Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Recenze » Mobilní telefony

Recenze Honor 9 Lite Dual SIM

3. 5. 2018 aktualizováno

Oblíbenou střední třídu chytrých telefonů obšťastnila přítomnost modelu Honor 9 Lite Dual SIM. Prezentovaný telefon je k dostání v šedé, černé, ledově šedé nebo safírově modré barvě, která je k vidění na okolních obrázcích.

Cena telefonu se drží na příjemné hranici 5 700 Kč (05/2018), což zařízení řadí mezi dostupnější telefony pro široké spektrum zákazníků. Pokud máte zájem o jinou verzi smartphonu, za obdobnou cenu se prodává i verze Honor 9 Lite Single SIM.

Obsah balení

Tyrkysová krabička z tvrdého papíru obsahuje mobilní telefon Honor 9 Lite Dual SIM, nabíječku s výstupem 0,5A, datový microUSB kabel a kovovou sponku. Součástí originálního balení je také papírová dokumentace.

Honor 9 Lite Dual SIM - obsah balení

Design a zpracování – 8,5/10

Jednu z největších předností recenzovaného telefonu představuje design. Přístroj vypadá velmi dobře a jeho zevní podoba odpovídá cenové kategorii o několik tisíců vyšší. Na kladném pohledu se bezesporu podepsaly sympatické rozměry 151 × 72 × 7,6 mm. Parádní štíhlost a uhlazené okraje se rovněž odrazily na perfektním držení, které je pohodlné. Stejně přívětivá je i 149 gramová hmotnost.

Honor 9 Lite Dual SIM

A pěkných prvků nabízí telefon mnohem víc. Čelní i zadní strana je potažena sklem, jehož hladký povrch příjemné držení jenom podtrhuje. Nejde však o hojně rozšířené ochranné sklo Gorilla Glass, nýbrž vlastní typ od výrobce. Nikde se ale nepíše, jakou odolností disponuje. Pravdou ovšem je, že i když telefon prošel několika recenzentskýma očima a rukama, tělo poznamenalo jen minimum nepatrných škrábanečků.

Manipulace a držení je sice příjemné, ovšem skleněná záda zároveň představují velkou hrozbu. Nejednou se nám stávalo, že po položení přístroje telefon po několika minutách z povrchu prostě sklouzl a málem upadl na zem. Budoucí majitele důrazně varujeme, aby dbali pozornosti, kam Honor odkládají.

Skleněný zrcadlující povrch si vybral další daň v podobě upatlanosti. Přístroj je neustále umazaný a můžete utírat a leštit donekonečna – výsledek bude vždy stejný. Podobně nám vadí přítomnost staršího microUSB konektoru, který se ve střední třídě prostě nenosí. U nabíjecí zdířky zároveň najdete, mimo mikrofonu a reproduktoru, 3,5 mm audio jack, jehož přítomnost naopak vítáme.

Bedra Honoru poznamenala duální dvojice objektivů o síle 13 a 2 Mpx, po jejichž boku ještě dřepí blesk a mikrofon. Prostor o kousek níž byl pak věnován kruhové čtečce otisků prstů. Ta fungovala skvěle a mimo spolehlivosti chválíme její ideální umístění. Pro odemknutí telefonu stačí přiložit prst (nastavit lze několik prstů) a systém se rázem odemkne. Není tedy nutné displej otravně zapínat dopředu.

Horní strana telefonu zeje prázdnotou, což se ovšem nedá říct o levé hraně. Právě tam totiž najdete hybridní šuplík, do něhož můžete vkládat buď dvě nanoSIM karty nebo jednu nanoSIM kartu a jednu paměťovou kartu. Protější strana hostí kolébkovou regulaci hlasitosti reproduktoru a tlačítko pro zapínání obrazovky. Nyní pár slov k nejvybavenějšímu čelu.

Přední strana se nese plně v duchu 5,65“ IPS LCD obrazovky, která se rozkládá na 76 % plochy. Navigační tlačítka jsou vyřešena softwarově přímo na displeji, a tak zbývající prostor spodní plošky zabírá pouze vytištěné logo značky. Naopak hořejšek se nese v duchu technologické naditosti. Mimo telefonního reproduktoru tuto část využívá zelená notifikační LED dioda, senzor a duální fotoaparát o 13 a 2 megapixelech.

Co tenhle Honor vydrží zjistíte na videu níže:

Konstrukci Honor 9 Lite Dual SIM hodnotíme jako celek pozitivně. Zpracování je pěkné, s přístrojem se pohodlně manipuluje a jednotlivé části sedí bez nelibého vrzání. Body jsou ale sraženy za avizovanou mimořádnou upatlanost a postarší USB port, jehož pomalejší servis je mimo aktuální trend.

Displej – 9/10

Zobrazovací plochu zastoupil 5,65“ IPS LCD displej s rozlišením 1 080 × 2 160 pixelů. Řeč je o Full HD+ rozlišení, které vykazuje jemnost čítající 428 PPI. Rozložení obrazovky se vešlo do stále populárnějších mezí 18:9, což v praxi představuje protáhlejší obrazovku směrem vzhůru. V případě potřeby lze displej zminimalizovat do ideální velikosti pro jednu ruku.

