Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze Honor 7X 4GB/64GB Dual SIM

1. 6. 2018 aktualizováno

Střední třídu nedávno potěšil zrod chytrého telefonu Honor 7X 4GB/64GB Dual SIM, který nahrazuje předchozí verzi Honor 6X. „Sedmičková” mobilní novinka se v současné době svou cenovkou řadí mezi mobily do 7 000 Kč (05/18), přičemž výběr zahrnuje také verzi Single SIM. Obě varianty jsou k mání v černé, modré, šedé nebo třeba zlaté barvě.

Již během prvních chvil užívání bylo zřejmé, že se tenhle přístroj nemá zač stydět. Kombinace téměř bezrámečkového displeje s duálními objektivy a festovní konstrukcí má slušný tah na bránu. Více ale prozradí náš recenzí servis.

Obsah balení

Uvnitř papírové krabičky najdete smartphone Honor 7X, nabíječku s výstupem 2A, datový kabel s koncovkou microUSB a kovovou sponku. Základní pokyny nedohledáte na tradičním papíře, nýbrž přímo v telefonu. Šetříme lesy, paráda…

Honor 7X 4GB/64GB Dual SIM - obsah balení

Design a zpracování – 7/10

Výrobce celý přístroj nahňácal do rozměrů 156.5 × 75.3 × 7.6 mm a stále slušné hmotnosti 165 gramů. Konstrukce je nadmíru pevná a telefon se ani po větším přitlačení nehne. Použitý hliník tedy zastává svoji funkci moc dobře.

Škoda jen chybějící odolnostní certifikace, přičemž ani zevní potah obrazovky nebyl zocelen tradičním Gorilla Glass krytím, nýbrž křemíkovou vrstvou bránící poškrábání. Kromě slabší odolnosti nás občas vyvedla z míry vyšší kluzkost způsobená hladkými okraji.

Rýpnout si musíme i do zadní části, kde nás trkaly vystouplé objektivy duálních objektivů. Štíhlé tělo holt vykonalo své a telefon se na stole bohužel i viklá. Kruhové čočky jsou navíc dost ostré, což není na omak vůbec příjemné. Křivý úsměv naštěstí vyspravila čtečka otisků prstů, kterou vývojáři usadili na ideální místo. Její užívání je snadné a díky svižnému chodu a pohotovým reakcím i příjemně efektivní.

Kromě uvedeného na bedrech telefonu spatříte světelného fotografického služebníka v podobě blesku. Horní strana přístroje pocítila přítomnost zdířky mikrofonu, která je umístěna i na protějším spodku. Tam rovněž sídlí i postarší 3,5 mm jack a nemoderní konektor typu microUSB včetně hlavního reproduktoru.

Levici zdobí vysunovací šuplík pro hybridní schránku, přičemž pravý bok byl obšťastněn kolébkovou regulací hlasitosti a samostatným tlačítkem pro zapínání obrazovky. Kolem tlačítek jsme dohledali několik menších odřenin, které pod černou barvou odkryly stříbrnou základní vrstvu. Charakter poškození však nevykazuje známky pádu, tudíž nebude zevní potah asi příliš odolný.

Čelní strana Honoru 7X 4GB/64GB Dual SIM byla opásána 5,93“ displejem, který zabírá přibližně 77 % celkové plochy. Vrcholek tradičně zdobí selfie kamerka, notifikační LED dioda, telefonní reproduktor a senzor. Hned pod obrazovkou je vyraženo stříbrné logo značky, jehož přítomnost svědčí o softwarovém řešení navigačních tlačítek.

Co telefon vydrží se podívejte na videu níže:

Displej – 8,5/10

Obrazovku zastoupil 5,93“ IPS LCD displej o rozlišení 2 160 × 1 080 pixelů. Podání barev a obrazová reprodukce jsou na skvělé úrovni a nemáme nic, co bychom mohli v této kategorii vytknout.

Také automatický jas funguje bezvadně a komfortní čtení jsme vesele využívali při noční četbě napínavých e-knih. Pochválit je nutné i maximální a minimální jas, jejichž svítivost je dostatečná.

Honor 7X 4GB/64GB Dual SIM

Mimo zmíněného vám nastavení dovolí regulovat velikost textu, režim zobrazení, teploty barev či režim spánku. A i když stále populárnější formát 18:9 není v podání některých her a aplikací stále ideálnívětšina z nich běžela vstříc novému trendu bezproblémově.

Hardware a výkon – 8/10

V rámci střední třídy se o výkon strachovat nemusíte. Útroby Honoru 7X byly osazeny osmijádrovým procesorem Kirin 659, jemuž během práce vypomáhají 4 GB operačních pamětí. Jejich přítomnost se v praxi osvědčila a většinu úkolů zvládá přístroj zdárně. Dobře se starají o rychlé přepínání mezi aplikacemi, ukládání souborů a svižnost.

Honor 7X 4GB/64GB Dual SIM - AnTuTu hardware

Ačkoliv je u náročnějších her klesající tendence snímkování patrná, s tímhle telefonem se dobře pobavíte. Stále je nutné brát v úvahu cenovou kategorii, která toho prostě více nevyčaruje. Výsledek AnTuTu Benchmarku doslova vypotil 82 066 bodů. Zadní část telefonu se totiž při vyšším zatížení citelně zahřívá.

Stažené hry, filmy a fotografie si můžete ukládat do interního uložiště o velikosti 51,4 GB. Původně slíbených 64 GB se sice krapet smrsklo, ale stále jde o poctivý prostor, jehož objem většině telefonistům vystačí. A jestliže patříte mezi hrstku náročnějších, máte možnost využít slot pro paměťovou kartu, s níž budete schopni prostor rozšířit až o dalších 256 GB.

Pochvalu si zaslouží maximální hlasitost reproduktoru, která je skutečně vysoká. Kvalita už tak precizní není, ale stále si drží nálepku slušného průměru. Plechovitost je zkrátka všudypřítomná a basy zůstaly trčet kdesi pod kopcem. Při zahradním dýchánku pro hudební obšťastnění klábosících přísedících ovšem vystačí.

Výdrž baterie a doba nabíjení – 8/10

Honor 7X využívá baterii s kapacitou 3 340 mAh. Její energetická výdrž se prokázala jako slušná. Při běžného používání, kterým rozumějte surfování, messenger a občas nějaké to video, přístroj dokáže fungovat den a půl. Jestliže své aktivity usměrníte, máte šanci dosáhnout až dvou dní. V AnTuTu testu baterie vybojovala 10 943 bodů.

Honor 7X 4GB/64GB Dual SIM - AnTuTu baterie

Baterie nabízí několik úsporných režimů, přičemž v nastavení si máte možnost prohlédnout její spotřebu. V našem případě se o 56 % postaral hardware a zbylá procenta upotřebil software. Šikovná je také optimalizace nebo zapnutí nízkého rozlišení pro ještě větší úsporu.

Nabíjení se ovšem vleče. Z úplného vybití na plnou kapacitu dosáhnete za 2 hodiny a 10 minut, plus mínus nějaká ta minutka. Z 50 % se na 94 % baterie nabije za rovnou jednu hodinu. Netřeba ani dlouze vysvětlovat, že se na šnečí rychlosti podílí postarší microUSB zdířka. Absence bezdrátového nabíjení asi také nikoho nepřekvapí.

Fotoaparát a kamera – 8/10

Při optimálních světelných podmínkách budete s prací duálních objektivů spokojeni. Barvy jsou pestré, krásně syté a jednotlivé detaily propracované. Špetku ostrosti překvapivě neztrácí ani vzdálenější objekty či stromové listoví. Stejně tak parádní jsou i makro snímky, s jejichž finálním vzezřením budete spokojeni.

Více fotografií v originálním rozlišení najdete tady.

O poznání hůře si duo 16 a 2 Mpx objektivů vede s ubývajícím světlem, kde je patrná zrnitost a horší kvalita. Čočky se také nedokáží příliš dobře popasovat se slunečním svitem, jehož sílu zkrátka nepřebijí.

Slabší 2 Mpx objektiv zajišťuje servis pro portrétní fotografování, v jehož případě je schopen rozmazávat pozadí. Primární úděl se většinou povede a cílový objekt z obrázku dokonale vystoupne. A dokonce i přední selfie 8 Mpx kamerka dokáže váš vymydlený ciferník slušně zachytit.

Pohyblivé záběry máte šanci pořídit v maximálním Full HD rozlišení při 30 snímcích za sekundu. Videa sice nevypadají špatně, ale podáním barev a ostrostí nikoho neoslní. Zatímco se bližší objekty tváří docela obstojně, ty vzdálenější jsou již výrazně rozmazanější a nehezké.

Noční scénky jsou ještě o něco horší, záběry jsou však překvapivě plynulé. Dobře zachytit projíždějící automobil s rozsvícenými světly nedělá objektivům větší obtíže. Při prohlídce videí bohužel postřehnete horší stabilizaci, jejíž nedostatečnost je na každém záběru patrná.

Fotografické prostředí se nese v již tradičním stylu. K výběru je spousta skvělých pomocníků, jako například profesionální režim, HDR, panorama, časosběr, vodoznak a další. K záběrům lze přihodit značku GPS, mřížku, časovač či zachycení úsměvů. Výborná je i rychlost ukládání pořízených fotografií. Stačí jen cvakat a telefon vše zajistí za vás. Bez sekundového čekání a prodlev.

Systém a konektivita – 7/10

Telefon překvapivě stále pohání starší operační systém Android 7.0, který byl navlečen do prostředí EMUI 5.1. Výrobce blízký upgrade na nejnovější OS sice slibuje, ale stále se nic neděje. I tak má ale uživatel k dispozici horní výsuvnou lištu se svítilnou či informací o poloze, včetně spodní lišty s kalkulačkou, rekordérem nebo třeba QR čtečkou.

Tenhle Honor sice spolupracuje s nejrychlejším LTE, pomalejší Wi-Fi Wi-Fi b/g/n a Bluetooth 4.1 se už ale příliš nenosí. Tady je zase důležité doplnit, že běžní uživatelé starší verzi techniky jednoduše nepocítí. Přes Bluetooth jsme měli neustále připojené chytré hodinky a spojení běželo za každých okolností perfektně. Mezi chybějící absentéry však připočtěme NFC a infraport.

Systém je celkově svižný, pohotový a stabilní. Na žádné neduhy jsme nenarazili. Po prvním spuštění pro nás výrobce přichystal několik her a aplikací. Zatímco někteří nad jejich přítomností hubují, my tento přístup nerazíme. Každou z nich si můžete během okamžiku vymazat, tudíž není důvod panikařit. Člověk si navíc může vyzkoušet i něco nového, třeba Spider-Mana či hopsačku Sonic Runners.

Mezi užitečné pomůcky patří hodiny, kalendář, kalkulačku, FM rádio, zrcadlo a kompas. Svůj účet  můžete pohodlně spravovat přes Gmail, sledovat videa skrze aplikaci YouTube, ukládat soubory na Disk nebo cestovat s interaktivní pomůckou Mapy.

Recenze a zkušenosti zákazníků

Na Heurece přístroj hodnotila téměř dvacítka zákazníků, jejichž celkové hodnocení dosáhlo skvělých 90 %. Valná většina uživatelů se shodla na kvalitním displeji, slušné energetické výdrži a pěkných fotografiích. Někomu se naopak nelíbí chybějící technologie NFC a nepřítomnost  konektoru USB-C.

Pokud vás zajímá, o čem zahraniční uživatelé diskutují, zajděte si na oficiální fórum Honor, kde se dočtete spoustu zajímavých informací a postřehů.

Alternativy k Honor 7X

Pěknou a cenově levnější alternativu představuje chytrý telefon Sony Xperia X Compact (recenze), jehož služby si můžete pořídit za nějakých 6 500 Kč. Telefon pocítil výrazné zlevnění, čehož je dobré využít. Za tyhle peníze získáte kompaktní design, pěkný displej, slušný výkon a kvalitní video.

Za menší příplatek pak stojí za pozornost model Huawei P20 Lite. Pěkně zpracovaná konstrukce s nízkou hmotností 145 gramů je ideální na cesty, přičemž ani téměř 6″ displej s rozlišením 2 280 × 1 080 pixelů nikoho neurazí. Kromě 64 GB uložiště můžete najít zalíbení ve fotoaparátech, kde hraje prim 16 Mpx.

Závěrečné hodnocení

7.8

Velmi dobrý

Honor 7X si své příznivce jistojistě najde. Rozměrný displej slušné kvality, poctivá výdrž baterie a třeba kvalitní fotografie jsou argumenty skutečně pádné. Na smartphonovém poli to ale nebude mít zcela jednoduché, protože přítomnost postaršího microUSB portu se dnes moc nenosí.

Design a zpracování
7
Displej
8.5
Hardware a výkon
8
Výdrž baterie
8
Fotoaparát a kamera
8
Systém a konektivita
7
Klady
  • Pevná konstrukce
  • Kvalitní displej
  • Slušná výdrž
  • Velké interní uložiště
  • Kvalitní fotografie
  • Plynulý systém
Zápory
  • Bez odolnostní certifikace
  • Vystouplé zadní objektivy
  • Delší doba nabíjení
  • Absence USB-C a NFC
  • Android 7.0 (zatím)

Nejprodávanější mobilní telefony

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář