Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze Honor 6X (BLN-L21)

8. 7. 2017 aktualizováno

Rok uplynul jako voda a do regálů před časem doputoval chytrý telefon Honor 6X, jakožto přímý nástupce povedeného modelu Honor 5X. Nový přírůstek pod záštitou společnosti Huawei se řadí do střední třídy smartphonů, tudíž se můžeme radovat z uspokojivé ceny a neméně důležité solidní výbavy.

Pozor

AKTUALIZACE 2019: Tento model se bohužel již neprodává. Zkuste se místo toho podívat na najlepší mobily do 7 000 Kč.

Ani letošní model neudělal značce Honor ostudu, protože v mnohém těží od svého staršího bratříčka, jenž si mezi telefonními nadšenci své zákazníky rozhodně našel. Nový Honor 6X nás svými výsledky mile překvapil a byla s ním radost pracovat. Případným zájemcům prozraďme, že si model Honor 6X mohou pořídit v bílém, šedém, stříbrném, zlatém nebo černém provedení. Cena tohoto drobečka se pohybuje kolem 6 500 Kč (07/2017). Pojďme se společně podívat, co za tuto částku získáme.

Obsah balení

Uvnitř krabice z tvrdého papíru najdeme mobilní telefon Honor 6X, nabíječku, odnímatelný kabel pro nabíjení a propojení telefonu s ostatními přístroji, kovovou sponku pro vyjmutí slotu pro nanoSIM karty nebo microSD kartu a průvodce rychlého spuštění v češtině a jiných jazycích.

Sony Xperia XA1 - obsah balení

Design a zpracování – 8/10

Již při prvním seznamování s recenzovaným kouskem Honor 6X bylo zřejmé, že nepůjde o žádného drobečka. Ostatně rozměry hovoří za vše: 15,9 x 76,2 x 8,2 mm. Váha ovšem překvapivě nijak neutrpěla, protože se může chvástat 162 gramy. Tělo telefonu je kovové, ovšem při silnějším zatlačení se nějaké to zavrzání přesto ozve. Nejde ale o nic zásadního, protože se při běžné manipulaci žádné nepříjemné zvuky neozývají.

Obrazovka má úhlopříčku 5,5“, tudíž je pohodlné ovládání telefonu jednou rukou tatam. Není ale problém zapnout funkci jedné ruky. Obrazovka není opatřena ochranou Gorilla Glass, nicméně je alespoň poctěna ochranným průhledným krytím. Sice účinné řešení, ovšem vzhled telefonu znatelně utrpěl. Obvodní hrany krytí jsou totiž až moc viditelné, miniaturní prachové částečky nevyjímaje.

Design mne nijak nenadchnul. Přístroj má takové standardní rysy, které se tváří nenápadně a oko svého majitele ničím neprovokují. Čelní strana je tak spíše „uťáplá“. Nyní dejme slovo výčtu použitých technologií. Na levém horním rohu se ukrývá notifikační dioda a světelný senzor. Uprostřed je klasicky reproduktor, přičemž hned vpravo hnízdí 8 Mpx fotoaparát. Přes valnou většinu čelní strany se rozprostírá zmíněný displej, pod kterým je na spodní liště vyraženo logo výrobce Honor. Navigační tlačítka jsou řešena softwarovou formou.

Uprostřed dolní strany hnízdí microUSB zdířka pro nabíjení, vlevo od ní je mikrofon a vpravo zase průduchy jediného reproduktoru. Na pravé straně je osamocené tlačítko pro zapínání a vypínání obrazovky, přičemž hned nad ním je podlouhlé tlačítko pro ovládání hlasitosti. Na protější levé straně je pak umístěn zasunovací šuplík pro dvě nanoSIM karty nebo případně jednu nanoSIM kartu a microSD kartu.

Na prostor horní hrany se zabydlel 3,5 mm jack a miniaturní zdířka mikrofonu. Neméně důležitá zadní strana je naditá k prasknutí. Jsou to především duální fotoaparáty o síle 12 a 2 Mpx, kterým dělá společnost vždy pohotový blesk. Kousek níž je pak kulatý prostor vymezený vašim prstům, který chroustá přítomná multifunkční čtečka otisků prstů. Čtečka je spolehlivá a její používání je samá radost. Pro úplnost připišme, že spodní strana ještě hostí v pořadí již druhé logo hrdého výrobce a přesné označení modelu.

Na destruktivní test Honoru 6X se můžete podívat na níže přiloženém videu.

Displej – 8/10

Zobrazovací zbraní chytrého telefonu Honor 6X je IPS dotyková obrazovka o velikosti 5,5“, která zvládá maximální rozlišení v hodnotách 1920 x 1080 pixelů (Full HD) a jemností 401 ppi. Slušné hodnoty jsou během používání skutečně znát, což je pro nás nejdůležitější. Obrazovka zobrazuje jemně a barvitě, přičemž čtení knih a internetových stránek je díky ostrým a plným barvám příjemné.

Displej zabírá značnou část čelní strany telefonu, o čemž svědčí horší ovládání pomocí jedné ruky. To ale platí pouze ve standardním režimu. Díky softwarové podpoře funkce jedné ruky si totiž lze obrazovku zmenšit do příjemných a hlavně kompaktních rozměrů, takže se z velkého displeje stane malý. A ať je zobrazované obrazovka malá nebo velká, vždy je ze všech směrů a koutů dobře čitelná: venku, v koupelně, ložnici a vůbec všude.

Sony Xperia XA1

Velice se mi líbí způsob, jakým se funkce jedné ruky spouští – stačí přejet prstem přes navigační tlačítka a obrazovka se okamžitě smrkne. Co říct, jednoduché a efektní… Displej je softwarově podporován i po dalších stránkách. Máme možnost volit teploty barev, zapnout odfiltrování modrého světla, čímž ulehčíme našim očím, nebo zapnout funkci automatického jasu.

Automatický jas po většinu času funguje bezproblémově. Čas od času se mi ale zdál kontrast příliš vysoký. Asi nejvíce jsem podobné klopýtání pocítil v kanceláři s mírně zataženými žaluziemi. Software si zkrátka myslí, že je tma, a tak se podle toho i chová. Obrazovka zastává i funkci navigačních tlačítek, která jsou v továrním nastavení navolena v klasické a notoricky známé posloupnosti. Přístroj ale umožňuje si tato tlačítka navolit podle svého, což je vskutku parádní.

Hardware a výkon – 9/10

Honor 6X běží na osmijádrovém procesoru Cortex-A53 s vylepšeným čipem Kirin 655, který se po všech stránkách projevil jako dokonalý pracant. Bez problémů zvládá hry i náročnější aplikace, přičemž ani několik programů najednou mu nedělá žaludeční obtíže. Dost možná má na tom zásluhu i 3 GB operační paměť včetně grafického čipu Mali T830MP2. Hanit nemohu ani plynulých chod přístroje, který rychle ukládá soubory a zvládá vybrané úlohy. Pokud tedy máte rádi náročnější hry typu Asphalt 8, Celtic Heroes, Guild of Heroes a jiné, s chutí do nich…

Sony Xperia XA1 - AnTuTu

Recenzovaný kousek jsme opakovaně potrápili v AnTuTu Benchmarku, kde si sáhl na 58 095 bodů. Výsledek to není vůbec špatný, neboť kupříkladu poráží nedávno recenzovaný telefon Sony Xperia L1 o více než 20 000 bodů a třeba i výkonnější Sony Xperia XA1. Dostatečný výkon se ostatně příjemně projevil i při delším používání, kdy se vnitřní součástky nijak citelně nezahřívají.

Přístroj poskytuje interní uložiště o velikosti 32 GB, které ale po nainstalování a aktualizacích základního systému pocítí ponížení na kapacitu zhruba 22 GB prostoru. Nezapomeňme ani na přítomnou čtečku otisků prstů, kterou jsme v úvodu našeho povídání již částečně vychválili. Rád se k ní vrátím, protože kromě spolehlivosti plnohodnotně zastupuje další užitečné funkce.

Jednoduchou správou si z tohoto tlačítka můžete vytvořit tlačítko pro pořízení fotografií a videí, přijmutí hovoru anebo zastavení alarmu. Tlačítko lze vlastně využívat i jako touchpad, protože s jeho pomocí lze listovat mezi fotografiemi. Výborná funkce, která se určitě hodí.Pokud jde o reproduktor, ten je u chytrého telefonu Honor 6X zastoupen mono jedináčkem. Reproduktor je sice samotinký, ale svoji práci zvládá více než dobře. Je totiž kvalitní a dostatečně hlasitý. Vyzvánění a hudbu tak uslyšíte na velkou vzdálenost. Nevhodné je ale jeho umístění na spodní straně telefonu, které se v poslední době stává jakýmsi nechtěným evergreenem.

