Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze Honor 8 Pro

9. 8. 2017 aktualizováno

Aktuální novinka Honor 8 Pro se svojí výbavou a vlastně i cenou řadí mezi „vyšší sortu“ chytrých mobilních zařízení. Loňský model Honor 8 (čtěte naši recenzi) byl zdařilý a mezi vybíravými zákazníky si své místo jistě našel. Nový model Pro je sice vybavenější, na druhou stranu ale o dost dražší. Cena přístroje se v současné době pohybuje kolem 15 – 16 000 Kč (08/2017), což není rozhodně malý peníz.

Dostali jsme pohlednou modrou barvu, přičemž k dostání je i zlatá, černá nebo bílá. Pod objektivním drobnohledem jsme se snažili z tohoto kousku vytřískat, co se dalo, aby případní zákazníci nekupovali „zajíce v pytli“. Hned na začátku podotkněme, že nás nový Honor bavil a jen těžko jsme se nadobro loučili.

Obsah balení

Součástí papírové krabice modré barvy je Honor 8 Pro, nabíječka a propojovací kabel s USB-C koncovkou. Průvodce rychlým nastavením se asi vytratil někde na cestě… Uvnitř dále najdeme dvojici průhledných čoček a jakési papírové kukátko obdélníkového tvaru. Pokud zaplníme oba otvory kukátek, poskládáním sestrojíme jakýsi vratký přístroj k projekci virtuální reality známý jako cardbord. O tom si ale povíme až za chvíli.

V samém prvopočátku mne absence sluchátek vcelku zklamala. Dokonce mne i napadla myšlenka, zdali by nebyla sluchátka za rádoby virtuální brýle lepší alternativou. Brzy jsem ale názor změnil a přítomnost brýlí jsem naopak ocenil.

Honor 8 Pro - obsah balení

Design a zpracování – 9/10

Nejprve si něco krátce řekněme o velikosti a hmotnosti Honoru 8 Pro, abyste si jeho proporce dokázali tak nějak představit. Rozměrově se tento přístroj vešel do 157 x 77,5 x 6,97 mm, přičemž váží kolem 184 gramů. Žádný drobek to tedy není, tudíž ovládání jednou rukou není vůbec jednoduché. Je to zkrátka daň za 5,7 palcový displej, který je prostě obrovitý.

Po stránce estetické se telefon nadmíru povedl a návrháři si mohou poplácat po zádech. Telefon působí velmi vkusně a jeho jemné rysy a nejmenší detaily sedí jako zadek na hrnci. Vizáž přístroje se jen tak neokouká a mnohokrát jsem se přistihl, že jenom tak sedím a telefon si bezmyšlenkovitě prohlížím.

Jednotlivé dílce totiž do sebe skvěle zapadají, tudíž při držení telefonu nebudete narážet na nepříjemná zakončení a zpracování. Přední i zadní část smartphonu je hladká a příjemná na dotek, přičemž zakončení displeje se po svých stranách přirozeně zaobluje. Čelní strana je vlastně celá skleněná, zatímco její zadní protějšek poznal lehkou kovovou slitinu. Skleněné čelo okupuje ochrana Gorilla Glass 3.

Lehký kov se roztahuje i na bočních stranách, což celkové pevnosti jedině přispělo. Konstrukce je dostatečně pevná a během používání ze sebe nevydala ani jedinou hlásku. Na nějaké krkolomné výstupy a výlety si tak můžete Honor 8 Pro vzít, ovšem opatrnost je zde na místě. Zpracování je tedy téměř dokonalé, zároveň si ale vzalo menší daň, kterou v tomto případě představuje nadměrná kluzkost.

Telefon je v rukách skutečně velmi neposedný a vratký. Rychlejší pohyby a zaváhání budou určitě k neradosti majitele trestány. Horní rožek telefonu sice zjevně poznal (od předchozího uživatele/recenzenta) hrubý pád na pevné štěrkové podloží, se kterým se konstrukce vypořádala nadmíru dobře, ovšem podruhé bych to raději nezkoušel. Při užívání Honoru je tedy nutná opatrnost a rozvaha.

Nyní se vydejme na trošku techničtější pouť. Při pohledu na horní stranu těla přístroje spatříme 8 Mpx fotoaparát, světelný snímač a reproduktor, v jehož pravém rohu je poněkud atypicky umístěna notifikační dioda. Umístění diody je skutečně neobvyklé, ale za to efektivní. Dioda designu telefonu neškodí a svoji funkci plní dobře.

Uprostřed těla je samozřejmě dominantně se tvářící obrazovka, která mimo zobrazovací povinnosti hostí trojici navigačních tlačítek. Ta jsou řešena softwarově, přičemž v nastavení si tato tlačítka můžeme porůznu přehodit. Pod displejem ještě posedává stříbrné logo „honor“. Vrchní část se nese v duchu infraportu a miniaturního otvůrku pro mikrofon, zatímco spodní hrana má něco navíc.

Vychválit musíme především použitou zdířku USB typu C, s jejíž pomocí můžeme rychleji přenášet data. Vlevo od ní je 3,5 mm jack a vpravo zase reproduktor. Ozvučení je naprosto vynikající, především rozhovory a klavírní tóny se poslouchají nadmíru dobře. O basy se repráček sice snaží, ovšem zase až takový dříč to není. Jednoznačně má své limity – nejzásadnější je asi menší hlasitost. Pokud bych ale měl vybírat mezi hlasitým verglem a mírně hlasitou kvalitou, vybral bych si druhou možnost – tedy náš Honor 8 Pro.

Pravá boční strana má připásán kolébkový regulátor hlasitosti, přičemž hned pod ním je osamocené tlačítko pro zapínání a vypínání obrazovky. Její povrch poznamenalo mírné zdrsnění, což je příjemný detail. Levý bok má ve svých útrobách vtěsnán vysunovací šuplík. Jeho rozložení se nese v hybridním duchu: použít lze buď dvě nanoSIM karty, anebo jednu nanoSIM kartu a jednu microSDXC kartu.

Poslední zadní strana vlastní dvojici duálních fotoaparátů o velikosti 12 Mpx. Objektivy jsou do těla přístroje zapuštěny stejně jako nedaleký blesk, tudíž pokud si telefon položíte na stůl, nijak se neviklá ani nekolébá. Jenom o malý kousek níž je pak kruhovitá čtečka otisků prstů. Ta je pohotová a nadmíru přesná, přičemž ji lze – s využitím přítomného softwarové podpory – využívat třeba pro pořízení fotografie a videa, k procházení snímků, přijmutí hovoru nebo případně zastavení alarmu. Její umístění ale není příliš vhodné. Pokud telefon držíte a rozhodnete se nějakou funkci čtečky využít, musíte přehmatávat, což je nepohodlné.

Ze zpracování Honoru jsem tedy nadšen. Jen škoda té velké kluzkosti a řekněme „ruční nestability“. Také zamrzí absence nějaké odolnosti s certifikací. Přece jen se jedná o drahý přístroj, který si podobnou péči prostě zaslouží. A vlastně nejen on, ale i zákazníci – stačí malá nepozornost a radost vystřídá smutek. Možná bych ještě zmínil viditelnost otisků prstů na displeji, ale to je spíše drobná poznámka na konec.

Displej – 9/10

Nedílnou součástí kvalitního chytrého telefonu je kvalitní displej. Ten Honor 8 Pro vlastní. QHD obrazovka je veliká 5,7 palců a může se pyšnit rozlišením 2 560 x 1 440 pixelů (515 PPI). Do její kvality se hned v prvním okamžiku doslova zamilujete. Barvy jsou krásně syté a písmenka plná a příjemně čtivá. Dokonce i povrch displeje je příjemný na dotek, a tak práce s ním je samá radost.

Kromě běžných nastavení typu velikost písma je k mání automatický jas. Jeho reakce a vybalancování jsou prostě perfektní. Pohotově a hlavně relevantně reaguje při denních i nočních podmínkách. Zatímco mnohá konkurenční zařízení v tomto ohledu stále klopýtají, aktuální Honor jede jako hodinky.

Honor 8 Pro

Z příjemné noční četby se tak stává ještě příjemnější záležitost. Není problém ani zapnout komfortní čtení, které odfiltruje modré světlo. Žlutý nádech odlehčí unaveným zorničkám, přičemž k tomu všemu si lze tuto funkci automaticky naplánovat. Pokud víte, že každý den kolem desáté hodiny večerní uleháte do postele s dobrou elektronickou knihou, máte možnost si vaše pohodlí ještě o něco vylepšit.

Také reakce obrazovky jsou pohotové a třeba automatické otáčení obrazovky je téměř plynulé. Kromě jiného si můžeme předělat teploty barev, režim spánku nebo spořič obrazovky.

Hardware a výkon – 9/10

Výkonností stránka Honoru je nadmíru dobrá. Nejnáročnější práci zastává osmijádrový procesor Kirin 960, kterému vypomáhá 6 GB operační paměť. Během používání a hraní jsem se nikdy nesetkal s nějakými trhanci, výpadky nebo jinými problémy. Všechny součástky svoji roli plní velmi dobře a zodpovědně. S tímto Honorem si můžeme v klidu dopřávat i velmi náročné hry, bez poklesu snímkování a zdlouhavého načítání. Ostatně aby ne, vždyť AnTuTu Benchmark stroj ohodnotil 146 106 body, což je o pouhých cca 15 000 méně než prémiový telefon Samsung Galaxy S8+. Ostatně na přiloženém screenshotu vidíte sami, že AnTuTu aplikace doporučuje sdílení…

Honor 8 Pro - AnTuTu Benchmark

Honor má i nadstandardní uložiště, které hlásí hodnotu 64 GB. Po prvním zapnutí se musíme sice spokojit s cca 53 GB, ovšem i tak se jedná o solidní prostor, který jen tak nějaká hra nezaplní. Zaplní ji samozřejmě filmy a fotografie, nikdo vám ale nebrání si uložiště rozšíti o další gigabity navíc pomocí microSDXC karty. Operační paměť je rovněž dostačující, přičemž při běžné činnosti a méně náročnějších hrách se prakticky ani nezapotí. Její využití mi průměrně hlásilo kolem zhruba 47 procent.

Největšími žrouty je tradičně operační systém a internetový prohlížeč. Další aplikace si žádají nesrovnatelně méně místa. O to víc jsem byl překvapen, že se telefon nadmíru přehřívá. Mírnější oteplení bych snad ani nekomentoval, ovšem zadní část Honoru se již při krátkém hraní zjevně přehřívá. Pokud si telefon přiložíte na kůži – opravdu téměř pálí. To je bohužel velká chyba, kterou nelze jen tak přehlížet. Mohu ale všechny ubezpečit, že se zahřívání na hraní ani jiné činnosti vůbec neprojevuje.

Pochválit musím přítomný diktafon, který okolní zvuky nahrává v naprosto vynikajících kvalitách. Rozhovory jsou dobře slyšitelné a barva hlasů přítomných účastníků se mění jen minimálně. Oproti konkurenci je Honor 8 Pro o mílové kroky napřed.

Virtuální brýle

Na počátku recenzování jsme nakousli přítomnost virtuálních brýlí. Nejde vlastně o jediný technický kus, ale o několik částí. Virtuální brýle se skládají z tvrdé papírové konstrukce, dvou čoček a druhého tvrdého obalu. Po jednoduchém sestavení se telefon položí na dno krabice, jeho čelní část se přiklopí druhým kusem s čočkami a zábava může začít.

Stačí si stáhnout jednu z mnoha aplikací na Google Play, s nimiž navštívíte světové památky nebo budete překonávat hory. Zábava je to vskutku parádní, ale pravda, trošku v ořezaném stylu. Při využívání brýlí nejsou vaše oči zakryty, a tak je virtuální sledování rušeno okolním prostředím. Negativní jev se sice dá částečně zastřít dlaněmi, není to ale úplně ono.

Virtuální brýle ale vítám a považuji je za kladný prvek. Pokud jste tento druh zábavy nikdy nezkoušeli, vaše první virtuální krůčky budou plné nadšení a překvapení. Věřte mi, je to velká sranda, která jen tak neomrzí.

Výdrž baterie a doba nabíjení – 8,5/10

Pod zadním krytem se ukrývá akumulátor o kapacitě 4 000 mAh (nelze vyjmout), jehož výkon se projevil jako plně dostačující. Jestliže si baterii ráno nabijete, což z úplného vybití zvládnete za zhruba hodinu a tři čtvrtě, garantuji vám, že se vám během dne baterii vybít nepodaří. Můžete hrát hry, sledovat filmy, surfovat po hanbatých stránkách a ještě třeba telefonovat, ale nikdy se vám baterii vykráglovat nepodaří. Baterie je prostě vynikající držák, na který se dá spolehnout.

Honor 8 Pro - AnTuTu baterie

Nabíjení sice mohlo být o něco rychlejší, ovšem i tak jde o slušnou časovku. Třeba dvacet procent energie získáte za rovnou čtvrthodinku. Rychlé dobíjení za relativně krátký čas je dost důležité. Člověk se zkrátka čas od času probudí a neradostně zjistí, že kapacita baterie není optimální. Během čištění zubů a spěšné snídaně se ale baterie dokáže dobít o hezký kousek, a tak ani podobně nepříjemné překvapení není katastrofou.

Do akumulátoru jsme se opřeli pomocí AnTuTu testu, kde si vydobyl 9 303 bodů. To je o zhruba 2 000 více než nedávno recenzovaný model Lenovo Moto G5, ale naopak o 3 000 méně než Xiaomi Redmi 4 Pro, který jsme také testovali.

Fotoaparát a kamera – 8,5/10

Honor 8 Pro se může pochlubit zdařilými fotoaparáty, které ostudu skoro nikde neudělají. Hlavními duálními 12 Mpx fotoaparáty pořídíte snímky v maximálním rozlišení 3968 x 2976 pixelů. Fotografie jsou z valné většiny velice povedené a detailní. Pokud bude v okolí přijatelné osvětlení, dočkáte se skutečně vynikajících výsledků. Ostatně, i když padne noc, fotoaparát pracuje stále nadmíru dobře, neboť jeho práci příliš neznehodnocují ani okolní negativní jevy.

Více fotografií v originálním rozlišení najdete tady.

Silnou stránkou je i makro režim, kterému není prakticky co vytknout. Objektivy ostří náramně a rychle, přičemž k velké pomoci jim je i nadstandardní softwarová podpora. Vybírat můžeme z funkcí typu Foto Pro, Černobílý, HDR, Tvorba 3D, Noční záběr, Panorama, Zpomaleně, Malování světlem apod. Dokonce i s bleskem lze šaškarádit – může být zapnutý, automatický nebo permanentně svítit. Jsou to sice drobnosti, ovšem právě s nimi lze příjemně veplout do fotografické říše a zkoušet nové triky a postupy.

Jedním ťuknutím se dá klidně zapnout režim minimální clony nebo zkrášlující vychytávky. Nezapomnělo se ani na barevné podtóny typu sentimentální, šedý, modrý, nostalgie a třeba rozbřesk. Fotit lze klidně i dotykem na obrazovku nebo časovačem. Skvělá je i možnost pořízení rychlého snímku, čehož docílíme dvojitým stisknutím pro ztlumení zvuku. Známe to přece všichni: kolem nás letí krásný pták, ohromné dopravní letadlo nebo dech beroucí motocykl… Nemějte ale žádný strach, s Honorem všechny tyto zážitky v okamžiku a natrvalo zachytíte do vašich fotografických vzpomínek.

Přední fotoaparát je na tom podobně jako zadní – fotí nadmíru dobře a pro selfie je nadstandardní. Milovníci sociálních sítí tak mohou zaplesat, protože s tímto nástrojem svému účtu ostudu neudělají. Vždyť selfie jde vyhotovit v rozlišení až 3264 x 2448 pixelů. Pakliže přihlédneme k negativním stránkám fotoaparátů, asi nejhůře dopadly v domácích podmínkách. Dokonce i mírné stínění a šero nadělá z fotografií paseku a nehezký výsledek. Snímky jsou tmavé a rozostřené. Honor 8 Pro tedy potřebuje dostatek světla, bez temných zákoutí a míst.

Zatímco selfie kamera zvládne natáčet videa v HD rozlišení, zadní objektiv pořídí okolní dění v UHD 4K rozlišení při 30 snímcích za sekundu. Videa jsou hezky pestrá a barevná, přičemž ani za slušnou světelnost se stydět nemusí. Výsledné nahrávky jsou možná až překvapivě dobře koukatelné, někdy se ale mírné zaškubnutí projeví. Vyzdvihnout musím také výtečné zachycení všech zvuků, které se jen tak nevidí.

Systém a konektivita – 9,5/10

Náročné procesy a vámi zadané úlohy běží na operačním systému Android 7.0, přičemž nedílnou částí systému je EMUI 5.1. Uvnitř základní výbavy je vysunovací horní lišta, která po svém maximálním vyjetí zaplní přes polovinu obrazovky. Do její nabídky se vejde slušná porce aplikací, které se vždy hodí. Nejde ale o žádné novinky, ale o zajeté funkce typu informace o poloze, hotspot, nerušit, režim letadlo a jiné.

Vysunovací lišta je přítomna i na spodní straně obrazovky, kde defaultně najdeme digitální rekordér, kalkulačku, svítilnu, stopky a QR čtečku. Co se týče předinstalovaných programů, k ruce jsou aplikace od Googlu – Gmail, Disk, Mapy, Fotky, Duo a jiné. Z těch dalších zmiňme kalendář, zrcadlo a kompas. Díky přítomného infraportu je v nabídce také inteligentní ovladač, s jehož chytrostí můžete pohodlně ovládat celou vaši inteligentní domácnost. Pozor – na manželky a přítelkyně nefunguje 🙂

Přejdeme-li do položky nastavení, máme možnost nastavit SIM karty, Bluetooth, datové přenosy, povolit NFC nebo nejrychlejší LTE. Součástí základní podpory je chytrá asistence, která zvládne spuštění plovoucího tlačítka s mnoha chytrými funkcemi, naplánuje zapnutí a vypnutí přístroje a dokonce podporuje funkci režimu rukavice. Pokud jde o ovládací prvky, ku pomoci je uživatelské rozhraní jedné ruky. Pakliže máte tuto funkci zapnutou, stačí přejet prstem po navigačních tlačítkách (doleva nebo doprava) a obrazovky se v mžiku smrskne.

Zaujmout dokáže také ovládání pohybem. Jestliže telefon překlopíte, ukončíte hovor nebo ztlumíte budík. Naopak, když telefon zvednete gestem k sobě, zeslabíte třeba vyzvánění. Je toho ale mnohem víc. Za poznámku určitě stojí i možnost zdvojení aplikace, což je funkce umožňující být online na dvou různých účtech jedné aplikace – třeba na Facebooku nebo WhatsAppu. Starší uživatelé nebo osoby se zhoršeným zrakem pak využijí funkci jednoduchého režimu, která na obrazovce zobrazí velké ikony vybraných aplikací a funkcí. Honor 8 Pro ale postrádá FM rádio.

Alternativy k Honor 8 Pro

Jako alternativy recenzovaného Honoru bychom volili dvojici levnějších variant. Nejprve dejme přednost modelu Honor 6X, o kterém jsme začátkem července psali v naší recenzi. Tento přístroj se nám opravdu líbil, a tak mimo skvělého hodnocení získal i hodnocení Testado cena/kvalita. Je totiž slušně vybavený a pořídit se dá za 6 300 Kč (08/2017).

Především jsme ocenili slušný 5,5″ Full HD displej, solidní fotoaparáty a výkonný osmijádrový procesor včetně 3 GB operační paměti. Ani baterie s kapacitou 3 340 mAh na tom není vůbec špatně, neboť energetickou dostatečnost zajistí na celé dva dny. Honor 6X má ale poměrně nudný design a absenci USB-C, což může některým mobilním nadšencům vadit.

Druhou variantou je stále vynikající Samsung Galaxy S7 Edge, který s příchodem vlajkové lodi Samsung Galaxy S8+ (recenzovali jsme tady) pocítil výrazné slevy. Starší Galaxy si můžete koupit za částku necelých 13 000 (08/2017), což za zvážení už stojí.

Samsung Galaxy S7 Edge má především krásné a detailní zpracování včetně pohledné obrazovky o velikosti 5,5″ a rozlišení 2560 x 1440 pixelů. Přítomný výkonný hardware a 4 GB operační paměti dovolí zahrát si i nejnáročnější hry současnosti, přičemž ani hlavní 12 Mpx fotoaparát nikde ostudu neudělá. Fotí totiž krásně, skoro jako nejnovější bratříček S8+. Počítat ale musíte s vyšší kluzkostí těla.

Testado radí

Pokud vám jde zejména o kvalitní fotky, doporučujeme zavítat mezi nejlepší fotomobily.

Závěrečné hodnocení

8.9

Skvělý

Honor 8 Pro je bezesporu krásné, výkonné, fotograficky a systémově vyladěné chytré zařízení, které za koupi rozhodně stojí. V případě herních klání ale musíte počítat s přehříváním, přičemž vyšší cena může lecjakého všímavce odradit.

Design a zpracování
9
Displej
9
Výkon a hardware
9
Výdrž baterie
8.5
Fotoaparát a kamera
8.5
Systém a konektivita
9.5
Klady
  • Skvělý design
  • Krásný displej
  • Vysoký výkon
  • Výborné fotografie
  • Plnohodnotný a optimalizovaný systém
  • Virtuální brýle
  • Kvalitní diktafon
Zápory
  • Kluzký
  • Bez ochrany
  • Přehřívá se (nemá vliv na výkon)
  • Hybridní slot
  • Vyšší cena

Nejprodávanější mobilní telefony

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář
Uživatel
Majk (15. 12. 2017 11:12)

Také mám Honora 9, a nedám na něho dopustit, hlavně pro jekho duální fotoaparát, který dělá neuvěřitelně krásné fotky

Odpovědět
Uživatel
Karel (14. 12. 2017 19:12)

Bobma telefon, mám ho už dva měsíce a pořád jsem an něm přilepenej, chválím hlavně za to, že dokáže naráz rozjet více aplikací

Odpovědět
Uživatel
P (10. 8. 2017 19:08)

Zdravim, nevite jestli podporuje VoLTE?

Odpovědět
Uživatel
Petr Smejkal (12. 8. 2017 16:08)

Dobrý den, tuto funkci jsme nezkoušeli, nicméně starší Honor 8 ji podporuje, tudíž předpokládám, že novější verze Pro bude VolTE podporovat určitě také.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář