný.

Honor 6A

Mezi obrazovou softwarovou výpomocí najdeme spořič obrazovky, filtr modrého světla, režim spánku a automatický jas. Poslední položka ovšem nefunguje podle očekávaného gusta. Během dne se regulátor ještě jakžtakž udrží, nicméně s příchodem noci přichází problém. Jas se většinou stáhne na samé minimum a je po čtení nebo hraní her.

Docela často jsme tak museli sáhnout po manuální regulaci. Ani tam ale není vše úplně v pořádku – maximální jas mohl být zkrátka jasnější.

Hardware a výkon – 6/10

Výkonností stránku telefonu Honor 6A zachraňuje slabší osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 430, jehož maximální frekvence vykazuje hodnotu 1,2 GHz. Ani jeho pravá ruka není žádný superman, protože operační paměť vlastní pouhé 2 GB. Logicky jsme očekávali slabší výkony, což reálné podmínky skutečně potvrdily.

Honor 6A Dual SIM - AnTuTu HW

Načítání a ukládání má občasné sekundové prodlevy, přičemž ani hraní her není bez problémů. Okusit můžete tak maximálně průměrně náročné tituly, protože pakliže sáhnete po propracovanějších hrách, se zlou se potážete. Hardware není zkrátka uzpůsoben na kdovíjaké dovádění. Spíše mu sluší klid a uživatelská vytrvalost.

Honor 6A Dual SIM

AnTuTu test vykázal 43 954 bodů. To je výsledek o něco málo horší než například nedávno recenzovaná Nokia 6 a téměř srovnatelný s cenově totožným modelem Lenovo K6 Dual SIM. Potěšující ale je, že se telefon nepřehřívá a je v rámci mezí stabilní. Tvrdý restart tak nebyl nikdy potřeba. Stažené hry a soubory si budete moci ukládat na 10 GB interní uložiště, které je v dnešních podmínkách samozřejmě naprosto nedostatečné. Řešením je nákup paměťové karty, s jejíž pomocí můžete datové úložiště rozšířit až o 128 GB.

Na spodní straně chytrého telefonu je umístěn jediný reproduktor, který svoji práci zastává slušně. Hraje hlasitě a v rámci mezí si dokáže udržet kvalitní a čistý zvuk. Vadí nám ale jeho umístění, které je nevhodné. Hlavně při hraní her nebo sledování filmů si budete jeho průduch zakrývat, vlivem čehož neuslyšíte zhola nic.

Výdrž baterie a doba nabíjení – 7/10

Pohonný orgán zastupuje v případě Honor 6A Dual SIM baterie o netradiční číselné kapacitě 3020 mAh. Při plném nabití dokáže telefon zásobit energií až po dobu dvou dní. Pokud budete hrát hry a využívat maximální jas, její životnost začne strmě klesat. Suma sumárum ale jde o slušný držák, který u takto levného telefonu s otevřenou náručí a úsměvem vítáme.

Honor 6A Dual SIM - AnTuTu baterie

Hůře se ale vyjevilo nabíjení. Dodávaná nabíječka není “rychlo” a baterii dokáže nabít z úplného vybití na maximum za zhruba dvě hodiny. Někdy ale trval nabíjecí proces ještě déle. AnTuTu test baterie vykázal 12 297 bodů.

Fotoaparát a kamera – 6,5/10

Hlavní 13 Mpx fotoaparát svými výsledky ze židle nikoho nevytrhne. Honor 6A Dual SIM zkrátka není určen fotografickým nadšencům. Začneme-li pozitivně naladěni, snímky přírody nevypadají vůbec špatně. Jsou velmi syté a hlavně podání některých barev, jako je třeba zelená nebo listopadová oranžová, se jeví moc hezky. Ani makro snímky nejsou pozadu. Pro jejich vyhotovení je ale nutné mít trošku cviku a nervy z ocele.

Více fotografií v originální kvalitě najdete tady.

Přítomný objektiv je totiž velmi neposedný a má tendenci se neustále přeostřovat a zaostřovat. Při běžném fotografování se tak ze zhruba 10 snímků dočkáte upotřebitelných zhruba poloviny. Jakmile se ale s fotoaparátem skamarádíte, bude vám sloužit o mnoho lépe. Povětšinou se ale detailních snímkových poklonků nedočkáte. Vyprodukované fotografie jsou tmavé a zrnité, v domácích podmínkách jsou mnohdy až nehezké.

Oním nejbolavějším kolenem je ale natáčení videí. Tady je přeostřování patrné takřka na každé natáčecí sekundě. Čočka s obrazem neustále hapruje a výsledky jsou nic moc. Ani noční videa nejsou povedená a obraz je rozmazaný. Natáčet můžete v maximálním Full HD rozlišení při 30 snímcích za sekundu. Mnohdy se nám také stávalo, že jsme při natáčení nevědomky překryli oba mikrofony, vlivem čehož vznikala videa bez zvuků.

Pokud se podíváme na maximální možnou kvalitu, fotografické pixely dosáhnou na hodnoty 4160 × 3120. U selfie kamery je to o něco méně, ale na snímky určené sociálním sítím a nedočkavým milenkám a milencům vystačí…

Jak fotoaparát, tak kamera má k dostání několik záznamových režimů. Jmenovitě se jedná o Foto Pro, HDR, Panorama, Časosběrný režim a další udělátka. Také u fotografování lze měnit použité rozlišení, a pro lepší výstupní kvalitu můžeme aplikovat kupříkladu mřížku. Ačkoliv nás chabá velikost operační paměti hodně nazlobila, jednotlivé fotografie se ukládají překvapivě rychle.

Sečteno a podtrženo, oba fotoaparáty nepředstavují v říši dnešních chytrých telefonů žádný zázrak. Pokud se ale něco přiučíte a vypilujete nikdy nekončící lidskou nedočkavost, výsledky budou o mnoho lepší. Třeba lepší než ty naše…

Systém a konektivita – 9/10

Honor 6A Dual SIM staví na operačním systému Android verze 7, kterému přitakává povedená nadstavba EMUI 5.1. Systém byl vždy stabilní a žádných těžkopádností jsme svědky nebyli. Součástí systému je horní i dolní výsuvná lišta, kde najdete mnoho užitečných aplikací. Mluvíme o svítilně, režimu letadlo, informace o poloze, rekordéru a jiných.

Telefon podporuje Wi-Fi, Bluetooth, LTE a duální SIM. V nastavení se dá měnit domovská obrazovka, zvuky a další známé prvky. Mezi ty nadstandardní řadíme možnost změny seskupení navigačních tlačítek a chytrou asistenci. Zatímco navigační tlačítka necháme bez vysvětlování za sebou, chytrá asistence stojí za delší povšimnutí.

Systém umožňuje zapnout plovoucí tlačítko, které servíruje slušnou řádku rychlého přístupu k dalších aplikacím. Nejvíce nás ovšem zaujala pohybová gesta. Pokud telefon převrátíte utlumíte vyzvánění, dvojím poklepáním se obrazovka zase rozsvítí… Ale to není vše, snad úplně nejlepší je kreslení písmen. Stačí na uspanou obrazovku prstem nakreslit písmeno „c” a spustí se fotoaparát, nebo nakreslením písmene „e” se zapne prohlížeč Chrome… A jednotlivé aplikace lze dokonce měnit. Prostě skvělé…

Mezi předinstalovanými aplikacemi dohledáte například hodiny, zrcadlo, FM rádio, záznamník, počasí a kompas. Silným zastoupením se pyšní také společnost Google, která vytasila aplikaci Gmail, YouTube, Disk, Fotky, Mapy a další známosti. Telefon ale nepodporuje NFC a chybí mu infraport.

Alternativy k Honor 6A Dual SIM

Honor 6A to nebude mít vůbec jednoduché. Konkurence je totiž nelítostná a na bitevním poli mobilních chytráků brázdí stále dost vydařených kousků. Zářným příkladem je letošní kousek Xiaomi Redmi 4X (3GB/32GB) Global, o kterém jsme se rozpovídali v letošním dubnu. Redmi 4X Global vypadá dobře, dokáže vyplodit slušný výkon a disponuje optimalizovaným systémem. Jeho cena se v současné době pohybuje kolem 3 700 Kč (11/2017).

Pakliže uvažujete o nějaké dražší mobilní variantě, můžeme doporučit nedávno recenzovaný přístroj Huawei P10 Lite Dual SIM. Stojí kolem 7 500 Kč (11/2017) a za tuto cenovku dostanete pevnou a elegantní konstrukci, pěkný displej, rychlé nabíjení a plynulý systémový chod.

Máte-li zálusk na značku Honor, zkuste se podívat na model Honor 7 Lite Dual SIM (čtěte naši recenzi), jehož cena se pohybuje na únosné částce kolem 5 000 Kč (11/2017). Tento kousek má pohledné zpracování, slušnou čtečku otisků prstů, solidní displej, skvělé uživatelské prostředí a nadprůměrnou výdrž baterie.

Závěrečné hodnocení

7.3

Velmi dobrý

Nový Honor 6A Dual SIM dokáže zaujmout svým komfortním a pevným tělem, hezkým podáním barev a slušnou energetickou výdrží. Vynikající je také systém, který vlastní známé standardy a několik funkcí navíc v podání pohybových gest. Za neuspokojivý ale považujeme slabý výkon a průměrné fotografie včetně videí.

Design a zpracování
8
Displej
7
Výkon a hardware
6
Výdrž baterie
7
Fotoaparát a kamera
6.5
Systém a konektivita
9
Klady
  • Pevný a kompaktní
  • Hezký displej
  • Solidní výdrž baterie
  • Android 7 Nougat
  • Funkční pohybová gesta
  • Příznivá cena
Zápory
  • Nemá čtečku otisků prstů
  • Problematická regulace jasu
  • Slabý výkon (2GB RAM)
  • Malé interní uložiště (10 GB)
  • Delší doba nabíjení
  • Průměrné fotografie a videa

Nejprodávanější mobilní telefony

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Celkové hodnocení: 4.0 (1 hlas)

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář