Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů Testado.cz - recenze a výběry nejlepších produktů
Menu
Testado.cz » Recenze » Mobilní telefony

Recenze HTC U11 4GB/64GB

16. 2. 2018 aktualizováno

Na stůl se nám dostalo chytré zařízení tchajwanského výrobce HTC, který v poslední době zůstal trošku v ústraní. Jak nám ale přístroj HTC U11 dokázal, zahálení je konec. Mobilní telefon během několika měsíců pocítil výrazného zlevnění, což by mohlo zaujmout nové zájemce.

K výběru je model ve verzi Dual SIM nebo Single SIM, který jsme měli možnost řádně otestovat ve stříbrném kabátku. Některé obchody dále nabízí černou, modrou nebo dokonce červenou barvu. Recenze vám odpoví, zdali se nemalá investice 16 000 Kč (02/18) vyplatí.

Obsah balení

Součástí balení je mobilní telefon HTC U11 4GB/64GB Single SIM, nabíjecí adaptér, sluchátka HTC s koncovkou USB-C, náhradní sada špuntů, redukce na klasický 3,5 mm jack, kovová sponka a plastový kryt k ochraně zadní části telefonu a hran. Ačkoliv v naší krabici nebyl přibalen návod, hadřík a propojovací datový kabel, ve vašem balení tyto věci dozajista budou.

HTC U11 4GB/64GB Single SIM - obsah balení

Design a zpracování – 9/10

HTC U11 působí jako velký elegán. Telefon je po všech stranách příjemně uhlazen a celkové dílenské zpracování je zkrátka perfektní. Jednotlivé hrany a součástky bezvadně lícují a mimo mírně vystouplého zadního fotoaparátu se jedná o bezchybnou vizáž. Přístroj se vtěsnal do rozměrů 153,9 × 75,9 × 7,9 mm, přičemž váhově si ukrojil 170 gramů. Konstrukce se chlubí odolnostní certifikací IP67.

HTC U11 4GB/64GB Single SIM

Čelní strana je potažena ochranným sklem Gorilla Glass 5, jehož okraje jsou zaobleny do 3D efektu. Žádná strana tak neřeže a telefon se příjemně drží. Na celkové pohodě ale výrazně ubírá vysoká kluzkost, kdy máme na mysli zejména záda této mašinky. Ta jsou kluzká, až to hezké není.

Budoucím majitelům U11 tak jednoznačně doporučujeme užívání ochranného krytu. Pokud na naše rady tito hříšníci nedají, brzy je doženou slzy a pláč. Obvodové části jsou sice vyrobeny z pevné kovové slitiny, ovšem ani ty případný pád neustojí.

Čelní stranu zdobí 5,5palcová dotyková obrazovka, nad kterou je umístěna notifikační LED dioda, sekundární reproduktor, mikrofon, senzor přiblížení a selfie kamerka. Úplně dole je pak čtečka otisků prstů a navigační tlačítko zpět a výběr nedávno spuštěných aplikací. Tlačítka jsou podsvícená bílou barvou a snímání otisků se ukázalo jako rychlé a spolehlivé. Většinou nám senzor „zblajznul“ i otisk vlhkého palce hned po umytí rukou, což je skvělé zjištění.

Na horní hraně najdete zdířku mikrofonu a výsuvný šuplík, který slouží pro umístění jedné nanoSIM karty a paměťové karty. Dolní hrana hostí druhý mikrofon, konektor typu USB-C a reproduktor. Zatímco je levý okraj zcela holý, na pravý protějšek výrobce umístil kolébkové ovládání hlasitosti a samostatné tlačítko pro ovládání displeje. Povrch tlačítka je užitečně pohrubován, což přidává na příjemnější obslužnosti.

Spodní části obou stran zastávají roli senzorů citlivých na stlačení v rámci funkce Edge Sense. Jedná se o schopného pomocníka, který dokáže zastat a usnadnit kus práce. V rámci zmíněné aplikaci si můžete navolit, jakým způsobem a jaké funkce budete pomocí Edge Sence vlastně využívat. Sílu stisku si dokonce může každý uživatel navolit podle své libosti. Nám se třeba líbilo zapnutí svítilny po silnějším stisknutí, přičemž jako druhou funkci jsme si vybrali spuštění Google vyhledávání.

Druhá funkce se nám zapnula po slabším stisknutí. Záleží ovšem na vás, čemu dáte přednost a jaké aplikace vám budou vyhovovat. Logicky se třeba nabízí spuštění fotoaparátu. Tuhle funkci ale lze snadno zapnout rychlým zmáčknutím tlačítka pro zapínání obrazovky, a tak je škoda Edge Sense využít zrovna na tohle. Pokud ovšem fotografujete často, tak proč ne.

Zadní stranu výrobce ověnčil prohnutým skleněným povrchem, jinak se nese v již tradičním duchu. Těšit se můžete z dvou kusů LED blesků a objektivu hlavní kamery. V dolní části je navíc umístěn další mikrofon. Povrch čela a zad má ale jedno společné – náchylnost na otisky prstů. Telefon je neustále upatlaný a s trochou nadsázky je vlastně úplně jedno, zdali máte ruce umyté nebo přijdete ze zahrádky. Pro zachování objektivnosti jsme telefon před fotografováním nečistili.

Bedra telefonu jsme měli během testování po většinu doby raději zajištěna ochranným krytím, které jsme uzmuli ze základního balení. Ani to ale nevypadá na přístroji moc dobře, protože je zjevně vyrobeno z laciného plastu, který se lehce poškrábe. Ochrannou povinnost však zastává dobře, což je důležitější než vytýkaná estetika.

Na videu se můžete podívat, co telefon vydrží:

Displej – 9,5/10

Obrazovka Super LCD 5 je veliká 5,5 palců a honosí se maximálním rozlišením 1 440 × 2 560 pixelů. Na přístroj tohoto ražení je zobrazovací velikost ideální. Spokojeni jsme byli také s jemností 534 ppi, která se na kvalitním displeji hezky vyjímala.

Obrazovka je po všech stranách skvělá a není co kde vytýkat. Barvy jsou jemné, přirozené a dostatečně ostré. Zejména při čtení textů vypadají jednotlivá písmenka moc dobře a jakoby „namalovaně“.

HTC U11 4GB/64GB Single SIM

Pozadu nezůstala asi ostatní softwarová výbava. Automatická regulace jasu fungovala výborně a rychle, stejně tak chválíme filtr modrého světla. Žlutý odstín lze navíc manuálně regulovat, což je prostě výborné. Každý si tak navolí míru zrovna takovou, jaká mu přesně sedí. K dispozici je dále režim rukavice a gesta pro Motion Launch.

Funkce Motion Launch je promyšlené pořadí užitečných gest, s nimiž si můžete práci výrazně zjednodušit. Není problém zapnout funkci, která displej probouzí po poklepu, po dvojím přetažení prstu dolů spustí fotoaparát atd. Gesta jsme po celou dobu využívali a nutno říci, že jsou silně návyková.

Hardware a výkon – 9,5/10

Výkonnostní pohon zajišťuje osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 835 a 4 GB operační paměti. Kvalitní grafický výkon ještě jistí grafický čip Adreno 540. Kombinace vyjmenovaného hardwaru se ukázala jako dobrá volba a vy se můžete těšit z nadstandardního výkonu. HTC U11 si poradí s jakoukoliv hrou a aplikací. Ano, tohle je telefon vhodný pro hráče.

Hardwarovou sestavu jsme podrobili zatěžkávacímu AnTuTu Benchmarku, kde získal výborných 204 787 bodů. HTC se navíc při hraní příliš nezahřívá, což svědčí o optimalizaci a celkové stabilitě. Pro stahování her, filmů a hudby máte k mání kolem 54 GB interního datového uložiště. To není z původně slibovaných 64 GB vůbec špatné. Navíc si můžete místo konec konců rozšířit pomocí microSD karty.

HTC U11 4GB/64GB Single SIM - HW AnTuTu

Zastavit se musíme také u zvuku, o jehož podání se stará dvojice reproduktorů. Tažnou sílu zastává HTC BoomSound v Hi-Fi edici. Hlavní reproduktor je umístěn dole vedle konektoru pro napájení a sekundární zase nahoře u selfie kamerky. Zvuk je skutečně kvalitní a míra hlasitosti dostatečná. Je ale pravda, že horní průduch celému soustrojí spíše tak nějak „přicmrndává“. To ostatně výrobce také původně mínil. Jeho hlasitost ale mohla být přece jenom znatelnější.

HTC si v tomto směru dal opravdu záležet, o čemž svědčí také přiložená sluchátka HTC USonic. Jejich vybavení se dokáže přizpůsobit vnitřnímu tvaru svého nositele, což použitá technologie využije v kvalitnějších hudební přednes. Krom toho oplývají technologií aktivního potlačení okolního hluku. Nejsme sice žádní hudební maniaci, ale sluchátka HTC USonic hrají moc dobře a běžní uživatelé budou spokojeni.

Výdrž baterie a doba nabíjení – 7,5/10

Energetická výdrž HTC U11 je průměrná, což se dalo od 3 000 mAh kapacity baterie tak nějak očekávat. Při plném nabití telefon po celý den vydrží, na sklonku dne ovšem zbylá kapacita čítá kolem 20 až 30 procent. Pro objektivnost ale dodejme, že pokud jsme telefon využívali rozvážně, s baterií jsme dokázali vyžít klidně i celé dva dny.

HTC U11 4GB/64GB Single SIM - AnTuTu baterie

Vítaným kladem je podpora rychlonabíjení. Z úplného vybití se na maximální hodnotu baterie vyšvihne za zhruba 1 hodinu a 20 až 30 minut. Z 68 procent jsme se na 92 procent pak dostali za 30 minut.

Pro lepší výdrž můžete sáhnout po úsporném nebo extra úsporném režimu. V sekci s baterií se dá ještě vyhrát s režimem spánku či automatickým jasem.

Fotoaparát a kamera – 9,5/10

Hlavní fotoaparát u recenzovaného modelu HTC U11 vlastní 12 Mpx a světelnost f/1.7, přičemž ke slovu se přihlásilo hybridní fázové ostření UltraSpeed včetně optické a elektronické stabilizace obrazu. Pozadu nezůstal ani přední objektiv, jenž k práci využívá 16 Mpx a světelnost f/2.0.

Suma sumárum vám můžeme garantovat, že holá většina snímků bude vypadat perfektně. Fotografie jsou skutečně jako víno a svojí kvalitou jistě uspokojí i náročnější uživatele. Kvalita byla zachována jak v denní, tak noční dobu.

Více fotografií v originální kvalitě najdete tady.

Je sice pravda, že při domácím osvětlení nebyly obrázky vždy stoprocentní, ale většinou se všechny povedly. Dokonce i fotografie pořízené uprostřed hluboké noci vypadají k světu. Objektiv má sice problémy s okolními zdroji světla, ale to bývá neduh většiny mobilních fotoaparátů. Maximální rozlišení obrázků činí 4 608 × 3 456 pixelů, přičemž fotky můžete tvořit ve formátu JPG nebo klidně RAW.

Fotografické prostředí nabízí slušnou řádku nastavení a funkcí. Lze zapnout mřížku, zvuk závěrky, panoramatický režim, slow motion, HDR, Pro a jiné. Režim Pro má pro svého uživatele připraveny známé možnosti nastavení jako například ISO, WB, manuální ostření apod.

A i když se fotografické prostředí nese v jednoduchém duchu, přesto bychom možná  uvítali větší přehlednost. Na horní pojezd jsme si ani po měsíci příliš nezvykli.

Krom fotografií dáváme palec nahoru i videím. Kvalita je vskutku výborná a přítomnost pohotové stabilizace je doslova viditelná. Bezvadné je vykreslení veškerých barev, přičemž ani okolní objekty nic neztrácí na své ostrosti a přirozené podobě. Fotoaparát umožňuje natáčet v maximálním rozlišení 4K při 30 snímcích za sekundu. Ostření je naprosto precizní a rychlé. A světe div se, dokonce i nahrávaný zvuk je kvalitní.

Systém a konektivita – 9/10

Po aktualizaci se HTC U11 dočkal operačního systému Oreo 8, což znamená čerstvou porci aktualizací a nástrojů. Androidový základ byl ještě opásán nadstavbou HTC Sense.

Systém byl vždy plynulý a nikdy se nesekal. Přístroj umí pracovat s Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (2,4 a 5 GHz), Bluetooth 5.0, NFC, 4G LTE (až 800 Mb/s v závislosti na typu služby), 2G/2.5G – GSM/GPRS/EDGE a dalšími známými technologiemi. Marně však budete hledat infraport. Výrobce na druhou stranu nezapomněl na osoby se zrakovým a sluchovým postižením v podobě intuitivního usnadnění.

Mezi jasné samozřejmosti patří výsuvná lišta s řadou rychlých přístupů pro režim letadlo, Hotspot, noční režim, poloha a další. Mezi předinstalovanými programy najdete Gmail, Mapy, Fotky a další programy od Googlu. Ti kancelářští uvítají kalendář, poštu, kalkulačku a třeba ještě správu souborů. Trošku se ale zapomnělo na FM rádio.

K využití je také aplikace HTC Sense Companion, což je funkce, která uživateli telefonu poskytuje návrhy dle osobního používání a polohy zařízení. V zásadě se jedná o tipy na výlety, odstranění zbytečných aplikací aj. Aplikace se tváří slušně, ovšem pro objektivní posouzení jediný měsíc prostě nestačí.

Alternativy k HTC U11

Jako dražší variantu doporučujeme zvážit vlajkovou loď od společnosti Samsung nesoucí označení Galaxy S8. Tenhle přístroj jsme měli v rukách a ve výsledku dopadl nadmíru dobře. Především nás zaujal elegantním zpracováním, odolnou konstrukcí, vysokým výkonem a nadstandardními fotoaparáty. Mírně ovšem zaostávala kvalita reprodukce a ani baterie nevydržela příliš dlouho. Více prozradí vyčerpávající recenze.

Teprve nedávno stála Nokia 8 16 000 Kč, což ovšem v současné době neplatí. Našlapanou „Osmičku” si můžete pořídit za nějakých 11-13 tisíc (02/19), což je cenovka vskutku parádní. Martin v naší recenzi vychválil především konstrukční zpracování, parádní výkon, konektivitu a kvalitní displej. Na druhou stranu nám fotoaparáty trošku zaspaly a nad absencí notifikační diody jsme také ohrnovali nos.

  • V případě, že je pro vás hlavním parametrem kvalita fotografií, navštivte náš přehled fotomobilů.

Závěrečné hodnocení

9

Perfektní

HTC U11 je určitě vynikající chytrý telefon, který dokáže zaujmout svojí podobou, displejem, výkonem a vynikajícími fotografiemi a videi. Perfekcionalisté by si ale měli dávat pozor na permanentní upatlanost, kluzkost a slabší baterii.

Design a zpracování
9
Displej
9.5
Hardware a výkon
9.5
Výdrž baterie
7.5
Fotoaparát a kamera
9.5
Systém a konektivita
9
Klady
  • Elegantní zpracování
  • Výborný displej
  • Nadstandardní výkon
  • Kvalitní reprodukce zvuku
  • Rychlé nabíjení
  • Kvalitní fotografie a videa
  • Odladěný systém Oreo 8
Zápory
  • Obrovská upatlanost
  • Kluzký povrch
  • Průměrná výdrž baterie
  • Absence bezdrátového nabíjení
  • Vyšší cena

Nejprodávanější mobilní telefony

Sdílejte článek

Ohodnoťte recenzi

Zatím nikdo neohodnotil, buďte první.

Autor recenze

Petr Smejkal
Petr Smejkal

Petr má rád technologie, historii a knihy. Dříve působil jako redaktor Prima ZOOM a psal o počítačových hrách v době GameZonu a Call of Duty 1. Od roku 2015 až do dubna 2023 působil na Testádu jako šéfredaktor. LinkedIn, Facebook
Více informací o nás >>

Podobné články

Diskuze a zkušenosti

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odeslat komentář