Honor 9 Lite Dual SIM

Uživatelské nastavení nabízí svému majiteli možnost velkých změn. Za atraktivní považujeme šanci snížit rozlišení obrazovky na HD+ rozlišení, což šetří spotřebu energie. Sáhnout lze dokonce po funkci chytrého rozlišení, která kvalitu automaticky snižuje.

Dále není problém ladit jas manuálně nebo automaticky, přičemž potěší i přítomnost komfortního čtení v podobě filtru modrého světla. Měnit můžete i tapety, velikost textu a zobrazení včetně spořiče. Obrazovce není vlastně co vytýkat. Mimo slušné softwarové podpory vyzdvihněme přirozené barvy, slušný maximální i minimální jas, skvělé pozorovací úhly a dobrou čitelnost na přímém slunci.

Hardware a výkon – 8/10

Útrobám recenzovaného smartphonu Honor 9 Lite Dual SIM vládne osmijádrový procesor Huawei Kirin 659, kterému ještě přicmrndává grafický čip Mali T830. Hlavní hardwarovou roli dále ztvárňují 3 GB operačních pamětí a 32 GB interní uložiště, z nichž se ve výsledku vyklubalo 23,4 GB. Naštěstí lze prostor rozšířit pomocí paměťové karty až o 256 GB.

Technická výbava se projevila kladně a dokáže bez problémů ukočírovat i náročnější hry. A i když nebyl Asphalt 8 zcela plynulý, od závodního klání nás menší snímkování neodradilo. V případě většího zatížení se ale záda telefonu značně zahřívají. Dostávají zjevně pořádně naloženo, což se projevuje právě tímto způsobem.

Výsledek AnTuTu testu hardwaru vám bohužel neukážeme, neboť se nám aplikaci nepodařilo nainstalovat. Nedávný AnTuTu upgrade má prostě stále své technické mouchy.

Milovníkům hudebního vyžití nemůžeme slíbit zázraky. Reprodukce je sice dostatečně hlasitá, naše bubínky ovšem sužoval „plechovitý“ zvuk. Abyste dobře rozuměli, pro běžný poslech kvalita stačí, jen některé telefony hrají o dost lépe.

Výdrž baterie a doba nabíjení – 7/10

Energetická výdrž byla svěřena baterii o kapacitě 3 000 mAh, která zvládne přístroj pohánět po dobu celého dne. Vyloučit nemůžeme ani výdrž dvoudenní, ovšem pouze za předpokladu oželení některých funkcí, snížení jasu a případně i rozlišení.

Honor 9 Lite Dual SIM - AnTuTu baterie

Jako efektivní se ukázala nabídka úsporných režimů, která životnost baterie viditelně prodlužuje. Správa baterie dále umožňuje optimalizaci a nastavení spuštění nainstalovaných aplikací, jež provádí cílená opatření pro úsporu energie.

Každopádně abychom řekli pravdu, energetickou poháňku jsme čekali krapet lepší. V dnešní době není prostě nikdo zvědavý na ruční přenastavování nebo úsporu v podobě vypnutí Messengeru či jiných, „životně důležitých“ aplikací. V AnTuTu testu baterie vybojovala 11 316 bodů.

K průměrné výdrži si je dále nutné přičíst pomalé nabíjení. Starší microUSB konektor a 0,5A nabíječka udělali své a zcela vybitou baterii nabijete na plná procenta za plus mínus 2,5 hodiny. Zatímco je nabíječka během prvních padesáti procent schopna baterii nabít za hodinu, další procenta se již táhnout jako unuděný šnek.

Fotoaparát a kamera – 7,5/10

Hlavní fotografickou zbraní jsou duální objektivy o síle 13 a 2 Mpx, přičemž světelnost byla poznamenána parametrem f/2,2. Za ideálních světelných podmínek jsou pořízené obrázky skutečně parádní. Fotografiím nechybí detail, ostrost a nádech přirozenosti. Ubývající světlo ale kvalitu snímků rapidně snižuje.

Více fotografií v originální kvalitě najdete tady.

Tmavší objekty a prostory jsou nepěkné, jakoby si kamerky s jejich vybarvením nedokázaly obstojně poradit. Obdobně jsou přehlížena i vzdálenější místa, která kamera příliš dobře nezachytí. A pokud ano, na obrázku vznikne jakýsi tmavý flek. Občas nás také pozlobilo přítomné automatické ostření. Objektiv prostě nevěděl, co míníme fotografovat a začal zbrkle přeostřovat.

Makro snímky jsou naopak pěkné a zdařilé. Za povedené považujeme i selfie výsledky, o jejichž produkci se stará duální dvojice 13 a 2 Mpx se světelností f/2,0 (lepší než u zadních fotoaparátů). Tahle skutečnost by mohla oslovit vyznavače sociálních sítí, kteří často a rádi odesílají své vyšpulené podobizny.

Maximální rozlišení fotografií činí 4 160 × 3 120 pixelů, v případě videa pak mluvíme o Full HD rozlišení a 30 snímcích za sekundu. Pohyblivé záběry jsou na slušné úrovni, zároveň je ale každé video poznamenáno všudypřítomným třasem. Tady stabilizace zjevně chybí. Další servis je ale slušný.

Kamerové prostředí dovolí vybírat z mnoha režimů, mezi nimiž najdete HDR, filtr, malování světlem či panorama. Nastavení umožní přidat mřížku, značku GPS, časovač, zachycení úsměvů, sledování objektů či zapnout funkci rychlého vyfotografování pomocí tlačítka hlasitosti (fotit zvládne za 1 sekundu). Také ruční ostření přímo na obrazovce je moc zábavné.

Vynikající je i funkce portrétního focení, která automaticky ostří nejbližší objekt a zároveň rozmazává pozadí. Velkým fotografickým znalcům zase doporučujeme režim Foto Pro, jehož prostřednictvím ladíte ISO, AWB a další hodnoty. Uživatelské prostředí je obecně jednoduché a intuitivní. Ani začínající a méně zkušení se tudíž neztratí a nabízené funkce budou automaticky využívat.

Systém a konektivita – 9/10

Veškeré dění se odehrává na nejnovějším operačním systému Android 8.0 Oreo, který se podmanil aplikované nadstavbě EMUI 8.0. Systém je plynulý a bezproblémový. Vývojáři pamatovali na odladěnost a slušnou technickou souhru. Těšit se můžete z podpory Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4,2, GPS a nejrychlejšího LTE včetně NFC. Konstrukci ovšem chybí infraport.

Nitro systému dovolí spravovat uložiště, zabezpečení a soukromí, účty a chytrou asistenci. Uvnitř nabídky si můžete vybrat z několika kombinací pořadí navigačních tlačítek, zapnout pohyblivou klávesnici, naplánovat zapnutí a vypnutí telefonu a doladit ovládací gesta. Položením telefonu obrazovkou dolů lze ztlumit příchozí hovory, časovače a otravné budíky.

Systém dále poskytuje užitečné nástroje, mezi nimiž je k dostání kalkulačka, rekordér, FM rádio, svítilna, zrcadlo či kompas. Nainstalované programy zastává kalendář, Gmail, Mapy, YouTube, Disk, Fotky nebo třeba Duo. Za něco navíc považujeme aplikaci Zdraví, kterou ale není problém odinstalovat. Celkově vzato se operační systém obešel bez zbytečného a otravného softwaru.

Skvělá je i klávesnice SwiftKey, kde si na jednom místě dopodrobna nastavíte ideální způsob psaní a zadávání textů. Jaká varianta psaní vám vyhovuje, takovou budete mít. Statistiky dokonce prozradí, kolik stisknutí vám aplikace ušetřila nebo kolik slov jste nakreslili.

Alternativy k Honor 9 Lite Dual SIM

Za obdobnou cenu se můžete podívat na model Lenovo Moto G5 Plus, který oplývá pevnou konstrukcí, pohotovou čtečkou otisků prstů, skvělým výkonem, solidní baterií a řadou užitečných gest. Více o něm prozradí recenze.

O tisícovku levněji se prodává chytrý telefon Xiaomi Mi A1 4GB/64GB Global, v jehož případě vás může oslovit hezké zpracování, pevná kovová konstrukce, slušný hardware, hlasitý reproduktor a dokonce přítomnost konektoru USB-C. Naše lednové postřehy si přečtěte tady.

Závěrečné hodnocení

8.2

Skvělý

Honor 9 Lite Dual SIM představuje ideální volbu v poměru ceny a výkonu. Přístroj je vskutku pohledný, nabízí slušné hardwarové zázemí, poctivý displej a při dobrém světle zvládne vyprodukovat kvalitní obrázky. Body sráží nevábná upatlanost, malé uložiště a absence novějšího konektoru.

Design a zpracování
8.5
Displej
9
Hardware a výkon
8
Výdrž baterie
7
Fotoaparát a kamera
7.5
Systém a konektivita
9
Klady
  • Pěkný a elegantní design
  • Kvalitní displej
  • Slušný výkon
  • Rychlá čtečka
  • Za ideálních podmínek kvalitní fotografie
  • Android 8.0 Oreo
Zápory
  • Obrovská upatlanost
  • Malé interní uložiště
  • Nestabilizovaná videa
  • Přístroj se dost zahřívá
  • Postarší microUSB

Nejprodávanější mobilní telefony

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuze a zkušenosti

Přidat komentář
Uživatel
jaroslav (komentář starší než rok)

honor 9 mám doma, není zase podle vašich testů,Fotoaparát je slabý,i za denního světla bud fotí dobře,nebo ne...video je taky slabé,chybí stabilizátor..display je na slunci nečitelný..

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář