Během podzimních dní k nám dorazilo vlajkové plavidlo HTC U12+, na které jsme se moc těšili. Loňský model nás totiž ohromně bavil, a tak jsme s nadšením přivítali i ten letošní. K dostání je buď námi testovaná Dual SIM verze nebo varianta v provedení Single SIM.
Případné zájemce bude jistě zajímat cenovka, která se zastavila na nějakých 19 700 Kč (10/18). Telefon je k dostání v modré, červené nebo naší černé barvě. Pokud máte rádi gesta a různé vychytávky včetně herního výkonu a precizních fotografií, tahle mašina by vás mohla oslovit.
Obsah balení
Vyšší cena se naštěstí podepsala nejen na kvalitách přístroje, ale také na balení. Součástí sympatické krabičky se zaoblenými rožky je telefon HTC U12+, nabíječka s výstupem 2,5A, USB-C kabel, značková HTC sluchátka s náhradními gumičkami, kovová sponka, užitečný plastový kryt a papírové příručky.
Design a zpracování – 8,5/10
Zpracování recenzovaného modelu považujeme za lehce konzervativnější. Přístroj sice působí na pohled elegantně a čistě, ovšem svým zevnějškem nikoho asi nevytrhne. Čelní strana nabízí pohled na minimální rámečky, přičemž vrchní straně kupodivu chybí výřez po vzoru jablečného trendu.
Telefon patří mezi ty rozměrnější, o čemž svědčí velikost 156,6 × 73,9 × 8,7 milimetrů a hmotnost 188 gramů. V případě využívání celé plochy čelního panelu je ovládání jedním palcem zcela nemyslitelné, s čímž je nutné dopředu počítat. Nikdo vám ale nebrání zapnout funkci jedné ruky, která obrazovku příjemně smrští.
Čím se HTC U12+ od konkurence jednoznačně liší je přítomnost technologie Edge Sense 2, s níž můžete přístroj ovládat zcela jiným způsobem, než na který jste byli doposud zvyklí. Především máme na mysli slabé nebo silnější stisknutí obou stran telefonu (jednou rukou), čímž můžete spustit vámi zvolenou aplikaci nebo funkci. Sílu stisknutí si přitom sami nastavíte. Není tedy problém po zmáčknutí zapnout svítilnu, prohlížeč nebo nějakou hru.
Ovšem to není všechno. Dvojitým poklepáním na levou nebo pravou stranu si například zapnete režim jedné ruky (záleží na vás, jak Edge Sence využijete), přičemž podobná gesta dobře fungují také v rámci mnoha aplikací. Stisknutím máte šanci přibližovat fotografie nebo ulice v navigaci a tak dále.
Nutno nicméně podotknout, že tahle vychytávka nemusí sednout úplně všem. Zejména po ránu není člověk pří síle a mačkání okrajů se nám zrovna nejeví jako nejlepší volba. Také je třeba Edge Sense dobře nastavit, neboť pokud si navolíte menší sílu stisku, jednoduše se vám bude daná aplikace zapínat v okamžiku, kdy zrovna nechcete. Ačkoliv je taková skutečnost logická, je třeba si uvědomit, že tímto faktem se téměř vylučuje používání Edge Sense v rámci nízké intenzity stisku.
Podobně nezvykle jsou vyhotovena také tlačítka na pravém boku, jejichž prostřednictvím regulujete hlasitost a zapínáte dotykový panel. Tlačítka nejsou mechanická, nýbrž reagují na stlačení. Takový způsob ovládání není vůbec špatný, ovšem je nutné si hodně zvykat. Často se nám stávalo, že jsme po uchopení přístroje na tlačítka omylem sáhli, čímž jsme dali telefonu nechtěný povel k akci. Na protější straně ještě dohledáte hybridní šuplík.
Čelo zdobí – mimo 6palcového displeje – duální dvojice fotoaparátů, sekundární reproduktor, zelená notifikační LED dioda a senzor pro odemykání telefonu obličejem. Během dne funguje tato technologie skvěle, ovšem večer se na ni spolehnout stoprocentně nemůžete. Právě v těchto případech je příhodné sáhnout po bleskurychlé čtečce otisků prstů na zadní straně přístroje. Funguje výborně a je také umístěna na pohodlném místě. Otisků můžete přidat až 5, což je mimořádně praktické.
Kousek nad čtečkou sídlí duální blesk a hlavní duální fotoaparáty včetně laserového ostření. Bedra jsou skleněná a opásána ochranou Corning, kterou má tenhle přístroj vyrobenou na zakázku. Odolá tak škrábancům a přítomnost IP68 zase ručí za vypořádání se s prachem a vodní lázní. Na spodku budete využívat USB-C konektor, hlavní reproduktor a mikrofon.
Telefon se docela slušně drží, ovšem velkou vadu na kráse představuje vysoká kluzkost. Přístroj vám bude cestovat po stole, jezdit po peřinách a celkově se chovat dosti nezvykle. Opatrnost je tedy skutečně na místě a nasazení ochranného krytu jednoznačně doporučujeme. Zadní sklo je také vysoce náchylné na upatlání. Proti zaobleným hranám a pevné konstrukci jinak žádnou výtku mít nemůžeme, neboť všechny části dobře sedí na svém místě.
Displej – 9,5/10
Super LCD6 obrazovka je veliká rovných 6“ a během jejího používání budete civět na vysoké rozlišení 2 880 × 1 440 pixelů. Poměr stran se drží moderních parametrů 18:9, přičemž jemnost představuje vynikajících 537 ppi. Ciferník zabírá plných 80,3 % čelní strany, která je tak z valné většina zaplněna dotykovou plochou.
Displej je skutečně prvotřídní a na jeho podání barev a efektů je radost pohledět. Pozadu nezůstala ani softwarová podpora, kde mimo režimu rukavice najdete funkci automatického jasu, noční režim možnost snížení rozlišení na FHD+ nebo třeba zapnutí chytrého displeje. Tahle funkce v případě vypnuté obrazovky zobrazuje aktuální čas, datum a případné notifikace (jako Always-ON u Samsungu).
Displej reaguje na každý dotyk velmi rychle, přičemž čitelnost je výborná jak ve dne, tak i v noci. Občas nám ale připadlo, že regulace jasu nefunguje vždy tak, jak by měla. Hlavně večer se jas držel vyšších hodnot, než by nám bylo zrovna po chuti. Jinak ale nemáme co vytknout.
Hardware a výkon – 9,5/10
Aktuální vlajková loď od společnosti HTC svým vybavením s přehledem uspokojí i ty nejnáročnější uživatele. Osmijádrový procesor Snapdragon 845 představuje s kombinací 6 GB RAM brutálně výkonné herní dělo, které zvládne na maximální detail jakoukoliv hru a aplikaci. Hráli jsme i ty nejnáročnější kousky a po nějakém zaškobrtnutí nebylo nikde ani slechu. Také ukládání souborů a práce s fotografiemi byla vždy nadmíru rychlá.
AnTuTu test hardwaru vykázal nadstandardních 260 794 bodů, což je v porovnání s cenově obdobným konkurenčním modelem Huawei P20 Pro Dual SIM výsledek o téměř 60 tisíc vyšší.
Interní uložiště představuje v základu 64 GB, které se po prvních updatech zmenší na stále slušných 48 GB uživatelského prostoru. Případní zájemci mohou využít slot pro microSD kartu, jehož kapacita dokáže uložiště navýšit až o dalších 512 GB.
Také zvuková stránka je vynikající. Hlavní a sekundární repráčky se bezvadně doplňují a jejich souhru oceníte hlavně při filmové podívané. Navíc není ani po zakrytí jednoho z průduchů nic ztraceno. Rýpnout si ale musíme do basů, které tady docela chybí. Hlasitost je však parádní. Vysoce kvalitní zvuk předvádí také přiložená sluchátka HTC, která doporučujeme používat.
Výdrž baterie a doba nabíjení – 7,5/10
Vysoký výkon a obří dotykový panel si žádají velkou baterii. Výrobce na takové přání reagoval vsazením baterie o kapacitě 3 420 mAh, která se prokázala jako dostatečný energetický tok pro celý den. Pokud však telefonu řádně naložíte, ani večera se dočkat nemusíte. Aplikovaný hardware je zkrátka hodně naboostovaný, což se na jeho „žravosti“ dosti promítá.
Pro větší výdrž existuje několik tipů. Jedním z nejúčinnějších je snížení rozlišení na FHD+. Touto cestou se výdrž navýší o zhruba 25 %, a ruku na srdce, rozdíl od QHD+ na první pohled nepoznáte. Další variantu představují úsporné režimy: běžný nebo extrémní. Záleží tedy na vás, čemu dáte přednost.
Server GSMArena.com baterii HTC U12+ přiřadil celkovou výdrž 64 hodin, což model zaškatulkovalo mezi slabší průměr. Obdobně zklamáni jsme také z absence bezdrátového nabíjení, které by takovému přístroji určitě slušelo.
Zatímco nás výdrž obecně příliš nenadchla, přítomnost technologie Quick Charge 3.0 se pozitivně promítla na rychlosti nabíjení. Z úplného minima se na stoprocentní kapacitu dostanete klidně za 1 hodinu a 20 minut. Prvních zhruba 80 % dobíjení je vskutku rychlé, což je skvělé v případě zapomenutí nabíjení během noci.
Fotoaparát a kamera – 9,5/10
Testovaný HTC U12+ je vynikající fotografický přístroj, na který dotíravá konkurence jen těžko sahá. Jestliže hledáte telefon pro pořizování detailních snímků a natáčení kvalitních videí, tenhle smartphone vaše požadavky splní na jedničku s hvězdičkou.
Originální fotografie najdete na této stránce.
Aby také ne, vždyť se použitá technická výbava může pyšnit mnoha pokročilými technologiemi. Stěžejní výsledky na zadní straně zastupuje širokoúhlá čočka s 12 Mpx a 16megapixelový teleobjektiv. Zatímco ta první nabízí světelnost f/1,8, druhá využívá hodnotu f/2,6. S fotoaparátem dokážete dvojnásobně zoomovat bez ztráty kvality, kde se naplno projeví optická stabilizace a laserové ostření.
Čelní stranu pak zdobí dvojička o velikosti 8 Mpx a světelností f/2,0. Výsledné fotografie jsou opravdu překrásné, plné detailů, ostrosti a přirozených barev. Na výbornou dopadly také narychlo pořízené snímky, které nebyly prakticky nikdy rozmazané nebo nehezké. Pochválit musíme i bleskurychlé ukládání fotografií a ostření. Telefon stačí namířit a okamžitě máte zaostřeno. Nejslabší stránkou jsou noční obrázky, kde je jasně patrný šum, nicméně kvalita je i přesto skvělá.
Prakticky neustále se setkáváme s případy, kdy telefon fotí hezky, ale videa za moc nestojí. Ani tady ale HTC neklopýtá a můžeme vám ručit za vynikající pohyblivé záběry. Videa jsou nádherná, absolutně se nesekají, a navíc jsou stabilizovaná. Maximální kvalitu představuje 4K rozlišení při 60 snímcích za sekundu.
Mimo pěkných záběrů se můžete těšit i z kvalitního zvuku, o který se stará čtvero směrových mikrofonů. Během natáčení můžete tyto mikrofony cílit přesně tam, kam zrovna potřebujete – na dítě, hlouček lidí nebo jiný objekt.
Uživatelské prostředí fotoaparátu je logicky uspořádáno a orientace je velice rychlá. K výběru je několik režimů, jako například Panorama, Pro, Hyperlapse, Slow Motion a další. Nechybí ani HDR, časovač nebo roztomilé emotikony.
Systém a konektivita – 9/10
Přístroj běží na nejnovějším Androidu 8 Oreo, jehož svižnost vám nikdy a v ničem bránit nebude. Systém podporuje LTE, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.0, GPS, GLONASS, NFC včetně OTG. Chybí akorát infraport a FM rádio. Znovu si rovněž zopakujme, že konstrukce postrádá starší audio jack pro sluchátka.
Uvnitř systému si můžete pohrávat s mnoha nastaveními, které při používání této hračky prakticky oceníte. Řeč je o vysvětlené funkci Edge Sense, zapnutí režimu rukavic, jednoručním režimu, chytrém displeji a mnohých dalších.
Podíváme-li se na předinstalované programy, dočkáte se Gmailu, YouTubu, aplikace Mapy, Fotky, Disk a jiných. Nechybí kalkulačka, kalendář, svítilna a počasí. Mimo obvyklé výsuvné lišty lze dotyková navigační tlačítka, umístěná na spodní straně displeje, přetažením prstu proměnit na další funkční lištu. Jediným kliknutím tak můžete kupříkladu natáčet dění na obrazovce nebo pořídit screenshot.
Recenze a zkušenosti zákazníků
Na domácí Heurece má telefon stoprocentní hodnocení, které ovšem vychází z pouze několika uživatelských názorů. Pro větší objektivnost jsme tedy zapátrali mezi zahraničními články, kde se nám líbila recenze serveru TrustedReviews.com, kde chválí kvalitní fotografie a zvuk.
Na GSMArena.com dostal telefon známku 4/5, kde rovněž chválí skvělé fotografie a zvuk včetně displeje. Přínosný je i článek na Pocket-lint.com, ve kterém se dočtete něco o pěkných fotkách, displeji a zvuku.
Alternativy k HTC U12+
Za velkého konkurenta testovaného modelu považujeme Samsung Galaxy Note 9, v jehož případě se můžete radovat z krásného a odolného zpracování, vysokého výkonu, vynikajících fotoaparátů a dokonce slušné výdrže.
Druhým kandidátem je nepochybně Huawei P20 Pro Dual SIM (recenze), který vlastní elegantní konstrukci, krásnou obrazovku, slušný výkon, umí vyhotovil perfektní fotografie a videa a dokonce svým majitelům nabízí dvoudenní výdrž.
Zajímavá doporučení nabízí článek s nejlepšími prémiovými telefony letošního roku, kde najdete další prvotřídní smartphony.
Závěrečné hodnocení
Skvělý HTC U12+ je vynikající chytrý telefon, který nabízí precizní displej, vysoký herní výkon včetně překrásných fotografií a 4K videí. Vysoká kluzkost a slabší výdrž jsou ale jasnou vadou na kráse.
Diskuze a zkušenosti
Tohle je super telefon. Jsem s ním maximálně spokojená a všem ho doporučuji. Výborně fotí.