Honor View 10 6GB/128GB Dual SIM se řadí mezi mobilní telefony se skvělým zpracováním, fotoaparátem, displejem a skvělým výkonem. Recenzovaný mobil se ovšem oproti ostatním, stejně výkonným modelům, prodává za výrazně nižší cenu kolem 12 800 Kč. K výběru je černá nebo modrá barva.
Levnější odnož testovaného přístroje pak zastoupil model Honor 10, který je k dostání v černé, modré, šedé nebo zelené barvě.
Obsah balení
Telefon dorazil v tmavě modré krabičce, která kromě příručky v českém jazyce obsahuje nabíjecí adaptér, USB kabel typu C a sponu na vysunutí šuplíčku SIM karet.
Uvnitř se dále nachází bezbarvý gumový ochranný kryt telefonu. Méně příjemným překvapením je pak absence standardně dodávaných sluchátek, která někoho může zamrzet.
Design a zpracování – 8,5/10
Přestože se telefon svými rozměry 157 × 75 × 7 mm řadí mezi rozměrnější modely, hmotnost 172 gramů nepůsobí těžce – naopak, telefon se pohodlně rozloží v ruce a jen tak jednoduše nevyklouzne, a to i navzdory hladkému kovovému provedení.
Přední straně dominuje obrovský 6palcový displej s malými okraji. V horní části nalezneme viditelný telefonní reproduktor, notifikační diodu, vlevo pak kouká čočka pro přední fotoaparát a senzor přiblížení. Pod displejem se nachází dotykové navigační tlačítko „Home”, které skrývá funkci čtečky otisků prstů.
Zbytek těla je celokovový v matně modré barvě s dvěma výraznými tmavšími pruhy v horní a dolní části obrazovky, pod nimiž jsou schované komunikační antény. Jde tak o další viditelnou známku ústupu trendu skleněných zad ve prospěch kovového provedení.
Bedra telefonu dále zdobí jen vystouplé objektivy duálního fotoaparátu, nenápadný nápis Honor a povinné identifikační údaje.
Na horní straně telefonu dohledáte zdířky mikrofonu a infračerveného portu. Na spodku je zprava umístěná mřížka pro reproduktor, uprostřed datový port USB-C a vedle něj 3,5 mm jack na zapojení sluchátek.
Levá strana telefonu ukrývá slot pro dvojici karet nanoSIM, z nichž lze jednu nahradit paměťovou kartou microSD. Posledním záchytný bod představuje dvojice tlačítek ovládání hlasitosti a tlačítko pro zapínání obrazovky umístěné na pravém boku zařízení.
Celkové zpracování telefonu je kvalitní a příjemné, vzhledově jde však o model bez výrazných prvků. Také nám zde trochu chybí voděodolnost, která se poslední dobou značně rozšiřuje.
Displej – 9/10
Displej o úhlopříčce 5,99 palců je na první pohled plný jasných barev, byť výrobce zjevně sázel na jistotu a zvolil levnější technologii IPS. Ačkoliv bychom ocenili AMOLED displej, v kontextu LCD displejů jde o velmi dobrou obrazovku.
Obrazovka telefonu vlastní Full HD+ rozlišení s 2 160 × 1 080 pixely v poměru stran 18:9. Nutno říci, že krásné světlé barvy ve hrách, na fotografiích i ve filmech v širokých pozorovacích úhlech ocení i náročný uživatel.
Vyjádřeno v číslech, maximální jas displeje činí 435 nitů. Barevností se Honor View 10 prakticky vyrovná Xperii XZ1, jež disponuje jedním z nejlepších IPS displejů.
Operační systém nabízí softwarové vychytávky, jako je režim komfortního čtení, automatický jas, změna teploty barev a funkce chytrého rozlišení, která v zájmu šetření baterie dynamicky mění rozlišení zobrazení. Všechny funkce pracují spolehlivě a nemáme vůči jejich výstupům výtek.
Hardware a výkon – 9,5/10
Recenzovaný Honor je poháněn procesorem HiSilicon Kirin 970 z dílny výrobce Huawei doprovázeným 6 GB RAM a interním úložištěm o velikosti 128 GB. Jak již bylo zmíněno, vnitřní úložiště je možné rozšířit paměťovou kartou o maximální kapacitě 256 GB.
Osmijádrový procesor, grafický čip Mali-G72 MP12 a dedikovaná jednotka pro zpracování umělé inteligence a strojového učení společně poskytují telefonu obrovský výkon, který je v cenové kategorii Honoru View 10 nevídaný. Díky tomu veškeré dění běží svižně a plynule, a nikdy se nám nestalo, že bychom narazili na nějaké záseky.
Mašina zvládne i ty nejnáročnější hry a aplikace. AnTuTu Benchmark v testu ohodnotil telefon 207 787 body, což je prakticky stejný výsledek jako u mnohem dražší konkurence Huawei P20 Pro.
Při větším zátěži se zařízení překvapivě nijak výrazně nezahřívá, přičemž ani po delší době hraní není natolik horké, aby svého držitele nějak obtěžovalo. Zabudovaný reproduktor působí nenápadně, avšak zvukově o sobě dá rozhodně vědět. Při poslechu jsou totiž slyšet i basy, takže si poslechnete hudbu kvalitně i mimo svá oblíbená sluchátka.
Co se týče možností zabezpečení, čtečka otisků prstů je umístěná dnes již spíše historicky pod obrazovkou, což udává omezení pro její velikost a tedy přesnost. Ultrazvukový sensor zabírá pod skleněným krytem méně místa než klasický dotykový, ovšem i přesto reaguje i na mírně zašpiněné nebo mokré prsty.
Nevýhodou je však jeho pomalost: nestačí přes čtečku jen lehce přejet prstem, jak jsme zvyklí u jiných modelů. Pomalejší čtečce otisků prstů naštěstí sekunduje odemykání pomocí rozpoznávání obličeje, které funguje velmi rychle, ovšem jen za dobrých světelných podmínek.
Nezbývá než ještě pochválit dedikovanou jednotku pro umělou inteligenci, která umožňuje zajímavé a nevídané funkce. Jde především o rozpoznávání objektů ve fotoaparátu, kdy také inteligentně přerozděluje systémové zdroje, čímž šetří baterii nebo zvyšuje výkon tam, kde je zrovna potřeba. Tím však možnosti využití prakticky končí (zatím), protože existuje jen málo aplikací, které jednotku pro umělou inteligenci umí využít.
Výdrž baterie a doba nabíjení – 8,5/10
Pod kovovými zády Honoru View 10 se ukrývá nevyjímatelná baterie s kapacitou 3 750 mAh. Vyšší kapacita je typická pro dražší modely a ta naše nabízí skutečně velkou výdrž. Vzhledem ke kovovému provedení telefonu jsme ani neočekávali možnost bezdrátového dobíjení, která v tomto případě skutečně chybí.
Na jedno nabití toho telefon zvládne opravdu hodně – vydrží zhruba 5,5 hodin hraní náročných her, 11 hodin přehrávání videa nebo až 13 hodin surfování na webu přes LTE. V praxi to znamená, že po celém dni běžného používání vám večer zůstane 30-40 % nabití.
Šetřením baterie po boku úsporných vychytávek se můžete dostat až na 4 dny výdrže. Mezi současnými chytrými telefony se tak Honor View 10 řadí mezi modely s nadprůměrnou výdrží.
Určitě potěší i rychlé nabíjení přes USB-C port s podporou technologie SuperCharge. Při použití kompatibilního adaptéru se baterie za půl hodiny nabije na 52 %, za celou hodinu na 81 % a plné kapacity dosáhne asi za 1 hodinu 22 minut. Příznivý je i AnTuTu Battery test, který zařízení ohodnotil 9 624 body.
Už několikrát jsme zmínili různé možnosti úspory baterie. Ke klasickému úspornému režimu a adaptivnímu jasu v Androidu přidává Honor View 10 také automatické snížení rozlišení pomocí funkce Chytré rozlišení a inteligentní přiřazování zdrojů jednotkou pro umělou inteligenci. A jak se zdá, všechno funguje skvěle.
Fotoaparát a kamera – 8/10
Na kovových bedrech telefonu sídlí duální fotoaparáty s LED bleskem. Kvalita fotoaparátu je patrná hned při první fotografii: snímky jsou ostré a mají krásné a syté barvy, natočená videa jsou také velmi pěkná. V zájmu udržení nízké ceny však výrobce fotoaparát neobdaroval nejen optickou, ale ani digitální stabilizací.
Více fotografií v originální kvalitě najdete tady.
Tenhle Honor disponuje duálním fotoaparátem s barevným 16 Mpx primárním snímačem a černobílým 20 Mpx snímačem, oba se světelností f/1,8. Dvojice objektivů dává možnost použití 2× digitálního zoomu, nízkou hloubku pole v režimu portrétu a další výhody typické pro duální fotoaparáty.
Jednobarevný snímač navíc umožňuje fotit věrné černobílé fotografie. Snímky jsou krásné, neztrácí se v nich detaily a šum není vůbec patrný. Kvalitě fotografií pomáhá automatické rozpoznávání objektů, které přizpůsobí parametry focení pro nejlepší výsledek.
Natáčení je možné v několika režimech. Například Full HD s až 60 FPS nebo 4K s 30 FPS. Vzniklá videa jsou pěkná a barevně uspokojující. Je však nutné mít velmi pevnou ruku, protože absence stabilizace obrazu je opravdu znát.
Přední kamera fotí v rozlišení 13 Mpx, natáčí ve FHD a má světelnost f/2,0; pro každodenní selfie nebo videohovory je rozhodně dostačující. Aplikace fotoaparátu nabízí několik režimů, jako je panorama, černobílý snímek, noční záběr, barevné filtry či malování světlem.
Jako by byly režimy připraveny pro budoucí fotografické umělce – je zde na výběr také Režim Umělec, v němž se dají zvolit filtry, které vypadají spíš jako umění, než jako realisticky zobrazená situace.
Nesmíme opomenout ani klasické scény, které jsou v Honoru View 10 vylepšené použitím umělé inteligence pro rozpoznávání objektů. Pokud fotíte zvíře, rostlinu nebo člověka, telefon sám přizpůsobí parametry focení a vás na to upozorní příslušnou ikonkou v levém dolním rohu. Snímky tak vypadají lépe i v automatickém režimu focení.
[wpsm_box type=”info” float=”none” text_align=”left”]
Náš tip: Fotíte rádi a požadujete kvalitu? Vaše očekávání splní Nejlepší fotomobily roku 2018.
[/wpsm_box]
Používání fotoaparátu je však poměrně náročné, zařízení se zahřívá a „žere“ baterii podobně jako náročnější hra. Systém proto po několika sekundách neaktivity zavře virtuální klapku fotoaparátu, čímž sice napomáhá šetření baterie, ale při rozvážném focení nebo hledání nejlepšího úhlu jde o poměrně rozčilující funkcionalitu, kterou navíc ani nejde vypnout.
Systém a konektivita – 8/10
Testovaný Honor byl obšťastněn nejnovějším systémem Android 8.1 Oreo a nadstavbou EMUI ve verzi 8. Prostředí systému je po uvedení do provozu barevné a veselé, stejně jako ikonky aplikace.
Mírně upravená výsuvná lišta obsahuje kromě nejdůležitějších nastavení, jako je ztišení zvuku, připojení k síti, svítilna nebo nastavení jasu, také zkratku zachycení snímku obrazovky a záznamu obrazovky. Jako jeden z mála mobilů poskytuje recenzovaný Honor v nabídce infračervený přenos nazvaný Huawei Share a přenos přes Wi-Fi zvaný Mirror Share.
Kromě standardních předinstalovaných aplikací v systému najdeme i nějaké další, z nichž většina má stejnou funkcionalitu jako jejich protějšky od Googlu. Předinstalované aplikace nabízí to nejdůležitější, jako je přehrávač hudby, kalkulačku, kalendář a hodiny.
Z těch méně tradičních pak aplikaci pro zdraví, poznámkový blok či sadu demoverzí her. Většinu ovšem není problém rychle odinstalovat, tedy za předpokladu, že dané aplikace nechceme používat.
Z dalších funkcí přidaných v EMUI jmenujme Soukromý prostor, ve kterém si můžeme vytvořit vlastní účet zabezpečený otiskem prstu, a Herní režim, který hrám přidělí více systémových zdrojů a umí i potlačit oznámení. Telefon podporuje také NFC, Bluetooth 4.2, GPS a GLONASS.
Ačkoli EMUI přidává do Androidu řadu vychytávek, nabízí poněkud zastaralý vzhled, který neodpovídá principům současného čistého stylu prostředí. Některé ikony jsou téměř nečitelné, oznamovací karty jsou zbytečně velké, softwarová navigační tlačítka občas na bílém pozadí zapomenou změnit barvu a nepřesunou se při změně orientace obrazovky. Tyto a další nepříjemné drobnosti kazí dojem jinak pěkného telefonu.
Recenze a zkušenosti zákazníků
Na serveru Heureka si testovaný model vysloužil skvělé hodnocení 96 %, o které se zasloužilo přes třicet uživatelských recenzí. Zákazníci povětšinou chválí vysoký výkon, výdrž baterie, rychlou čtečku otisků nebo kvalitní displej.
Kromě českých hájů můžete zabrouzdat i k zahraničním recenzím. Na serveru TechRadar.com si přístroj vybojoval 8/10 bodů, kdy recenzent vychvaluje slušnou cenu, kvalitní displej a výdrž. Naopak se mu nelíbí nestabilizovaná videa a chybějící odolnost vůči vodě.
Podobně kladně dopadla recenze na TrustedReviews.com, kde tenhle Honor získal hodnocení 4/5. Kromě výkonu pisálek chválí i displej s poměrem stran 18:9. V podobném duchu se táhne i hodnocení GSMArena.com, kde se mezi klady objevil hardware, fotoaparáty a rychlé nabíjení.
Alternativy k Honor View 10
Jako zcela jasnou výkonnostní alternativu spatřujeme v modelu Sony Xperia XZ2 Compact Dual SIM (recenze). Tohle je skutečná herní mašina v kompaktním těle, se stereo reproduktory a perfektní výdrží. Kromě hraní her krásně fotografuje a natáčí videa až v 4K rozlišení. Náročnějším nechť poslouží větší verze Sony Xperia XZ2 Dual SIM (recenze) s 5,7″ Full HD+ displejem.
Jako ideální dražší variantu doporučujeme aktuální model Huawei P20 4GB/128GB Dual SIM (recenze), jehož služby oceníte zejména v podání 5,8“ obrazovky s vynikajícím rozlišením, vysokého výkonu, dvoudenní výdrže a skvělých fotoaparátů s možností natáčení v kvalitě 4K.
Hledáte-li špičkovou kvalitu na všech mobilních frontách, zapátrejte v článku Nejlepší prémiové mobilní telefony roku 2018.
Kde koupit Honor View 10 a jeho cena
Cena Honor View 10 se v současné době (18. 7. 2018) pohybuje ve většině obchodů kolem 12 790 Kč. Pro aktuální cenu v jednotlivých obchodech klikněte na tlačítka níže:
Závěrečné hodnocení
Skvělý
Honor View 10 nabízí především mimořádný výkon, obstojné fotoaparáty a slušný systémový chod za super cenu. Pokud hledáte luxusnější model se vším potřebným a něčím navíc, tohle je pro vás ideální přístroj.
- Elegantní zpracování
- Vysoký výkon
- Dobrá výdrž baterie
- Rychlé nabíjení
- Umělá inteligence
- Poměr cena/výkon
- Chybí voděodolnost
- Pomalejší čtečka otisků prstů
- Agresivní šetření baterie při focení
Diskuse u článku