Po nedávném představení se nám dostal do rukou nový Honor 9A, který zaujme nízkou cenou kolem 4 000 Kč, velkou baterií a trojicí fotoaparátů na zadní straně. Jako první vám přinášíme českou recenzi.
Obsah balení
Balení je prosté. Krabička ukrývá telefon Honor 9A, nabíječku, datový microUSB kabel, kovovou sponku a brožurky. Jelikož má recenzovaný přístroj klasický audio jack, sluchátková redukce není potřeba.
Design a zpracování – 7,5/10
Honor 9A váží 185 gramů a rozměrově se vešel do proporcí 159,1 × 74,1 × 9 mm. Hmotnost přístroje v rukou ucítíte, z hlediska manipulace ale není co vytknout. Telefon se dobře ovládá, přítomná čtečka otisků prstů se pohodlně nahmatává. K odemykání systému slouží také přední kamerka. Upřímně jsem žasl, jak rychle funkce rozpoznávání obličeje funguje. Nepochybuji o tom, že je u Honoru 9A lepší než u mnohem dražších konkurentů.
Konstrukce je příjemně zaoblena, zvýšenou odolnost ani ochranné sklo však očekávat nemůžeme. Alespoň že došlo na ochrannou fólii. Při čelním pohledu spatříte notch a 6,3palcový displej. Ten zabírá 81,3 % plochy přední strany. Boční rámečky jsou tak akorát, ve spodní části je patrná mírná bradička. Uživatelé uvítají 3,5mm jack, ovšem přítomnost staršího microUSB neodpouštím. Někomu může potom chybět notifikační LED dioda. Hudba se dá poslouchat přes mono reproduktor na spodní hraně vedle nabíjecí zdířky.
Pravá strana se nese v tradiční duchu: tlačítko on/off a kolébková regulace hlasitosti. Hodně potěší plnohodnotný Dual SIM + podpora microSD karet. Obdobně překvapují i bedra Honoru, kde najdete 3 objektivy poskládané do „semaforu“. Modul fotoaparátů vyčnívá nevýrazně, takže na omak ani při užívání neobtěžuje.
Telefonu vyloženě sluší i namodralá barva, kterou jsme dostali k testování. Odstín mění barvy a přístroji zvedá na atraktivitě. Honor 9A si můžete rovněž koupit ve světlejším odstínu nebo v tmavším černém provedení. Zpracování Honoru 9A se mi celkově líbí. Na smartphone za takové peníze vypadá prostě dobře.
Displej – 8/10
Jedním z důvodů, proč si nový Honor 9A koupit, je nepochybně dotykový displej. Konkrétně hledíme na IPS LCD o velikosti 6,3“. Obrazovka nabízí slušné rozlišení 1600 × 720 pixelů, s jemností 278 ppi a poměrem stran 20:9. Displej je tudíž protáhlí a útlý v „pase“, což se pozitivně promítlo do manipulace, o které byla řeč výše.
Panel má slušný maximální jas, pozorovací úhly a automatická regulace funguje výborně. V hlubším nastavení lze měnit teplotu barev, zapnout filtr modrého světla (manuálně i plánovaně), uschovat výřez nebo aplikovat tmavý režim. V rámci jednoduchého režimu si zjednodušíte domovskou obrazovku pomocí větších ikon a textu.
Displej Honoru 9A má tedy vše, co bychom od něj mohli očekávat. Jinými slovy: pro uživatele nižší třídy chytrých telefonů slušný servis + rychlá funkce rozpoznávání obličeje.
Hardware a výkon – 8/10
Testovaný Honor 9A pohání osmijádrový procesor Mediatek MT6762R Helio P22 a 3 GB RAM. Interní uložiště nabízí 64 GB prostoru pro ukládání souborů, fotografií a her. Po prvním spuštění máte k dispozici něco přes 53 GB dat, což je stále slušný prostor. Paměťovou kartou si lze uložiště ještě dodatečně rozšířit.
„Honor 9A na nižší detaily spustí i náročné hry”
Systém smartphonu je plynulý a rychlý. Sekání tady nepřipadá v úvahu. Až mě překvapilo, jak si telefon vede. Podobně kladně hodnotím i výsledky při hraní her. Při horším rozlišení si v pohodě zahrajete třeba i náročnou závodní pecku Asphalt 9.
Chtěl jsem vyzkoušet, jak si Honor povedeme v AnTuTu testu, ale aplikaci se mi nepodařilo nainstalovat. Výkon mne ale celkově mile překvapil.
Kvalita přítomného mono reproduktoru potom odpovídá ceně přístroje. Maximální hlasitost je solidní, zvukový výstup spíše ucházející.
Výdrž baterie – 8,5/10
Testovaný mobil Honor 9A se může pochlubit obří baterií s kapacitou 5000 mAh. Naštěstí nezůstalo jenom u čísel – výdrž je skutečně výborná. Telefon vám bez problém vydrží 2-3 dny používání. Ani když si během dne zahrajete nějakou hru nebo budete fotit své zážitky, procenta baterie výrazně neubývají.
Výdrž lze ještě o něco navýšit v nastavení baterie. Tam najdete úsporné režimy, přehled o využití baterie nebo možnost vypnutí Wi-Fi po zhasnutí obrazovky. Jediným kliknutím také provedete optimalizaci.
Proces nabíjení je dle očekávaní zdlouhavý. Z úplného vybití na maximální kapacitu trvá asi 2 a půl hodiny. Delší dobu ale beru s rezervou, protože jsem během dne nemusel nikdy nabíjet (telefon se jen tak nevybije). Stačí jednou za čas večer před spaním a není třeba nic řešit.
Fotoaparát a kamera – 7/10
Po baterii boduje Honor 9A také v říši fotografické. Tady se inženýři pochlapili, protože se jim i do takto levného mobilu podařilo nasoukat 4 objektivy. Pro selfie je připravena 8MPx (f/2,0) kamerka, která si nevede vůbec špatně. Jak si můžete z fotky (úplně dole) povšimnout, i s velmi slunným prostředím si umí skvěle poradit.
- Na originální fotografie se podívejte zde.
Mnohem zajímavější jsou ovšem záda, kde najdete hlavní 13Mpx (f/1,8) objektiv, širokoúhlý senzor s 5 Mpx (f/2,2) a 2Mpx (f/2,4) čočku pro úpravu hloubky ostrosti. Během třítýdenního focení jsem pořídil velkou spoustu fotografií, z nichž většina vypadala pěkně.
Za nejlepší považuji makro snímky, kde pracuje automatické rozostření pozadí úžasně. Chválím i perfektní barvy, které působí přirozeně. Také ostatní snímky nejsou k zahození, u fotek přírody však nelze přehlédnout nedostatečné prokreslení tmavších barev. Vzdálenější keře a lesy se tak „promění“ v černou. A ani 4násobné digitální přiblížení za moc nestojí. Celkově vzato však fotí Honor 9A hezky.
Pokud jde o video, maximální rozlišení FHD při 30 snímcích za sekundu odpovídá očekávání. Pohyblivé záběry svojí kvalitou neurazí, ale ani nenadchnou. Navíc si chybějící stabilizace žádá pevnou ruku.
Nejhorší výsledky se dostavily při focení během rozednívání. V tomto případě jsou obrázky zrnité a nehezké. Noční video je potom vyloženě špatné. Sami se podívejte, že v okolí bylo již docela dost světla (na poslední fotce), ale video připomíná spíše půlnoc někde v pustině – natáčení jsem předčasně ukončil, protože nemělo smysl pokračovat dál…
Uživatelské prostředí je jinak přehledné. V nastavení si lze upravit poměr stran, rozlišení videa, přidat mřížku fotoaparátu, časovač a další. Spodní část nabízí několik režimů včetně clony, režimu PRO nebo panorama.
Systém a konektivita – 7,5/10
Ze systému asi většina českých uživatelů nadšena nebude. Honor 9A sice staví na Androidu 10, jehož grafická fasáda byla upravena nadstavbou Magic UI 3.1, Google služby však systém nepodporuje. Aplikace se tedy stahují z Huawei AppGallery. Her a aplikací je tam spousta, s Google Play se ale rovnat stále nemůže.
Jak jsem již naznačil výše, systém je plynulý a vůbec se neseká. Nechybí mu výsuvná lišta, ovládání gesty či režim pro jednu ruku. Chytrý mobil podporuje Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot, Bluetooth verze 5.0, GPS, A-GPS, GLONASS, BDS a USB On-The-Go. Má také FM rádio, které funguje bez připojených sluchátek (signál je ale nic moc). Na NFC už ale prostor nezbyl.
Mezi užitečnými nástroji můžete využít kalkulačku, kalendář, záznam zvuku, poznámky a hodiny s budíkem. Po prvním spuštění má systém předinstalovaných spoustu programů. Mezi zábavou najdete TV program, Evropu 2, v další sekci třeba Tinder a TikTok. Aplikací je spousta, ale osobně to nemám vývojářům za zlé. Spíš si myslím, že chtějí uživatelům ukázat, že i bez Googlu lze fungovat.
Absence Google služeb mně osobně vadí hodně. Pokud ale nepatříte mezi hračičky, které pravidelně zkouší nejnovější světové aplikace a hry, v zásadě omezeni ani nemusíte být. Právě vy oceníte plynulost a přehlednost uživatelského prostředí, které Honor 9A prostě má.
Recenze a zkušenosti zákazníků
Na Heurece si zákazníci chválí slušnou cenu, výdrž baterie a pěkné fotky. Ze zahraničních recenzí doporučujeme článek Techradar, který je veskrze pozitivní.
Alternativy k Honor 9A
Nový Honor 9A to na našem trhu nebude mít vůbec lehké. Nabízí se totiž spousta tvrdých konkurentů. Například o něco dražší Xiaomi Redmi 8 (recenze) má moderní USB-C, pěkný design a dlouhou výdrž na baterii. Nebo takový Samsung Galaxy A20e je u nás hodně populární. Levné telefony prodává také Alza.
- Další tipy najdete mezi nejlepšími telefony do 3000 Kč, do 4000 Kč nebo do 5000 Kč.
Závěrečné hodnocení
Velmi dobrý
Honor 9A nás zaujal svojí nízkou cenou, pěknými fotkami a dlouhou výdrží baterie. Navíc vypadá docela dobře. Velkým ústupkem je však absence podpory Google služeb.
Rozměry a hmotnost: | 159,1 × 74,1 × 9 mm. 185 g |
Displej a rozlišení: | 6,3“, 1600 × 720 px |
Procesor a RAM: | Mediatek MT6762R Helio P22, 3 GB |
Baterie: | 5000 mAh |
Fotoaparáty: | 13 + 5 + 2 Mpx, 8 Mpx |
Operační systém: | Android 10 (bez Google služeb) |
- Pěkný displej
- Pěkné denní fotografie
- Zvládá i náročnější hry (na nízké detaily)
- Skvělá výdrž na baterii
- Plnohodnotný Dual SIM
- 64GB uložiště + podpora microSD
- Plynulý systém
- Záda se hodně patlají
- Starý microUSB port
- Špatné noční fotky a videa
- Bez Google služeb
Diskuze a zkušenosti
Tak přesně takhle obsáhlý recenze jsou to, co člověk potřebuje, když vybírá telefon. Já teda nejsem moc technologicky znalá, moc se nevyznám, ale recenze mi pomohla se rozhodnout mobil koupit.. koukala jsem na něj skoro dva týdny 😃 škoda, že sem taky nemůžu vložit fotku, kamery mají super rozlišení a fotky jsou vždycky super. Jinak třeba je pro mě velké plus, že i když je telefon velký, tak není těžký 😊 no a výdrž baterie a dobrou kvalitu zvuk taky považuju za velké plus
Pěkné shrnutí. Jsem ráda, že konečně udělal někdo takto objektivní recenzi, kde najdu všechno potřebné. JInak souhlasím s kvalitou foťáku, ta je fajn.