Výdrž baterie a doba nabíjení – 8,5/10

Zdrojem energie je baterie o kapacitě 3 340 mAh, která se osvědčila. Při běžném používání, jako je surfování po internetu, psaní zpráv a nějaký ten běžný hovor, spolehlivě vydrží dva dny. Při hraní her se jedná o zhruba 6 hodin, přičemž sledováním filmů lze při plně nabité baterii strávit přes 11 hodin.

Po vybití baterie následuje její nabití pomocí přiložení nabíječky, což je proces trvající zhruba 135 minut, tedy něco přes dvě hodiny. Z úplného vybití se baterie za 60 minut nabije na 55 procent, poté se rychlost nabíjení mírně zpomaluje. Pro větší výdrž máme možnost sáhnout po úsporných režimech. Před zapnutím vybrané úspory si lze navolit aplikace, u nichž si přejeme, aby byly omezeny a naopak. Úspora se tak vyšvihne o desítky hodin navíc, ovšem za cenu omezeného provozu.

Sony Xperia XA1 - AnTuTu baterie

V rámci základní softwarové podpory lze vyčíst, jaké aplikace spotřebovávají nejvíce energie, anebo si nastavit nízké rozlišení pro úsporu. Akumulátor v AnTuTu testu získal 12 498 bodů, což je hezký výsledek. Slušným důkazem je tomu srovnání s nedávno recenzovanou vlajkovou lodí Samsung Galaxy S8+, která získala o pouhých 435 bodů víc (12 863 bodů).

Fotoaparát a kamera – 8/10

Recenzovaný Honor 6X je obtěžkán hlavní kamerou o velikosti 12 Mpx. Kamery má vlastně dvě, protože se hned pod hlavní čočkou zavrtal ještě druhý 2 Mpx fotoaparát. Ten ale neplní roli zlepšování obrazu, jako je tomu například u iPhonu 7 Plus, ale spíše plní funkci jakéhosi doprovodu. Sekundární fotoaparát tak dokáže rozostřit některé záběry, ale to je asi tak všechno.

Na fotografie v originálním rozlišení se můžete podívat tady

Hlavní 12 Mpx kamera využívá snímač Sony IMX386 a plnou podporu PDAF. Výsledné záběry jsou skutečně nadprůměrné a je na ně radost pohledět. K výběru je hned několik rozlišení, největší hlásí čísla 3968 x 2976 pixelů. Barvy jsou syté, plné živoucích barev, stínů a titěrných detailů, o nichž si valná většina konkurence může nechat maximálně zdát. Také makro režim se může chvástat neskutečnou kvalitou, kdy na fotografovaných objektech jsou jasně viditelné drobné detaily včetně poletavého prachu.

Autofokus plní roli pohotově a bez sebemenšího zaškobrtnutí, a tak vám při fotografování nic nebrání. Snímky jsou krásné v domácích, ale i venkovních podmínkách. A je jedno, zdali svítí slunce nebo je zataženo, všechny jsou povětšinou hezky pestré a detailní. S čím si ale kamera láme kosti, jsou pohybující se objekty, jako třeba chodící batolata či vrtošiví zvířecí miláčci. V těchto případech jsou snímky rozmazané a ne moc povedené. Zvířata mají rozmazané obličeje a děti zase konečky prstů.

Ani noční doba fotografiím příliš nesvědčí, kdy čočka zápasí hlavně s okolními světly, jako jsou lampy veřejného osvětlení nebo projíždějící automobily. Překvapivě dobře ale naopak spolupracuje blesk s objektivem, který po vzájemné výpomoci vyhotoví detailní fotografie. Stejně tak se mohu klanět videozáznamům – jsou totiž detailní, bez trhanců a dokonale zachycují okolní zvuk. Dokonce si autofokus poradí se střídáním vzdálenějších a blízkých objektů, což se v končinách sedmitisícové kategorie vidí jen málokdy. Škoda jen maximálního Full HD rozlišení, mohlo být zkrátka vyšší.

Milovníci facebookových a instagramových účtů mohou zaplesat, protože bude o jejich selfie snímky dobře postaráno. Přední fotoaparát je zastoupen 8 Mpx, které zajistí fotografie v maximálním rozlišení 3264 x 2448 pixelů. Kamera je softwarově nadstandardně podporována, kdy nechybí funkce zachycení úsměvů, focení dotykem, vyvážení bílé, automatické nebo manuální ISO, úprava sytosti, kontrastu a dalších drobností. Přítomny jsou i známé režimy typu panorama, vodoznak a třeba makeup.

Podobně silnou softwarovou podporu má i zadní kamera, které navíc přibyl režim foto pro, HDR, noční záběr nebo třeba zpomalený režim snímání. Zastavme se kupříkladu u režimu foto pro. Po jeho zapnutí je uživatel vnesen do režimu rádoby profesionálních fotoaparátů, kde si lze nastavit ISO (100 až 1600), EV (-4.0 až 4.0) a třeba AF-C, AF-S či MF. Při focení můžeme využívat také výběr valence, modrého, gloriola, rozbřesku a jiných nádechů.

Systém a konektivita – 8,5/10

Stavebním kamenem chytrého telefonu Honor 6X je nejnovější verze operačního systému Android 7.0 Nougat, která přímo kooperuje s nadstavbou EMUI verze 5.0. Výrobce tedy dodržel svoje sliby a jak systém, tak nadstavba poznali upgradu. Systémová stránka telefonu se po většinu času projevila jako spolehlivá a kompatibilní.

Během používání jsem se nesetkal s trháním nebo delším načítáním víc, než je na podobně vybavený přístroj zdrávo. Výsuvná lišta poskytuje zázemí pro širokou paletu nejpoužívanějších aplikací, jako je svítilna, režim letadlo, informace o poloze, snímek obrazovky, hotspot, nerušit a mnohé další. Telefon kromě plné podpory nejrychlejšího LTE, Wi-Fi a Bluetooth podporuje již dříve připomínanou funkci NFC včetně USB OTG, přičemž lze si stylizovat domovskou obrazovku seřazením ikon, upravit si oznámení a stavový řádek.

Pokud jde o předinstalované záležitosti, k mání jsou nástroje jako jsou hodiny, kalkulačka, záznam zvuku, FM rádio, zrcadlo a třeba i kompas. Aplikace zde našly zastoupení v podobě Facebooku, Twitteru, Opery a Instagramu. Jestliže některé z nich nevyužíváte, stačí přetáhnout ikonku na koš a rázem je odinstalovat. Čeho se ale nezbavíte je aplikace HiCare a HiGame, z nichž zejména ta první byla mnohdy velmi otravná a dalo poměrně práci ji vypnout.

Vyzdvihnout musíme i chytrou asistenci, díky níž můžeme využívat plovoucí tlačítko, hlasové ovládání, a dokonce i ztlumení zvuků, zastavení vibrací u příchozích hovorů, budíků a časovačů pomocí naklonění přístroje. Nejvíce asi zamrzí nepřítomnost infračerveného portu a absence USB-C, který je zde zastoupen klasickým microUSB konektorem.

Alternativy k Honor 6X

Přímým konkurentem recenzovaného modelu je nepochybně Xiaomi Redmi Note 4, který ve svém podání nabízí nadprůměrnou výbavu za cenu pohybující se kolem 4 000 Kč (07/2017). Především je to 5,5″ obrazovka, rozlišení 1920 x 1080 pixelů, 3 GB RAM, 13, 5 Mpx fotoaparáty a nadprůměrná baterie o kapacitě 4 100 mAh včetně přítomné čtečky otisků prstů.

Doporučit můžeme také neméně solidní chytrý telefon Lenovo Moto G4 Plus 16GB Dual SIM, který se dá koupit za částku kolem 5 500 Kč (07/2017). Také v tomto případě budete poctěni obrazovkou o velikosti 5,5″ v rozlišení 1920 x 1080 pixelů, přičemž hlavní zbraní jsou 16 a 5 Mpx kamery. Určitě zajímavá alternativa, v jejímž případě ale musíte počítat se slabšími 2 GB operační pamětí a baterií o síle 3 000 mAh.

Závěrečné hodnocení

8.3

Skvělý

Honor 6X v našem testu slušně obstál a byla s ním radost pracovat. Líbilo se nám krásné zobrazení barev, variabilní čtečka otisků prstů a herní výkon, jehož kvality se skoro rovnají našlapaným drahým variantám. Také fotoaparát můžeme vychválit, i když v některých případech dokáže pozlobit. K dokonalosti ale přece jen něco chybí, a je to především občasné zaskřípání konstrukce a chybějící USB-C.

Design a zpracování
8
Displej
8
Výkon a hardware
9
Výdrž baterie
8.5
Fotoaparát a kamera
8
Systém a konektivita
8.5
Klady
  • Slušný displej
  • Multifunkční čtečka otisků
  • Skvělý herní výkon
  • Velká výdrž baterie
  • Solidní fotoaparát
Zápory
  • Nudný design
  • Konstrukce občas zaskřípe
  • Absence USB-C

Nejprodávanější mobilní telefony

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář
Uživatel
Olé (9. 9. 2018 21:09)

Dobrý den, zajímal by mě Váš názor, jaký mobil by byl adekvátní alternativou tohoto modelu s cenou do 6000Kč. Jde mi zejména o kvalitu fotografií a o možnost nastavení manuálních režimů při fotografování. Předem díky. Pěkný den.

Odpovědět
Uživatel
Petr Smejkal (10. 9. 2018 13:09)

Dobrý den, dovolím si Vás odkázat na výběr Nejlepších telefonů do 5 tisíc, kde jsou vynikající kousky, které jsme vybrali po pečlivém uvážení. Ohledně fotografování je pak skvělý článek o TOP fotomobilech. V případě, že si v žebříčku nevyberete, zkuste i diskusi, kde radíme další zajímavé telefony.

Odpovědět
Uživatel
Roman (26. 8. 2018 06:08)

Ještě by se mělo o tomto "skvělém" modelu vědět , že fólie na displeji z výroby , která je nevalné kvality se špiní a během chvíle je jak špek ! Jako ostatně u všech levnějších Huawei telefonů , vyzkoušeno osobně :)

Odpovědět
Uživatel
Karel Sedlacek (6. 7. 2018 17:07)

Dobrý den, vybírám mezi Xiaomi redmi note 4 (3/32) global a mezi tímto. Který byste mi doporučil? Podle Závěrečného hodnocení i podle alternativ si jsou note 4 s honorem 6x podobný. Hodilo by se mi dovysvětlení jak to je s tím battery testerem Antutu. Protože mi hlava nebere proč když jste recenzovali Xiaomi Mi A1 tak vám vyšlo 15 845 bodů a to má 3 080 mAh baterii. Ale když jste recenzovali Xiaomi redmi note 4 tak vám vyšlo 11 057 bodů a to má 4 100 mAh baterii. Kromě větší výdrži baterie, je viditelný rozdíl u fotoaparátu, který má zase honor lepší... Je tu ještě nějaký viditelný rozdíl který je dobrý vědět? Děkuji za odpověď, přeji hezký den

Odpovědět
Uživatel
Petr Smejkal (8. 7. 2018 11:07)

Dobrý den, zásadní rozdíly jste pochytil sám, nic dalšího asi není... Pro lepší přehled ještě doporučuji se podívat na náš srovnávač telefonů. Pokud jde o test baterie přes AnTuTu, jde skutečně o orientační průzkum, který v zásadě nemá téměř žádnou vypovídající hodnotu. Mnohokrát se mi stalo, že telefon s vysokou výdrží měl bodování menší, než by si zasloužil. Každopádně velikost baterie (mAh) automaticky nemusí znamenat vysokou výdrž. Zásadní je totiž dále velikost obrazovky, rozlišení, hardwarový výkon a celková softwarová odladěnost. Takže názor typu: "Můj telefon má baterii s kapacitou 5 000 mAh, mám vyšší výdrž než kamarád, co má 4 000 mAh" není správný, je třeba vědět výše uvedené parametry a pak teprve dělat závěry.

Odpovědět
Uživatel
Lucie (20. 11. 2017 21:11)

Dobrý den, vybírám si mobil a koukala jsem na článek nejlepších fotomobilů (hezké fotky jsou pro mě hlavním požadavkem, pak také obraz, výkon, zvuk). Na prvním místě byl Honor 8 (dočetla jsem se, že parametry jsou téměř identické s Huwei P9. Cena už je téměř srovnatelná a vzhledem ke kluzkosti a mé šikovnosti bych raději volila P9). A na druhém místě Honor 6x. Koukala jsem na oba dva - parametry mají téměř stejné, cena je však velice rozdílná. Všude nacházím pouze parametry, nikde nemohu najít, v čem je tedy ta P9 lepší, když je o tolik dražší? Dokázal byste mi na tuto otázku odpovědět? Děkuji, hezký zbytek dne.

Odpovědět
Uživatel
Petr Smejkal (20. 11. 2017 21:11)

Dobrý den, Huawei obecně patří mezi dražší značky, které sází na svoje jméno. Pokud srovnáme Honor 6X a P9, obecně lze říci, že se jedná o prakticky totožné telefony. Navíc Honor 6X patří mezi naprosté špičky v poměru cena/výkon, tudíž se s ním jen těžko nějaký obdobný telefon srovnává. Jak tedy říkám, v tomto případě sází výrobce (Huawei) na značku... Být Vámi - Honor 6X je jasná volba.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář