Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
>

Recenze Honor 8A

22. 4. 2019 aktualizováno

Honor 8A doporučuji hlavně méně náročným uživatelům, kteří cílí především na nízkou cenu. Právě ti ocení praktické rozměry, dvoudenní výdrž a přítomnost nejnovějšího Androidu. Tady jsou mé měsíční zkušenosti.

Obsah balení

Do rukou se mi dostalo nedotčené balení, které jsem měl možnost jako první rozbalit. Uvnitř jsem nejprve spatřil Honor 8A, příručky rychlým nastavením, klasickou nabíječku, datový microUSB kabel a kovovou sponku. Tedy standardní balení odpovídající ceně.

Recenze Honor 8A - obsah balení

Design a zpracování – 8/10

Když jsem rozmýšlel, jak tohle povídání začnu, bylo hned jasno. Honor 8A mne jednoznačně překvapil v pozitivních duchu, kterým se bude táhnout většina recenze. Testovaný smartphone totiž nabízí solidní porci telefonní muziky za bezvadnou cenu. Začněme ale hezky pozvolna.

V prvé řadě se mi moc líbí rozměry: 156,28 × 73,5 × 8 milimetrů jsou skvělé hodnoty, obdobně je na tom i nízká hmotnost 150 gramů. Telefon se skutečně velmi pohodlně drží a obsluhuje i jednou rukou.

Asi nikoho nepřekvapí, že konstrukce postrádá zvýšenou odolnost. Musím ale říct, že i přes měsíční používání jsem svým chováním nezpůsobil na žádném místě ani škrábnutí. Takže pokud se budete k 8A chovat slušně, zůstane vám stále pěkný. Na čelní straně se rozpíná 6,09palcový FullView displej, který byl opatřen kapkovitým výřezem se selfie kamerkou a telefonním reproduktorem. Obrazovka byla již z výroby opásána nenápadnou ochrannou fólií.

Vývojáři naštěstí nezapomněli ani na odemykání obličejem, jež fungovalo dobře i za horších světelných podmínek a myslím, že svojí rychlostí konkuruje i mnohem dražším telefonům. Naopak spodní část žádnou technikálii nenabízí – pouze je zde k vidění logo Honoru.

Horní strana potěší všechny hudební nadšence, protože na ni výrobce umístil 3,5mm audio jack. Nedalekou levou stranu pak využijete pro vkládání 2 nanoSIM karet a microSD karty – mluvíme o plnohodnotném duálním slotu. Pravice pak byla obšťastněna klasikou v podání regulace hlasitosti a tlačítkem pro zapínání obrazovky. Také spodní část se line v tradičním duchu, kterým je microUSB konektor pro napájení a mono reproduktor.

Zadní část byla osazena čtečkou otisků prstů, v jejímž případě chválím uživatelsky přívětivé umístění a čtecí rychlost – odezva je opravdu blesková. Levý roh pak představuje útočiště pro osamocený hlavní objektiv. Společnost mu dělá pouze blesk, jehož svítící služby využijete pro fotografování nebo svícení.

Ač záda Honoru 8A působí skleněně, ve skutečnosti se jedná o plast. Je nicméně příjemný na dotyk a ani otisky prstů na něm viditelně neulpívají. Možná za to může testovaná modrá varianta. Na černé by situace vypadala třeba jinak.

Recenze Honor 8A

Suma sumárum konstrukce na mne udělala dobrý dojem. Za takové peníze splňuje naprosto vše, co bych jako zákazník očekával. Také hrany jsou příjemně zakulaceny a obecně proti dílenskému zpracování nemohu nic namítat. Zvýšenou odolnost tady nikdo očekávat prostě nemůže.

Displej – 8/10

Jak jsme nakousli výše, během používání budete civět na 6,09palcový FullView displej s rozlišením 1 520 × 720 pixelů. Řeč je o TFT IPS displeji, jehož pixelový přednes se mi moc líbil. K mání je automatický jas, ladění teplot barev, režimu spánku, komfortního čtení nebo velikosti textu.

Recenze Honor 8A

Všechny vyjmenované funkce pracovaly na výbornou, a zejména u automatické korekce jasu jsem ocenil stažení záře během noční doby. Dokonce ani poblíž rozsvícené lampičky jas nijak nehaproval a stále si držel stabilní hodnotu kontrastu. Nedávno jsem kupříkladu testoval Motorolu Moto G6 Plus, u níž si pamatuji, že měla s takovými situacemi trošku problémy. A byť jsem se na internetu dočetl něco o slabém kontrastu, mé zkušenosti s tímto tvrzením nesouhlasí.

Displej je rozhodně jedním z důvodů, proč si Honor 8A, jakožto přístroj nižší třídy, vůbec pořídit. Na formátu 19,5:9 se čte pohodlně text, sledují filmy a hrají hry. Také pozorovací úhly jsou v pořádku. Pokud se vám nelíbí kapkovitý výřez, není problém sáhnout po softwarovém překrytí v podobě černé lišty. Telefon navíc reaguje na zvednutí, takže pro odemknutí systému ani nemusíte mačkat tlačítko pro zapnutí obrazovky.

Hardware a výkon – 7,5/10

Uvnitř telefonu vládne osmijádrový procesor MT6765 Helio P35 dosahující frekvence až 2,3 GHz. Základ dále tvoří 3 GB operačních pamětí. Jak mé zkušenosti ukázaly, Honor 8A se hodí na méně náročné hry. Ačkoliv jsem rozpohyboval PUBG MOBILE nebo poslední Asphalty, obraz byl většinou trhaný a herní zážitek značně trpěl. Běžné skákačky, jako je třeba Oddmar, ale použitý hardware zvládne bez potíží. Ba dokonce se ani po delším hraní nezahřívá, což je výborné.

Recenze Honor 8A - AnTuTu test hardwaru

AnTuTu test vykázal 77 924 bodů. Testovaný Honor tedy jen o kousek porazil konkurenční model Huawei Y7 Prime 2019. Také ukládání souborů a instalace trvá o něco déle, na což si ale jde zvyknout. Ostatně co bychom také chtěli od telefonu za 4 tisíce. Znovu ale musím pochválit plnohodnotný duální slot, stejně tak si vedl dobře i přítomný mono reproduktor. Hraje hlasitě a dost kvalitně.

Své soubory si můžete ukládat na 32GB interní uložiště, které se po aktualizacích systému smrskne na 25,3 GB. Není to moc, pro mé požadavky ale takový prostor bohatě stačí. Měl jsem nainstalovaných několik her, pořízeno několik desítek fotografií a videí a stále mi zbývalo hrubě přes 10 GB místa. Ovšem pokud patří mezi náročnější uživatele, máte možnost k telefonu připojit paměťovou kartu až o 512 GB.

Náš tip

S výběrem microSD karet vám rádi poradíme. Víte například, jak se o takovou kartu starat, jakou rychlost vybrat nebo jaká značka je nejlepší?

Výdrž baterie – 8/10

Výdrží vás Honor 8A limitovat nebude. Když jsem na mobilu hrál hry, sledoval videa a často surfoval, ani 2 dny nebyly absolutně problém. I přesto, že baterie hlásí kapacitu 3 020 mAh, vydrží skutečně dlouhou dobu. Ještě lepších výsledků můžete dosáhnout použitím úsporného režimu. Kromě režimu pro výkon najdete třeba ultra úsporný režim. V nastavení nechybí ani optimalizace využití baterie včetně užitečné možnosti deaktivace připojení Wi-Fi a mobilních dat v době vaší neaktivity.

Poněkud nepřekvapivě je na tom dobíjení o něco hůře. Z úplného vybití se na maximální kapacitu dostanete za zhruba 2 hodiny a 30 minut – někdy i déle. A třeba z 0 procent se za 2 hodiny baterie nabije na nějakých 75 procent. Doporučuji tedy nabíjet přes noc, kdy spíte a je vám celková doba úplně jedno.

Fotoaparát a kamera – 6/10

Když posoudím cenovku této chytré hračky, doposud Honor 8A pěkně bodoval. Nízká cena se však plným dílem podepsala na fotoaparátech. Výrobci rozhodně nešli s dnešními trendy „čím více, tím lépe“ a na zádech i čele najdeme pouze osamocené objektivy. Bedra na sobě nesou otěže 13 Mpx se světelností f/1,8, selfie výbava pak ponížila na 8 megapixelů a světelnost f/2,0.

Originální fotky bez úprav jsou k vidění v naší galerii. 

Maximální rozlišení obrázků zastává 4 160 × 3 120 pixelů v poměru stran 4:3. K výběru je mřížka, značka GPS, časovač nebo ovládání zvukem. Mezi pokročilejšími režimy najdeme profesionální nastavení, dále panorama nebo HDR. Funkce HDR není bohužel zapnuta neustále, nýbrž je na daný režim nutné neustále ručně přepínat. Uživatelské prostředí se jinak nese v tradičním podání, kde si swajpnutím doleva nebo doprava vybíráme chtěné funkce.

Co bych u přístroje pochválil je rychlé ostření a solidní makro fotky. Pokud dáte prostor světlu a obrníte se mírnou trpělivostí, dočkáte se docela slušných barev. Kladně soudím také selfie, s nimiž by měla být spokojena většina běžných majitelů. Bohužel ale musím říct, že zbytek za moc nestojí…

Fotografie nevypadají vůbec dobře, jsou zrnité a problém se saturací je patrný snad na každém výtvoru. A mohl jsem se snažit všelijak, ale ani ideální světelné podmínky nezajistí pěkné výsledky. Honor 8A zkrátka není nic pro náročnější uživatele, kteří si žádají hezké fotky.

Snímky tedy nedopadly úplně nejlépe, což platí také o pohyblivých záběrech. Video lze pořídit v maximálním rozlišení 1 920 × 1 080 pixelů při 30 snímcích za sekundu. I tady je jasně patrná značná nekvalita, chybějící ostrost a zrnitost. Viditelná je rovněž absence stabilizace, byť jsem mobil držel oběma rukama a snažil jsem se téměř nehýbat.

Systém a konektivita – 8/10

Pozorný čtenář se jistě dovtípil, že systém není zcela plynulý. Je tomu skutečně tak – 3 GB RAM se ukázaly jako lehce nedostatečné. Lehce proto, neboť je přepínání mezi aplikacemi a jednotlivými podkategoriemi menu trošku opožděnější. Nejde sice o dobu srovnatelnou s čekáním na autobus, jistá prodleva je ale v podání Honoru 8A znát.

Příjemná je však přítomnost Androidu 9 Pie a grafické nadstavby EMUI 9.0.1. Prostředí působí pěkně a uživatelsky přívětivě. Horní část obrazovky nabízí vysunovací lištu s přístupem k mnoha aplikacím včetně svítilny, umístění či režimu letadlo. Uvnitř nastavení si lze pohrávat s digitálním zůstatkem, který vás informuje o době strávené na obrazovce. Dále je k mání zabezpečení, v jehož podání spravíte například odemykání systému a „Najdi moje zařízení“, přičemž v rámci chytré asistence doladíte usnadnění a ovládání pohybem – převrácení, zvednout a snímek obrazovky třemi prsty.

Stále sice nehovoříme o ničem nadstandardním, ale užitečné základy telefon zvládá. Co se týče přenosových technologií, rozumí si s Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspotem, Bluetooth verze 4.2, GPS, GLONASS, FM rádiem a samozřejmě LTE. Přístroji na druhou stranu chybí NFC a infraport. Podle testu senzorů jsem dále zjistil nepřítomnost kompasu, gyroskopu či barometru (viz. screenshot obrazovky výše).

Mezi nástroji pak dohledáte tradiční rekordér zvuku, kalkulačku, svítilnu a aplikaci Počasí, kterou stejně zřejmě vyměníte za vypiplanější apku od Googlu. Přítomnost Gmailu, Map, Disku, Fotek a podobných programů je snad jasná. V rámci aplikace Motivy si ještě lze nastavit pozadí podle svého přání.

Recenze a zkušenosti zákazníků

Honor 8A si na Heurece vysloužil 93% hodnocení. Na výsledku se ale zatím podílela necelá desítka zákazníků, takže nebudeme z tohoto čísla nijak vycházet. Na recenze od zahraničních kolegů zatím čekáme, takže uvidíme, jak přístroj dopadne.

Alternativy k Honor 8A

Jako skvělou alternativu vidím zajímavý smartphone Xiaomi Redmi 7, který vám přichystá nejnovější operační systém, velkou obrazovku s vysokým rozlišením a třeba velkou baterii s kapacitou 4 000 mAh. Pěknou variantou je taktéž povedený Samsung Galaxy J6 (recenze), na kterém se mi líbí kompaktní konstrukce, hezký Super AMOLED displej a třeba dvoudenní výdrž.

Více mobilních alternativ najdete ve výběru nejlepších mobilních telefonů do 4 000 nebo 5 000 Kč. 

Závěrečné hodnocení

7.6

Honor 8A mě potěšil hlavně svými kompaktními rozměry, nízkou hmotností, pěkným displejem a slušnou výdrží. Mínusů ale také není málo. Za pár tisícovek je to ale volba slušná.

Design a zpracování
8
Displej
8
Hardware a výkon
7.5
Výdrž baterie
8
Fotoaparát a kamera
6
Systém a konektivita
8
Rozměry a hmotnost:156,28 × 73,5 × 8 mm, 150 g
Displej:6,09", 1 520 × 720 px
Procesor a RAM:Helio P35, 3 GB
Baterie:3 020 mAh
Fotoaparáty:13 a 8 Mpx
Operační systém:Android 9 Pie
Klady
 • Kompaktní rozměry
 • Nízká hmotnost
 • Pekný a velký displej
 • Odemykání obličejem
 • Plnohodnotný duální slot
 • Dvoudenní výdrž
 • Android 9 Pie
Zápory
 • Pomalé nabíjení
 • Spíše horší fotografie a videa
 • Systém není zcela plynulý
 • Absence NFC

Nejprodávanější mobilní telefony podle Heureky

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuse u článku

Přidat komentář
Uživatel
Jiří (7. 3. 2020 20:03)

Dobrý den, Petře...dá se ještě dnes sehnat kvalitní telefon s dobrým foťákem, který bude mít hliníková záda...nebo maximalně z plastu? Nejsem totiž fanouškem skleněných zad ačkoliv jsou dnes kvůli kvalitě a bezdratového nabíjení všechny(což nepreferuji) Velmi mi vadí kluzkost a patlání zad a nerad používám kryty. Pokud můžete, poradíte nějaký takový telefon...max do 5-7 tisíc? Velmi děkuji za případnou odpověď-radu. Jiří

Odpovědět
Uživatel
Petr Smejkal (11. 3. 2020 17:03)

Dobrý den, plastová záda má Galaxy A40, který je skvělý, levný a výborně fotí. Mrkněte na recenzi. Mně při testu vyhovoval maximálně: https://www.testado.cz/recenze-samsung-galaxy-a40/

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář